Устаткування

Через які випробування проходить сашка кондратів. «Подвиг не народжується відразу: для цього треба мати щедру душу. Вступне слово вчителя

Через які випробування проходить сашка кондратів.  «Подвиг не народжується відразу: для цього треба мати щедру душу.  Вступне слово вчителя

Цілі уроку: викликати в учнів роздуми про прочитане, переживання, душевний відгук; удосконалювати вміння аналізувати текст.

Обладнання уроку:

Методичні прийоми: аналіз тексту, розмова.

Хід уроку

I. Слово викладача

В'ячеслав Кондратьєв випереджає свою розповідь так: «Усім полеглим під Ржевом — живим і мертвим присвячена ця повість». Наскільки вона є автобіографічною? Напевно, це не має значення. Доля автора багато в чому подібна долею його героя, з долею його бойових товаришів. Наскільки важливою є правда факту, документальність у творі? Головне, як писав Віктор Некрасов, навіть не так було, а не могло бути не так.

ІІ. Бесіда

(Автор одразу вводить читача у розповідь, без жодних попередніх слів: «До вечора, як відстрілявся німець, настав час заступати Сашка на нічний піст». Він не називає бійця на прізвище, не називає його звання, герой — просто Сашко.

Перегляд вмісту документа
«Урок 5. Обговорення повісті В. Кондратьєва «Сашка»»

Урок 5. Обговорення повісті В. Кондратьєва «Сашка»

Цілі уроку: викликати у дітей роздуми про прочитане, переживання, душевний відгук; удосконалювати вміння аналізувати текст.

Обладнання уроку: можна попросити принести на урок якісь сімейні реліквії часів війни: листи, документи, фотографії, газети, речі.

Методичні прийоми: аналіз тексту, розмова.

Хід уроку

I. Слово викладача

В'ячеслав Кондратьєв випереджає свою розповідь так: «Усім полеглим під Ржевом - живим і мертвим присвячена ця повість». Наскільки вона є автобіографічною? Напевно, це не має значення. Доля автора багато в чому подібна долею його героя, з долею його бойових товаришів. Наскільки важливою є правда факту, документальність у творі? Головне, як писав Віктор Некрасов, навіть не так було, а не могло бути не так.

ІІ. Бесіда

(Автор відразу вводить читача в оповідання, без жодних попередніх слів: «До вечора, як відстрілявся німець, настав час заступати Сашка на нічний піст». Він не називає бійця на прізвище, не називає його звання, герой - просто Сашка. Оповідання ведеться, здається, від імені автора, але в той же час складається враження, що розповідає сам герой.Цьому сприяє і сталь оповідання - простий, розмовний, та інверсії, характерні для розмовної мови: а поруч накладено лапнику густо...», і просторіччя: «середка», «побоязничали», «підремлювали», «свербить» тощо.

Чим займається Сашка на фронті?

(У першому епізоді ми бачимо Сашку, коли він замислює дістати валянки з мертвого німця для свого ротного. Йдеться не про боєприпаси, не про бойове завдання - про валянки, це життєво важливо. Взагалі "життя таке" - відкладати нічого не можна".)

Як зображується війна?

(«А ніч пливла над передовою, як завжди... Всплескувалися ракети в небо, розсипалися там блакитним світлом, а потім із шипом, що вже згасли, йшли вниз до розгорнутої снарядами і мінами землі... Деколи небо прорізувалося трасуючими, часом тишу підривали кулеметні черги або віддалена артилерійська канонада... Як завжди..." Двічі повторюється "як зазвичай", хоча йдеться про страшні речі. Далекому Сході...» Війна залишає сліди руйнування і смерті: «Села, які вони брали, стояли ніби мертві... Тільки летіли звідти зграї гидких мін, шелестять снарядів і тяглися нитки трасуючих. З живого бачили вони лише танки...» Дивне поєднання – «живі танки».)

Автор показує військовий побут: «Ні окопів, ні землянок у першої роти не було, тулилася бита-перебита в куренях (це взимку!). Тільки у ротного був рідкий бліндажик. І зі жратвою туго, і з боєприпасами... немає сил хлопців ховати, немає... Адже собі, живим, окопчика вирити не в силах». Жалюгідні слова - «шалашик», «окопчик», «бліндажик» підкреслюють хиткість, ненадійність становища.

Ми дізнаємося про чисельність особового складу Сашкиної роти:

- Скільки у вас у роті було людина? - Запитав Сашка капітан.

Сто п'ятдесят...

Скільки залишилось?

Шістнадцять…"

Виходить, менше ніж за два місяці з кожних десяти людей дев'ятьох загинули!

