Система штрафів

Правопис частки не з дієсловами. Стрічку все не можеться та нездужає Короткі прикметники

Правопис частки не з дієсловами.  Стрічку все не можеться та нездужає Короткі прикметники

НЕ з дієсловами

Новик Надія Григорівна,

вчитель російської мови та літератури

ДБОУ АТ «Вичорічська СКОШІ»

ЦІЛІ УРОКУ

  • формувати навичку правопису НЕ з дієсловами; познайомити з дієсловами-винятками;
  • обґрунтовувати роздільне та злите написання НЕ з дієсловами;
  • закріпити відомості про дієслово, вміння відрізняти дієслово з інших частин мови.
Добридень! Продзвенів дзвінок веселий, Він покликав нас на урок, Усі завдання сьогодні Виконати маємо ми вчасно!

1. Дієслово - це .............частина промови:

а) самостійна; б) службова

2. Дієслово відповідає на запитання:

а який? яка? яке?; б) хто? що?; в) що робив? що робить? що зробить?

3. Дієслово означає:

а) предмет; б) дію предмета; в) ознака предмета

4. Дієслово має три часи: ......................., ................. і ........................ .

ПОВТОРЕННЯ «Оповідання-повідомлення про дієслово».

5. Відмінювання дієслів - це:

а) зміна дієслів по особах та числах; б) зміна дієслів за пологами; в) зміна дієслів за часом

6. Тільки в минулому часі дієслова змінюються:

а) за відмінками; б) за пологами; в) за особами та числами

7. Дієслова минулого часу утворюються за допомогою.........

8. У реченні найчастіше дієслово буває ............. і утворює з підлягає ...............

Орфоепічна п'ятихвилинка.

Бібліотека, кілометр, нажив, зрозуміла, відсоток, почав, подзвониш, тефтелі, широко, старо, поклав, договори, зрозумів, почалася, дзвониш, створила.

Відгадайте загадку.

Всі предмети пожвавлює,

Усіх їх у справу залучає,

Що їм робити каже,

Строго сам за тим стежить

Він три часу має,

І ховатися він вміє.

ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА  Робота зі словником:

Дивуватися -

сумніватися, дивуватися, не розуміти.

Обурюватися- обурюватися, висловлювати невдоволення.

Неволити- Примушувати, змушувати робити щось проти волі.

Недужувати- Почуватися не зовсім добре.

ВИСНОВОК

1)Частина НЕ з дієсловами пишеться окремо.

2) Деякі дієслова без НЕ вживаються, тому пишуться разом.

Фізкультхвилинка

А тепер, хлопці, встати,

Руки повільно підняти,

Пальці стиснути, потім розтиснути,

Руки вниз і так стояти.

Нахилилися вправо, вліво

І беремося знову за справу.

ЗАКРІПЛЕННЯ

1.Слово не горобець, вилетить – (не) зловиш. 2.(Не) буде хліба – (не) буде й обіду. 3.(Не) змастиш колеса – швидко (не) поїдеш. 4.(Не) посієш – урожай (не) збереш. 5.Лентяю все (не)може так (не)здоровиться.

6.(Не) відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні.

7.У чужому будинку (не) вказують.

8.(Не) хвали сам себе, є краще за тебе.

ПЕРЕВІР!

1.Слово не горобець, вилетить – не зловиш. 2.Не буде хліба – не буде й обіду. 3.Не змастиш колеса – швидко не поїдеш. 4.Не посієш – урожай не збереш. 5.Лентяю все неможливо і нездужає.

6.Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні.

7.У чужому будинку не вказують.

8.Не хвали сам себе, є краще за тебе.

Творча робота.

Відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні

У чужому будинку вказують.

Лодію завжди вітається.

Здоров'я за гроші купиш.

Брехня людини фарбує.

Творча робота.

Чи не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні

У чужому будинку не вказують.

Лодію завжди нездужає.

Здоров'я за гроші не купиш.

Брехня людини не фарбує.

Гра «Будь уважний!»

(Не) поспішати, (не) годувати, (не) знати, (не) досипати,

(не) розуміти, (не) говорити, (не) навидіти, (не) сміятися, (не) полюбити, (не) прощатися.

