Гібдд

У чому полягає сенс казки премудрий піскар. Викриття обивательської життєвої позиції у казці салтикова-щедрина "премудрий писар". VII. Домашнє завдання

У чому полягає сенс казки премудрий піскар.  Викриття обивательської життєвої позиції у казці салтикова-щедрина

Розділи: Література

Цілі уроку:

1.Навчальні:

а) Знання:

    • Повторення та систематизація раніше отриманих знань про творчість письменника; композиції твору; використання різних художніх засобів.
    • Поглиблення знань про сарказм як різновид іронії;
    • Знайомство з концепцією гротеск.

б) Вміння:

  • Знаходження стежки, що вивчається.
  • Закріплення вміння аналізувати художній твір у єдності форми та змісту.

2. Розвиваючі:

а). розвиток пам'яті (установка на відтворення матеріалу в кінці уроку);

б). Розвиток мислення (логічного, образного під час роботи з текстом);

в). Розвиток мовлення учнів (монологічна, діалогічна мова).

3. Виховують:

а). Виховання активної життєвої позиції.

б) Виховання інтересу до літератури.

в) Виховання шанобливого ставлення до культури та мистецтва.

Хід уроку

I. Слово вчителя. Біографічна довідка (слайд №1 у Додатку 1)

М.Е.Салтиков-Щедрін народився січні 1826 року у селі Спас-Кут Тверської губернії. По батькові належав до старовинного та багатого дворянського роду, по матері – купецького стану. Після успішного закінчення Царськосельського ліцею Салтиков стає чиновником військового відомства, але його мало цікавить служба.

У 1847р. у пресі з'являються його перші літературні твори – “Протиріччя” та “Заплутані справи”. Але всерйоз про Салтикова, як про письменника, заговорили лише 1856 р., коли він розпочав публікацію “Губернських нарисів”.

Свій літературний талант він направив на те, щоб відкрити очі, показати тим, хто ще не бачить беззаконня, що твориться в країні, процвітаючого невігластва і тупості, торжества бюрократії. М.Є. Салтиков-Щедрін – великий російський сатирик, революціонер-демократ, соратник Чернишевського та Некрасова. Своєю зброєю проти суспільного зла та соціальної несправедливості він обрав сатиру, продовживши та розвинувши в нових історичних умовах традиції Фонвізіна та Гоголя. Чернишевський стверджував: "Ні у кого з попередніх письменників Щедрину картини нашого побуту не малювалися фарбами похмурішими. Ніхто не карав наших власних виразок з більшою нещадністю". (слайд №2 у додатку 1)

ІІ. Слово вчителя. Історична довідка

Але сьогодні мені хочеться зупинитися на казковому циклі письменника, розпочатому 1869р. Казки стали своєрідним результатом, синтезом ідейно-творчих шукань сатирика. На той час через існування суворої цензури автор було остаточно оголити пороки суспільства, показати всю неспроможність російського управлінського апарату. І все ж таки за допомогою казок “для дітей неабиякого віку” Щедрін зміг донести до людей різку критику існуючого порядку.

Для написання казок автор використовував гротеск, гіперболу та антитезу. Також для автора була важлива езопова мова. Намагаючись приховати від цензури істинний зміст написаного, доводилося користуватися цим прийомом. Казка за простотою своєї форми доступна будь-якому, навіть недосвідченому читачеві, і тому особливо небезпечна для "верхів". Недаремно цензор Лебедєв доносив: "Намір г. С. видати деякі свої казки окремими брошурами більш ніж дивно. Те, що г. С. називає казками, зовсім не відповідає своїй назві; його казки - це та ж сатира, і сатира їдка, тенденційна , більш менш спрямована проти суспільного і політичного нашого устрою".

Висловлені письменником у казках думки сучасні й сьогодні. Сатира Щедріна перевірена часом і особливо гостро вона звучить у період соціальних негараздів, подібних до тих, які переживає сьогодні Росія. Саме тому твори Салтикова-Щедріна багато разів перевидавались і в наш час. (Слайд №3 у Додатку1)

ІІІ. Робота над літературними термінами

Перш, ніж ми приступимо до аналізу казки "Премудрий писар", розглянемо необхідні терміни: сарказм, іронія, гротеск, гіпербола. (Слайд №4 у Додатку1)

САРКАЗМ - їдка уїдлива глузування, з відверто викривальним, сатиричним змістом. Сарказм – різновид іронії.

