Електроустаткування

Вправи з літерою м. Конспект заняття літера м. Корекційно – освітні

Вправи з літерою м. Конспект заняття літера м. Корекційно – освітні

Конспект заняття з грамоти у старшій групі Звук «М», літера «М»

(Перший рік навчання)

Програмний зміст:

1. Виробляти навичку чіткого вимови звуку "м".

2. Формувати поняття «згідний звук».

3. Розвивати слухову увагу.

4. Ознайомити із літерою «М».

5. Розвивати дрібну моторику, візуальну увагу, пам'ять, мислення.

6. Формувати вміння утворювати множину іменників.

Матеріали:

синє коло, картка з літерою "М" (з абетки), палички, кубики з літерами, робочі зошити, кольорові олівці.

I. Організаційний момент

- Сяде той, хто назве гриби.

1. – Молодці. Послухайте, який звук чується у цих словах наприкінці:

Гном, будинок, альбом.

Сьогодні на занятті ми познайомимося з новим звуком та літерою «М».

II. Основна частина

2. Артикулація звуку.

- Давайте разом промовимо звук "М", губи стиснуті і напружені.

Це приголосний звук. Його не можна співати, нам у роті заважає перешкода.

– А які ще звуки ви знаєте?

- Які вони?

– Чому їх називають голосними?

Звук «М» приголосний і, позначати ми його синім кольором.

3. «Визнач місце звуку в слові»

Розгляд картинок, у назві яких є звук «М»:

Будинок, малина, мак, гном, муха.

4. Пальчикова гімнастика "Гриби":

Раз два три чотири п'ять! «Крокують» пальчиками по столу.

Ми йдемо гриби шукати.

Цей пальчик у ліс пішов, Загинають по одному пальчику,

Цей пальчик гриб знайшов, починаючи з мізинця.

Цей пальчик чистити став,

Цей пальчик смажити став,

Цей пальчик все з'їв,

Тому й погладшав.

5. Знайомство з літерою «М»

Робота в зошитах Коноваленка.

- Подивіться, ось літера "М". (Виставляється картка із зображенням літери «М»).

Паличка та паличка,

Поміж ними галочка.

І тепер зрозуміло всім

Вийшла літера "М".

– Знайдіть літеру «М» у своєму зошиті, у лівому верхньому кутку. Проведіть пальчиком (обведіть) і розфарбуйте її синім олівцем.

6. Вправа «Порахуй та назви»

– Порахуйте та назвіть звуки у складах:

ЇМ АМ РОЗУМ

– Позначте червоними та синіми фішками на панно ці звуки.

7. Вправа «Склади з кубиків»

– Я пропоную вам зібрати з кубиків склади: АМ, РОЗУМ, ІМ.

8. Читання складів у зошитах.

– Обведіть у гурток картинки, назви яких починаються зі звуку «У».

- Молодці, назви цих картинок починаються на звук "У".

9. Гра «Один – багато»

Гриб – гриби, лисичка – лисички

Мухомор - мухомори, опеньок - опеньки,

Сироїжка – сироїжки, боровик – боровики.

10. - Ви попрацювали і пальчики втомилися, давайте їх розімнемо.

Намалюйте у повітрі букву «М».

11. Гра «Четвертий зайвий»

– Я називатиму слова, а ви скажете якесь слово зайве і чому.

Мухомор, опеньок, лисичка, боровик;

Подосиновик, трава, підберезник, маслюк;

Лисичка, малина, поганка, хвиля.

12. Викладання літери "М" з паличок.

– Скільки вам знадобилося паличок?

13. Надрукуйте літеру «М» у зошитах.

Ш. Підсумок заняття, оцінка дітей.

- Хлопці, згадайте, з яким звуком ми сьогодні познайомилися на занятті?

Який це звук?

– Яким кольором позначаємо?

- Що найбільше сподобалося?