ПЕРЕВІР СЕБЕ! САМОСТІЙНА РОБОТА

1. Він (не) залишить без допомоги та уваги старих батьків, (не) образить слабкого, (не) принизить себе лицемірством та лестощами.

2. Сумлінна людина – отже, порядна, чесна людина, наділена почуттям гідності, справедливості та доброти.

4. Совісна людина (не) обдурить, (не) вкраде, (не) зрадить.

5. На роботі (не) схалтурити.

ПЕРЕВІР СЕБЕ!

3. Совісна людина дарує оточуючим світло та теплоту людяності.

4. Совісна людина не обдурить, не вкраде, не зрадить.

  • Він не залишить без допомоги та уваги старих батьків, не образить слабкого, не принизить себе лицемірством та лестощами.
  • 5. На роботі не схалтурить.

    2.Совісна людина – отже, порядна, чесна людина, наділена почуттям гідності, справедливості та доброти.

ТВОРЧА РОБОТА «Віднови прислів'я».ЗАКРІПЛЕННЯ

НЕ з дієсловами

1 варіант.

(Не) розуміти, (не) припиняти роботи, (не) розоряйте гнізд, (не) привертати уваги, (не) купили книгу, (не) знайомитися з автором, (не) розкормувати на недруга, (не) вірити в розповідь.

2 варіант.

(не)говорити з людиною, (не) відповів на запитання, мені (не)здоровиться, (не) зважитися, (не)навидіти, (не) знати погоди, (не) боявся суперника, (не)втрачати ні секунди.

ПЕРЕВІР СЕБЕ!

1 варіант.

Дивуватися, не припиняти роботи, не розоряйте гнізд, не привертати уваги, не купили книгу, не знайомитися з автором, обурюватися на недруга, не вірити в розповідь.

2 варіант.

Не говорити з людиною, не відповів на запитання, мені нездужає, не зважиться, ненавидіти, не знати погоди, не боявся суперника, не втрачати жодної секунди.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

§ 108, стор.242.(вивчити правило);

Складіть та напишіть пам'ятку:

1.Правила поведінки на вулиці.

2.У громадському транспорті.

Рефлексія

добре засвоїв

добре засвоїв і можу застосувати на практиці

засвоїв добре, але є питання

багато незрозуміло

ДУ «Середня школа №16 відділу освіти акімату міста Костана»

Урок російської мови у 5 класі

по темі:

«Правопис НЕ з дієсловами»

Підготувала: Віннікова Л.В. вчитель російської мови та літератури

м. Костанай, 2011

Тема: Правопис не з дієсловами.

Мета: - познайомити з роллю частки НЕ, дати поняття про дієслова-виключення; формувати навички правопису НЕ з дієсловами;

Розвивати вміння будувати речення, орфографічну пильність, збагачувати словниковий запас дітей;

Виховувати почуття взаємодопомоги, взаємодопомоги, любов до природи.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

МТО: підручник, дошка, листи із тестами, фліпчарт (за умови роботи з інтерактивною дошкою).

Хід уроку:

    Орг. момент. Вітання. Перевірка присутніх.

    Повідомлення теми та цілей уроку.

знати: правила написання НЕ з дієсловами;

вміти: правильно писати НЕ з дієсловами;

працювати:активно.

    Актуалізація знань.

* Фронтальне опитування.

    Що таке дієслово? (самостійна частина мови, яка позначає предмет чи стан та відповідає на запитання що робити? що зробити?)

    Які постійні морфологічні ознаки мають дієслово? (вид і відмінювання)

    Як визначити відмінювання у дієслова? (По ударному особистому закінченню, по інфінітиву)

    Як визначити вигляд? (з питання та значення)

    Які непостійні ознаки є у дієслова? (рід, число, особа, час)

    Які форми часу є у дієслова? Як їх визначити? (три форми часу? Минулий час, сьогодення та майбутнє. Визначаємо з питань та значень)

** Морфологічний аналіз (за варіантами)

Дюймовочка вирішила 3 ​​піти з лісу. Вона стала шукати собі житло.

    Пояснення нової теми.