ІРОНІЯ – негативна оцінка предмета чи явища через його осміяння. Комічний ефект досягається тим, що справжнє значення події замасковано.

ГРОТЕСК – зображення дійсності у перебільшеному, потворно-комічному вигляді, переплетення реального та фантастичного.

ГІПЕРБОЛУ – навмисне перебільшення.

IV. Робота над текстом казки.

Казка "Премудрий піскар" (1883) стала хрестоматійною.

1). Робота над образом головного героя (слайд №5 у Додатку1)

Як жили батьки піскаря? Що заповів йому батько перед смертю?

Як вирішив жити премудрий піскар?

Якою була життєва позиція піскаря? Як називають людину з такою життєвою позицією? (Слайд №8 в Додаток 1)

Отже, бачимо, що піскар спочатку нічим не відрізнявся від собі подібних. Але, боягуз за характером, вирішив він все життя прожити, не висуваючись, у своїй норі, здригаючись від кожного шереху, від кожної тіні, що майнула поряд з його норою. Так і життя пройшло повз - ні сім'ї, ні дітей. Так і зник – чи сам, чи щука яка заковтнула. Тільки перед смертю замислюється піскар про прожите життя: “ Кому він допоміг? Кого пошкодував, що він взагалі зробив у житті хорошого? – Жив – тремтів і вмирав – тремтів”. Тільки перед смертю усвідомлює обиватель, що нікому він не потрібний, ніхто його не знає і про нього не згадає.

Але це – сюжет, зовнішня сторона казки, те, що лежить на поверхні. А підтекст карикатурного зображення Щедріним у цій казці вдач сучасної міщанської Росії добре пояснив художник А. Каневський, який робив ілюстрації до казки “Премудрий піскар”: “…усякому зрозуміло, що Щедрін говорить не про рибу. Піскарь - боягузливий обиватель, що тремтить за власну шкуру. Він людина, але й піскар, у цю форму вдягнув його письменник, і я, художник, повинен її зберегти. Завдання моє – поєднувати образ заляканого обивателя та піскаря, поєднати риб'ячі та людські властивості…”.

Страшну обивательську відчуженість, замкнутість у собі показує письменник у “Премудром піскарі”. М.Е.Салтыкову-Щедріну гірко і боляче за російську людину.

2) Робота над композицією твору, мистецькими засобами.

Яка композиція твору? (Композиція витримана і строга. У малому за обсягом творі автор простежує життя головного героя від народження і до безславної смерті. Коло дійових осіб гранично вузьке: сам піскар і його батько, чиї накази він виконує.)

Які традиційні казкові мотиви використовує автор? (Використовується традиційний казковий зачин "жил-был пискар", поширені оберти "ні в казці сказати, ні пером описати", "став жити-живати", народні вирази "розуму палата", "звідки ні візьмися", просторіччя "розстиг життя" , "Згубити".)

Що дозволяє нам говорити про змішування фантастики та реальності у творі? (Поруч із фольклорними, у казці звучать висловлювання, що вживалися автором та її сучасниками “моціон робити”, “відрекомендуватися”.)

Знайдіть у тексті приклади використання гротеску, гіперболи.

Політична спрямованість сатири Салтикова-Щедріна зажадала нових художніх форм. Щоб оминути цензурні перешкоди, сатирик мав звернутися до алегорій, натяків, до "езопової мови". Поєднання фантастики та реальності, використання гротеску, гіперболи, дозволило письменнику створити новий оригінальний жанр політичної казки. Така форма розповіді допомагає розсунути межі художнього зображення. Сатира на дрібного обивателя набуває величезного масщтабу, створюється символ боягузливої ​​людини. Вся його біографія зводиться до формули: "Жив - тремтів, і помирав - тремтів".

У "Премудром пискарі" виведений образ дрібної, жалюгідної рибки, безпорадної та боягузливої. Щедрін приписує рибі людські властивості і водночас показує, як і людині може бути властиві " риб'ячі " риси. Сенс цієї алегорії розкривається в словах автора: "Неправильно вважають ті, хто думають, що тільки ті піскарі можуть вважатися гідними громадянами, котрі, збожеволівши від страху, сидять у норі і тремтять. Ні, це не громадяни, а щонайменше марні піскарі" .