– Молодці, які добре займалися, слухали уважно, відповідали на запитання.

Автору приємно, тобі не складно - натисніть "МЕНІ ПОДОБАЄТЬСЯ"

Конспект заняття з навчання грамоти

Звуки М-МЬ. Літера М” у підготовчій групі

Тема: звуки М-МЬ. Літера М.

Цілі:

Корекційно-освітні : вчити дітей характеризувати звуки М і МЬ з опорою різні види контролю,читати і прямі та зворотні склади;

Корекційно-розвиваючі : розвивати фонематичне сприйняття, увагу, пам'ять, мислення, графічні навички;

Розвивати загальну, дрібну та артикуляційну моторику;

Розширювати та уточнювати словник.

Корекційно-виховні :

Виховувати в дітей віком самоконтроль за промовою.

Матеріал: дзеркала за кількістю дітей, символи звуків, картинки зі звуками М, Мь, конверти -2 шт., сині та зелені фішки за кількістю дітей, м'ячик

Хід заняття

Вступна частина

- Хлопці, сьогодні листоноша приніс до нас до дитячого садка 2 листи. А від кого вони, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте мої загадки.Послухайте першу загадку:

Дуже любить сир та крихти.
Це кішка? Ні, не кішка.
Збила хвостиком яєчко.
Це пташка? Ні, не пташка.
Олівець гризе і книжки.
Здогадалися? Це …(мишка)

А тепер друга загадка:

Малину любить, любить мед,
Взимку лапу лише смокче.
Навесні він хоче схуднути.
У своєму барлозі спить...(Ведмідь). Молодці!

- Молодці! Ви швидко відгадали, хто надіслав нам листи. А що написали нам Мишка і Мишка ми дізнаємося трохи згодом.

Основна частина

Які звуки ми чуємо спочатку в словах Мишка та Мишка?

Правильно, сьогодні на занятті ми працюватимемо зі звуками М, Мь.

Характеристика звуку за артикуляційними та акустичними ознаками. Робота із дзеркалами.

- Подивіться в дзеркало, і промовте звук М. Губи стиснуті разом, вони не пускають Повітря. Але він знайшов шлях: Повітря йде через Ніс. Коли говоримо звук М, ніс сердиться, "гуде", і Губи "гудуть". Це можна відчути, якщо торкнутися пальцями.

- Звук М який? (Згідний, твердий, дзвінкий) як позначається? (Фішкою синього кольору) як розташовані губи? (щільно стуляються) - на дошці викладаємо символи.

У звуку М є братик звук Мь. Давайте скажемо його.

Звук МЬ який? (Згідний, дзвінкий, м'який) як позначається? (фішкою зеленого кольору) у якому положенні губи? (губи в посмішці, стуляються) - на дошці викладаємо символи.

Розвиток фонематичного слуху. Гра "Сигнальники"

Логопед вимовляє звуки, склади та слова зі звуками М, Мь. Діти повинні визначити який чується звук – твердий чи м'який та показати синю чи зелену фішку.

Звуковий аналіз складів МИ та МІ

- Назвіть перший звук у слові МИ. Назвіть другий звук (так само аналізують слово МІ). Молодці!

Молодці! Тепер я запрошую вас погратись із м'ячиком. Виходьте до мене, і сідайте на килим.

Диференціація твердих та м'яких звуків у складах. Дидактична гра з м'ячем "Навпаки".

Логопед кидає м'яч дитині, і вимовляє склад МА, наприклад, а дитина назад кидає м'яч і говорить МЯ.

МА - …(м я) АМ - …(ам) Мо - …(м е) ОМ - … (омь)

М у - ... (мю) РОЗУМ - ... (розум) Ми - ... (ми) ЫМ - ... (имь)

Ме - ... (ме) ЕМ - ... (Ем). – Пограємо у гру: «Доскажи слівце»: МА – малина, машина, …… ,МО – молоко, моль, ……. І т.д.