(Сашка добуває валянки для ротного; поранений Сашко повертається в роту попрощатися з хлопцями та віддати автомат; Сашка веде санітарів до пораненого; Сашка бере в полон німця і відмовляється його розстріляти; зустріч із Зіною; Сашка виручає лейтенанта Володю. Ці епізоди розкривають особистість. різних сторін, він як би проходив випробування на витривалість, на людяність, на вірність у дружбі, у коханні, випробування владою над іншою людиною.)

ІІІ. Переказ та робота з епізодом полону німця

Сашкана рота напоролася на німецьку розвідку і поспішно відходила. Фашисти хотіли відрізати від наших свою розвідку: полетіли міни. «Але все це було звичне, яке вони відчували щодня і тому особливого страху не викликало». Сашко відірвався від своїх, рвонув через вогонь і побачив німця. Сашко виявляє відчайдушну хоробрість – бере німця голими руками, патронів у нього не було, свій диск він віддав ротному. При цьому зовсім не вважає себе героєм – на питання ротного, як це сталося, відповідає: «А блазень його знає. Дуріком». На допиті німець мовчить, і ротний наказує Сашкові вести німця до штабу. Дорогою Сашко думає, що німець не боягуз, раз не підтакує на його «Гітлер капут» каже, німцеві, що у нас полонених не розстрілюють, обіцяє йому життя. Комбат у штабі, не добившись від німця жодних відомостей, наказує його розстріляти. Сашко наказом не підкорився.

Чому Сашко не підкоряється наказу?

Як розцінювати цей його вчинок?

Сашка неважко було б убити німця в бою. Цей же був полоненим, розстріляти його, після того, як обіцяв зберегти життя, Сашко не міг. Між двома солдатами – російським та німецьким – зав'язуються людські стосунки: обидва вмиваються та чистять одяг перед тим, як прийти до штабу; німець пригощає Сашка цигарками; Сашко звертається до полоненого вже не так, як спочатку, – «фашист», а «фриц», нейтральніше, адже Фріц – німецьке ім'я; Сашка вже хочеться поговорити з німцем, шкода, німецького не знає. І головне раптом зрозумів Сашко – «яка в нього зараз страшна влада над німцем. Він, Сашко, зараз над життям та смертю іншої людини вільний. І стало Сашка не по собі від майже необмеженої влади над іншою людиною, що звалилася на нього». Сашко побачив у полоненому не просто ворога, а іншу людину: «коли брав він цього фриця, бився з ним, відчуваючи тепло його тіла, силу м'язів, здався він Сашці звичайною людиною, таким самим солдатом, як і він, тільки одягнений в іншу форму , Тільки обдуреним і обдуреним ... Тому й міг розмовляти з ним по-людськи, приймати цигарки, курити разом».

Сашка викликає повагу до себе своєю добротою, гуманністю. Війна не покалічила його душу, не знеособила його. Напрочуд величезне почуття відповідальності за все, навіть за те, за що він не міг відповідати. Соромно йому було перед німцем за нікудишню оборону, за хлопців, яких не поховали: він намагався вести полоненого так, щоб не бачив той наших убитих і не похованих бійців, а коли натикалися на них, соромно було Сашка, ніби він у чомусь винен. .

Сашка шкодує німця, не уявляє, як зможе порушити дане йому слово. «Ціна людського життя не зменшилася у його свідомості». І не виконати наказ комбата також неможливо. Сашко веде полоненого німця на розстріл, щосили тягне час, і автор розтягує їхній шлях, змушуючи читача переживати: чим же це скінчиться? Наближається комбат, і Сашко не опускає перед ним погляду, відчуваючи свою правоту. "І відвернув очі капітан", скасував свій наказ. Сашка ж відчуває незвичайне полегшення, бачить ніби вперше і «церкву зруйновану», і «синій бір за полем, і неблакитно блакитне небо» і думає: «коли живий залишиться, то з усього, їм на передку пережитого, буде для нього цей випадок пам'ятним, незабутнім...»

Можна обговорити цей вчинок Сашка у класі, знайдуться ті, хто вважає його неправим – накази на війні треба виконувати.

Яка роль епізодичного героя, зв'язкового комбата Толика?

(Девіз Толика - «наше діло теляче», він уже приміряється до годинника ще не розстріляного німця, готовий торгуватися з Сашком, щоб «трофей» не проґавити. Немає в нього в душі заслону, перепони як у Сашки. І Сашка розуміє, що « Толик похвалитися любить, а сам слабак.» Сашка і Толік протиставлені як відповідальність і безвідповідальність, співчуття та байдужість, чесність та шкурництво.)

Яка якість героя підкреслює Кондратьєв в епізоді повернення пораненого Сашка до роти?

