Електронні помічники

Урок навчання грамоти. Звук, літери Ц, ц. Ось яка буква Ц! Завдання звук та буква ц

Урок навчання грамоти.  Звук, літери Ц, ц.  Ось яка буква Ц!  Завдання звук та буква ц

Вахренєва Надія Михайлівна
Посада:вихователь
Навчальний заклад:МАДОУ "Синьоок"
Населений пункт:Ямало-Ненецький автономний округ
Найменування матеріалу:Методична розробка
Тема:Конспект заняття з навчання грамоті у підготовчій групі "Звук Ц і буква Ц"
Дата публікації: 19.11.2017
Розділ:дошкільна освіта

Муніципальний автономний дошкільний навчальний заклад дитячий садок

«Синьоок» міста Ноябрська Ямало-Ненецького автономного округу

Вихователь: Вахренєва Н.М.

Конспект заняття з навчання грамоті у підготовчій групі «Звук та буква Ц»

Тема: "Звук і буква "Ц", Ц

Мета: Закріплення правильної вимови звуку "ц" у складах, словах, фразах,

зв'язного мовлення.

Програмний зміст:

Формування фонематичного сприйняття.

Закріплення навичок звукового аналізу слова, визначення місця звуку у слові.

Закріплення понять: звук, літера, склад, слово.

Закріплення навички звуко-літерного аналізу слів.

Вдосконалення навичок читання складів.

Розвиток зорового та слухового сприйняття, уваги, пам'яті.

Виховання

інтересу

літературної

вимови,

виховання мовного чуття.

Обладнання:

схеми, літери, набірне полотно, таблиці, олівці, картинки,

Хід заняття:

Вступна частина. Діти стоять у колі, зображують сонце.

Вихователь:

Усміхнемося один одному

Чудових відкриттів

Побажаємо всім нам.

Хлопці, ми сьогодні знову навчатимемося грамоти, поговоримо про звуки та літери.

Вправа «Промінчики сонця»

Ми щодня робимо маленькі відкриття. Кожне відкриття для нас як

промінчик сонця! Подивіться картинку, що ви бачите?

Діти Сонце.

Вихователь: На промінчиках для вас завдання.

Діти: Це букви.

Вихователь: Чому літери у різних за кольором гуртках?

Діти: Голосні та приголосні.

Артикуляція звуків.

Вихователь: Назвіть голосні та приголосні звуки?

Діти: Вимовляють голосні та приголосні.

Вихователь: Які звуки живуть у зелених кружечках?

Діти М'які звуки.

Вихователь: Що, кричить нам дзвіночок?

Що, шепоче нам телефон?

Діти: Дзвінкі та глухі звуки.

Основна частина. Вправа «Прочитай, склад»

КА, ГО, БУ, ПИ, ВО, ВА, ФІ, ФУ, АШ,АП…, (картки)

Вихователь: МОЛОДЦІ!

Вихователь: - Хлопці, подивіться на промінчик, що ви бачите?

Діти: Яйце.

Вихователь: Кожен промінчик сонця відкриття нового. Сьогодні, я вам хочу розповісти

казку. Але для початку відгадайте загадку.

Був білий будинок, чудовий будинок,

І щось застукотіло в ньому.

І він розбився, і звідти

Живе вибігло диво.

З'явився в жовтій шубці,

Прощайте, дві шкаралупки.

Діти: Курча.

Вихователь: В одній шкаралупці жило курча, в ньому йому стало тісно, ​​нудно і він

захотів з'явитися світ. Давайте зобразимо курчата, що сидить, в яйці і покажемо,

як він з'являється зі шкаралупки: спочатку голову, потім - праве крильце, потім

Ліве. І ось він на волі. І тихо, ... (Діти домовляють пропозиції)

Цип - цип -цип. «Який чудовий світ!» - сказав курча.

Хлопці, а давайте запросимо курча у країну звуків. Країна, де живуть звуки

3. Ознайомлення з новим звуком «Ц»

Вихователь: Ви любите загадки?

Вихователь: Відгадка, вам підкаже з яким звуком ми познайомимося.

На одній нозі стоїть,

У воду пильно дивиться,

Тисне дзьобом навмання –

Шукає в річці жабенят (Чапля)

Проживають у важкій книжці

Хитромудрі братики.