Сьогодні у наших друзів Маші та Миші день народження, давайте ми їх привітаємо та подаруємо їм подарунки (картинки).

Знайомство з літерою "М"

- Згадаймо, чим відрізняються літери від звуків? Ми з вами знаємо, що кожен звук має свій знак, яким він позначається. Давайте познайомимося з літерою “М”: -Паличка та паличка, між ними галочка. І зрозуміло відразу всім, вийшла літера М.

- Взявшись за руки ми встали, і М схожі стали” (двоє дітей зображують букву М), інші викладають її з рахункових паличок, потім зображують її з допомогою кистей рук.

Давайте тепер заселимо букву М у будиночок і прочитаємо складові ряди: МА, МО, МО, МИ, МИ.

Знайомство з крилатими виразами:

а) ведмежа послуга – послуга, яка приносить замість допомоги шкоду, неприємність;

б) махнути рукою - перестати звертати увагу на щось, перестати займатися будь-ким;

в) каламутити воду – спеціально заплутувати будь-яку справу, вносити плутанину.

А тепер давайте подивимося що ж нам прислали Мишка та Мишка?

Мишка (лабіринт) Завдання: пройти лабіринтом і добути сир.

Ведмедик за допомогою кольорових олівців зробити звуковий аналіз слів: МЕД, МАЛИНА.

Підсумки

Молодці! Хлопці, ви чудово попрацювали сьогодні.

Які звуки ми з вами вивчали? - Що було найцікавішим на занятті? - Що було найважчим?

Ціль:

Закріплення навичок правильної вимови звуків [М], [М'].

Ознайомити із літерою М.

Завдання:

Корекційно – освітні:

Закріплювати навичку:

- визначати позицію звуку у слові;

Аналізу та синтезу слова «мама»;

Знаходити заданий звук у словах,

Диференціювати твердість та м'якість звуку,

закріпити зв'язок звукового образу з зоровим (графічним);

Удосконалювати навичку фонематичного аналізу та синтезу;

Уточнити артикуляцію звуків [М], [М'];

Узгоджувати іменники з присвійними займенниками мій, моя, моя, мої.

Корекційно - розвиваючі:

Розвивати:

Слухову пам'ять, увагу, сприйняття;

Вміння концентрувати увагу;

Слухомовну пам'ять, фонематичне сприйняття, міміку, просодичні компоненти мови (ритм, наголос, інтонаційну виразність);

Мовленнєве дихання.

Визначати за запахом рослину.

Корекційно – виховні:

Виховувати:

Вміння працювати у мікрогрупах, групах;

Бажання допомагати одне одному;

Інтерес до ігор зі звуками.

Словникова робота:поет, літерою.

Попередня робота:Масаж обличчя, перегляд та бесіда про мультфільм «Маша і ведмідь», гра «Склади картинку», розучування фізкультхвилинки, масаж за допомогою великої бусинки

Інтеграція НОД:"Пізнання", "Соціалізація", "Фізичний розвиток", "Безпека", "Здоров'я".

Обладнання:

Герої мультсеріалу Маша та Михайло, крокодил, літературка;

6 конвертів із однією частиною від цілої картини;

Дві ромашки з серединками зеленого та синього кольорів, пелюстки з предметними картинками у назві яких є звуки [М], [М'];

- «чарівні» намистини;

Мішечки з ароматом лимона та ялиці;

Каси букв;

Аркуші з літерами М, у яких відсутні якісь елементи;

Кошик для фішок;

Фішки для рефлексії;

Малинове варення.

Хід НОД.

Організаційний момент.

А) – Придумано кимось просто і мудро

При зустрічі вітатись – «Доброго ранку».

Добрий ранок! Я рада вас бачити! Давайте розігріємо свої долоні, привітайте один з одним долоньками.

Масаж обличчя.

