Jarimalar tizimi

Imlo ko'pincha so'zlarni o'z ichiga olmaydi. Soch kesish hali ham bajarilmadi va u o'zini yaxshi his qilmayapti. Qisqa yondoshlar

Imlo ko'pincha so'zlarni o'z ichiga olmaydi.  Soch kesish hali ham bajarilmadi va u o'zini yaxshi his qilmayapti. Qisqa yondoshlar

so'zlar bilan EMAS

Novik Nadiya Grigorivna,

rus tili va adabiyoti o'quvchisi

DBOU AT "Vichorichska SKOSHI"

DARS MAQSADLARI

  • yangi boshlanuvchilar uchun imloni so'zlar bilan EMAS shakllantirish; aybdor so'zlarni o'rganish;
  • EMAS yozuvini so'zlar bilan ajratish va ajratish;
  • so'z haqidagi ma'lumotlarni birlashtirish va buning o'rniga tilning boshqa qismlaridan so'zni olib tashlash.
Hayrli kun! Quvnoq qo'ng'iroq chalinadi, U bizni darsga chaqirdi, Bugun hamma narsa Vikonati ma'emo mi vchasno!

1. Dieslovo - tse ............ promo qismi:

a) mustaqil; b) xizmat

2. So‘z quyidagini bildiradi:

va qaysi biri? yak? yake?; b) kim? nima?; c) nimadan qo'rqasiz? nega bezovta? nima topish kerak?

3. So‘zning ma’nosi:

a) mavzu; b) mavzu; c) ob'ektning belgisi

4. Suhbat uch soat davom etadi: ......................, ................. i ................................. .

TAKROLANGAN “So'z haqida xabardorlik-vahiy”.

5. Suyuqliklarni olib tashlash - bu:

a) so'zlarning maxsus sanalarga ko'ra o'zgarishi; b) pardalarni almashtirish; c) aralashmani soatiga o'zgartirish

6. So'zlar kunning oxirgi soatida o'zgaradi:

a) o'zgarishlar uchun; b) pardalar ortida; c) shaxslar va raqamlar uchun

7. Odamlar so'nggi bir soat davomida yordam olishga harakat qilishdi.......

8. Ko‘pincha so‘z ............... shaklga ega bo‘lib, .............. kengaytmasi bilan yasaydi.

Ortopik besh vilka.

Kutubxona, kilometr, foyda, tushunish, yuz, boshlash, chaqirish, köfte, keng, eski, poklav, kelishuvlar, tushunish, boshlangan, chaqirish, yaratilgan.

Topishmoqni toping.

Men barcha narsalarni qadrlayman,

U ularning hammasini o'ng tomonda oladi,

Nima uchun ishlashim kerak?

Bunga o'zingiz ham qat'iy amal qiling

May oyida soat uchda,

Men sen bilan qolmoqchiman.

DOSLIDNITSKA ROBOT  Lug‘at bilan ishlash:

Divuvatizatsiya -

shubha, hayrat, tushunmaslik.

Og'irlab keting- ko'ngli to'lib ketmoq, norozi bo'lmoq.

Qullik- Primushuvat, mushuvat, o'z xohishingga qarshi ishla.

Nedujuvati- Bu yaxshi emas.

VISNOVOK

1) Qism so'zma-so'z so'zlar bilan yozilmagan.

2) NOT siz so'zlarning harakatlari o'rganiladi, shuning uchun ular bir vaqtning o'zida yoziladi.

Fizkultxvilinka

Va endi, bolalar, turinglar,

Qo'llaringizni butunlay ko'taring,

Barmoqlar siqiladi, keyin siqiladi,

Qo'llaringizni pastga tushiring va shunday turing.

Biz o'ngga, chapga burildik

Men o'ng qo'limni ushlayman.

YOPIQ

1. So'z gorobets emas, viletit - yomon (emas). 2. Non bo'lmasa, ayb ham bo'lmaydi. 3. (G'ildiraklarni ifloslantirmang) - siz muammosiz ketasiz. 4. (Agar qilmasangiz) ekasiz, hosilni yig'asiz (yo'q). 5. Men dangasaman, men juda sog'lom (no) bo'lolmayman.

6. Bugun topish mumkin bo'lgan narsangizni ertangi kunga sarmoya kiritmang.

7. Siz (emas) boshqa birovning stendiga buyurtma berasiz.

8. O'zingizni maqtamang, aksincha siz uchun.

KO'RISH!

1. So'z yomon emas, yomonlik yomon emas. 2. Non bo'lmasa, ayb ham bo'lmaydi. 3. Agar siz g'ildiraklaringizni yuvmasangiz, tez yurolmaysiz. 4.Agar siz ekmasangiz, hosil olmaysiz. 5. Men doim dangasa va yomonman.

6. Bugun ishlashingiz mumkin bo'lgan narsani ertangi kunga sarmoya qilmang.

7. Birovning kabinasidan buyurtma bermang.

8. O'zingizni maqtamang, lekin siz uchun yaxshiroq.

Robot yaratish.

