Зроби сам

«Буква Ь – позначення м'якості приголосних. «Цікава абетка». Дидактичний матеріал з вивчення букви м'який знак Ь На що схоже буква ь

«Буква Ь – позначення м'якості приголосних.  «Цікава абетка».  Дидактичний матеріал з вивчення букви м'який знак Ь На що схоже буква ь
«Буква Ь – позначення м'якості приголосних»

Цілі уроку:

1) формування навички читання,

2) розвиток інтересу до читання та бажання читати,

3) ознайомлення із новою літерою, новим мовним явищем.

Хід уроку:

  1. Повторення

Сьогодні ми маємо свято нової літери. Зараз вирушимо до казкової країни Азбукознавства.

Подивіться і дайте відповідь: чому в цій країні будиночки червоні та сині? Хто у них живе? Назвіть голосні, що позначають твердість приголосних. Назвіть голосні, що позначають м'якість приголосних. Які із цих звуків особливі? Чому?

На які дві групи можна розділити приголосні? Назвіть дзвінкі! Назвіть глухі! Чим цікаві звуки ж і ш? Чим відмінний звук год? Які парні приголосні ви знаєте?

2. Відкриття нових знань.

Подивіться та скажіть: які ще будиночки є у казковій країні? Як ви думаєте, чому вони відмінні від інших -білі? Давайте складемо казку про ь.

Жили-були країни Азбуковедения букви, різні- гласні, приголосні. Ходили один до одного у гості.

Ось якось З пішла в гості до Я. Вийшов склад..(ся), Л до Е..(ле), Д до І..(ді). Якими ці приголосні стали? Чому?

Літери жили - не тужили, бо всі дружили. І мешкала серед них одна літера, схожа на половинку літери Ы.

Тепер на ваших очах з'явиться ця літера. Візьміть у руки літеру, перегніть листок по вертикалі навпіл і вийшла буква..(и) Давайте придивимося до літери і подумаємо-на що вона схожа?

а) Літера Р перекинулася-

М'яким знаком обернулася.

б) М'який знак живе безтурботно,

Він без кепки ходить вічно.

в) Намалюємо Ь

Ніжно, крапелькою

Ось так:

Букву крапелька пом'якшить,

Немов м'яко прозвучить.

Хто скаже звук цієї літери?

З цією літерою ніхто не дружив, не розмовляв. Літерам не подобалося те, що вона не позначає звуку. Вона не вміла говорити, мовчала і тому не мала друзів. Жилося дуже самотньо.

Якось взялися літери складати слова. Це було їхнє улюблене заняття. Послухаймо, що то були за слова. А ці слова-назви тварин, які можуть прийти на свято.

Трав копитами торкаючись,

Ходить лісом красень,

Ходить сміливо та легко,

Рога розкинувши широко. (Лось)

Стали літери складати слово ЛОСЬ..Але виходить ЛОС.

Щось у нас не виходить, – говорили літери. Звук С у слові Лось м'який, а в нас твердий.

Діти, допоможіть літерам, назвіть які з них потрібно поставити, щоб С став м'яким? (І,Е,Е,Я) Стали букви складати слово..Але виходило ... Лосі, Лосе, Лосе, Лося

У нас знову нічого не виходить.

Що ж робити? Хлопці, підкажіть!

Іди до нас, Ь!- покликали літери. Він з радістю погодився і швидко став на кінець слова. Що вийшло?

Розважилися літери, потоваришували з Ь. І вирішили провести свято літери Ь.

Лось прийшов на свято, а хто може прийти? відгадайте!

У ямі спить зимою довгою,

Але трохи сонце грітиме,

В дорогу за медом та малиною

Відправляється..(ведмідь)

Подумайте- хто ще може прийти зі звірів, у назвах яких один звук позначається двома літерами? (Левиця, рись, мавпа)

3. Закріплення. Робота із текстом. -Молодці! А тепер прочитаємо слова з Ь у букварі. У яких із них літер більше, ніж звуків? Чому?

А тепер прочитаємо розповідь "Лось". У цьому оповіданні зустрінуться важкі слова. Прочитаємо.

Чим харчується лось? Навіщо хлопці сипали сіль на камінь та пень?

Розгляньте картинку під текстом. Що ви бачите? Виберіть пропозицію з тексту, який відповідає картинці. Що ще цікавого дізналися про лос?

4. Підсумок уроку.