3) Робота над назвою та ідеєю твору (слайд №10 у Додатку1)

Як ви знаєте назву твору? Який прийом використовує автор у назві? (Піскарь вважав себе премудрим. І автор називає так казку. Але за цим заголовком прихована іронія, що виявляє нікчемність і марність обивателя, що тремтить за своє життя.)

Які риторичні питання ставить собі піскар перед смертю? Навіщо вони введені у текст твору? ("Які були в нього радості? Кого він втішив? Кого кому добра порада подав? Кому добре слово сказав? Кого дав притулок, обігрів захистив?" , для того, щоб він поставив їх собі і задумався про сенс свого життя.)

Яка ж ідея твору? (Не можна жити лише заради збереження свого життя. Необхідно ставити перед собою високі цілі та йти до них. Необхідно пам'ятати про людську гідність, про мужність та честь.)

V. Заключне слово вчителя.

Ми побачили, що у казці автор викриває боягузливість, розумову обмеженість, життєву неспроможність обивателя. Письменник ставить важливі філософські проблеми: у чому сенс життя та призначення людини. Проблеми ці завжди стоятимуть перед людиною та суспільством загалом. Письменник не прагне розважити читача, він підносить йому моральний урок. Незмінно казки Салтикова-Щедріна будуть актуальними, а персонажі – впізнавані.

VI. Виставлення оцінок.

VII. Домашнє завдання.

Твір-мініатюра “Що краще – жити сто років, не завдавши ні шкоди, ні користі, чи жити, припускаючись помилок і навчаючись на них?”

Примітка

У презентації використано кадри з мультиплікаційного фільму “Премудрий піскар”, режисер Валентин Каратаєв.

Твір

p align="justify"> Особливе місце в творчості Салтикова-Щедріна займають казки з їх алегоричними образами, в яких автор зумів сказати про російське суспільство шістдесятих-восьми-десятих років дев'ятнадцятого століття більше, ніж історики тих років. Чернишевський стверджував: "У жодного з попередніх Щедрину письменників картини нашого побуту не малювалися фарбами похмурішими. Ніхто не карав наших власних виразок з більшою нещадністю".

Салтиков-Щедрін пише "казки" "для дітей неабиякого віку", тобто для дорослого читача, якому треба розплющити очі на життя. Казка за простотою своєї форми доступна будь-якому, навіть недосвідченому читачеві, і тому особливо небезпечна для "верхів". Недарма цензор Лебедєв доносив: "Намір г. С. видати деякі свої казки окремими брошурами більш ніж дивно. Те, що г. С. називає казками, зовсім не відповідає своїй назві; його казки - це та ж сатира, і сатира їдка, тенденційна , більш менш спрямована проти суспільного і політичного нашого устрою".

Основна проблема казок - взаємини експлуататорів та експлуатованих. У казках дано сатиру на царську Росію: на чиновництво, на бюрократів, на поміщиків. Перед читачем проходять образи правителів Росії ("Ведмідь на воєводстві", "Орел-меценат"), експлуататорів та експлуатованих ("Дикий поміщик", "Як один мужик двох генералів прогодував"), обивателів ("Премудрий піскар", "В'ялена обла") та інші).

Казка "Дикий поміщик" спрямована проти всього суспільного устрою, заснованого на експлуатації, та антинародного за своєю сутністю. Зберігаючи дух і стиль народної казки, сатирик говорить про реальні події сучасного життя. Хоча дія відбувається у " деякому царстві, деякому державі " , сторінках казки зображено цілком конкретний образ російського поміщика. Весь сенс його існування зводиться до того, щоб "затиснути своє тіло біле, пухке, розсипчасте". Він живе за рахунок

своїх мужиків, але ненавидить їх, боїться, не виносить їх "холопу духу". Себе він вважає справжнім представником Російської держави, опорою його, пишається тим, що він спадковий російський дворянин, князь Урус-Кучум-Кільдібаєв. Він радіє, коли якимось м'якінським вихором віднесло невідомо куди всіх мужиків, і повітря стало в його володіннях чисте-пречисте. Але зникли мужики, і настав голод такий, що у місті "...на базарі ні шматка м'яса, ні фунта хліба купити не можна". А сам поміщик зовсім здичав: "Весь він, з голови до ніг, обріс волоссям ... а ноги у нього стали, як залізні. Сморкатися вже він давно перестав, ходив же все більше рачки. Втратив навіть здатність вимовляти членороздільні звуки. .". Щоб не померти з голоду, коли був з'їдений останній пряник, російський дворянин почав полювати: помітить зайця - "ніби стріла зіскочить з дерева, вчепиться в свою здобич, розірве її нігтями, та так з усіма нутрощами, навіть зі шкірою, з'їсть".