Bugun ishlagan narsangizni ertangi kunga investitsiya qiling

Birovning stendidan buyurtma bering.

Lodiya har doim uchib yuradi.

Siz tangalar uchun sog'liqni sotib olishingiz mumkin.

Odamlar yolg'on gapirishadi.

Robot yaratish.

Bugun topish mumkin bo'lgan narsangizni ertangi kunga investitsiya qilmang

Birovning stendiga buyurtma bermang.

Lodia endi o'zini yaxshi his qilmayapti.

Pulga sog'likni sotib bo'lmaydi.

Odamlar yolg'on gapirmaydilar.

Gra "Hurmatli bo'ling!"

(Shoshmang), mag'rur bo'lmang, (bilmang), kelishmang,

(tushunmaslik, (emas) gapirmaslik, (emas) nafratlanish, (emas) kulish, (emas) sevish, (emas) xayrlashish.

O'ZINGIZGA HAQIQAT! MUSTAQIL ROBOT

1. Keksa otalarni yordam va hurmatsiz hurmatdan mahrum qilish (emas), zaiflarni tasvirlash (emas), ikkiyuzlamachilik va xushomadgo'ylik bilan o'zini kamsitish (emas).

2. Tafakkurli inson ham ezgulik, adolat va mehr-muruvvat tuyg‘ulariga ega bo‘lgan odobli, halol insondir.

4. Odamni aldamaslik, (o'g'irlamaslik), talon-taroj qilish (emas) mantiqan to'g'ri keladi.

5. (emas) robotlarni aldamang.

O'ZINGIZGA HAQIQAT!

3. Odamlarning ruhi yo'qlarga insoniylik nuri va iliqligini beradi.

4. Odamlarni aldamaslik, o'g'irlik qilmaslik, odamlarni buzmaslik muhim.

  • Siz keksa otalaringizni yordamisiz hurmatidan mahrum qila olmaysiz, zaiflarni tasvirlamang, ikkiyuzlamachilik va xushomadgo'ylik bilan o'zingizni kamsitmang.
  • 5. Ishda aldamang.

    2. Vijdonli inson ezgulik, adolat va mehr-muruvvat tuyg‘ulariga ega bo‘lgan odobli, halol insondir.

IJODIY ROBOT “Kelganlarning vahiysi”. YOPIQ

so'zlar bilan EMAS

Variant 1

(Tushunma) robotlarni ichmang, (uyalarni) buzmang, hurmatingizni o'zgartirmang, kitob sotib olmang, (bilmang) muallif, (yo'q) dushmaningizni ovqatlantirmang, (yo'q) haqiqatga ishoning.

Variant 2.

odamlar bilan gaplashmang, ovqatga ishonmang, salom aytmang, mashhur bo'lmang, yomon ko'rmang, ob-havoni bilmang, (yo'q) raqibingizdan qo'rqmang, bir soniyani ham boy bermang.

O'ZINGIZGA HAQIQAT!

Variant 1

Hayron bo'l, robotlarni aldama, uyingni buzma, hurmatingga xiyonat qilma, kitob sotib olma, muallifni tanima, dushmaningga jahli chiq, ishonma. haqiqatda.

Variant 2.

Odamlar bilan gaplashma, ovqatga tayanma, kasal emasman, mag'rur bo'lma, yomon ko'r, ob-havoni bilma, raqibingdan qo'rqma, har soniyani behuda o'tkazma. .

UYDA Pishirish

§ 108, 242-bet. (jonlilik qoidasi);

Eslatmani katlayın va yozing:

1. Ko'chada o'zini tutish qoidalari.

2. Shahar transportida.

Reflektsiya

yaxshilik

Men yaxshi o'rgandim va amalda o'rganishim mumkin

yaxshilikni qo'lga kiritgan va bu ovqatlanishdir

boy ongsiz

DU "16-sonli o'rta maktabga Qo'stan shahar hokimligi xabar berdi"

5-sinf uchun rus tili darsi

mavzu bo'yicha:

"So'zlar bilan EMAS imlo"

Tayyorlagan: Vinnikova L.V. rus tili va adabiyoti o'quvchisi

m. Qostanay, 2011 yil

Mavzu: Imlo so'z bilan bog'liq emas.

Meta: - EMAS qismini bilib oling, so'zni istisno qilishni o'rganing; so'zlar bilan EMAS imlo ko'nikmalarini shakllantirish;

Biz so'z boyligimiz, imlo ko'nikmalarimizni rivojlantiramiz va bolalarimizning so'z boyligini boyitamiz;

Vixovuvati o'zaro yordam, o'zaro yordam, tabiatga muhabbatni his qiladi.

Dars turi: bilimlarni rasmiylashtirish va tizimlashtirish.

MTO: qo'llanma, doska, test varaqlari, flipchart (interfaol doska bilan sahna ortida).