Що нового дізналися? Яка літера не означає звуку? Навіщо вона тоді потрібна?

М'який знак, м'який знак

Без нього не можна ніяк,

Без нього не написати 30,20, 10, 5.

Замість шість-отримаємо жердину,

Замість є – напишемо їсть,

Стануть пінками пеньки,

Куточками-вугілля.

Банька в банку перетвориться-

Ось що може вийде,

Якщо забуватимемо

Ь у словах писати!

Оленкіна Ольга Арнольдівна, м. Волзький, Волгоградська область

Літера Ь

    Назвіть літеру, обведіть письмові та друковані літери

ь

    Фонетична зарядка

Яку потрібно додати літеру, щоб кут перетворився на вугілля?

(М'який знак – ь)

    На що схожа літера Ь ? Прочитайте вірші, розфарбуйте малюнки

Намалюємо м'який знак

Ніжно крапелькою

Ось так:

Букву крапелька пом'якшить –

Слово лагідно прозвучить.

М'який знак живе безтурботно.

Він без кепки ходить вічно.

Білка хвостик вигнута,

У пенька відпочила.

Розпустила хвіст, та так -

Став схожим

на м'який знак!

    Знайдіть букву Ь і обведіть у гурток

    ТЬ Б Ю О М Ь А Ч Ж Ь Р Ш Ь Ж Х Ь Т Ь

    Ь Ю Ж Ь А Н Г Р Ь О Л Д Я Ч І Й У Е Ь

    А Ь О Л А Ь Ю Ч Т Ь В Ы Ь Ц Ш Р Ь Ч

    Надрукуйте букву Ь

ь ь

ь ь

Ь Ь

    Закресліть "четвертий зайвий"

    7 Ь 2

Віз корабель карамель,

Наскочив корабель на мілину.

І матроси три тижні

Карамель на мілини смереки.

    Намалюйте за зразком Ь

м

про

л

про

д

е

ж

ь

р

а

д

про

з

.

.

в

ь

ю

.

.

м

ы

.

.

з

в

і

н

.

.

д

про

ж

.

.

    Вгадайте, що тут написано. Допишіть літери. Усно складіть речення з цими словами

    Надрукуйте та пропишіть літеру:

Ь

Список літератури

    Оленкіна, О.А. Класний годинник з профорієнтації школярів: учеб.-метод. посібник / О.А.Аленкіна; за ред. Т.В. Чернікова; - М.: Планета, 2013. - 234 с. - (Виховна робота).

    Воліна В.В., Весела граматика. - М.: Знання, 1995. - 336 с.

    Ділу час потісі годину: Вірші, оповідання, прислів'я, пісні, прикмети/Мал. Л. Кузнєцова. - Перевид. - М.: Дит. літ., 1988. - 32с.: іл.

    Цікаве азбукознавство: Кн. Для вчителя / Упоряд.В.В. Ямпіль. - М.: Просвітництво. 1991. - 368 с.

    Ігри у логопедичній роботі з дітьми. - М., 1987

    Прислів'я, приказки, потішки, скоромовки . Популярний посібник для батьків та педагогів/Упоряд. Тарабаріна Т.І., Єлкіна Н.В. Худий. Г. Соколов, В. Куров. - Ярославль: «Академія розвитку», 1998. - 224 с., Іл. – (Сер.: «Гра, навчання, розвиток, розвага»).

    Збірник загадок: посібник для вчителя / Упоряд. М.Т. Карпенка. - М.: Просвітництво, 1988.

    Маршак, С.Я. Весела абетка. - М., 1986

    Електронний носій Viki. rdf. ru

Ілюстрації Абуткіної Н.Ю., Оленкіної О.А., Оленкіної О.М.

Мета заняття: вивчаємо м'який знак, формування навички читання, розвиток мовного вміння, вдосконалення фонематичного слуху, основ елементарної графічної навички.

  • познайомити дошкільника з літерою Ь, правильною вимовою звуку;
  • навчити писати друковану літеру Ь за клітинами;
  • сформувати інтерес до навчання віршами та загадками.

Назви, що намальовано на картинках знизу:

Лось Левиця та лев Гусь Ведмідь

Повтор: Л. Напиши: Л.
Повтори: Р. Напиши: Р.

Повторюй: РЬ. Як написати «РЬ»? Якщо ми напишемо лише літеру Р – вийде «р», а нам треба – «р».
Щоб написати «р», потрібно після літери Р написати ось таку літеру Ь. Ця буква називається м'який знак.
Напиши цю літеру після літери Р. Буква м'який знак показує, що треба читати не «р», а «р».