У кожного на парті розрізаний листок із фразою «НЕ з дієсловами пишеться окремо!». Завдання: швидко зібрати фразу з розрізаних складів та прочитати вголос (див. Додаток №1).

Віршеправило:

Не вивчив, не роби,
Не знаєш, не поспішай.
З дієсловами окремо
Частку НЕ пиши.

Чи завжди НЕ з дієсловами пишеться окремо? (ні, тому що є випадки злитого написання НЕ з дієсловами)

Про це нам розповідає казка Усадової Юлії. .

"Одного разу молодий Дієслово закохався в прекрасну частинку НЕ. Довго він доглядав за нею, ходив по п'ятах, але НЕ була примхливою часткою і не звертала на закоханого Дієслова ніякої уваги. "Я не можу без тебе жити!" - говорив Дієслово, а не відповіла: "Поки ти не знайдеш хоча б одне слово, яке доведе, що ти так сильно мене любиш, і не можеш жити, я не буду з тобою!" І побрів Дієслово по всіх словниках і довідниках, але, так і не знайшовши нічого, зовсім зневірившись, пішов до Н. Дізнавшись про те, що пошуки Дієслова закінчилися невдало, НЕ розлютилася і закричала: "Обурююся! Ненавиджу!" Тут Дієслово підбіг до НЄ, обійняв її міцно-міцно: «Ну ось бачиш, ти сама все й довела!»

Вправа №1: Записуємо вірш. НЕ з дієсловом пиши окремо.
Наприклад: не ходив, не знав.
Тільки пам'ятай про винятки:
Ненавидів, обурювався.

    Закріплення.

Вправа №2. Записуємо прислів'я, пояснюємо написання НЕ з дієсловами.

Слово не горобець, вилетить – не зловиш. Не буде хліба – не буде обіду. Не змажеш колеса – швидко не поїдеш. Не посієш – урожай не збереш. Стрічку все не може і нездужає.

Вправа №3. Записуємо дієслова, розподіляючи їх у дві колонки:

НЕ роздільно НЕ разом

Не прочитав, не злюбити, не сказав, ненавидить, не пішов, обурюватися, дивуватися, не бачити, невтішити, незбагнути світла, не закрити, не встигнути.

А чи знаєте ви, що...

Пишуться разомдієслова зі складовоюнедо -, що надаєдієслово значення неповноти, недостатності дії (приставка ця за значенням часто антонімічна приставціпере-:

Записуємо: недосолити - пересолити, недооцінити свої можливості – переоцінити свої можливості.

Слід розрізняти дієсловаз приставкою недо-, що позначають, що дія виконана нижче за норму, і співзвучні їм дієсловаз приставкою до- яким передує заперечення неі які позначають у поєднанні з часткою, що дія не доведена до кінця:

Записуємо: недоглянути за дитиною(допустити недогляд при нагляді) - не доглянути виставу до кінця(Не закінчити дивитися); Безробітні постійно недоїдали. - Діти часто не доїдали за обідом свій суп.

Вправа №4. Придумайте та запишіть три пропозиції з НЕ з дієсловами на тему «Канікули». (Прикладні пропозиції: На канікулах ми не ходимо до школи. Вдома ми не сидимо за уроками, а бігаємо на вулиці. Ми не вирішуємо завдання, не пишемо диктанти, не виконуємо вправ. Зате ми відпочиваємо, граємо і веселимося.)

Вправа №5. Слухаємо загадки, відгадуємо. Записуємо лише НЕ з дієсловами.

Щоб осінь не промокла, не розкисла від води, перетворив він калюжі на скло, зробив сніговими сади (мороз). Він усюди, в полі та в саду, але до хати не потрапить. І нікуди я не піду, поки він іде (дощ). Біжить, біжить, не вибіжить. Тече, тече, не витікає (річка). Завжди в роті, а не проковтнеш (мова). Зроду він не їсть, не п'є, пісні дзвінкі співає. І з уроку на урок подає голосок (дзвінок). Овсом не годують, батогом не женуть. А як оре – сім пудів тягне (трактор).

    Контроль знань.

Тест.