Dars sarlavhasi:

    Org. moment. Vitannya. Hozir bo'lganlarni tekshirish.

    Darsning mavzulari va maqsadlarini tushunish.

zodagonlik: so'zlar bilan EMAS yozish qoidalari;

ichiga soling: so'zlar bilan EMAS to'g'ri yozish;

pratsyuvati: faol.

    Bilimlarni yangilash.

* Frontal moslama.

    So'z nima? (davlat sub'ektini ko'rsatuvchi va nima ishlash zarurligini bildiruvchi tilning mustaqil qismi? Nima topish kerak?)

    Qanday doimiy morfologik belgilar so'zni ifodalaydi? (turi va modifikatsiyasi)

    So'zga e'tiborni qanday tushunasiz? (Urg'u qilingan maxsus tugashga ko'ra, infinitivga ko'ra)

    Buni qanday demoqchisiz? (oziq-ovqat va qiymatdan)

    So'z qanday g'alati belgilarga ega? (sana, sana, shaxs, soat)

    So‘z zamonning qanday shakllariga ega? Biz ularni qanday tushunamiz? (soatning uchta shakli? O'tgan soat, bugun va ertaga. Oziqlanish ma'nosi va ma'nosi)

** Morfologik tahlil (ixtiyoriy)

Tumbelina o'rmondan 3 ochko osib qo'ydi. Von o'zi bilan hazil qila boshladi.

    Yangi mavzularni tushuntirish.

Har bir odamning stolida "So'z bilan yozmang!" iborasi bilan kesilgan qog'oz bor. Buyruq: tezda kesilgan burmalardan iborani oling va uni ovoz chiqarib o'qing (bo'lim. Qo'shimcha № 1).

Yuqori qoida:

Uyalmang, uyalmang,
Agar bilmasangiz, shoshilmang.
Okremo so'zlar bilan
Uning bir qismini yozmang.

Nega endi so'zlar bilan yozmasligimiz kerak? (yo'q, chunki so'zlar bilan EMAS g'azablangan yozish epizodlari mavjud)

Narxlari haqida bizga kazak Yuliya Usadova gapirib beradi. .

"Bir vaqtlar, yosh Dieslovo EMASning chiroyli bo'lagiga tushib qoldi. Uni uzoq vaqt kuzatib, to'pig'ida yurganidan so'ng, u ko'pincha kichkina kichkina edi va ko'milgan Dieslovoga hurmat ko'rsatmasdi. "Men sensiz yashay olmayman!" - dedi Dieslovo va aytmadi: "Meni juda yaxshi ko'rishingizni isbotlaydigan bitta so'zni topmaguningizcha va yashay olmaysiz, men siz bilan bo'lmayman!" Hech narsa bilmay, butunlay g'azablanib, N. huzuriga bordim. Dieslovning hazillari uzoqda tugamaganini bilgach, o'zimning ishqim yo'qolmadi va baqirib yubordim: “Hayron bo'ldim! Men buni yomon ko'raman!" Mana, Dieslovo UNING yoniga keldi va uni yovuzlik bilan quchoqladi: "Xo'sh, bachish, hammasini o'zing o'zingga olib kelding!"

O'ng № 1: Yozib olish cho'qqisi. So'z yoki so'z bilan yozmang.
Masalan: bormasdan, bilmasdan.
Faqat ayb haqida eslang:
Nafratlanish, hayajonlanish.

    Xavfsiz.

To'g'ri # 2. Biz prefiksni yozamiz va EMAS yozuvini so'zlar bilan tushuntiramiz.

So'z yovuz emas, viletit yomon emas. Non bo'lmasa, ayb ham bo'lmaydi. Agar siz g'ildiraklarni surmasangiz, silliq ketmaysiz. Agar siz ekmasangiz, hosilni olmaysiz. Men hali ham sochimni kesolmayman va o'zimni yaxshi his qilmayapman.

To'g'ri №3. Biz ularni ikkita ustunga ajratadigan so'zlarni yozamiz:

Alohida EMAS birdaniga EMAS

O'qimasdan, yoqma, aytma, yomon ko'rma, yozma, o'zingni ko'tarma, hayron qolma, kulma, yupatma, nurni unutma, yopma. , kirmang.

Bilasizmi, nima...

Bir vaqtning o'zida yozingso'zlar ombordanostida - Siz nima deb o'ylaysiz?so'z to‘liqsizlik, harakatsizlik ma’nosi (ma’nolar ortidagi tya prefiksi ko‘pincha prefiks bilan antonim bo‘ladi.qayta:

Yozing: tuz ostida - ortiqcha tuz, o'z imkoniyatlarini past bahola - o'z imkoniyatlarini yuqori bahola.