Спільне з логопедом виконання масажу

Сонечко прокинулося, рухи, що погладжують

Лобіка торкнулася,

Промінчиками провело,

І погладило, і погладило.

Б) Послухайте уважно загадку та відгадайте, хто сьогодні прийде до нас у гості.

Мультсеріал про дівчинку, яка нікому не дає спокою, і в першу чергу – свого друга. Її боїться вся живність у домі! Можна подумати, що вона - справжній хуліган. Однак рухає їй не просте бажання що-небудь наробити, а звичайна цікавість. І якщо воно обертається чимось неприємним, дівчинка завжди намагається виправити ситуацію. Вона і варення зварила, і вовків вилікувала. Друг дівчинки в мультику теж добрий. Замість того, щоб з'їсти або налякати дівчинку, він терпить її кожен день.

Маша та ведмідь з мультфільму «Маша та ведмідь».

Маша щодня вигадує різні ігри. Ось і сьогодні вона хоче погратись з вами.

Маша і Мишко принесли конверти, в конвертах лежить частина від цілої картинки, щоб зібрати картинку вам потрібно об'єднатися в групи по три людини.

Візьміть кожен собі конверт, подивіться на картинку на конверті, підійдіть до столу, на якому знаходиться така сама картинка.

Діти об'єднуються в мікрогрупи та збирають із трьох частин цілі картинки.

Кожна мікрогрупа показує та хором промовляє назву свого предмета.

З усіма дітьми визначаємо, які однакові звуки повторюються у словах.

ІІІ. Повідомлення теми НОД.

Здогадалися, з якими звуками сьогодні пропонують пограти Маша та Мишко?

(Зі звуками [М], [М']).

Діти дають характеристику звуків «М», «М» спираючись на питання логопеда та демонстраційний матеріал «Будиночок приголосних дзвінких звуків» та таблицю «Характеристика звуків»:

Звук «М» - приголосний чи голосний? Чому?

Звук «М» - дзвінкий чи глухий? Чому?

Звук «М» – твердий чи м'який?

Фішкою якого кольору позначаємо звук М?

Звук «Мь» - приголосний чи голосний? Чому?

Звук «Мь» - дзвінкий чи глухий? Чому?

Звук "Мь" - твердий чи м'який?

Фішкою якого кольору позначаємо звук М?

V. Гра №2. «Поети»

Маша дуже любить вигадувати чистомовки і хоче пограти з вами в поетів.

Ви знаєте, хто такі поети? Поети вигадують вірші.

Наприклад: МА-МА-МА – вдома я сама.

Я вимовляю склад і останнє слово чистомовки, а ви складаєте всю чистомовку.

ма – ма – ма – скоро до нас прийде зима

му - му - му - молока кому

МО ЕСКИМО

мо – мо – мо – ми любимо ескімо

ми – ми – ми – нас у гру прийми

VI. Гра № 3 «Ромашки для Маші та Миші»

Наступна гра, нам потрібно зібрати ромашки. В однієї ромашки серединка зелена, в іншої синя. Діти беруть пелюстки.

Завдання: Уважно подивіться на свій предмет, визначте - який звук чується в слові "М" або "М" і покладіть пелюсток до відповідної серединки.

Перша команда повинна скласти квітку з серединкою синього кольору (з пелюсток вибрати ті в назвах, які мають твердий звук «М»).

Друга команда повинна скласти квітку з серединкою зеленого кольору (з пелюсток вибрати ті в назвах, які мають твердий звук «М»).

Назвати предмет, визначити позицію звуку у слові.

VII. Фізмінутка.

Ми топаємо ногами,

Ми плескаємо руками,

Киваємо головою.

Ми руки піднімаємо,

Ми топаємо ногами:

Топ – топ – топ.

Ми руки опускаємо:

Хлоп – хлоп – хлоп.

Ми руки розведемо,

Колом усе підемо.