Прочитай, що в тебе написано:

  • Якщо м'який знак написати після літери Л – вийде "ль" (Напишіть "ль"). Напиши: ль.
  • Якщо м'який знак написати після літери М - вийде "м" (Напишіть "м"). Напиши:

Напиши: ?; нь.

На яку букву подібний м'який знак?

Завдання: друкована літера Ь для дошкільнят

Розглянь м'який знак. Нашили літеру Ь у повітрі та один раз у зошиті акуратно по клітинах простим олівцем або кульковою ручкою.

У тих випадках, коли дитині пропонується написати цілий рядок букви, складу або слова – дорослий дає зразок написання на початку рядка.
Якщо у дошкільника виникають труднощі, то дорослий може провести дві орієнтовні лінії, або поставити опорні точки, які дитина з'єднає лініями, або напише букви повністю, а дитина їх просто обведе іншим кольором. Каліграфії на цьому етапі навчання вимагати не слід.

Продовж фразу

У ямі спить зимою довгою,
Але трохи сонце грітиме.
В дорогу за медом та малиною
Вирушає... (ведмідь).

Дуже вже вигляд у них чудовий:
У тата локони хвилею,
А мама ходить стриженою.
За що вона скривджена?
Недарма часто злиться
На всіх матуся... (левиця).

Казка про букву Ь

Батько і мати

Була весна. На гілці в лісі сиділо дві маленькі пташки. Він і Вона.
- Заспівати?! Заспівати?! - Запитує він.
- Заспівати! Заспівати! – відповідає вона.
- Свити?! Свити?! - Це вже про гніздо.
- Свити! Свити!
Через деякий час у них з'явилися пташенята.
– П'ять! П'ять! – радісно співає батько.
- Точнісінько! Точнісінько!! - Це він про те, що пташенята на нього схожі.
А діти вже пищать:
– Пити! Пити! Є! Є!
Приніс батько хробака. Запитує у матері:
- Дати? Дати?
А діти хором:
- Дати!!. Дати!! Дати!!.- і ну рвати хробака на частини.
- Жах, - каже батько.
Виросли пташенята і полетіли з гнізда.
– Повернути? - Запитує батько.
- Нехай, нехай... - тихо відповіла мати.

Загадки для дітей на букву Ь

Хто приходить.
Хто йде -
Усі її за ручку водять.
(Двері)

Трав копитами торкаючись,
Ходить лісом красень,
Ходить сміливо та легко.
Роги розкинувши широко.
(Лось)

Спить чи купається,
Все не розвується:
День та ніч на ніжках
Червоні чобітки.
(Гусь)

Веселі вірші про літеру Ь для дітей

Літера Р перекинулася
- м'яким знаком обернулася.
(В. Степанов)

Намалюємо м'який знак
Ніжно крапелькою ось так:
Букву крапелька пом'якшить
– Слово м'яко прозвучить.
(А. Шибаєв)

Білка хвостик вигнута,
У пенька відпочила.
Розпушила хвіст, та так
Став схожим на м'який знак!
(Є. Тарлапан)

М'який знак живе безтурботно,
Він без кепки ходить вічно.
(Л. Шибаєв)

Все коротше наша тінь,
Це означає – незабаром день.
Тінь росте, йде геть,
Це означає – незабаром ніч.
(В. Лунін)

Завірюха плескає так і сяк,
Б'є в обличчя крупою сипучою,
Дуже жорсткою та колючою,
Незважаючи на м'який знак.
(Я. Акім)

В'ється недалеко
Річка-річка.
Маленька річка,
Менше струмок:
Не попливти,
Ні пірнути,
Тільки ніжки
Занурити трохи!

Підсумки уроку:

  1. Вимова нових слів збільшує словниковий запас дошкільника, розвиває мову та пам'ять.
  2. Вправи за клітинами розвивають дрібну моторику рук.
  3. Загадки розвивають у дітях кмітливість, уміння аналізувати та доводити. Педагоги застосовують загадки під час навчання дітей підвищення зацікавленості під час виконання складних завдань.
  4. Вірші впливають як розвиток пам'яті. Доведено, що коли щодня вивчати кілька рядків, у мозку виникають нові нейронні зв'язку, підвищується загальна здатність до навчання.