(Сашка дуже сумлінна людина почуттям відповідальності, їй, пораненому, «незручно якось і соромно - ось вона йде, а хлопці і непоголений змарнілий ротний повинні залишитися тут, у цій погани і мокряді, і ніхто не знає, чи судилося кому з них піти звідси живим, як іде зараз він, Сашка!» Сашка всі ці страшні два місяці тільки й робив, чого не хочеться.І в наступі, і в розвідці - все це через силу, перемагаючи себе, забиваючи страх і спрагу жити на саме денце душі, щоб вони не заважали робити йому те, що належить, що треба».)

IV. Робота з епізодом про кохання Сашки до Зини

Війна не вбиває у Сашка людського, а навіть загострює спрагу жити, любити. Яке місце у житті Сашки займає Зіна?

(Сашка врятував Зіні життя. Це його перше кохання. По дорозі до шпиталю, коли страшна напруга передової поступово відпускає і радість, що він все ж таки живий, наринула в душу, Сашка дозволяє собі подумати про Зіну, сестричку із санроти, яку прикрив своїм тілом від обстрілу.Чекання зустрічі з Зіною постійно переривається тривогою про рідну роту: їй знову тремтіти в куренях, а «когось неодмінно сьогодні шльопне».Майбутня вечірка, про яку він дізнається від Зіни, викликає в нього гнів: «Які танці! , Зіна! Бути цього не може!", і хитнуло його навіть. Він каже суворо: "Розумієш, не можна це... Веселитися не можна, коли всі поля в наших! Розумієш?"

Здається Сашці, що любов їх із Зіною буде такою ж короткою, як спалах ракети. «Погорит трохи, зігріти як слід не встигне і... згасне - розведе їхня війна в різні боки».

А потім Сашко дізнається, що Зіна все-таки пішла на вечір, танцює з лейтенантом, і «наростало грудкою в грудях щось холодне, важке, підступало до горла, давало...» Ніби розірвалося щось у Сашкиній голові», коли він побачив у вікні Зіну, почув її розмову з лейтенантом і зрозумів, що «любов у них...»

Але, незважаючи на потрясіння, біль і образу, пригадавши їх із Зіною розмови і представивши її життя тут за ці місяці, прийшов він до того - незасудна Зіна... Просто війна... І немає в нього зла на неї...» А якщо кохання, яке право він має їй заважати? І Сашко йде, не завдаючи Зині болю зайвими розмовами. Він по-іншому не може, справедливість і доброта знову беруть гору.)

Обговорення в класі - може, Зіна гідна засудження, зрадила їх із Сашком кохання, зрадила йому?

Як поводиться Сашка під час короткої фронтової дружби з лейтенантом Володею?

(В епізоді в евакогоспиталі рум'яний, ситий майор заспокоює обурених поранених – дали лише дві ложки каші. У серцях лейтенант запустив у майора тарілкою, і Сашка вигороджує друга, якого підведуть під трибунал, а йому, рядовому, нічого не буде – далі передової не пошлють. Автор співчуває Сашкові: він, на вигляд зовсім не геройський, не лихий солдат, виявляється сильнішим і сміливішим за відчайдушний лейтенант з Мар'їною Гаї рятує його з біди. ».)

V. Заключне слововикладача

Характер Сашки – відкриття Кондратьєва. Допитливий розум і простодушність, життєстійкість і діяльна доброта, скромність і почуття власної гідності - все це поєдналося в цілісному характері гущі, сформований своїм часом і втілив найкращі риси цього часу. «Історія Сашка - це історія людини, яка опинилась у найважчий час у найважчому місці на найважчій посаді - солдатській». «…Не прочитавши я Сашка», мені чогось не вистачало б не в літературі, а просто в житті. Разом з ним у мене з'явився ще один друг, коханий мені чоловік», - писав К. Симонов.

Домашнє завдання

1. Написати твір по повісті Кондратьєва «Сашка» за таким планом:

1) Моє враження від повісті «Сашка».

2) Легко чи важко мати такого друга, як Сашко?

3) Що головне в Сашків ному характері?

4) Час і простір у повісті.