Дісти їх, але ці брати

Порахують, усі на світі. (Цифри)

Вихователь: Ви здогадалися, з яким звуком познайомимося. Який звук чується в

початку слів відгадки?

Діти: Звук «ц»

4. Вчимося вимовляти звук «ц»

Що роблять губи? (посміхаються)

Вимовляємо звук «ц» (зуби видно)

Що робить кінчик язика (упирається у верхні зуби)

Вимовили звук тихо, голосніше, знову тихо.

Як ви вважаєте, звук «ц» голосний чи приголосний і чому?

Які бувають згодні звуки? (тверді, м'які)

Звук "ц" завжди буває лише твердий. Який ви знаєте ще звук, який буває

тільки твердий?

Визначити звук «ц» глухий чи дзвінкий?

Висновок: Звук «ц» - приголосний, твердий, глухий, шиплячий.

Фізхвилинка «Коники».

5.Звуковий аналіз слова «цип». (Роздавальний матеріал – схеми)

Одна дитина виконує біля дошки, решта в аркуші.

Скільки звуків?

Скільки приголосних?

Скільки голосних? Скільки складів? Чому так вважаєте?

Гра «Уважні вушка»

Плесни один раз, якщо почуєш звук «ц»

М К Ц Р Ц А Ц

Хлопни двічі, якщо почуєш у складах звук «ц»

АС АЦ УС СУ СТА ЦЛА АСТ ОЦТ ЦТА

Правильно, за мною повтори:

ЦА ЦА ЦА – чапля, курка, пилок

ЦЕ ЦЕ ЦЕ – плавець, мудрець, молодець

Визнач місце звуку у слові: Квіти, огірок, кільце

Закінчи слово звуком "ц": Дворі - ц, продаві -ц, плові -ц

Закінчи складом ЦА: води-ца, курка, вулиця

Гра "Великий - маленький" (словотвір)

Дерево – деревце, блюдо – блюдце, дзеркало – люстерко, мило - мильце

6. Знайомство з літерою:

Ось яка буква Ц –

З коготочком на кінці.

Кіготок – подряпання,

Як котяча лапка.

Чим відрізняється звук від літери? Звук "ц" позначається буквою "це". Порівняти велику

та маленьку. На що схожа? Придумайте слова, що починаються на звук «ц».

Написання букви ц у повітрі, на аркуші.

Гра «Букви заблукали»

Що можна скласти із літер? (слово)

Давайте з цих літер складемо слово. У, А, Р, Ц, К, І

7. Читання складів:

8. Підсумок заняття.

З якою літерою познайомились? Що дізналися про звук «ц»?

Рефлексія:

Вихователь: Ви всі сьогодні постаралися, молодці, хлопці! Ви були уважними та

активними. Мені було дуже приємно працювати з вами.

Додаток 1-2.

"Звук і буква Ц".

Конспект майстер-класу для дітей підготовчої логопедичної групи

Ціль:комплексна корекція та розвиток пізнавально-мовленнєвої діяльності.

Завдання:

    розвиток фонематичного слуху, сприйняття, аналізу та синтезу;

    розвиток активного та пасивного словника;

    розвиток граматичного ладу та зв'язного мовлення;

    розвиток дрібної моторики рук;

    розвиток слухової, зорової уваги та пам'яті, мислення;

Обладнання:інтерактивна дошка, ігри для інтерактивної дошки «Накрий стіл» і «Веселі купини», картки-картинки для звукового аналізу слів і квадрати-символи, паперові квіти з пелюстками, що виймаються.

Орг. момент.

Діти входять до групи та вітаються з гостями.

2. Складовий аналіз.

Логопед: Хлопці, а пам'ятаєте казку про Цаплю та Журавля, які один до одного в гості ходили? Картинка-заставка Цаплі та Журавля на інт. дошці.

І ось зібралася Цапля у гості до Журавля. А Журавель чекав Цаплю, готувався.

Скажіть, а як ми зустрічаємо гостей удома? Чим ми їх частуємо? (Відповіді дітей)

А що нам знадобиться для чаювання? (Відповіді дітей)

Ось і Журавель накривав стіл.