Дик поміщика свідчить про те, що без допомоги "мужика" йому не прожити. Адже недарма, як тільки "рій мужиків" відловили і помістили на місце, "запахло в тому повіті м'ячиною та овчиною; на базарі з'явилися борошно і м'ясо, і живність всяка, а податей в один день надійшло стільки, що скарбник, побачивши таку купу грошей" , тільки сплеснув руками від здивування..."

Якщо ми зіставимо відомі народні казки про пана і чоловіка з казками Салтикова-Щедріна, наприклад з "Диким поміщиком", то побачимо, що образ поміщика в щедринських казках дуже близький до народних казок. Але щедринські мужики відрізняються від казкових. У народних казках мужик кмітливий, спритний, винахідливий, перемагає дурного пана. А в "Дикому поміщику" виникає збірний образ трудівників, годувальників країни і в той же час мучеників-стражденців, звучить їхня "слізна сирітська молитва": "Господи, легше нам пропасти і з дітьми малими, ніж все життя так маятися!" Так, видозмінюючи народну казку, письменник засуджує довготерпіння народне, і його казки звучать як заклик піднятися боротьбу, відмовитися від рабського світогляду.

Багато казок Салтикова-Щедріна присвячені викриттю обивательщини. Одна з найгостріших - "Премудрий піскар". Піскарь був "помірним та ліберальним". Татко навчив його "мудрості життя": ні в що не втручатися, берегти себе. Тепер сидить все життя у своїй норі і тремтить, як би не потрапити у юшку або не опинитися в пащі щуки. Прожив він так більше ста років і все тремтів, а коли настав час помирати, то й умираючи – тремтів. І виявилось, що нічого доброго він у житті не зробив, і ніхто не пам'ятає його і не знає.

Політична спрямованість сатири Салтикова-Щедріна зажадала нових художніх форм. Щоб оминути цензурні перешкоди, сатирик мав звернутися до алегорій, натяків, до "езопової мови". Так, у казці "Дикий поміщик", оповідаючи про події "в деякому царстві, в деякій державі", автор називає газету "Вість", згадує актора Садовського, і читач одразу дізнається про Росію середини XIX століття. А в "Премудром піскарі" виведений образ дрібної, жалюгідної рибки, безпорадної та боягузливої. Вона якнайкраще характеризує тремтячого обивателя. Щедрін приписує рибі людські властивості і водночас показує, як і людині може бути властиві " риб'ячі " риси. Сенс цієї алегорії розкривається в словах автора: "Неправильно вважають ті, хто думають, що лише ті піскарі можуть вважатися гідними громадянами, котрі, збожеволівши від страху, сидять у норі і тремтять. Ні, це не громадяни, а щонайменше марні піскарі" .

Салтиков-Щедрін остаточно свого життя залишився вірним ідеям своїх друзів за духом: Чернишевського, Добролюбова, Некрасова. Значення творчості М. Є. Салтикова-Щедріна тим паче велике, що у роки найважчої реакції він майже на самоті продовжував прогресивні ідейні традиції шістдесятих років.

Салтиков-Щедрін, "Премудрий піскар", аналіз казки почнемо з особистості письменника.

Михайло Євграфович був народжений 1826 року (у січні) у Тверській губернії. По лінії батька він належав до одного дуже старовинного і багатого роду дворян, а по лінії матері - до купців. Салтиков-Щедрін успішно закінчив, а потім обійняв посаду чиновника у військовому відомстві. На жаль, служба його цікавила дуже мало.

У 1847 році побачили світ його перші літературні твори - «Заплутана справа» та «Протиріччя». Незважаючи на це, тільки в 1856 році про нього заговорили, як про письменника, всерйоз. У цей час він почав публікувати свої "Губернські нариси".