Нещодавно ми відзначили 50-річчя Перемоги над фашизмом. Але говорячи про всесвітньо-історичну велич нашої Перемоги, спробуємо доторкнутися серцем до її живих витоків, насамперед моральних, "приміряти на себе" і героїзм, і трагізм тих днів. Творчість В. Кондратьєва дає при цьому багатий матеріал. В. Кондратьєв увійшов у літературу пізніше за інших письменників фронтового покоління: Бакланова, Бикова, Астаф'єва, К. Воробйова; вони почали публікуватися ще в період "відлиги", наприкінці 50-х, він же написав перший свій твір наприкінці 70-х. Його повісті "Сашка", "Селинарівський тракт", "Відпустка по пораненню", "Зустрічі на Стрітенці" - своєрідний монолог про шляхи фронтового покоління. Не приймаючи брехні, найменшої неточності в показі історичної наукою минулої війни, її учасник письменник В. Астаф'єв суворо оцінює зроблене: "...До того, що написано про війну, я як солдат відносини не маю. Я був зовсім на іншій війні". . Напівправда нас змучила ". Свою правду про війну, що пропахла потім і кров'ю, відкрив нам і В. Кондратьєв, хоча сам він вважав, що "Сашка" - "лише мала дещиця того, що потрібно розповісти про Солдата-Переможця". Повість "Сашка" була опублікована в 1979 р. Час дії повісті - страшний 1942, виснажливі бої під Ржевом. Навколо мертві села, розгорнута снарядами та мінами земля. Багато про що говорить заведений на передовий порядок: "ранило - віддай автомат решті, а сам бери рідну трилінійку". Про життя-буття хвалитися нічим: "зі жратвою туго, і з боєприпасами, ... немає сил хлопців ховати". Зі ста п'ятдесяти чоловік у роті залишилося шістнадцять, а воює рота всього два місяці. Кондратьєв проводить свого героя через випробування владою, любов'ю та дружбою. Як витримав Сашка ці випробування?

Виявляючи відчайдушну хоробрість, він беріг у полон німця. Бере практично голими руками, набоїв у нього немає, свій диск він віддав ротному. Але "мова" мовчить, і ротна наказує вести полоненого до штабу. Дорогою Сашка обіцяє німцеві життя, кажучи, що у нас полонених не розстрілюють. Але комбат, не добившись від "мови" жодних відомостей, наказує його розстріляти. Сашко наказом не підкорився. Він зрозумів, що необмежену владу над життям і смертю іншої людини страшна. Сашко наділений загостреним почуттям відповідальності за все, що відбувається довкола;

йому соромно перед німцем за безглузду оборону, за незахованих солдатів. Він свято вірить у правдивість нашої листівки, яка обіцяє військовополоненому хороше життя". І не може Сашка прийняти позицію зв'язного комбата Толика, що, мовляв, "наше діло теляче". Рішення Сашки, його сумніви вплинули на комбата:

він скасував наказ про розстріл полоненого. Щоправда, у випадку з життя, покладеного в основу даного епізоду, все завершилося куди трагічніше: командир наказу не скасував, військовополонений, який повірив листівці, був розстріляний, а солдат, який виконав наказ і пізніше розповів цю історію письменнику, все життя мучився: чи правильно він мучився? вчинив? Чи міг зробити інакше, не порушивши військового обов'язку?

Випробування любов'ю не менш важливе для розуміння суті характеру Сашка. Він врятував Зіні життя, полюбив його, чекав на зустріч. Але радість побачення затьмарена думами про рідну роту: "когось безперечно сьогодні шльопне". Він не може зрозуміти, як можна веселитися, "коли всі поля у наших". А потім на Сашка обрушується звістка, що Зіна на вечірці танцює з лейтенантом. Тяжку ніч проводить Сашко, і все-таки приходить до висновку, що "незасудна Зіна... Просто війна... І немає у нього зла на неї!" Справедливість і доброта і тут беруть гору. Сашко розуміє, що у Зіни та лейтенанта - кохання, і він йде, не завдаючи дівчині болю зайвими розмовами.

Коротка фронтова дружба пов'язує Сашку з лейтенантом Володею, зустрічаються вони по дорозі в госпіталь, і коли майор, що від'ївся, приходить заспокоїти невдоволених поранених, яким дають на вечерю по дві ложки пшонки, летить у нього тарілка, кинута рукою розлюченого Володі, а Сашка всю провину бере себе. Він розсудив так: лейтенантові ця витівка з рук не зійде, трибунал у воєнний чассуворий, а його, рядового, "далі передка не пошлють", а там йому не звикати.

Кондратьєв прагне розповісти про вчинки Сашки та його однополчан мовою, позбавленою патетики, прозаїчно, стримано. Ось поранені чекають навантаження на човен, що прямує до них під вогнем ворога. Під тим самим вогнем їм доведеться пливти назад. Про що вони думають у цей – можливо, для когось із них останній момент? "І попрямували думки до іншого. На сніданок вони спізнилися, доведеться обіду чекати, а який він буде - з хлібцем або з сухарями, чи знову пшонка чи в тилу чогось іншого дадуть?"