Цілі:

  1. Ознайомити з літерою Ь(м'який знак). Розкрити значення м'якого знака для позначення м'якості приголосних на листі;
  2. удосконалювати техніку читання учнів;
  3. Розвивати словниковий запас учнів (при знайомстві з історією виникнення Москви);
  4. Виховувати почуття гордості за свою Батьківщину.

Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку:комбінований.

Метод навчання:евристична розмова.

Методи викладання:інформаційно-повідомляючий, стимулюючий, інструктивний.

Методи вчення:репродуктивний, частково-пошуковий.

Методи виховання: виразний виклад, бесіда, творчі завдання, створення проблемних ситуацій, гра

Обладнання:

  • малюнок із зображенням м'якого знака, буквосполучення з м'яким знаком;
  • індивідуальні дзеркальця;
  • Тлумачний словник;
  • малюнки із зображенням оленя, лося, лані;
  • малюнки із зображенням Кремля, Собору, Цар-гармати, Цар-дзвони;
  • аудіозапис пісні О. Газманова "Москва";
  • атрибути для сценки "Стара Москва" (костюми коробейників, костюм Юрія Долгорукого);
  • листівки із зображенням Спаської вежі, дзвіниці Івана Великого, Успенського собору тощо.

Ключові слова:

  1. Кремль
  2. Червона площа
  3. Дзвіниця
  4. Собор
  5. Церква

План уроку

1. Організаційний момент.

2. Ознайомлення з новою літерою.

2.1 Робота в Азбуці

а) читання буквосполучень – приголосних літер з м'яким знаком у стовпчиках

б) спостереження за вимовою цих буквосполучень

в) читання 1-го стовпчика

г) розмова про лексичне значення слів кожної пари

2.2 Робота у прописі

а) лист літери Ь

б) порівняння літери Ьз літерою Ы

в) показ листа літери на дошці

г) лист літери Ьучнями

д) фізкультхвилинка для пальчиків

е) робота над з'єднаннями з літерами

2.3 Робота в Азбуці

а) читання 2-го стовпчика

б) звукобуквенний аналіз слова "лось"

в) читання 3-го стовпчика

г) сценка "Малюнки старої Москви"

д) фізкультхвилинка під аудіозапис пісні О. Газманова "Москва"

е) робота з текстом "Московський Кремль"

3. Підсумок уроку.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Усміхніться.

Побажайте один одному гарного настрою, впевненості при зустрічі з новою літерою, читанні та листі слів та текстів із цією літерою.

Розминка (з індивідуальними дзеркальцями)

Зробимо гімнастику для губ та язичка. Візьміть дзеркальця, почистимо язичком верхні зубки. Спочатку зовні, потім – усередині. На сніданок їли смачне варення, забруднились.

Язичок, як індик, пішов гуляти верхньою губою, звук [а]. Цокає конячка по бруківці, кінчик язика стукає по піднебіння, а зараз стукає по зубах, дзвінко і твердо [д], дзвінко і м'яко [д?], глухо і твердо [т], глухо і м'яко [т?]. Що ми сьогодні сказали? (Звуки). Які звуки бувають? (Голосні та приголосні). Які звуки називають голосними? Які звуки називають приголосними? Дайте характеристику звуку [д?]. Подумайте, як м'якість звуків позначається на листі.

2. Ознайомлення з новою літерою.

2.1 Робота з Азбукою:

Сьогодні ми познайомимося із дуже цікавою літерою.

Живе у улюбленій Азбуці відомий фокусник. Як його звати?

М'який крок,

Це буква … м'який знак (показ Ь)

Хочете знати, чому він називає себе фокусником?

а) Читання буквосполучень – згодних з Ьу стовпчиках

Відкрийте Азбуку (закладкою) на сторінці 154.

Прочитайте самостійно, про себе, буквосполучення приголосних літер з Ьу стовпчиках.

б) Спостереження за вимовою

Читання цих буквосполучень з дошки (хором, по ланцюжку)

ЛЬ БЬ ЗЬ

Що помітили?

Висновок: Ьне означає звуку, це особлива буква, вона означає м'якість приголосних звуків на листі.

М'який знак – справжній фокусник. Чому? Давайте прочитаємо кілька слів.

в) Читання 1-го стовпчика самостійно

Прочитайте перший стовпчик самостійно

Які фокуси та перетворення ви помітили?

(Замінили твердий приголосний на кінці слова на м'який.)

Чи змінився сенс і звучання слів?