Iz ajratilgan so'zlar biriktirma bilan ostida- bu Vikonian harakati me'yordan past ekanligini va ularning ovozini bildiradi so'zlar biriktirma bilan oldin- ro'yxatning ma'nosi nima Yo'q Va ish tugallanmagan degani nimani anglatadi:

Yozib olingan: chaqaloqqa qaramang(qarashda nazoratga ruxsat bering) - oxirigacha qilma(Hayron bo'lishni to'xtatmang); Robotsiz odamlar doimo kam ovqatlanishgan. - Bolalar ko'pincha oshni tushlikda tugatmasdilar.

O'ng №4. "Bayramlar" mavzusida EMAS so'zlari bo'lmagan uchta taklifni yozish haqida o'ylab ko'ring. (Qo'llaniladigan takliflar: Ta'til paytida biz maktabga bormaymiz. Biz uyda o'tirmaymiz, uy vazifasini bajaramiz, lekin ko'chada yuguramiz. Ishdan tashvishlanmaymiz, diktant yozmaymiz, biz 'to'g'ri o'rganmang. Keyin biz o'rganamiz, o'ynaymiz va zavqlanamiz.)

O'ng №5. Biz topishmoqlarni eshitamiz, taxmin qilamiz. Bu so'zlar bilan EMAS yozilmagan.

Kuz ho'l bo'lmasligi, suvda kislotali bo'lib qolmasligi uchun, sharobni nishabga to'kib, bog'larni qor bilan qoplagan (sovuq). Bu erda, dalada va bog'da, lekin siz uyingizga kira olmaysiz. Va men shu erda ekanman, hech qaerga bormayman (qo'shimcha). Yugur, yugur, tugab qolma. Oqim, oqim, oqma (daryo). Zavzhdi v roti, prokovtnesh emas (mova). Men hech qachon ovqatlanmayman, qo'shiq aytmayman, jingl qo'shig'ini kuylayman. Dars paytida darsga ovoz (ding) chiqadi. Suli bilan yashay olmaysiz, non bilan uylanmaysiz. Va yak rudasi - sym pudyv tjagne (traktor).

    Nazorat bilish.

Sinov.

Variant 1

    So'z bilan EMAS g'azablangan imloni tanlang:

A) (yo'q) tirik B) (yo'q) tirik

C) (emas) tinchlantirish D) (Bilmadim

    So'z bilan EMAS alohida imlolarni ko'rsating:

A) (yo'q) salom ayting B) (yo'q) salom ayt

C) (yo'q) g'azablanmoq D) (emas) jonlilik

    (yo'q) g'azablanmoq, (emas) nafratlanmoq, (emas) ovqat - so'zlari yozilmagan ...

A) birdaniga B) okremo

C) defis bilan

    (Yozish) muzlamaydi...

A) birdaniga B) okremo

    So'z bilan EMAS noto'g'ri imloni ko'rsating:

A) o‘qimay; C) uni tikmang

H) hayratlanarli D) nevikonati

Variant/No.

    Uy vazifasi.

§§64, 94, o'ng 991 (995), 288 (287) betdagi oziq-ovqat turlarini biling.

    Dars uchun qo'shimcha sumkalar.

Qo'shimcha № 1.

EMAS s gla Maqsad amiyozish lar bor bir marta del Salom!

Vikoriston adabiyoti:

    Sabitova Z.K., Pavlenko V.K. rus tili. Tashqaridagi maktabning 5-sinfi uchun qo'llanma. – Olmaota: “Atamұ ra", 2010 yil.

    Getmanova V.S. Charivna juda qimmat. – Chimkent: “Shikula ta K”, 2007 yil

    http://nachalka.uz/publications/183_poslovicy_i_pogovorki_na_vse_pravila_russkogo_yazyka.html

    http://claw.ru/book11/017.htm

Dars turi: qimmat dars

Mavzu: so'zlar bilan EMAS .

Maqsad: yozish qoidalari bilan tanishish EMAS so'zlar bilan.

Tayyorgarlik bosqichi:

1. Sinfni jamoalarga bo'ling.
2. O‘quvchilarni farqlash maqsadida topshiriqlardan kartochkalar tayyorlang.

Texnik tafsilotlar Kabina: magnitafon, kompyuter, multimedia proyektori.

Darsning borishi

1. Tashkiliy bosqich:

Yigitlar! Hurmat bilan tinglang va bu shovqin sizga nimani eslatishi haqida o'ylang? (dengiz ovozining audio yozuvini ijro eting)
Bugun biz dengiz orqali ajoyib Morfologiya oroliga, Dieslovo zaminiga sayohat qilamiz. (1 slayd multimedia taqdimoti).
Keling, jamoalarimiz bilan tanishamiz (jamoalarni nomlash va sardorlarni tanlash).
Hammadan oldin kim paydo bo'ladi? Mandrivniki landshaftidagi eng kuchli Lanka kim? Muammodan kim tezroq va eng aqlli qutuladi? U orolning eng yaxshi narsalarini kimga qidiradi? Bu biz dars oxirida o'rganadigan narsamiz va endi biz yo'ldamiz.