Розповідь про те, що трапилося з Сашком за кілька днів його військового життя, будується як ланцюг послідовно розгортаються епізодів, побачених очима самого героя. Звідси " оповідна " манера розповіді, дає можливість і читачеві за письменником увійти " всередину " героя, перетворитися на Сашку. На думку критика І. Дедкова, "Повість про Сашка стає повістю про життя, що мучить війною, але зберігає воістину героїчним зусиллям живе розмаїття, гідність і людське обличчя. Починаючись з Овсянніковського яру, з п'яди фронтової землі, повість весь час ніби розширюється, все більший простір осіб, життя, все більш глибокого, народного, досягаючи, нарешті, як би піднімаючись з таємниці в гору, -Москви!

І ще один мотив притаманний творчості Кондратьєва: ціна перемоги, обов'язок живого перед полеглими. Недарма місце дії повісті - Ржев, той самий Ржев, де було вбито безіменного солдата Твардовського. Скільки народу полегло в цих "боях місцевого значення", а могли б жити, любити, виховувати дітей...

Я знаю, ніякої моєї провини
У тому, що інші не прийшли з війни,
У тому, що вони - хто старший, хто молодший -
Залишилися там, і не про те ж мова,
Що я їх міг, але не зумів зберегти, -
Мова не про те, але все ж таки, все ж таки... -

ці слова Твардовського співзвучні думкам та почуттям Кондратьєва та його героїв. Там, на війні, Кондратьєв зрозумів самоцінність кожного окремо взятого життя, тому й переживав так гірко наші незворотні втрати.

23 вересня 1993 р. Кондратьєва не стало. Причину його самогубства шукати важко, але не можна не замислитися над трагедією покоління фронтовиків, надії якого на зміну життя на краще багато в чому не збилися. Вистоявши у військове лихоліття, вони виявилися беззахисними перед людською черствістю, перед жорсткими словами байдужості, перед забуттям і зневаженням тих істин, заради яких жили і гинули їхні однолітки. Жорстока пам'ять про війну не повинна піти зі свідомості і серця тих, що нині живуть:

Війна - жорстокіше немає слова,
Війна - сумнішого немає слова,
Війна - святіше немає слова...
(А.Т. Твардовський)

Лідія ГОЛОВИНА

Лідія Анатоліївна ГОЛОВІНА – вчитель російської мови та літератури МОУ ЗОШ села Сердеж Яранського району Кіровської області.

Читаємо повість В'ячеслава Кондратьєва «Сашка»

Хід уроку

Вступне слововчителі

У літературі про війну багато творів, присвячених подвигу рядового солдата, який виніс на своїх плечах основний тягар війни. У передмові до повісті «Сашка» К.Симонов писав: “Це історія людини, який опинився у найважчий час у найважчому місці і найважчій посаді - солдатської”.

Письменники почали звертатися до простої людини на війні, тому що хотіли віддати шану тисячам солдатів, не занесених до почесних списків героїв, які безвісно загинули або дивом залишилися живими. Особливість повісті В.Кондратьєва у цьому, що у ній показано не низка боїв, перемог, поразок, а військовий побут з його повсякденними турботами. Кондратьєв досліджує “душевну речовину” людини, яка змушена звикати до вільного життя.

  • Історія появи повісті: ржевський простір.

У 1981 році вийшов однотомник повістей та оповідань письменника, куди увійшли, окрім «Сашки», повісті «Відпустка по пораненню», «Борькині шляхи дороги», «На сто п'ятому кілометрі» та оповідання. Майже у всіх повістях і оповіданнях йдеться про один і той самий час (важка війна 1942 року) і простір (його можна назвати «ржевським»). Ржев - одне з міст у Калінінській області, за яке йшли багатомісячні, запеклі бої. На ржевському напрямі загинуло безліч солдатів. Сам письменник згадує: “Я почав жити якимось дивним, подвійним життям: одним - у реальному, інший - у минулому, у війні... Почав я розшукувати тоді і своїх ржевських однополчан - мені до зарізу потрібен був хтось із них, але нікого не знайшов, і впала думка, що, може, тільки я один уцілів, а якщо так, то тим більше повинен розповісти я про все. І настав момент, коли я просто не міг не почати писати”. Ось така історія появи повісті.

  • Яка ситуація на передовій, де бореться Сашка?

Час повісті – рання весна 1942 року. Ідуть запеклі бої. Герой повісті, якого навіть на прізвище не звуть (все Сашко та Сашка, так він молодий), вже два місяці перебуває на передку. На такому передку, де "просто обсохнути, зігрітися - вже чимала удача", і оскільки бездоріжжя, то і "з хлібцем погано, навара ніякого. Полкотелка... пшонки на двох - і будь здоровий, а якщо з хлібцем погано, то не краще зі снарядами, а німці б'ють і б'ють. Нейтральна смуга між нашими та німецькими окопами прострілюється наскрізь і становить лише тисячу кроків”. Розповідь ведеться, здається, від імені автора, але в той же час складається враження, що розповідає сам герой. Цьому сприяє і стиль оповідання – простий, розмовний, та інверсії, характерні для розмовної мови, та просторіччя.