Інтерактивна гра «Накрий стіл»

Скажіть, як називається посуд, в який ми насипаємо цукор? (Цукровиця)

Як називається посуд для цукерок? (Цукерниця)

Як називається підставка для серветок? (Серветниця)

Як називається посуд, до якого покладемо сухарі? (Сухарниця)

Як називається посуд, у який покладемо хліб? (Хлібниця)

Який посуд ми поставимо під чашки? (Блюдця)

Діти, проговоріть назви посуду, розділивши слова на частини за допомогою бавовни. (Діти проплескують. Вважають кількість складів у кожному слові.)

3. Виділення та характеристика звуку.

А який загальний звук є у кожному слові? (звук Ц)

Згадаймо, що ми знаємо про звук Ц?
Звук Ц-згодний, глухий (визначаємо долонькою «роботу шийки»), завжди твердий.

Сьогодні ми з вами працюватимемо зі звуком та літерою Ц.

Іде Цапля у гості. Хлопці, ходімо разом із Цаплею.

4. Виділення звуку Ц на слух із низки звуків, низки слів.

А на болоті літало багато комах, яких Цапле хотілося зловити. А ми з вами ловитимемо комах за допомогою «пасток» і пограємо в гру, «ловитимемо» звук Ц.

Хлопці, приготуйте свої «пастки» і ловитимемо звук «Ц». Діти виділяють звук Ц із низки звуків, потім із низки слів ( стіл, квітка, боєць, світло, обличчя, яйце, палець, пінцет, пісок, кільце, місце, пташеня).

- Ось так багато наловила комах Цапля для Журавля.

5. Визначення місця звуку у слові.

Але жабенята були спритні, стрибали з купини на купину. Хлопці, ми допоможемо жабенятам і підкажемо на яку купину треба стрибати. Ми відгадаємо загадки та визначимо, де знаходиться звук Ц у слові: на початку, середині чи наприкінці. Вибиратимемо потрібну купину.

Гра на дошці інтерактивної.

Загадки: На гору бігом,

А з гори шкереберть.

З'явився в жовтій шубці,

Прощайте, дві шкаралупки.

(курча)

Два кільця, два кінці,

А посередині гвоздик.

(ножиці)

На грядці довгий та зелений,

А в діжці жовтий та солоний.

Ошатні сестрички

Весь день гостей зустрічають,

Медом частують.

6. Звуковий аналіз слова

Чудово впоралися. Перейшла чапля через болото і опинилася на галявині, де було багато гарних квітів. І поки чапля насолоджується ароматами, ми сядемо за столи і зробимо подарунок-сюрприз для журавля, підпишемо листівку за допомогою звукових схем слів КВІТИ, КРАПЛЯ.

Діти сідають за два столи, працюють у групах. Виконують схеми слів із аналізом звуків на картках-картинках.

7. Пальчикова гімнастика «Квіточка»

(з використанням мнемотехніки)

Наші червоні квіти розпускають пелюстки, Плавно розтиснути пальці.

Вітерець трохи дихає, пелюстки колихає. Помахати руками перед собою.

Наші червоні квітки закривають пелюстки, Плавно стиснути пальці.

Тихо засинають, головою хитають. Плавно опустити їх на стіл.

8. Звуковий синтез.

Хлопці, квіти на галявині були незвичайні. Пелюстки квіти з літерами. Але повіяв вітерець, і пелюстки розлетілися. Ми зберемо пелюстки та отримаємо слово.

Діти збирають пелюстки для квітки і із запропонованих літер складають слова: цирк, світло, вулиці.

Діти, які слова ви отримали?

А який загальний звук є у цих словах? А в слові світлозамість звуку Ц ми який звук чуємо? (С)

Нам підходить це слово?

Які звуки треба замінити, щоби слово нам підійшло? (Змінити звук на Ц і отримати слово КОЛІР)

Хлопці, давайте ми з вами подаруємо звук та букву З нашим гостям-хлопцям.

- Отак довго, не поспішаючи, йшла Цапля до Журавля. А що було далі у цій казці, ми розповімо завтра…

Недержавний освітній заклад

Для дітей дошкільного й молодшого шкільного віку

«Прогімназія № 63 ВАТ «РЗ»

Конспект майстер-класу для дітей підготовчої логопедичної групи

"Звук і буква Ц".

Виконала: учитель-логопед Рябікова Н.М.