1 варіант

    Виберіть злите написання НЕ з дієсловом:

А) (не) живе В) (не) миє

С) (не) задобрити D) (не впізнаю

    Вкажіть роздільне написання НЕ з дієсловом:

А) (не) здоровиться В) (не) воліти

С) (не) злюбити D) (не) випити

    У словах (не) розлютуватись, (не)навидіти, (не)кормити – НЕ пишеться…

А) разом В) окремо

С) через дефіс

    (Не)заморозив пишеться…

А) разом В) окремо

    Вкажіть неправильне написання НЕ з дієсловом:

А) не прочитав; В) не зашити

З) дивуватися D) невиконати

Варіант/№

    Домашнє завдання.

§§64, 94, вправа 991 (995), знати відповіді питання на стор 288 (287).

    Підбиття підсумків уроку.

Додаток №1.

НЕ з гла гол аміпиш ється раз дельале!

Використана література:

    Сабітова З.К., Павленко В.К. Російська мова. Підручник для 5 класу загальноосвітньої школи. – Алмати: «Атамұ ра», 2010.

    Гетьманова В.С. Чарівна подорож до країни знань. – Шимкент: «Шикула та К», 2007

    http://nachalka.uz/publications/183_poslovicy_i_pogovorki_na_vse_pravila_russkogo_yazyka.html

    http://claw.ru/book11/017.htm

Тип уроку: урок-подорож

Тема: НЕ з дієсловами .

Ціль: познайомити учнів із правилом написання НЕз дієсловами.

Підготовчий етап:

1. Розділити клас на команди.
2. Підготувати картки із завданнями з урахуванням диференціації учнів.

Технічні засоби навчанняКабіна: магнітофон, комп'ютер, мультимедійний проектор.

Хід уроку

1. Організаційний момент:

Хлопці! Слухайте уважно і подумайте, що нагадує вам цей шум? (звучить аудіозапис шуму моря)
Сьогодні ми вирушимо в подорож морем Знань на дивовижний острів Морфологію, в країну Дієслово. (1 слайд мультимедійної презентації).
Давайте познайомимося з нашими командами (назви команд та вибір капітанів).
Хто виявиться попереду всіх? Хто найсильніша ланка в ланцюзі мандрівників? Хто швидше і найкраще зуміє впоратися із завданнями? Кого чекає на головний скарб острова? Це ми дізнаємося наприкінці уроку, а тепер у дорогу.

2. Повторення вивченого:

Відкрийте свої бортові журнали – зошити та запишіть дату нашої подорожі.

Зелений та таємничий
Серед моря острів спить.
Можливо, там войовничих
Помилка світ лежить?
А може ми з веселими
Там зустрінемося з дієсловами?
Там, за бортом, праворуч
Вже видно землю.
І до землі залишився
Лише поворот керма.
А острів охороняють величезні три кити. (3 слайд)

Щоб ми могли висадитися на острів, слід назвати ознаки дієслова.

  1. Граматичне значення – дію (дієслово означає трудову, мовленнєву, розумову діяльність, переміщення, пересування предметів, називають стан і те, що відбувається у природі).
  2. Морфологічні ознаки – рід, число, час, відмінювання, обличчя, спосіб, повернення, вид.
  3. Синтаксичні ознаки – присудок.

Молодці з першим завданням впоралися успішно. Але щоб перетнути кордон країни «Дієслово», потрібно вміти виділити цю частину мови серед інших.
Ваше завдання – з прочитаного мною тексту виписати дієслова та позначити їх ознаки.

Кілька років поспіль ми їздили туристичною путівкою на південь. Щоразу ми бачили багато цікавого. Нас вели на екскурсії. Ми милувалися чудовими гірськими вершинами, слухали безперервний шум моря.

Чим схожі ці дієслова? (у всіх однакове питання, число, час)

Кордон вже пройдено,
І перейдено кордон.
Ах, скільки очікувань,
Хвилювання та надії.

3. Вивчення нового матеріалу.

Хлопці! Щоб знайти скарб, нам потрібно виконати головну умову подорожі – з'ясувати умову написання НЕ з дієсловами. (Слайд № 4)

Не вивчив, не роби,
Не знаєш, не поспішай.
З дієсловами окремо
Частку НЕ пиши.