  • Як зображується війна?

Читання уривка "А ніч пливла над передовою, як завжди ..." Двічі повторюється "як завжди", хоча йдеться про страшні речі. "Звик вже Сашко до цього, зазнав терпіння і зрозумів, що несхожа війна на те, що уявлялося їм на Далекому Сході ..." Війна залишає сліди руйнування і смерті. (Прочитайте рядки про це.)Автор показує військовий побут (знайдіть у тексті, в яких умовах живуть солдати). Слова "курінь", "окопчик", "бліндажик" підкреслюють хиткість, ненадійність становища.

  • Знайдіть у повісті якнайбільше епізодів, у яких з найбільшою силою розкривається характер Сашки . Що свідчить про його вміння думати широко, зіставляти, розуміти складність обстановки?

Епізодів таких чимало. Це й сцена, коли Сашка вночі повзе на мертву нейтралку добувати своєму ротному валянки з убитого німця, бо в лейтенанта піми такі, що їх за літо не просушити. Йдеться не про боєприпаси, не про бойове завдання – про валянки, це життєво важливо. Сашка захопить "мови", буде поранений, відмовиться розстрілювати німця, втішить тяжко пораненого солдата і приведе до нього санітарів. Поранений Сашко повернеться в роту, врятує від трибуналу гарячого лейтенанта Володьку, зрозуміє Зіну, пошкодує романтичних молодих дівчат, які радісно вирушають на фронт.

Ці епізоди розкривають особистість Сашки з різних боків, він ніби проходить випробування на витривалість, на людяність, на вірність у дружбі, у коханні, випробування владою над іншою людиною.

  • Виразне читання епізоду полону німця (або переказ епізоду). Які якості героя тут виявились? Чому він відмовився розстрілювати полоненого?

Сашко виявляє відчайдушну хоробрість – бере німця голими руками (патронів у нього не було, свій диск він віддав ротному). При цьому зовсім не вважає себе героєм. Коли Сашко веде німця до штабу, він раптом розуміє, яка в нього влада над ворогом.
"І стало Сашка не по собі від звалилася на нього майже необмеженої влади над іншою людиною".

А ще зрозумів він, що німець просто інша людина, такий самий солдат, тільки обдурений і обдурений. Сашко і розмовляє з ним по-людськи, і намагається його зрозуміти. Перед нами добрий, гуманний російський солдат. Війна не покалічила його душу, не знеособила його. Соромно Сашкові перед німцем, що оборона у них нікчемна, що вбиті не поховані, начебто в цьому є його особиста вина.

Сашка шкодує німця, але не виконати наказ комбата неможливо, і Сашка тягне час, а автор розтягує їхній шлях, змушуючи читача переживати: чим же це скінчиться? Наближається комбат, і Сашко не опускає перед ним погляду, відчуваючи свою правоту. "І відвернув очі капітан", скасував свій наказ.

  • Сашка та Толік – ровесники. Порівняйте двох героїв . З якою метою автор увів у повість зв'язного Толика?

Сашка та Толік протиставлені: відповідальність та безвідповідальність, співчуття та байдужість, чесність та шкурництво.

Девіз Толіка - "наше діло теляче", він вже приміряється до годинника ще не розстріляного німця, готовий торгуватися з Сашком, щоб "трофей" не прогаяти. Немає в нього в душі "заслона, перепони", як у Сашка.

  • Проаналізуйте сцену у шпиталі. Чому Сашко бере на себе провину лейтенанта Володьки?

Зовсім ненадовго пов'язала Сашка дружба з лейтенантом. Але й тут Сашка поводиться з позитивного боку: вигороджує друга, якого могли підвести під суд, яке, рядового, - далі передовий не пошлють. Сашко, на вигляд зовсім не геройський, не лихий солдат, виявляється сильнішим і сміливішим за відчайдушний лейтенант.

  • Які сторони характеру Сашка відкриваються у взаєминах із Зіною?

Зіна - перше кохання Сашки. Він урятував їй життя. Він часто згадує про неї, чекає на зустріч. Але коли дізнається, що у них у шпиталі вечірка, що люди можуть танцювати, веселитися, то дуже дивується та обурюється. А коли розуміє, що в неї з лейтенантом кохання, йде, не завдаючи Зині болю зайвими розмовами. Сашко по іншому не може, справедливість і доброта знову беруть гору.