г) Розмова про лексичне значення слів кожної пари:

Мовляв - Моль Кут - Вугілля

Був - Біль Пил - Пил

Кон - Кінь

Кут – геометрична фігура, утворена двома променями, що виходять із однієї точки – вершини.

Вугілля – у мистецтві матеріал для малювання, виготовлений з випалу тонких деревних гілок або обструганих паличок.

2.2 Робота у прописі:

а) Лист літери Ь(м'який знак)

Давайте навчимося писати нашого фокусника у прописі (с.35)

б) Порівняння написання літери Ьз літерою Ы, загальні елементи та розміри

На що схожа літера Ь?

в) Показ листа літери на дошці

Я малюю м'який знак ніжною крапелькою.

г) Лист букви, вчимося

Завдання: обведіть букву Ьу прописі; дотримуючись нахилу, записати Ь 5 разів (перевірити, як тримають ручки, поставу)

д) Фізкультхвилинка для пальчиків

е) Робота над з'єднаннями з літерами:

Як з'єднується Ьз літерами?

(Внизу або петлею – поворотом у середині букви).

Розхвалився м'який знак, що він найчарівніший і найкрасивіший у дітей у прописах. Хто ж поставить на місце цього хвалько-фокусника? (Припущення дітей).

Деякі жителі нашої Азбуки почали сміятися: “Ми й без тебе вміємо показувати фокуси. Дивись, був ЦИБУЛЯ, став ЛЮК, був МАЛ, став М'ЯЛ”. Так голосні поставили Хвастунишку на місце.

Хто поставив Хвастунишку на місце? Згадаймо, які голосні позначають м'якість приголосних на листі ( Я, Е, Ю, Е, І).

2.3. Робота в Азбуці:

а) Читання 2-го стовпчика

Самостійно прочитайте слова. Що помітили?

Назвіть приголосні звуки, які звучать м'яко у словах:

ГУСЬ ЛЕНЬ ОЛЕНЬ ЛАНЬ ЛОСЬ

б) Звукобуквенний аналіз слова “ ЛОСЬ

Скільки складів у слові ЛОСЬ?

Скільки літер?

Скільки звуків?

Чому звуків менше, ніж букв?

(Літера Ьне означає звуку, тому в слові літер більше, ніж звуків).

Поясніть значення слова Лань?

(тварини з сімейства оленів).

в) Читання 3-го стовпчика слів (3+2 слова). Самостійне читання

Прочитайте ключові слова до тексту, знайдіть слово, яке позначає будівлю для богослужіння. (Церква, собор)

Чим вирізняються ці слова? (Собор головна та велика церква у великих містах.)

У нашому місті є церква? (Так) Де вона знаходиться?

Хто найчастіше ходить до церкви? (Православні)

В якій будівлі у нашому місті моляться мусульмани? (У мечеті).

Поясніть значення слова ДЗВІНИЦЯ.(Вежа з дзвонами на будівлі церкви).

Поясніть значення слова КРЕМЛЬ.(Міська фортеця у старих російських містах).

Чому площа називається Червоної? (Це означає красива).

Де вона знаходиться? (Про це дізнаємось у розповіді).

г) Вступна бесіда:

Зробіть припущення – Що буде текст?

А хто з вас був у Москві?

Що вам сподобалось?

Зараз я змахну чарівною паличкою, і ми перенесемося на багато років тому, в давню Москву… Хочете?

Сценка "Малюнки старої Москви".

(Звучить музика, з'являються 2 хлопчики у російських костюмах, з вузликами на паличках).

Вчитель: А це що за хлопчики?

Хлопчик 1: Я – Іллюшка, а це мій брат Ванюшка. Ми йдемо до Москви ремесла вчитися. Яка вона, Москва? Хто зводив? Чому Москвою назвав?

Вчитель: Нам із вами, хлопці, на шляху. Ми теж вирушимо до цього міста і дізнаємося, хто його заснував, будував і чому назвав Москвою?

Звучать фанфари чи дзвони. На сцену виходить князь Юрій Долгорукий.

Князь: Я великий князь Юрій Долгорукий. Прискакав я зі своєю дружиною з багатого та славного міста Суздаля. Хочу вибрати місце для застави на одному із семи пагорбів, що біля бору соснового. Тут з'єдналися дві річки. Одна – Москва – повноводна, чиста. Інша – Неглинка – вузька лісова річка.