Письменник намагався відкрити читачам очі на беззаконня, що творяться у країні, на невігластво, дурість, бюрократію.

Докладніше зупинимося на циклі казок, написаному письменником у 1869 році. То справді був своєрідний синтез ідейно-творчих шукань Салтикова-Щедріна, певний результат.

Михайло Євграфович не міг повністю оголити всі вади суспільства та неспроможність управління через цензуру, яка існувала на той час. Саме тому письменник вибрав форму казки. Так він зміг різко критикувати існуючий порядок, не побоюючись заборон.

Казка «Премудрий піскар», аналіз якої ми робимо, досить багата з художнього боку. Автор вдається до використання гротеску, антитези, гіпербол. Важливу роль відіграє саме ці прийоми допомогли приховати справжній сенс того, що написано.

Казка з'явилася 1883 року, вона відома й донині, стала навіть хрестоматійною. Її сюжет відомий кожному: жив піскар, який був дуже простим. Єдиною його відмінністю була боягузливість, яка була настільки сильна, що піскар вирішив все своє життя провести в норі, не висуваючись звідти. Там він і сидів, боячись будь-якого шереху, кожної тіні. Так і минуло його життя, ні сім'ї, ні друзів. Виникає питання про те, та й що це за життя. Що він у житті зробив гарного? Нічого. Жив, тремтів, помирав.

Ось і весь сюжет, але він є лише поверхнею.

Аналіз казки «Премудрий піскар» має на увазі більш глибоке вивчення її сенсу.

Салтиков-Щедрін зображує звичаї сучасної йому міщанської Росії. Насправді піскарем мається на увазі не риба, а боягузливий обиватель, який боїться і тремтить лише за власну шкуру. Письменник поставив собі завдання поєднати риси і риби, і людини.

У казці зображено обивательська відчуженість і замкнутість у собі. Автору прикро і гірко за російських людей.

Читати твори Салтикова-Щедріна не дуже просто, саме тому не всі спромоглися осмислити справжній задум його казок. На жаль, рівень мислення та розвитку сучасних людей не дуже відповідають належному.

Хочеться звернути увагу на те, що думки, які висловив письменник, є актуальними й донині.

Прочитайте ще раз казку «Премудрий піскар», аналізуйте її, виходячи з того, що тепер довідалися. Заглядайте глибше із задум творів, намагайтеся читати між рядками, тоді ви не тільки казку "Премудрий піскар" аналізувати зможете самі, а й усі художні твори.

Салтиков-Щедрін — письменник, який дуже часто вдавався до такого жанру, як казка, адже з її допомогою в алегоричній формі завжди можна було розкрити вади людства, тоді як його творча діяльність була оточена несприятливими умовами. За допомогою даного жанру він міг писати у тяжкі роки реакції та цензури. Завдяки казкам Салтиков-Щедрін продовжував писати, незважаючи на страх ліберальних редакторів. Всупереч цензурі він отримує можливість бичувати реакцію. І ось з однією з його казок під назвою Премудрий піскар ми познайомилися на уроці і тепер зробимо короткий за планом.

Короткий аналіз казки Премудрий Піскар

Роблячи аналіз казки Салтикова-Щедріна Премудрий піскар, бачимо, що головний герой є алегорично. Починається ж казка, як завжди, зі слів Жили-були. Далі ми бачимо пораду батьків піскаря, після чого слідує опис життя цієї маленької рибки та її смерті.

Читаючи твір Щедріна та аналізуючи його, ми простежуємо паралель між життям у реальному світі та сюжетом казки. Ми знайомимося з головним героєм піскарем, який жив спочатку, як завжди. Після смерті батьків, які залишили йому напутні слова і просили себе берегти і дивитися в обоє, він став жалюгідним і боягузливим, але вважає себе премудрим.