  • Чому автор звернувся до теми війни? Наскільки правдивий образ героя?

Автор повісті був поранений під Ржевом, одержав медаль «За відвагу»; потім знову фронт, поранення, шпиталь, інвалідність. Йому було вже за п'ятдесят, коли він узявся за повість про війну. Кондратьєв почав розшукувати колишніх однополчан, але нікого не знайшов і раптом подумав, може, він уцілів сам. Значить, він повинен, повинен розповісти про все, що бачив, що пережив на війні. Навесні 1962 року він проїхав місцями своєї колишньої передової і побачив “всю поцятковану воронками ржевську землю, де валялися ще й іржаві пробиті каски, і солдатські котелки... незахоронені останки тих, хто воював тут, можливо, тих, кого знав, з ким сьорбав з одного котелка жиднюпшонку, і мене пронизало: про це писати можна тільки сувору правду, інакше це буде просто аморально”.

Висновки з уроку

Якщо на увазі все, що написав В'ячеслав Кондратьєв, то можна сказати, що йому вдалося сказати про своє покоління нове слово. Сашко відноситься до покоління, яке найбільше постраждав у війні. Серед фронтовиків 1922, 1923, 1924 років народження живими залишилося три відсотки - така скорботна статистика. Зі ста пішли на фронт живими залишилося лише три людини. Судячи з Сашка, які ж це були чудові хлопці!

І ось що дивно. Обстановка окопа, фронту, постійної небезпеки породжує в героїв Кондратьєва почуття життя, отже, фронтової дружби, братерства, людяності, доброти.

І ще одну особливість творчості В'ячеслава Кондратьєва слід зазначити – яскраво виражений інтерес до народних джерел характеру. У Сашкові втілилися найкращі риси народного світосприйняття – мужність, розум, бадьорість духу, витривалість, гуманізм та найбільша віра у перемогу.

Завершити роботу можна письмовою відповіддю на запитання: «Які риси характеру ріднять Сашку з найкращими героямитворів літератури XX (XIX) століття?

Рік літератури

ТЕМА: « ЖИТТЯ НА ВІЙНІ»

(По повісті В. Кондратьєва «Сашка»)

Мета уроку:Проаналізувати повість Кондратьєва «Сашка»

Завдання уроку:

1. виявити специфіку зображення війни та характеру рядового бійця у повісті В. Кондратьєва; довести головну думкуписьменника: навіть у нелюдських умовах людина повинна зберегти свою душу, не заплямувати совісті, залишатися людиною;

2. розвивати культуру читацького сприйняття художнього тексту, розуміння авторської позиції; образне та аналітичне мислення (уміння аналізувати епізод, пояснювати його зв'язок із проблематикою твору, вміння порівнювати, виділяти головне, узагальнювати);

3. виховувати духовно розвинену особистість, формувати гуманістичне світогляд, національну самосвідомість, почуття патріотизму.

План уроку:

1. Вступне слово вчителя.

2. Повідомлення учнів.

· В. Кондратьєв - письменник-фронтовик.

· Читання вірша А. Твардовського «Я вбитий під Ржевом ...».

3. Аналіз повісті.

· Художні деталі, що відтворюють картину війни.

· Сашко як людина і боєць.

· Три випробування.

6. Підбиття підсумків.

7. Домашнє завдання.

Війна – жорстокіше немає слова.

Війна – сумнішого немає слова.

Війна – святіше немає слова…

ХІД УРОКУ.

I . Вступне слово вчителя .

Давно відгриміли залпи Великої Великої Вітчизняної війни.

Але сперечатися про цю війну, відкривати нові сторінки в історії цієї страшної війни, знайомитись із чесними та талановитими книгами про неї ми будемо ще довго.


зізнавався, що щоразу брав до рук нову книгуз тією ж думкою про автора: що ти за людина і що нового про життя можеш розповісти?

То що за людина В'ячеслав Леонідович Кондратьєв? Що нового про Велику Вітчизняної війнивін розповів нам у своїй повісті "Сашка"?

II . Повідомлення учнів.

1). В. Кондратьєв – письменник-фронтовик.

В'ячеслав Леонідович Кондратьєв у літературу прийшов досить пізно, через багато років після війни, наприкінці 70-х.

Він народився 1923 року. У 1939 році з першого курсу інституту пішов до армії, служив на Далекому Сході.

У грудні 1941 року серед молодших командирів відправлений на фронт, 1942-го знаходився під Ржевом, де бої були особливо важкі, а втрати наші особливо численні. Про тяжкість тих боїв ми можемо судити з того, що спочатку він був помічником командира взводу, потім - командиром взводу, а потім прийняв роту - і все це лише за один тиждень.