2. Implantni takrorlash:

Jurnallaringizni oching va sayohatimiz sanasini yozing.

Yashil va yumshoq
Dengiz o'rtasida orol uxlaydi.
Ehtimol, jangchilar bor
Chiroq yotganmi?
Yoki bir oz dam olamiz
U erda so'zlar bilan bog'liqlik bormi?
U erda, bortda, o'ng qo'lda
Siz allaqachon yerni ko'rishingiz mumkin.
Va erga yutqazdi
Lische kermani aylantiring.
Va orol ulug'vor uchta kit tomonidan himoyalangan. (3 slayd)

Biz orolga tushishimiz uchun so'zning belgilarini nomlashimiz kerak.

  1. Ko'proq grammatik ma'nosi deyu (so'z mehnat, aqliy, aqliy faoliyat, harakat, ob'ektlarni ko'chirish, stantsiya deb ataladigan va tabiatda uchraydigan narsalarni anglatadi).
  2. Morfologik belgilar - qator, sana, soat, ko'rinish, ko'rinish, usul, aylanish, ko'rinish.
  3. Sintaktik belgilar - sifatdosh.

Yigitlar birinchi vazifani muvaffaqiyatli bajarishdi. "Dieslovo" chegarasini kesib o'tishdan oldin, siz tilning bu qismini boshqalar qatorida ko'rishni unutmasligingiz kerak.
Sizning vazifangiz men o'qigan matndagi so'zlarni yozish va ularning belgilarini aniqlashdir.

Bir necha yil oldin biz bir kunlik sayyohlik sayohatiga bordik. Tez orada biz juda ko'p tsikavogo ichdik. Bizni ekskursiyaga olib borishdi. Biz Girskiyning mo''jizaviy cho'qqilariga qoyil qoldik va dengizning tinimsiz ovoziga quloq soldik.

Bu so'zlar qanday o'xshash? (har bir kishi bir xil ovqat, sana, soatga ega)

Kordon allaqachon o'tib ketgan,
Men kordonni kesib o'tdim.
Oh, qanday tetiklik,
Maqtov va umid.

3. Yangi material bilan tanishtirish.

Yigitlar! Xazinalarimizni bilish uchun miyamizni sinab ko'rishimiz kerak - yozuvlarni so'z bilan EMAS tushunish uchun. (Slayd № 4)

Uyalmang, uyalmang,
Agar bilmasangiz, shoshilmang.
Okremo so'zlar bilan
Uning bir qismini yozmang.

So'z yoki so'z bilan yozmang.
Masalan: bormasdan, bilmasdan.
Faqat ayb haqida eslang:
Nafratlanish, hayajonlanish.

Sizningcha, bolalar, bizning darsimizning mavzusi nima?

Shunday qilib, jurnallaringizdan oldin darsimizning mavzusini yozing: "So'zlar bilan emas".
Salbiy qism ro'yxat bo'yicha boshqacha tarzda aniqlanmaydi.
Von butun taklifga salbiy ma'no beradi:

Kech kuzda gullarning gullashiga yo'l qo'ymang.

Yaxshiroq so'z uchun:

Yettita bittani hisoblamaydi.

Keling, bu qism va so'zlar qanday yozilganligini aniqlaylik.
(Slayd № 5)

Kasal bo'lmang
Nafratlanmang
Tushkunlikka tushib uxlamang
Yozmang va hayratga tushmang
Baxt demang

(Qismlarni yozish variantlari muhokama qilindi, do'st bilan qoida bilan ishlash).

4. Yangi materialni biriktirish.

Va endi biz bilimlarni qat'iy ravishda olib tashlaymiz.
(1-sonli karta bilan ishlash)

Moviy osmon yulduzlarni porlaydi,
Moviy dengizning qarag‘ay ninalari siqilayapti.
Men osmonda yuraman,
Dengiz bochkasi.

Qarang, barrel bizga nima olib keldi. (Bochkalardagi muammolar). (Slayd № 6)

1. So'z yomon emas, yomonlik yomon emas.
2. Non bo'lmasa, ayb ham bo'lmaydi.
3. Agar siz g'ildiraklaringizni yuvmasangiz, tez yurolmaysiz.
4.Agar siz ekmasangiz, hosil olmaysiz.
5. Men doim dangasa va yomonman.

(So'zlar bilan EMAS yozish qoidasini bildiruvchi prefikslarning ma'nosini tushuntiring)

Fizminutka. Floats

Bu biz uchun yaxshi bo'ldi, lekin safarimizni davom ettirish vaqti keldi.
2-sonli karta bilan ishlash.
O'ng raqami 613.

Topmoqlar.