Спочатку ми бачимо в рибці істоту, що мислить, освічена, помірковано ліберальних поглядів, та й батьки його були зовсім не дурні, і зуміли дожити до природної кончини. Але після смерті батьків він причаївся у своїй маленькій нірці. Він увесь час тремтів, як тільки хтось пропливав повз його нору. Випливав звідти тільки вночі, іноді вдень для перекусу, але ховався. Не доїдав і не досипав. Все життя його і пройшло в страху, і таким чином прожив Пескар до ста років. Без платні, слуги, не граючи в карти, не розважаючись. Без сім'ї, без продовження роду. Якось були думки випливти з притулку, зажити повним життям, але тут же страх перемагав наміри і він залишив цю витівку. Так і прожив нічого не бачачи і нічого не знаючи. Помер швидше за все премудрий Піскарь своєю смертю, адже на хворого піскаря навіть щука не поквапиться.

Все життя піскар себе вважав премудрим і тільки ближче до смерті побачив безцільно прожите життя. Автор нам зумів показати яким сумним і жалюгідним стає життя, якщо жити премудрістю боягуза.

Висновок

У своїй казці Премудрий піскар, короткий аналіз якої ми щойно зробили, Салтиков-Щедрін зображує політичне життя країни минулих років. В образі піскаря ми бачимо лібералів обивателів епохи реакції, які тільки й рятували свої шкури, сидячи в норах і дбаючи лише про своє благо. Вони не намагаються щось змінювати, не хочуть свої сили направити у потрібне русло. Вони мали лише думки про власний порятунок, а за праву справу ніхто з них не збирався боротися. І в той час таких піскарів було дуже багато серед інтелігенції, тому свого часу читаючи казку Щедріна, читач міг провести аналогію з чиновниками, що працювали в канцелярії, з редакторами ліберальних газет, з працівниками банків, контор та іншими людьми, які нічого не робили. боячись усіх, хто вищий і впливовіший.

У найважчі роки реакції та суворої цензури, які створювали просто нестерпні умови для продовження його літературної діяльності, Салтиков-Щедрін знайшов блискучий вихід із ситуації. Саме тоді він почав писати свої твори у формі казок, які дозволили йому продовжити бичування пороків російського суспільства всупереч шаленству цензури.

Казки стали для сатирика своєрідною ощадливою формою, що дозволяла продовжити теми свого минулого. Приховуючи справжній зміст написаного від цензури, письменник використовував езопів мову, гротеск, гіперболу та антитезу. У казках для «неабиякого віку» Салтиков-Щедрін, як і раніше, говорив про важку долю народу і висміював його гнобителів. Бюрократи, градоначальники-помпадури та інші неприємні персонажі постають у казках у образах тварин – орла, вовка, ведмедя та інших.

«Жив - тремтів, і вмирав - тремтів»


Відповідно до норм правопису ХІХ століття, слово «пескарь» писалося через «і» - «пискар».
Одним з таких творів є казка «Премудрий писар», що стала хрестоматійною, написана Салтиковим-Щедріним у 1883 році. Сюжет казки, що розповідає про життя звичайного піскаря, відомий будь-якій освіченій людині. Маючи боягузливий характер, піскар веде замкнутий спосіб життя, намагається не висовуватися зі своєї нори, здригається від кожного шереху і тіні, що майнула. Так він і живе до своєї смерті, і тільки в кінці життя до нього приходить усвідомлення нікчемності настільки жалюгідного його існування. Перед смертю у його свідомості постають питання, що стосуються всього його життя: «Кого він пошкодував, кому допоміг, що зробив доброго та корисного?». Відповіді на ці питання наштовхують піскаря на досить сумні висновки: що ніхто його не знає, нікому він не потрібен і навряд чи хтось про нього згадає.

У цьому вся сюжеті сатирик у карикатурної формі чітко відбиває звичаї сучасної міщанської Росії. Образ піскаря увібрав у себе всі безсторонні якості боягузливого, замкнутого в собі обивателя, що постійно труситься за свою шкуру. «Жив – тремтів, і вмирав – тремтів» – така мораль цієї сатиричної казки.


Вираз «премудрий піскар» використовувався як загальний, зокрема, В. І. Леніним у боротьбі з лібералами, колишніми «лівими октябристами», що перейшли до підтримки праволіберальної моделі конституційної демократії.

Читати казки Салтикова-Щедріна досить складно, деякі люди так і не можуть зрозуміти глибокого сенсу, що вкладається письменником у свої твори. Думки, які викладені у казках цього талановитого сатирика, і зараз актуальні в Росії, що погрожує у низці соціальних проблем.