НЕ з дієсловом пиши окремо.
Наприклад: не ходив, не знав.
Тільки пам'ятай про винятки:
Ненавидів, обурювався.

Як ви вважаєте, хлопці, яка тема нашого уроку?

Отже, до ваших бортових журналів запишіть тему нашого уроку: «Не з дієсловами».
Негативна частка не по-різному висловлює заперечення.
Вона надає негативного значення всій пропозиції:

Не цвісти квітам пізньої осені.

Або окремому слову:

Семеро одного не чекають.

Давайте поміркуємо, як пишеться ця частка з дієсловами.
(Слайд № 5)

Не бувати хворіти
Не ходити ненавидіти
Не спати обурюватися
Не писати дивуватися
Не говорити ніжитися

(Обговорення варіантів написання частки, робота з правилом у підручнику).

4. Закріплення нового матеріалу.

А зараз закріпимо отримані знання.
(Робота з карткою №1)

У синьому небі зірки блищать,
У синьому морі хвилі хлюпають.
Хмара по небу йде,
Бочка морем пливе.

Погляньмо, що принесла нам бочка. (Заморочки з бочки). (Слайд №6)

1.Слово не горобець, вилетить – не зловиш.
2.Не буде хліба – не буде й обіду.
3.Не змастиш колеса – швидко не поїдеш.
4.Не посієш – урожай не збереш.
5.Лентяю все неможливо і нездужає.

(Пояснити значення прислів'їв, відзначити правило написання НЕ з дієсловами)

Фізмінутка. Поплавки

Добре ми відпочили, але настав час продовжити нашу подорож.
Робота з карткою №2.
Вправа №613.

Гра-загадки.

Щоб осінь не промокла, не розкисла від води, перетворив він калюжі на скло, зробив сніговими сади (мороз).
Він усюди, в полі та в саду, але до хати не потрапить. І нікуди я не піду, поки він іде (дощ).
Біжить, біжить, не вибіжить. Тече, тече, не витікає (річка).
Завжди в роті, а не проковтнеш (мова).
Зроду він не їсть, не п'є пісні дзвінкі співає. І з уроку на урок подає голосок (дзвінок).
Овсом не годують, батогом не женуть. А як оре – сім пудів тягне (трактор).

5. Підбиття підсумків уроку.

Отже, хлопці!
Над чим ми сьогодні працювали? Що ми з'ясували?
Добре ми попрацювали та скарб острова знайдений.
Давайте підіб'ємо підсумки, кому ж дістанеться головний скарб. Хто сьогодні був сильніший за всіх, хто виявився попереду?

(Підбиття підсумків, нагородження команд \ для кожної команди приготовлена ​​маленька скринька з призами /, виставлення оцінок).

6. Домашнє завдання.

Підібрати та записати загадки, у змісті яких зустрічаються НЕ з дієсловами.

РОЗРОБКА УРОКУ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ

(ФГОС, УМК "Перспектива", 3 клас)

Чаликова Любов Іванівна,

МОУ Ліцей №9,

Волгоград

Тема: Правопис частки « ні» з дієсловами

Ціль: сформувати нові знання, вміння та навички на тему: «Правопис частки «ні» з дієсловами»

Завдання: навчальні:

    актуалізувати знання про поняття «службові частини мови»

    не з дієсловами

    навчити:

- визначати випадки написання дієслова з часткоюне та обґрунтовувати свою думку

- розповідати правило написання часткине з дієсловами

- писати дієслова з часткоюне

- виконувати навчальну дію, використовуючи правило;

- у рамках навчального діалогу формулювати зрозумілі висловлювання, використовуючи терміни

розвиваючі:

    розвивати вміння спостерігати мовний матеріал, аналізувати, порівнювати матеріал;

    розвивати вміння працювати у парі: вислуховувати думку товариша, обговорювати проблему, дійти єдиної думки;

    розвивати навички контролю та самоконтролю

виховні:

    виховувати позитивне ставлення до навчання, оцінювати свою роботу та роботу однокласників

    формувати мотиви навчальної діяльності

Тип: урок запровадження нового знання.