VIII. Гра №4 «Навчимо Машу та Мишу правильно говорити».

Засвоєння займенників МІЙ, МОЯ, МОЇ, МОЄ.

Якось Маша прийшла в гості до Миші, він вирішив почастувати її медом і сказав:

Пий чай з моїм медом.

Правильно Мишко сказав?

Мишко не вміє грати зі словами, давайте його навчимо!

Подивіться на свій предмет і подумайте, як можна про нього сказати МІЙ, МОЯ, МОЇ, МОЄ.

Приклад: Моя меблі.

Робота з індивідуальними картинками.

IX.Аромотерапія.

Маша з Мишком, що б не хворіти п'ють чай з медом. А я знаю ще чарівний засіб, з яким обов'язково потрібно пити чай – це лимон.

На таці лежать чарівні мішечки. Візьміть кожен собі мішечок і ми визначимо (за допомогою носа), де знаходиться лимон.

Чарівні мішечки з лимоном ми подаруємо Маші та Миші.

Я пропоную сісти за столи та послухати історію, що сталася з Машею.


Якось Маша пішла на рибалку і зловила рибку. Раптом з річки вийшов крокодил і сказав: Маша, я тебе з'їм. Маша злякалася і хотіла закричати: "Мамо!", але від переляку все переплутала і закричала "Ам - ам". Крокодил почув і теж злякався. Спочатку він хотів крикнути "Ам - ам", але від переляку теж все переплутав і йому вийшло: "Мама".

Так вони стояли та розмовляли. Маша казала "Ам - ам", а крокодил - "мама".

Б)Маніпуляція з літерами.

Як кричала Маша? "Ам - ам".

Викладіть ці дві мови з літер розрізної абетки.

Як кричав Крокодил? "Мама".

Переставте літери так, щоб вийшло слово «мама».

Скільки складів у лові МАМА?

Скільки голосних звуків?

Скільки приголосних звуків?

Давайте позначимо звуковими фішками кожен звук.

Намистинкою кола катаю,

Взад-вперед її ганяю.

Їй погладжу я долоню,

А потім стисну трошки.

Поки Маша з Мишком варили варення, злий Буквоєжка з'їв елементи літери «М», літера зламалася. Допоможіть Маші - полагодьте її, будь ласка.

Згадати з скільки елементів складається буква.

Молодці, з усіма іграми наших гостей ви впоралися. Якщо під час гри вам, було, легко подаруйте Маші та Миші гнома, а якщо складно – Лунтіка і скажіть, у чому ви не могли (фішки в кошик).

Від наших гостей сюрприз – справжнє Малинове варення!

Список літератури та адреси інтернет-ресурсів:

1. Ніщева Н.В. Конспекти підгрупових логопедичних занять у підготовчій до школи групі дитячого садка для дітей з ГНР.

2. Журова Л.Є, Н.С. Варенцова, Н.В.Дурова, Л.Н.Невська«Навчання дошкільнят грамоти»
3.А.В.Нікітіна«33 лексичні теми»
4. Т.Б.Філічова, Г.В.Чіркіна«Усунення ГНР у дітей дошкільного віку»
5.Є.В.Бородіна«Використання моделювання та символіки при підготовці дошкільнят навчання грамоти в умовах дитячого садка»

6. http://www.radionetplus.ru/izobrazhenija/krasivye_kartinki/23165-masha-i-medved-20-kartinok.html

Розділи: початкова школа

Тема. Звуки [м], [м’] та літера їх позначає

Цілі: познайомити дітей зі звуками [м], [м'], літерою М; розвиток мови, мислення, фонематичного слуху; виховання інтересу до столиці нашої Батьківщини, патріотичних почуттів.

I. Орг.м.

1,2 – вище голова,

3,4 – плечі ширші,

5,6 – тихо сісти.

Довгоочікуваний дзвінок,

Починається урок.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

А який урок починається?

Правильно, урок навчання грамоти.

Перевірте, чи ви приготували все?