Kuz ho'l bo'lmasligi, suvda kislotali bo'lib qolmasligi uchun, sharobni nishabga to'kib, bog'larni qor bilan qoplagan (sovuq).
Bu erda, dalada va bog'da, lekin siz uyingizga kira olmaysiz. Va men shu erda ekanman, hech qaerga bormayman (qo'shimcha).
Yugur, yugur, tugab qolma. Oqim, oqim, oqma (daryo).
Zavzhdi v roti, prokovtnesh emas (mova).
Ovqat yo'q, qo'shiq yo'q, qo'shiq yo'q. Dars paytida darsga ovoz (ding) chiqadi.
Suli bilan yashay olmaysiz, non bilan uylanmaysiz. Va yak rudasi - sym pudyv tjagne (traktor).

5. Dars uchun sumkalar topshirish.

Ey yigitlar!
Bugun nima ustida ishladik? Biz nima qildik?
Bilim orolining xazinalariga mehr bilan munosabatda bo‘ldik.
Qoplarni saralab olaylik, kim boshning narsalarini oladi. Bugun oldinga chiqqanlarning eng kuchlisi kim?

(Xaltalarni topshirish, jamoalar bo'linishi \ teri jamoasi uchun sovg'alar bilan kichik ekran tayyorlandi /, reytinglar berilgan).

6. Uyga vazifa.

So'zsiz topishmoqlarni tanlang va yozing.

RUS KINO DARSINI TUSHINTIRISH

(FSES, "Perspektiv" o'quv majmuasi, 3-sinf)

Chalikova Lyubov Ivanivna,

9-sonli litsey shahar ta'lim muassasasi,

Volgograd

Mavzu: Qismlarning imlosi " yo'q" so'zlar bilan

Maqsad: mavzu bo'yicha yangi bilim, g'oyalar va ko'nikmalarni shakllantirish: "Imlo qismi "yo'q" so'zlar bilan"

Bo'lim: boshlang'ich:

    "Kinoga xizmat ko'rsatish qismlari" tushunchasi haqidagi bilimingizni yangilang

    Yo'q so'zlar bilan

    o'rganing:

- tez-tez so'zlarni yozishdagi farqlarni bildiradiYo'q va fikringizni o'rab oling

- iboralarni yozish qoidalarini tushuntiringYo'q so'zlar bilan

- tez-tez so'zlarni yozingYo'q

- vikonuvati navchalnu dyyu, vikoristuyuchi qoida;

- boshlang'ich dialog doirasida oqilona ta'riflar, lug'at va atamalarni shakllantirish

rivojlanmoqda:

    materialni ishlab chiqish, saqlash, tahlil qilish va qayta ko'rib chiqish;

    juftlikda aqliy qobiliyatlarni rivojlantirish: do'stingizning fikrlarini tinglang, muammoni muhokama qiling, bir xil xulosaga keling;

    nazorat va o'z-o'zini nazorat qilish ko'nikmalarini rivojlantirish

vyxovny:

    o'rganishga ijobiy munosabatda bo'ling, o'z ishingizni va sinfdoshlaringizning ishini baholang

    boshlang'ich faoliyat uchun motivlarni shakllantirish

Turi: yangi bilimlarni joriy etish darsi.

Shakli robotlar: frontal, juftlashgan, individual

Asosiy qo'l asbobi: “Rus tili 3-sinf” 2-qism, R.N.Buniev, E.V.Bunieva, O.V.Pronina, M.: Prosvitnitstvo, 2013

Kerakli texnik ko'nikmalar: kompyuter, multimedia proyektori, ekran, talabalar uchun noutbuklar,elektron yoritish resurslari tayyor

Tashkiliy moment

Meta, o'rganish mumkin bo'lgan darajada:

Sinfda samarali ishlashga tayyorlaning.

Meta, men o'quvchiga murojaat qilmoqchiman:

Talabalarni samarali mehnatga tayyorlashni kuchaytirish.

Zavdannya:

Ijobiy hissiy kayfiyatni yaratish;

To'g'ri ish holatini olishga yordam bering;

Tikuvchilikda toza mehnatning ahamiyati haqida gapirib bering.

Usul:

Og'zaki, tushuntirish va illyustrativ, kognitiv jarayonlarning faollashuvini tan oladi.

O'quvchi talaba.

O'quvchi ijobiy hissiy kayfiyatni yaratadi.

Birma-bir hayratga tushing, kuling.

Mehribon bo'ling, menga o'girilib, tabassumingizni bering. Hatto tabassum ham insonni yorishtirib, barchaga shodlik kayfiyatini baxsh etadi. Bu bugungi ish uchun bizga kerak bo'lgan yagona kayfiyat.

O'qituvchi o'zini hurmat qilish uchun o'quvchilarning hurmatini yo'q qiladi. Ishning teri bosqichida bolalar o'z ishlarini baholaydilar.

O'quvchilar o'rganishmoqda.

    Ma'lumotnoma bilimlarini yangilash

Talabalar uchun maqsadlar:

Tilning xizmat qismlari haqidagi bilimlaringizni yangilang, ularni guruh bilan baham ko'ring, chiroyli yozing.

O'qituvchi uchun meta:

Tilning xizmat qismlari haqidagi bilimlarini tekshirish, o'quvchilar faoliyatidagi qiyinchiliklarni aniqlash.