Вчитель: Їдуть дружинники дрімучим лісом далі, бачать – між деревами ніби густий туман клубочиться. Став він згущуватися і перетворився на звіра величезного, небаченого: три голови у нього, а шкура півнеба закрила, різними квітами переливається. Не збентежив великий князь - натягнув поводи і поїхав прямо на того звіра. Та не доїхав – розтанула чудесне видіння, наче хмара. Старий мудрий радник, що завжди за князя був, так пояснив знак: "Бути на цьому місці великому місту - буде він великий, бо звір величезний, буде трикутний, бо звір триголовий, і зійдуться туди люди різних народів, бо шкура у нього багатобарвна" .

Князь: Ставте, воїни, мою фортецю тут! Обнесіть її валом та парканом-тином. Так побудуйте дубові князівські палати.

Вчитель: Так і зробили дружинники. А князь Юрій Долгорукий наказав в 1147 написати листа князю Святославу: "Прийди до мене, брате, в Москов". Цей рік і донині вважається роком народження Москви. Стояла фортеця Москва у часи миру та війни. З'їжджалися до неї купці, торговці, ремісники та славетні воїни. Стала Москва великим містом. Великим, але вміщалася вся за кремлівськими дубовими мурами. А за князя Дмитра Донського піднялися стіни з білого каменю, і стали звати Москву Білокам'яної. Стали говорити про неї: "Москва - всім містам голова!"

Хлопчик 2: Що там попереду за білі стіни? Чи скоро до Москви приїдемо?

Вчитель: Незабаром ми до Москви приїдемо, але не побачимо білокам'яних стін!

Хлопчик 1: Чому?

Вчитель: П'ятсот років тому правив Москвою князь Іван Ш, і видав государ указ.

Глашатай: Гей, слухайте, люди московські! Звелів пан наш, Великий князь Іван Ш, перебудувати фортецю білокам'яну. Він вирішив звести нові стіни замість старих, застарілих, залатаних. Стіни, немов кам'яні мережива, з дворогими зубцями та бійницями для варти та стрільців. А ще з усіх боків підняти башти червонокам'яні, сторожові. Та такі, щоб не смів злий враг на наше славне місто напасти!

Вчитель: Минули роки і не впізнати стало Московський Кремль. Стіни міцні, міцні, аж до 6 метрів завтовшки. У глибині їх склади з боєприпасами, ходи потайні. А прикрашені зверху зубцями червонокам'яними, двометровими. А за стінами, на подвір'ї, виросли багаті палати, терема та собори з золотими куполами.

Хлопчик 2: Знаємо, знаємо тепер, чому звуть Москву золотоголовою.

Вчитель: А разом із стінами виросли башти сторожові.

Звучить дзвін, потім лірична народна пісня.

Вчитель: А з іншого боку, під кремлівськими стінами розкинулася торгова площа – торговий посад. Простягнулися довгі ряди наметів, навісів, прилавків. Торгували з возів, а то й просто із кошиків та мішків. І називали цю площу хтось Пожежею, а хто Великим торгом.

Під російську мелодію виходять коробейники, закликаючи покупців.

Відкривається ярмарок.

Коробейник 1:

Закружляй, веселий хоровод!
Підходь, підходь, чесний народ!
Налітай, вибирай, купуй!
У гості ярмарок веселий йде…

Коробейник 2:

От хутро пухнасте, золотисте!
Ось ніжний – білий!
Ось темний – скромний!
До будь-якого параду забирай все до ряду!

Коробейник 3:

А на нашій вуличці
Роблять скриньки!
І гуртки, товкачі,
Веретена та іграшки.

Весело, весело майструє все село!
А потім веземо на базар
Розписний свій дерев'яний товар”
Купуй дружно, кому чого потрібне!

Звучить задерикувата народна мелодія.

Вчитель: Тут і гончарі продають свій товар: миски, глеки, горщики, глиняні свистульки та ляльки на потіху дітям. Медники-котельники посуд та прикраси пропонують. Ковалі-то, ковалі! Подивіться, як, брязкаючи, вони викладають на прилавки свій товар!

Хлопчики виконують пісню "У кузні".

Хлопчик 1: Ну та ярмарок! Ніколи не бачив такої!

Хлопчик 2: Тут торгують і сукном, і зерном, і хутром, і рибою! І своїм та іноземним товаром.

Вчитель: І прозвали цю торгову площу Червоною. Адже колись на Русі, хлопці, червоним називали не тільки колір. "Червоний" означало красивий, головний, почесний, найдорожчий!