Конспект заняття до НОД Область «Пізнання» (підготовка до навчання грамоти)

Тема: «Звук [ц]. Літера Ц»

  • Знайомити зі звуком [ц] та літерами Ц,ц.
  • Вчити визначати місце звуку у слові.
  • Продовжувати вивчати звуковий аналіз слів
  • Розвивати увагу, моторику
  • Матеріал: мішечок, іграшки, предмети на звук [ц], м'яч, схеми слів, предметні картинки зі звуком [ц], зображення букви Ц, квасоля, зошити, олівці, таблиця зі складами, каси букв, зображення бурульок з буквами.

    Частини заняття

    Діяльність педагога

    Діяльність дітей

  • Орг. Момент. Гра «Чарівний мішечок»
  • Педагог пропонує дітям дістати з мішечка предмет, назвати його і сказати, з якого звуку починається його назва.

    Діти дістають з мішечка предмети (ланцюг, квітка, цифри, курча, циркуль), називають їх, визначаю перший звук у словах.

  • Характеристика звуку [ц]
  • На який звук починаються усі предмети, які ви дістали?

    Цей звук голосний чи приголосний? Чому?

    Дзвінкий він чи глухий? Чому?

    Звук [ц] завжди твердий. Як ми його позначатимемо?

    На звук [ц]

    Згідний, тому що при вимові повітря зустрічає перешкоду (мова, зубки).

    Глухий, тому що шийка при виголошенні не тремтить.

    Синій квадрат.

  • Гра «Будь уважний»
  • Виконайте дію, якщо ви почуєте звук [ц].

  • Пляснути: ц, т, с, ц, ш, з, ц, д, ти
  • Топнути: ца, від, си, уц, до, цу, иц.
  • Діти виконують дію.

  • Визначення місця звуку у слові
  • На дошці схеми слів (звук на початку, наприкінці, середині). Діти по черзі виходять до дошки, беруть предметну картинку, називаю слово і кладуть під відповідну схему.

    Слова: Курча, ланцюг, квіти, чапля, кільце, яйце, курка, вівця, індіанець, палець, огірок і т.д.

    Діти визначають місце звуку у слові, вішають під відповідну схему.

  • Фіз. Хвилинка. Гра з м'ячем «Зміни слово»
  • Педагог пропонує дітям ласкаво назвати предмети так, щоб у них з'явився звук [ц]:

  • Дерево
  • Крісло
  • Масло
  • Плаття, Сукня
  • Дзеркало
  • страва
  • Діти відповідають:

  • Деревце
  • Кресліце
  • віконце
  • Мильце
  • Олійці
  • Плаття
  • Дзеркальце
  • Ділок
  • Блюдце
  • Знайомство з літерами.
  • Звук [Ц] позначається буквою Ц. (показ на дошці)

    На що вона схожа?

    Літера Ц стоїть бочком

    І чіпляє всіх гачком.

    Викладіть літеру Ц із квасолі.

    Обведіть її пальцем.

    На стінку із гачком.

    Діти викладають букву із квасолі.

    Діти обводять.

  • Задні «Знайди букву»
  • Перед дітьми на листочках літери, діти повинні знайти та обвести лише літеру Ц.

    Діти знаходять та обводять букву Ц.

  • Пальчикова гра «Курчата»
  • П'ять курчат,

    П'ять грудочок

    У дворі стоять біля бочки

    Захотілося їм напитися

    Зі щілин тече водиця

    Ось із калюжі п'ють курчатки

    І у всіх озябли лапки

    Ось підібгали коготочки

    Побігли грітися до квочки.

    Великий і вказівний пальці - дзьобик, інші притиснуті до долоні.

    Усі пальці стиснути в кулак

    Пальцями зобразити бочку

    Відкрити пальці-дзьобики

    Перебирати пальцями, опускаючи руки зверху донизу

    Показати, як п'ють курчата

    Пальці тремтять

    Притиснути скручені пальці до долоні

    "Пробігтися" пальцями по столу

  • Робота у зошиті.
  • Написати букву Ц

    Діти виконують роботу у зошиті.

  • Читання складів за табличкою.
  • Діти читають склади.

  • Робота зі словами.
  • На бурульках написані літери. Педагог пропонує скласти спочатку слово з літер, написаних на довгій, а потім на короткій бурульці (слова: вівця, обличчя) та зробити їх звуковий аналіз.

    Діти складають із букв розрізної абетки слова, виконують їх звуковий аналіз.

  • Підсумок заняття.
  • Чим ми займалися сьогодні? З якоюсь новою літерою познайомилися.