Форми роботи: фронтальна, парна, індивідуальна

Базовий підручник: «Російська мова 3 клас» частина 2, Р.Н.Бунєєв, Є.В.Бунєєва, О.В.Проніна, М.: Просвітництво, 2013

Необхідне технічне обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, ноутбуки у студентів,готові електронні освітні ресурси

Організаційний момент

Мета, яка має бути досягнута уч-ся:

Підготуватись до продуктивної роботи на уроці.

Мета, яку хоче досягти вчитель:

Сприяти підготовці учнів до продуктивної роботи.

Завдання:

Створити позитивний емоційний настрій;

Допомогти прийняти правильну робочу позу;

Нагадати про важливість акуратної роботи у зошиті.

Методи:

Словесний, пояснювально-ілюстративний, сприяє активізації пізнавальних процесів.

Вчитель вітає учнів.

Вчитель створює позитивний емоційний настрій.

Подивіться один на одного, посміхніться.

Будь ласка, поверніться до мене та подаруйте вашу усмішку мені. Адже усмішка прикрашає людину, дарує всім настрій радості. Тільки цей настрій нам знадобиться сьогодні для роботи.

Вчитель звертає увагу учнів на аркуш самооцінки. На кожному етапі роботи діти оцінюють свою роботу.

Учні вітають вчителі.

    Актуалізація опорних знань

Цілі для учнів:

Актуалізувати знання службових частин мови, вміння ділити їх у групи, красиво писати.

Мета для вчителя:

Перевірити знання учнів про службові частини мови, виявити труднощі у діяльності учнів.

Методи організації роботи:

Словесний,

частково - пошуковий, що сприяє активізації пізнавальних процесів.

Методи стимулювання:

- похвала.

Методи оцінювання:

Самооцінка за допомогою сигнальних карток

На дошці:

1. І, від, про, а, під, але, на, над, перед, за, не

(Не) пишайся званням, а пишайся знанням.

- Уважно подивіться на перший рядок. На які групи можна поділити ці слова?

Що ви можете сказати про слова, написані?

Правильно. Чому вони так звуться? Запишіть їх поряд: спочатку спілки, потім прийменники та частинку не.

(Перевірка)

Учні відповідають питання вчителя:

Це прийменники, спілки.

Це службові частини промови.

Вони служать для зв'язку слів у реченні.

Діти записують:

І, а, але; від, про, під, на, над, перед, за; ні.

    Формулювання теми уроку, постановка мети та завдань уроку

Мета для учнів:

Сформулювати тему уроку та визначити мету уроку.

Мета для вчителя:

Підвести учнів до формулювання теми уроку та постановки цілей уроку.

Методи організації роботи:

Словесний,

пошуковий.

1. Не пишайся званням, а пишайся знанням.

Тепер прочитайте прислів'я. Як ви розумієте її зміст?

Яке маленьке слово допомагає створити протилежне значення?

Назвіть мені частину промови, перед якоюНе стоїть.

Як написано частинку НЕ з дієсловом?

Спишіть прислів'я,

підкресліть вивчені орфограми.

Вчитель вносить зміни до запису.

Як ви вважаєте, що такене ? Яку роботу вона виконує?

Пограємо у гру: «Заперечення»

бути - не бути, дати - не дати, любити - не любити. .

Назвіть тему уроку.

Вчитель вивішує запис на дошку: Частіца НЕ з дієсловами

Сформулюйте цілі уроку.

- Хитре питання нашого уроку:

Окремо чи разом? (Вчитель вивішує на дошку «хитре питання»).

Діти пояснюють зміст прислів'я.

Частка НЕ

Частина мови – дієслово, т.к. позначає дію та відповідає на запитання: що роби?

Окремо.

Списуютьприслів'я, ппідкреслюють орфограми.

Робота: протилежне значення, заперечення

Учні роблять висновок, щоне - Це теж службова частина мови.

Називають тему.

Сьогодні ми маємо навчитися правильно писати дієслова з часткоюне .

    «Відкриття» нового знання

Мета для учнів:

Визначати випадки написання дієслова з часткоюне та обґрунтовувати свою думку;

Розповідати правило написання часткине з дієсловами;

виконувати навчальну дію, використовуючи правило

Писати дієслова з часткоюне ;

У межах навчального діалогу формулювати зрозумілі висловлювання, використовуючи терміни.