д) Фізкультхвилинка (під аудіозапис пісні О. Газманова "Москва")

е) Робота з текстом "Московський Кремль"

Самостійне читання. Питання під час читання.

1-ий абзац:

Чим милуються дорослі та маленькі діти? (Соборами Кремля, тобто головною, великою церквою у м. Москві, дзвіницею Івана Великого).

2-ий абзац:

Прочитайте першу пропозицію в другому абзаці.

Хто запам'ятав слово Кремль? (Міська фортеця у старовинних російських містах).

Скільки років Москві? З чого було зроблено стіни Кремля?

Як називали потім Москву? Чому? (Стіни збудували з білого каменю і стали звати Москву Білокам'яної.)

3-й абзац:

Який вигляд має сучасний Кремль? (Стіни з червоної цегли, є башти).

Яка найстаріша вежа у Кремлі? (Тайницька вежа). Цікава назва: порівняйте зі словом таємниця. (Вежа мала схованку-колодязь. Ця схованка і дала назву вежі).

Яка вежа найкрасивіша? Що на ній? (Спаська вежа. Бій баштового годинника-куранта по радіо чують кожен день люди всього світу.)

Навіщо в Москві потрібні були Цар-дзвін та Цар-гармата?

Розповідь вчителя про Цар-гармату.

Жили-були у Москві гарматних справ майстра. Гарматам давали імена за тим звіром, який прикрашав її: "Лев", "Орел"... Андрій Чохов відливав найкращі знаряддя. Разом з іншими майстрами відлив він гармату, яке світло не бачив. Вона була дуже важка, стріляла кам'яною картеччю. Поставили її на піднесення для захисту Спаських воріт від кримського хана та його орди. Але хан не дійшов до Москви, чоховську гармату за красу, за величину прозвали Цар-гарматою. І стоїть вона у Кремлі як пам'ятник майстерності, а не війні. (Вчитель може розповісти про Цар-дзвін).

4-ий абзац:

Де знаходиться Червона площа: у Кремлі чи біля стін Кремля?

Чому Червона площа отримала таку назву?

Що бачила Червона площа?

5-ий абзац:

Чому дорогі кожному жителю Росії Кремль та Червона площа? (Це наша історія).

Завдання та питання після читання:

Розгляньте малюнки на сторінках 154-155. Що це? Давайте здійснимо заочну подорож Кремлем. Я показуватиму листівки із зображенням пам'ятних історичних місць, а ви коментуватимете їх зміст. (Вчитель показує листівки із зображенням Спаської вежі, дзвіниці Івана Великого, Успенського собору тощо)

Кремль це ще не вся Москва. Багато площ, вулиць зберігають історію у своїх назвах.

Які вулиці Москви ви знаєте? А як з'явилися вулиці? Про це ви дізнаєтесь, прочитавши текст "Імена московських вулиць".

Робота з текстом "Імена московських вулиць".

Читання тексту відразу вголос із коментуванням під час читання:

Читання 1-го абзацу.

Цікаво, як жили без вулиць, провулків?

Ось, виявляється, як з'явилися перші вулиці у Москві.

Читання 2-го абзацу.

Перерахуйте вулиці, які запам'ятали текст. Чому вони отримали такі назви?

Як називається головна вулиця Москви?

Які старі назви зберегли вулиці Москви?

Лексичне значення слів: ремісники, гончар.

3. Підсумок уроку.

Що цікавого ви сьогодні дізналися про Москву?

Яке слово я замислила? У цьому слові 1 склад, 6 букв, 5 звуків (Кремль).

Чому літер більше? (М'який знак звуку не утворює)

Навіщо потрібен м'який знак?

Які слова з м'яким роздільним знаком ви запам'ятали?

Мені сподобалося, як ви працювали. А що вам сподобалося на уроці? Що хотілося змінити? Про що хотілося б почути на наступному уроці?

Поурочний план уроку «Російська грамота».

Дата:

Клас:

Тема: Літера Ь (м'який знак).

Цілі :

    Ознайомити з літерою Ь(м'який знак). Розкрити значення м'якого знака для позначення м'якості приголосних на листі;

    удосконалювати техніку читання учнів;

    Розвивати словниковий запас учнів;

    Виховувати почуття гордості за свою Батьківщину.

Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу.

Вигляд уроку : комбінований.

Метод навчання : евристична розмова.