    Відповіді дітей


    Ашаріна Марина Павлівна

    Закріплення правильної вимови звуку та знайомство з буквою Ц; освіта іменників середнього роду з зменшувально-пестливим значенням за допомогою суфіксів -ец, -иц, -ц-; визначення місця звуку у слові; робота з пропозицією, читання, друкування слів, звуковий аналіз.

    Завантажити:


    Попередній перегляд:

    Тема: Звук та буква Ц

    Ціль: Закріплення правильної вимови звуку та знайомство з буквою Ц;

    Освіта іменників середнього роду із зменшувально –

    Лагідним значенням за допомогою суфіксів -ЕЦ, -ІЦ, -Ц-; визначення

    Місця звуку у слові; робота з пропозицією, читання, друкування слів,

    Звуковий аналіз.

    Хід заняття

    1. Орг.момент. Психогімнастика.

    Загадка: «З'явився в жовтій шубці, прощайте дві шкаралупки» (Курча). Показувати іграшки. Прохання зобразити курча, що сидить у яйці. Показати, як він вилазить із шкаралупки: спочатку висунув голівку, потім праве крильце, потім ліве.

    2. Вимова, характеристика звуку Ц: приголосний, глухий, свистячий, завжди твердий.

    3. Мовленнєва зарядка.

    Ац – оц – уц- ци ца – цо – цу – ци

    Ацл – оцл – уцл – іцл цва – цво – цву – цви

    Ца-ца-ца – у курки два яйця

    Цо-цо-цо – курка знесла яйце

    Цу-цу-цу – ось іде пташенята до яйця

    Ци-ци-ци – всі пташенята молодці

    4. Виділення на слух та у вимові

    А) ас, ац, со, цу, ус, су, ста, цла, цта, ост, оцс.

    Б) чапля, сінокіс, телефон, міліціонер, листопад, цукорниця, чай, курча, пилосос, кільце, теля, млин, ланцюг.

    5. Склади (відремонтуй) пропозицію.

    Квіти, багато, квітнику, різні.

    Курка, курчата, дванадцять, у, строката.

    П'ять, ручка, пальці.

    Хлібниця, стіл, стояти на.

    Цукерниця, цукерки, лежати.

    6. Фізкультхвилинка – логоритміка з музичним супроводом

    «Кільце»

    7. Визначення місця звуку у слові.

    Вівця, чапля, курча, курка.

    8. Знайомство з літерою Ц.

    а) показ літери

    Б) промальовування повітря

    В) викладання на килимографі

    г) перебування у касі

    9. Робота з розрізною абеткою

    Колір – квіти – квіти – квітка – квітка

    10. Фізкультхвилинка.

    Пальчикова гра «Пироги пшеничні»

    Ми печемо пшеничніДіти «пекуть пиріжки» (то одна рука зверху, то

    Пироги чудові.інша).

    Хто прийде до нас пробуватиПіднімають догори плечі, розвести руки убік.

    Пироги пшеничні?

    Мама, тато, брат, сестра,Загинають на руці пальці, починаючи з мізинця.

    Пес кудлатий з двору.

    І інші, всі, хто може,«Звати» руками.

    Нехай приходять із ними теж.Витягають руки вперед, трохи нахилившись.

    Тісто замісили ми,Розминають пальцями стегна.

    Цукор не забули ми,Швидко перебирають пальчиками («сиплють цукор»).

    Пироги пшеничніПритискають нещільно долоні один до одного, показуючи

    Пиріжок

    У грубку посадили ми.Витягують прямі долоні вперед, торкаючись їх

    Бічною частиною один до одного.

    Піч весело горить,Швидко ворушать пальцями, піднімаючи і опускаючи руки («вогонь»).

    Наша мама каже:Ставлять руки "поличкою" перед грудьми.

    Крихітки, що залишаться,«Крішать крихти».

    Горобцю дістануться.Стукають вказівними пальцями по колінах

    («горобці клюють»)

    11. Друкування.

    Вулиця, огірок, квіти, вівці.

    Квіти квітнуть.