Чи все на місці, чи все гаразд?

Ручка, книжка та зошит?

Молодці! Хлопці, що ви робите щоранку, коли встаєте? (зарядку)

А навіщо робити зарядку?

Ось і я пропоную вам зробити зарядку, але не зовсім звичайну. Зарядку для голосу та язичка.

А зробимо ми цю зарядку, щоби підготуватися до читання.

Повторюємо за мною скоромовку спочатку тихо та повільно, потім голосніше та швидше.

Пара птахів пурхала, пурхала, та й випурхнула.

Ро-ро-ро-настав ранок.

Ра-ра-ра-встала рано дітлахи.

Ру-ру-ру-починаємо ми гру.

Рі-рі-рити уважно дивися.

ІІІ. Постановка теми та мети уроку.

На дошці дві групи предметів.

Береза, горобина, будинок.

Кіт, жук, ведмідь.

Назвіть предмети, зображені у 1 групі.

(будинок – 1 склад, 3 звуки, на согл. закінчується)

Назвіть предмети, зображені у 2 групі.

Назвіть “зайве” слово. Чому? (ведмідь – 2 склади, звуків більше)

Вимовимо хором слово "будинок".

Назвіть останній звук. ([м])

Вимовимо хором слово "Ведмідь".

З якого звуку воно починається? ([м'])

Хто здогадався, яка тема сьогоднішнього уроку? (звуки [м], [м'] та літера їх позначає)

Хто скаже, що ми сьогодні займатимемося на уроці, тобто. цілі нашого уроку, хто зможе сформулювати? ( познайомимося зі звуками [м], [м'] та літерою, яка їх позначає; вчитися відрізняти звуки [м], [м'] та літеру, яка їх позначає від інших звуків та літер; вчитись читати склади, слова з новою літерою)

IV. Вивчення нового матеріалу.

а) робота з новим звуком.

Вимовимо хором звук [м].

Як розташовуються органи мови (губи, зуби, язик) при його виголошенні? (губи стискаються, не розтягуючись убік; зуби не торкаються один одного; язик лежить вільно)

Повітря при проголошенні зустрічає перешкоду чи вільно минає? (зустрічає)

Який? (губи стискаються)

Якщо повітря зустрічає перешкоду, значить звук [м] приголосний чи голосний?

Значить, цей звук дзвінкий чи глухий?

Твердий чи м'який?

Хто дасть повну характеристику звуку [м]? (згідний, дзвінкий, твердий)

Назвіть перший звук у слові “ведмідь”.

Вимовимо хором звук [м'].

Хто надасть повну характеристику звуку [м']? (згідний, дзвінкий, м'який)

Хто знає як називається буква, яка означає звуки [м], [м'] ? (літера ем)

б) знайомство з новою літерою.

На що схожа літера М.

Добре відомо всім:
Де метро, ​​там літера М.

Ось гойдалка-
Літера М!
Тут хитатися,
Можна всім!

Нагадують зубці Кремлівської стіни.

Взялися за руки друзі
І сказали: Ти я-
Це ми"
А тим часом
Вийшла літера М.

Фізмінутка.

Ми топаємо ногами,
Ми плескаємо руками,
Киваємо головою.
Ми руки піднімаємо,
Ми руки опускаємо,
Ми кружляємо потім,
Ми топаємо ногами,
Топ-топ-топ.
Ми руки опускаємо
Хлоп-хлоп-хлоп.
Ми руки розведемо
І побіжимо кругом.

А тепер я називаю слова, якщо вони мають звук [м] або [м'], то ви робите низький нахил. Якщо немає таких звуків, то ховаєтеся за стілець.

Метелик, носоріг, мошкара, тигр, мурахи, лев, джміль, вовк, моль, муха, мишка.

А тепер сів на свої місця, як мишки тихо-тихо.

З якою літерою ми познайомились?

в) читання складів.