Методи викладання : інформаційно-повідомляючий, стимулюючий, інструктивний.

Методи вчення : репродуктивний, частково-пошуковий.

Методи виховання : виразний виклад, бесіда, творчі завдання, створення проблемних ситуацій, гра

Обладнання :

    Підручник "Буквар".

    Підручник «Супутник Буквара»

    Підручник «Буквареня»

    малюнок із зображенням м'якого знака, буквосполучення з м'яким знаком;

    індивідуальні дзеркальця;

    Тлумачний словник;

    малюнки із зображенням оленя, лося, лані;

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Усміхніться.

Побажайте один одному гарного настрою, впевненості при зустрічі з новою літерою, читанні та листі слів та текстів із цією літерою.

2. Актуалізація знань.

Повторення пройдених літер.

3. Ознайомлення з новою літерою.

3.1 Робота з Букварем, з 74

Сьогодні ми познайомимося із дуже цікавою літерою.

Живе у улюбленій Азбуці відомий фокусник. Як його звати?

М'який крок,

Це буква … м'який знак (показ Ь)

Хочете знати, чому він називає себе фокусником?

а) Читання буквосполучень – згодних зЬ у стовпчиках

Відкрийте Буквар на сторінці 74.

Прочитайте самостійно, про себе, буквосполучення приголосних літер з Ьу стовпчиках.

б) Спостереження за вимовою

Читання цих буквосполучень (хором, по ланцюжку)

Що помітили?

Висновок: Ьне означає звуку, це особлива буква, вона означає м'якість приголосних звуків на листі.

М'який знак – справжній фокусник. Чому? Давайте прочитаємо кілька слів.

в) Читання 1-го стовпчика самостійно

Прочитайте перший стовпчик самостійно

Які фокуси та перетворення ви помітили?

(Замінили твердий приголосний на кінці слова на м'який.)

Чи змінився сенс і звучання слів?

г) Розмова про лексичне значення слів кожної пари:

Мовляв - Моль Кут - Вугілля

Був - Біль Пил - Пил

Кон - Кінь

Кут – геометрична фігура, утворена двома променями, що виходять із однієї точки – вершини.

Вугілля – у мистецтві матеріал для малювання, виготовлений з випалу тонких деревних гілок або обструганих паличок.

3.2 Робота у прописі:

а) Лист літериЬ (м'який знак)

Давайте навчимося писати нашого фокусника у прописі (с.7)

б) Порівняння написання літериЬ з літероюЫ , загальні елементи та розміри

На що схожа літера Ь?

в) Показ листа літери на дошці

Я малюю м'який знак ніжною крапелькою.

г) Лист букви, вчимося

Завдання: обведіть букву Ьу прописі; дотримуючись нахилу, записати Ь 5 разів (перевірити, як тримають ручки, поставу)

д) Фізкультхвилинка для пальчиків

е) Робота над з'єднаннями з літерами:

Як з'єднується Ьз літерами?

(Внизу або петлею – поворотом у середині букви).

Розхвалився м'який знак, що він найчарівніший і найкрасивіший у дітей у прописах. Хто ж поставить на місце цього хвалько-фокусника? (Припущення дітей).

Деякі жителі нашої Азбуки почали сміятися: “Ми й без тебе вміємо показувати фокуси. Дивись, був ЦИБУЛЯ, став ЛЮК, був МАЛ, став М'ЯЛ”. Так голосні поставили Хвастунишку на місце.

Хто поставив Хвастунишку на місце? Згадаймо, які голосні позначають м'якість приголосних на листі ( Я, Е, Ю, Е, І).

3.3. Робота в Букварі:

а) Читання 2-го стовпчика

Самостійно прочитайте слова. Що помітили?

Назвіть приголосні звуки, які звучать м'яко у словах:

ГУСЬ ЛЕНЬ ОЛЕНЬ ЛАНЬ ЛОСЬ

б) Звукобуквенний аналіз слова “ЛОСЬ

Скільки складів у слові ЛОСЬ?

Скільки літер?

Скільки звуків?

Чому звуків менше, ніж букв?

(Літера Ьне означає звуку, тому в слові літер більше, ніж звуків).

Поясніть значення слова Лань?

(тварини з сімейства оленів).

3.4. Робота за Супутником Букваря, с.62-63.

4. Підсумок уроку.

З якою літерою познайомились?

Навіщо потрібен м'який знак?

5. Рефлексія.

Настрій дерево.