    12. Гра з м'ячем «Скажи ласкаво»

    Справа – ділок

    Завдання – завдання

    Сукня – сукня

    Мило – мильце

    Вірш – вірш

    Розклад – розклад

    Рушниця – рушниця

    Сало – сальце

    Будівля – будинки

    Шило – шильце

    Дзеркало – дзеркальце

    Ковдра – ковдра

    Олія – олії

    Варення – варення

    Печиво - печиво

    Лист – лист

    Прикраса - прикраса

    Частування - частування


    Відгадайте загадки:

    Колоситься в полі жито. Там, у житі, квітку знайдеш.
    Яскраво-синій та пухнастий, тільки шкода, що не запашний….

    Стоїть у саду кучерява — біла сорочка, серце золоте. Що це таке?…

    Білі горошки на зеленій ніжці.

    Я кулькою пухнастою білею в полі чистому, а дунув вітерець — залишилася стеблинка.

    Синенький дзвінок висить, ніколи він не дзвенить.

    Це волошка, ромашка, конвалія, кульбаба і дзвіночок.

    Які ще ви знаєте квіти?

    А ви знаєте, що...

    Стародавні єгиптяни перші почали вирощувати квіти. І було це понад 4000 років тому.

    Деякі квіти можна їсти. З кульбаб, хризантем роблять салати. Цикорій замінює каву. З кореня лотоса варять суп і роблять муку.

    Гладіолусу перекладі з римської означає «меч» через схожість квітки зі зброєю гладіаторів.

    Тюльпан– один із найбільш швидкорослих видів рослин. За добу він може вирости в середньому на 2 см.

    Країна тюльпанів – Голландія. Тисячі видів квітів зростають на полях цієї держави. Хоча був час, коли в Голландії тюльпанів не було. Вони були завезені з Туреччини у XVI столітті. У ті часи тюльпани коштували нечуваних грошей. Одна цибулина тюльпана коштувала дорожче, ніж коштовне каміння та метали: близько 2 тисяч доларів.

    У XIII столітті у Франції жінки носили вінки з троянд, які називалися «шапель». Мабуть, від цих вінків і походить французьке слово «шапо», що в перекладі означає «капелюх».

    Хризантеми- Імператорські квіти в Японії. У країні навіть існує орден Хризантеми та свято на честь цієї квітки.

    Більшість улюблених квітів японців – без запаху, тому що в Японії прийнято милуватися красою рослин, а чи не вдихати його аромат.

    Плавуча ряска волфіа аррхіза - Найменша квітуча рослина у всьому світі. Розмір її крихітних листочків ледь сягає одного міліметра.

    Багато красивих квітів – чудові лікарі. Наприклад, дельфініумколись часто використовували при переломах як примочки.

    На схилах гір Південної Америки росте квітка, яка зацвітає лише у 150 років. Після цього він гине.

    Квіти неймовірно красиві, але що ми все про квіти та квіти. Адже сьогодні у нас новий звук! Здогадалися який? Це перший звук у слові квіти… Мабуть, це звук [ц].

    1. Лови звук. Плесніть у долоні, якщо почуєте звук [ц]

    Цар, королева, яйце, цукати, зебра, Цифра, огірки, покупка, магазин, ціна.

    2. Згадайте інші слова, які мають новий звук.

    Промовте разом звук [ц]. Опишіть його. Голосний чи приголосний? Дзвінкий чи глухий? Придумайте слово, де звук [ц]вимовлятиметься м'яко. До речі, які голосні звуки мають стояти після нього? ….. Зробіть висновок. У чому особливість нового звуку?

    Це важливо! Звук [ц] означає звук завжди твердий глухий. Звук [ц] не має м'якої та дзвінкої пари це, непарний звук.

    3. Повтори ланцюжки складів зі звуком [ц]
    ац - оц - іц цо - ца - ци ец - уц - оц цо - ца - цу іц - иц - ац цу - цо - це ца - це - цу цу - ци - цо - це - цу - ы ци - цу ця

    4. Повтори слова(Спочатку повторюйте за дорослим, потім самостійно).

    Батько, боєць, борець, кінець, співак, рубець, дурень, палац, молодець, молодець, продавець.

    Заєць, палець, ранець, танець, колодязь, мізинець, братик.

    Чапля, вівця, кузня, цибулина, курка, млин, гудзик, куниця, рукавиця, водиця, співачка, теплиця, кордон, лікарня, гірчиця, розумниця, кузня, подряпина.

    Курча, вулиці, пальці, циганка, ножиці, плавці, рукавиці, лекція, міліція, акація, циркуль, птахи.