Розповідати правило написання частки НЕ

Мета для вчителя:

ввести правило написання часткине з дієсловами

Методи організації роботи:

Словесний,

Пошуковий

- колізія

1. Знайомство з правилом у підручнику.

2. На інтерактивній дошці прислів'я, в яких пропущено частинкуне :

Хто... сіє, той... жне.

Руки... простягнеш, так і з полиці... дістанеш.

Без праці нічого... дається.

Ріллю орють – руками… махають.

Прочитайте прислів'я уважно. Що ви хочете сказати?

Що треба зробити?

Вчитель дописує часткуне .

Якого сенсу набули дієслова з часткоюне ?

Вчитель пропонує записати учням два прислів'я (на вибір) у зошит.

Роблять висновок.

3. - Прочитайте ще одне прислів'я:

Стрічку все не може і нездужає.

Що помітили?

Як думаєте, чому НЕ з дієсловами написано разом?

Для вирішення ситуації протиріччя звернемося до орфографічного словника.

До дошки виходять учні та перевіряють за словником написання слівнеможливо, нездужати.

Є дієслова, які вживаються без НЕ.Це дієслова-виключення.

Запишіть ці дієслова у зошит.

Підкреслітьне .

Вчитель пропонує пояснити значення дієслів:нездужатися, обурюватися, незлагодити, незлюбити

Придумати та записати пропозиції з цими дієсловами у зошит.

Роблять висновок: Є дієслова, які вживаються без НЕ.Це дієслова-виключення.

Учні знайомляться із правилом за підручником: с.88.

Діти читають прислів'я, пояснюють їхній зміст, пояснюють написання не з дієсловами.

Потрібно дописати частину НЕ.

Протилежне значення

Записують два прислів'я (на вибір) у зошит.

Учні роблять висновок: дієслова з НЕ пишуться окремо.

Тутне з дієсловами пишеться разом.

Висловлюють припущення.

Роблять записи у зошиті та читають пропозиції.

    Первинне закріплення

Мета для учнів:

- вправлятися у правописі дієслів із часткою не.

Мета для вчителя:

створити умови для формування вміння правильно писати дієслова з часткою не.

Із запропонованих слів різних частин мови випишіть дієслова з часткоюне , розкриваючи дужки:

(не)жил, (не)ліпий, (не)кормити, (не)уклюжий, (не)лежав, (не)бачить, (не)був, (не)хочу, (не)воля, (не)воліти, (не)єм, (не)діля .

Учні знаходять дієслова і пояснюють їх написання:(не)жил, (не)кормити, (не)лежав, (не)бачить, (не)був, (не)хочу, (не)воліти, (не)ем .

    Самостійна робота.

Мета для учнів:

-Уміти застосовувати отримані знання на практиці.

Мета для вчителя:

-виявити прогалини, корекція

Методи:

-словесний, наочний,

колізія.

Самостійна робота.

Спішіть, розкриваючи дужки.

1 варіант.

Хто не працює той не їсть. Пригнічувати велено, а (не)воліти гріх. Хто кого образить, той і (не)навидить.

Спішіть, розкриваючи дужки.

2 варіант.

Правда у вогні (не) горить і у воді (не) тоне. (Не) домагати - (не) означає хворіти. Каші олією (не) зіпсуєш.

Взаємоперевірка.

    Домашнє завдання

Ціль: закріпити вміння правильно писати не з дієсловами.

С.88 запам'ятати правило, с.89 №160

    Рефлексія

Ціль:

- усвідомлення учнями своєї навчальної діяльності, самооцінка результатів діяльності своєї та класу.

Методи:

оцінка та самооцінка

Які цілі ставили на початку уроку?

Чи вдалося виконати цілі?

Що нового дізналися на уроці?

Які таємниці російської вдалося відкрити?

Для кращого запам'ятовування пропоную вам вірш-пам'ятку, але деякі слова пропущені. Ваше завдання доповнити його словами. ___ вивчив-__ роби,

___ знаєш - __ поспішай,

З дієсловами ___________

Частку ____ пиши.

Вчитель дякує учням за активну роботу на уроці.