Ishni tashkil etish usullari:

Og'zaki,

kognitiv jarayonlarning faollashuviga mos keladigan tez-tez tovush.

Rag'batlantirish usullari:

- Maqtov.

Baholash usullari:

Signal kartalari yordamida o'z-o'zini baholash

Mavzu bo'yicha:

1. Men, ichida, haqida, a, ostida, ale, on, yuqorida, oldin, uchun, emas

(Emas) chaqirilganlarga yozing, lekin bilganlarga yozing.

- Birinchi qatorni hayratda qoldirish muhimdir. Bu so'zlarni qanday guruhlarga bo'lish mumkin?

Yozilgan so'zlar haqida nima deya olasiz?

To'g'ri. Nega bunday hid keladi? Ularning tartibini yozing: splintning boshlanishi, keyin qabul qiluvchilar va qismi emas.

(Tasdiqlash)

O'qituvchilar o'qituvchining ovqatlanishini tasdiqlaydilar:

Bular qabul qiluvchilar, spilki.

Ushbu xizmat qismlarini tozalang.

Hidi daryoni bog'lash uchun xizmat qiladi.

Bolalar yozadilar:

I, a, ale; ichida, taxminan, ostida, ustida, tepasida, oldida, orqasida; yo'q.

    Dars uchun mavzularni shakllantirish, dars maqsadlarini belgilash

Talabalar uchun meta:

Dars mavzusini tuzing va darsning meta-ni aniqlang.

O'qituvchi uchun meta:

Talabalarni dars uchun mavzularni shakllantirishga va dars maqsadlarini belgilashga jalb qiling.

Ishni tashkil etish usullari:

Og'zaki,

tovush chiqarish

1. Siz qo'ng'iroq qilgan odamlarga yozmang, balki o'zingiz bilgan odamlarga yozing.

Endi prefiksni o'qing. Ushbu o'zgarishni qanday tushunasiz?

Qanday qilib kichik so'z ko'proq ma'no yaratishga yordam beradi?

Undan oldin menga promo qismini nomlangYo'q turish.

Qanday qilib parcha so'z bilan EMAS deb yoziladi?

Maqollarni yozing,

imlolarni mustahkamlang.

Yozishdan oldin o'quvchi o'zgartirishlar kiritishi kerak.

Buni qanday hurmat qilasiz?Yo'q ? Robot sizga qanday yoqadi?

Keling, guruh bilan o'ynaymiz: "Zaperechennya"

buti - buti qilmang, bering - bermang, seving - sevmang. .

Dars mavzusini nomlang.

O'qituvchi doskaga eslatma qo'yadi: Hastica so'zlar bilan EMAS

Dars uchun maqsadlarni shakllantirish.

- Bizning darsimiz uchun ayyor ovqatlanish:

Okremo chi birgami? (O'qituvchi doskaga "ayyor ovqatlanish" ni osib qo'yadi).

Bolalar so'zning ma'nosini tushuntiradilar.

Qisman YO'Q

Tilning bir qismi so'zdir, chunki harakatni bildiradi va savolni bildiradi: nima qilyapsan?

Okremo.

Hisobdan o'chirishkeyin, pimlo qo'shing.

Ish: protilezne znachennya, zaperechennya

Eslatmalar olishni o'rganing, shuning uchunYo'q - Ce tezh sluzhova partina filmi.

Mavzuga nom bering.

Bugun biz tez-tez so'zlarni to'g'ri yozishni o'rganishimiz mumkinYo'q .

    Yangi bilimlarning "Vidkrittya"

Talabalar uchun meta:

Tez-tez so'zlarni yozishda ma'noli farqlarYo'q va fikringizni yakunlang;

Parchalarni yozish qoidalarini ochib beringYo'q so'zlar bilan;

vikonuvati navchalnu dyyu, vikoristuyuchi qoida

Tez-tez so'zlarni yozingYo'q ;

Dastlabki dialog chegaralarida aniq, qisqa va to'g'ri atamalarni tuzing.

EMAS iborasini yozish qoidasini ochib bering

O'qituvchi uchun meta:

qismlarni yozish qoidasini kiritishYo'q so'zlar bilan

Ishni tashkil etish usullari:

Og'zaki,

Poshukovy

- koloniya

1. Do'stingizdan qoidalarni bilib oling.

2. Interaktiv veb-saytda bir qismi etishmayotgan yozuvlar mavjudYo'q :

Kim... bu, o‘sha... xotini.

Qo‘l uzatsang, politsiyadan ham qutulasan...

So'ramasdan, hech narsa ... berilmaydi.

Men qichqiryapman - qo'llarim ... silkitmoqda.

So'zlarni diqqat bilan o'qing. Nima demoqchisiz?

Sizga nima kerak?

O'qituvchi qism qo'shadiYo'q .

So'zlar qanday ma'no bilan kelgan?Yo'q ?