Придумайте слова, у яких трапляється злиття МА, МО, …. (мама, маска, мак, олія, Москва, молоко, мороз, мило, миша, муха, світ, метро, ​​метр, хутро…)

Читаємо склади навпаки. (розум, АМ, …)

г) Читання слів (на дошці надруковано)

мама будували

метро будівельники

світ слово

Москва слова

Чому слово “Москва надруковано з великої літери?

Пограємось у гру "Доскажи слівце".Слова-відгадки друкуємо у зошиті для друкування.

У чорному полі заєць білий
Стрибав, бігав, петлі робив.
Слідом за ним теж був білий.
Хто ж цей заєць? … (крейда)

У підпіллі, у комірчині
Живе вона в нірці,
Сірий малюк.
Хто ж це? … (мишка)

Руки мити пішла Людмила,
Їй знадобилося... (мило)

V. Закріплення вивченого

а) робота за підручником

Відкрийте с.89

Що бачите на ілюстрації? (Червону площу)

Що можете розповісти про Москву?

Колись багато, багато років тому Москва об'єднала навколо себе інші міста і стала головним містом російської землі. Москва - найбільше місто в Росії, столиця нашої держави. Тут працюють президент, уряд Росії, Державна Дума. Вони вирішують важливі завдання нашої країни.

Детально про Москву дізнаєтесь на уроках навколишнього світу у 4 класі та на уроках історії у старших класах.

Читання тексту ланцюжком на с.89.

Які слова написав Рома на дошці, знайдіть та прочитайте цю пропозицію.

Назвіть слова з тексту, де є буква М.

Назвіть слова з тексту, у якому є звук [м'].

Що свідчить про його м'якість? (букви е,і)

VI. Підсумок уроку.

Згадайте, які цілі ми ставили на початку уроку.

Чи досягли ми цілей уроку чи ні?

З якими звуками ми познайомились на уроці?

Назвіть літеру, якою позначаються ці звуки.

Підніміть руки, хто вважає, що на цьому уроці добре попрацював.

Складіть із літер слово, що зараз буде

е е п р е а н м

(Зміна)

Конспект заняття з навчання грамоти

у підготовчій до школи групі

«Звук та буква М»

Завдання: 1. Освітні: Вчити дітей виділяти перший приголосний звук у слові; познайомити з літерою М; закріпити навички звукового аналізу, складання звукової схеми слова; закріпити вміння відновлювати деформовану пропозицію.

2. Розвиваючі: Розвиток фонематичного слуху та слухомовної пам'яті; розвиток логічного мислення, уваги, пам'яті.

3. Виховні: виховувати доброзичливе та поважне ставлення до членів своєї сім'ї.

Обладнання: картини «Дім», картинки: м'яч, миша, малина, мука, ведмідь, дим, машина; звукові будиночки; літери М, розрізна абетка; кружки синього та червоного кольору для позначення звуків; картки зі складами та словами: ам, ом, розум, ма, мо, му, мама.

Хід заняття

I. Оргмомент.

Добрий ранок. Подивіться, скільки гостей прийшли до нас, привітайтеся з ними.

А зараз устаньте в коло. У мене в руках чарівний м'ячик, він дарує всім, хто підтримає його в руках гарний настрій. Ми будемо передавати його по колу і бажати один одного доброго ранку.

ІІ. Повідомлення теми заняття. П: Хлопці, сьогодні ми з вами продовжимо нашу подорож чарівною країною звуків і букв, познайомимося з новими звуками та буквою. А скажіть, чим відрізняється буква від звуку?

Звуки ми чуємо, вимовляємо, але з бачимо, а літери ми бачимо, пишемо, читаємо.

З деякими звуками і літерами ми вже познайомилися. Назвіть їх.

А, О, У, І.І.

П: Вони які?

Голосні.

Питання: Як вони вимовляються? +вільно, легко, з голосом.