    Квіти, ланцюг, цифри, блюдце, рушник, мотоцикл.

    5. Заміниу слові першу букву на звук[ц]
    Яке слово в тебе вийшло?

    • хутро - ...їх
    • сіль - …ель
    • скриня - ...ар
    • мена - ...єна
    • світло — …вет
    • лапка - ...апка

    6. Повтори словосполучення

    бійці на кордоні,огірки та цибулини, цілий ланцюжок,лікарня на вулиці, рушник у світлиці, цілющі квіти, у колодязі водиця, пташеня у яйці, цінне кільце, кільце з цирконієм,
    різнокольорові квіти, чіпкі пальці, кінець вулиці, квітка цикламена,
    циркова ведмедиця,коваль у кузні,квіти під віконцем

    7. Чистомовки

    Ца-ца-ца – ось іде вівця.

    Цо, цо, цо, — на руці обручка.
    Цу-цу-цу – не боюся вівцю.
    Ци-ци-ци – встигли огірки.
    Ци, ци, ци, — заспівали огірки.
    Ец-Ец-Ец - ми їли огірок

    8. Гра «Чарівний ланцюжок»

    Підберіть слова, в яких є літера Ц так, щоб кінцева літера попереднього слова була початковою літерою наступного.

    Відповідь: квітка – красень – колір – танцюрист – рубець – царство – огірок – царевич – частка.

    9. Гра «Згадайте казки»

    Назвіть якнайбільше слів із казок із літерою «ц».

    Відповідь: царство, квіточка оленька, цар, царевич, царівна Несміяна, царівна-жаба, царівна-лебідь, золотий ланцюг, дзеркальце, Жар-птиця, падчерка.

    10. Гра «Складовий аукціон»

    Підберіть слова, що закінчуються на ця (курка, куниця, одиниця, цибулина, синиця, вівця); на - цо (кільце, яйце, ганок); на - ци (ножиці, кінці, пташенята, огірки).

    11. Гра «Доскажи слівце»

    Рвати квіти легко та просто

    Дітям маленького зросту,

    Але тому, хто такий високий,

    Нелегко зірвати… (Квітка)

    Довгим дзьобом тонким

    Схопить жабеня.

    Капнет з дзьоба крапля.

    Хто ж це?.. (Чапля)

    12. «Один – багато»

    Курка - курки, млин - ..., лікарня - ..., рукавиця - ...,гудзик – …, цибулина – …, кордон – …

    13. "Великий маленький"

    Дерево - деревце, блюдо - ..., болото - ..., дзеркало - ...,тіло - ..., масло - ..., справа - ..., мило - ...

    14. «Назви жіночу професію»

    Вчитель – вчителька, вихователь – …, письменник – …,художник - ..., мисливець - ..., приборкувач - ...


    15. «У що покладемо?»

    Вафлі покладемо у вафельницю, хліб – …, цукерки – …, попіл – …, мило – …

    16. "Назви, хто це"

    У піхоті служить піхотинець, ходить канатом…, підковує коней…,продає…, співає…, плаває…, бореться…

    А ось і буква Ц! Вона думає, що вона цариця…

    1. Розфарбуй обидві букви синім кольором з лівого боку малюнка. Заштрихуй за зразком. Знайди та розкрийся букву Цз правого боку малюнка.


    2 . З'єднай з літерою Цтільки ті предмети, назви яких починаються зі звуку [ц].


    3. З'єднай всі точки по порядку номерів і розкрий те, що вийшло з лівого боку малюнка. Обведи в гурток усі літери Цз правого боку малюнка.


    4. Знайди заховані літери Ц. Обведи їх.

    5. Розфарбуй тільки ті квіти, на яких написана буква Ц. З'єднай їх з курчатою.

    6. Гра «Лісенка»

    7. Кросворди

    1. Що обігріває Землю?

    2. Тварина з цінним хутром.

    3. Твердий покрив черепахи.

    4. Цінний папір (документ).

    5. Як називається ряд сходинок?

    Відповіді: Сонце, песець, панцир, акція, сходи.

    8.

    Ось яка буква Ц :
    З коготочком на кінці.
    Коготок-драпінка,
    Як котяча лапка.

    Візьми жовтий олівець і зафарбуй всі ділянки малюнка з буквою Ц.

    9. Читаємо…

    10. Пишемо…

    11.