O'qituvchi sizga talabalar uchun ikkita duo (ixtiyoriy) yozishni buyuradi.

Visnovokni o'g'irlang.

3. - Yana bir parcha o'qing:

Men hali ham sochimni kesolmayman va o'zimni yaxshi his qilmayapman.

Nimani qayd etdingiz?

Nima uchun bir vaqtning o'zida so'zlar bilan yozilmagan deb o'ylaysiz?

Eng yaxshi vaziyat uchun men to'g'ridan-to'g'ri imlo lug'atiga o'taman.

Maktab o'quvchilari tashqariga chiqib, so'zlarning imlosi uchun lug'atni tekshirmagunchachidab bo'lmas, yomon.

Va NO'siz yashaydigan so'zlar.Bu so'zni istisno qilishdir.

Ushbu so'zlarni yozing.

KresloYo'q .

O'quvchi so'zlarning ma'nosini tushuntirishni so'raydi:kasal bo‘lmoq, yengilmoq, mehrsiz bo‘lmoq, mehrsiz bo‘lmoq

Bir fikrni o'ylab toping va ushbu so'zlar bilan takliflarni yozing.

Visnovokni o'g'irlang: Va NO'siz yashaydigan so'zlar.Bu so'zni istisno qilishdir.

Qo'l orqasidagi qoidani bilishni o'rganing: p.88.

Bolalar qo'shimchalarni o'qiydilar, ularning ma'nolarini tushuntiradilar, yozuvni so'zsiz tushuntiradilar.

EMAS qismini qo'shishingiz kerak.

Protilezning ma'nosi

Zoshitdan ikkita qo'shimchani (tanlash uchun) yozing.

Imloni o'rganing: so'zlar to'g'ri YOZILMAGAN.

Bu yergaYo'q bir vaqtning o'zida so'zlar bilan yozilgan.

Vislovlyuyut itoatkorlik.

O'qituvchidan eslatma oling va takliflarni o'qing.

    Asosan himoyalangan

Talabalar uchun meta:

- so'zlarning imlosini tuzatish ko'pincha mumkin emas.

O'qituvchi uchun meta:

ongingizni shakllantirish va so'zlarni to'g'ri yozish uchun fikringizni yaratish ko'pincha mumkin emas.

Tilning turli qismlarining bo'lingan so'zlaridan so'zlarni chastota bilan yozingYo'q , qo'llarni ochib:

(yo'q)yashamagan, (emas)lipy, (emas)boqish, (emas)bema'ni, (emas)yolg'on, (emas)kosa, (emas)bo'ladi, (yo'q) istamaydi, (emas)bo'ladi, (yo'q)bo'lmaydi, (emas) ularni, (emas) almashish .

So'zlarni tanib olishni va ularning yozilishini tushuntirishni o'rganing:(emas) yashash, (emas) ovqatlantirish, (emas) yolg'on gapirish, (emas) ichmaslik, (emas) bo'lmoq, istamaslik, (emas) bo'lmaydi, yemaydi .

    Mustaqil robot.

Talabalar uchun meta:

-Bilimlarni amalda o'zlashtira olish.

O'qituvchi uchun meta:

- tozalash, tuzatishni ko'rsatish

Usul:

- og'zaki, og'zaki,

koliziya.

Mustaqil robot.

Shoshiling, qo'llaringizni oching.

Variant 1

Kim ishlamasa, yo'q. Buyruq bostirish edi, lekin gunohni qo'yib yubormaslik kerak edi. Kim kimni tasvirlasa, u yomon ko'radi.

Shoshiling, qo'llaringizni oching.

Variant 2.

Haqiqat shundaki, olov (yo'q) yonadi va suv (yo'q) ohanglaydi. (Emas) uy - (yo'q) kasallik degan ma'noni anglatadi. Bo'tqa (yo'q).

O'zaro tekshirish.

    Uyni obodonlashtirish

Maqsad: So'zlar bilan emas, balki to'g'ri yozish uchun o'zingizni mustahkamlang.

P.88 qoidani eslang, p.89 No 160

    Reflektsiya

Maqsad:

- o'quvchilarning dastlabki faoliyatidan xabardorligi, o'z sinfidagi faoliyat natijalarini o'z-o'zini baholashi.

Usul:

baholash va o'z-o'zini hurmat qilish

Dars uchun qanday maqsadlar qo'ygan edingiz?

Sizning maqsadingiz nima edi?

Sinfda qanday yangi narsalarni o'rgandingiz?

Qanday rus zindonlari topilgan?

Tez yodlash uchun, agar biron bir so'z etishmayotgan bo'lsa, sizga tez eslatma beraman. Sizning menejeringiz bunga so'zlarni qo'shadi. ___ viviv-__ robi,

___ bilasizmi - __ shoshiling,

So'zlar bilan ___________

____ qismini yozing.

O'qituvchi o'quvchilarni darsdagi faol ish uchun taqdirlaydi.