П: Подивіться схему цього слова. З яких звуків воно складається? + З голосних.

П: Скільки їх? + Два.

З: Підберіть короткі слова цієї схеми. Ау! Уа! Іа!

П: А як називаються звуки, при проголошенні яких нам щось заважає? + приголосними.

Що це? (виставляється картина «Дім»)

Який останній звук ви почули у цьому слові?

Сьогодні ми з вами вивчатимемо звук і букву «М»

Так, нам потрібна буква, яка означає ці звуки. Ось вона.

Паличка та паличка, між ними галочка.

І зрозуміло одразу всім: вийшла літера М.

Взявшись за руки, ми встали

І на М схожі стали. Схожі хлопці на літеру М?

П: Подивіться її уважно. На що вона схожа? П: Скільки у ній елементів? П: А тепер давайте напишемо цю літеру у повітрі.

ІІІ. Характеристика звуку за артикуляційними та акустичними ознаками. При проголошенні звуку [м] губи зімкнуті, на шляху повітряного струменя стоїть перешкода, повітряний струмінь ніби розриває губи.

Який це звук? (Згідний)

А я хочу з вами пограти у слова. Назвіть овочі зі звуком М. (морква, помідор).

Назвіть фрукти та ягоди з цим звуком (смородина, мандарин, малина, лимон).

А тепер назвіть весняні місяці зі звуком М (березень, травень).

З: А я знаю ще одну гру, вона називається «Де звук живе? »

З: Ви повинні визначити місце звуку в слові, у середині, наприкінці чи на початку.

В: Маска, гном, сом, мухомор, лимон, медуза. (Показую малюнки).

Фізкультурна хвилина.

Звуко – літерний аналіз.

П: хлопці, скажіть, а як ви думаєте, яке найулюбленіше слово для всіх дітей у світі?

МАМА

П: Давайте розберемо це слово і складемо його схему, а потім прочитаємо.

(Складання схеми слова).

В: - Як ласкаво діти називають маму? (Мамочка, мамулечка, мамуленька, кохана, мила)

IV. Розвиток фонематичного слуху.

Зараз ми пограємось у гру «Хто уважний?

- (ім'я дівчинки, вигадане дітьми) вчиться говорити слова, але пропускає звуки. Допоможемо їй: .аліна, .вуха, .ведмідь, ди., .ашина, до..

Діти визначають місце звуку м

Промовлення хором, підгрупами, індивідуально

VI. Фізкультхвилинка.

VII. Розвитку зорової уваги та пам'яті.

Майя та Митя дуже люблять грати у гру «Чого не стало?» Ми з вами теж пограємо в неї.

Виставляються іграшки: машинка, мозаїка, пірамідка, матрьошка.

Запам'ятайте, як стоять іграшки. Закрийте очі.

Іграшки переставляються.

А тепер розплющте очі. Що змінилося? (Іграшки переставлені. Раніше матрьошка стояла між машиною та пірамідкою, а тепер стоїть…).

VIII. Розвиток фонематичних уявлень.

Уся родина збирається у відпустку до моря. На що вони поїдуть? (на машині). А полетять? (літаком). Який перший звук у слові "машина"? Де ви почули звук [м] у слові «літак»?

Що вони взяли із собою? Назвіть лише ті предмети, у яких є звуки [м].

IX. Відновлення деформованих речень.

Мама запропонувала Миті скласти пропозиції. Послухайте, що йому вийшло:

"Мама мити Митя".

«Біля будинку цвісти мак».

"Дима мити руки мило".

Допоможемо Миті скласти ці пропозиції правильно.

Знаходження літери М у касі літер

Знайдіть літеру, якою позначаються звуки [м]. Зафарбуйте її.

XI. Підсумок заняття.

З якими звуками сьогодні познайомились?

Що ще нового дізналися на занятті?

Що було важким для вас на занятті?

Дякую всім за роботу.