Потім нові бої, тяжкі, невдалі, такі, про які написав Олександр Твардовський у вірші «Я вбито під Ржевом…».

2). Читання уривка з вірша А. Твардовського «Я вбито під Ржевом…»(від початку - до слів: «… бо мертвих прокляття – ця кара страшна»).

В'ячеслава Кондратьєва вбито не було, на його частку дісталося поранення і медаль «За відвагу». Після відпустки по пораненню знову фронт, служба у залізничних військах, у розвідці. Наприкінці 43-го – тяжке поранення, півроку у шпиталі, а після – демобілізація з інвалідності.

«До Берліна не дійшов, але свою справу на війні зробив», - так закінчується оповідання Костянтина Симонова про військову долю письменника-фронтовика В'ячеслава Леонідовича Кондратьєва.

(«Доброго шляху, Сашка» - «Дружба народів», 1979 №2)

Вчитель:

В'ячеслав Кондратьєв випереджає свою розповідь так: «Всім, хто воював під Ржевом – живим і мертвим – присвячена ця повість»

Про повісті В. Кондратьєва «Сашка» ми і поговоримо сьогодні на уроці,

III . Аналіз повісті "Сашка".

1. Два місяці на передовій. Побут війни.

ПИТАННЯ: Назвіть суттєві художні деталі, картини, факти, з допомогою яких автор малює правдиву, достовірну картину боїв під Ржевом.

1) « А ніч пливла над передовою, як зазвичай. Сплескувалися ракети в небо, розсипалися там блакитним світлом, а потім з шипом, що вже згасли, йшли вниз до розгорнутої снарядами та мінами землі… Часом небо прорізувалося трасуючими, часом Тишу підривали кулеметні черги чи віддалена артилерійська канонада. Як зазвичай…»

(Йдеться про страшні речі, малюється моторошна картина, а для героя все це – звичайний, звичний стан («як завжди»). «Звик уже Сашко до цього, зазнав терпіння…»).

2) «Села, що вони брали, стояли ніби мертві, не бачити в них не було жодного руху. Тільки летіли звідти зграї гидких мін, що шелестіли снарядів і тяглися нитки трасуючих. З живогобачили вони лише танки, які, контратакуючи, перли на нас, бурчачи моторами і поливаючи їх кулеметним вогнем, а вони металися на засніженому тоді полі ... Добре, наші сорокоп'ятки затявкали, відігнали фриців ».

(Війна є війна, і несе вона лише смерть, дивне поєднання – «живі танки»).

3) «З хлібцем погано. Навара ніякого. Полкотелка жидни пшонки на двох - і будь здоровий».


4) «У сережці п'ятачка стовпилась їх бита-перебита ротабіля пораненого на ногу політрука».

5) «Те, що доводиться мертвого тіла торкатися, його не бентежило - звикли вони до трупів.По всьому гаю розкидані ... »

6) «…як завило над головою, зашелестіло, а потім гримнули розриви по всьому гаю, і пішло… І обстріл великий – рвуться міни одна за одною, пачками, ніби строчить черга якийсь здоровенний кулеметище… Дивився назад, і справді твориться там страшне – розриви по всьому лісі, здіймаються вгору груди землі, падають вивернені з коренем дерева»

7) «Хоч і немає там нічого – ні укриттів, ні окопів, ні щілин, тільки курені, - Але звикли до неї (гаю), немов будинок рідний ... »

8) «…відчув... відчуття, що тягне зсередини порожнечі у шлунку, яке прихоплювало їх усіх кілька разів на день».

9) «Сам знає Сашка, що погано, але немає сил хлопців ховати, немає ... Адже собі, живим, окопчика вирити не в силах.»

10) - «Скільки у вас у роті було людина? – спитав капітан.

- Сто п'ятдесят…

- Скільки залишилось?

- Шістнадцять…"

(За 2 місяці з кожних десяти людей загинуло дев'ять!)

11) «Вночі після самого першого їх наступу дали німці вогню по тилах, і під цим сараєм поховані чоловік дванадцять його однополчан-далекосхідників. І до передка не дійшли хлопці, а всі молоді, Сашкині однолітки. Біля сараю досі трупним духом віє».

12) « Ні окопів, ні земляноку першої не було, навколо вода. Навіть дрібні вирви від мін і ті нею доповнені, і тулиласябита-перебита в куренях.Тільки у ротного був рідкий бліндажик, на горбку викопаний, але й у ньому води до коліна.

(Жалюгідні слова – «шалашик», «окопчик», «бліндажик» підкреслюють хиткість, ненадійність становища).

13) «…знав точно, ніяким зустрічам з багатьма рештою тут не бувати, а кому вже з них залишитися тут, на цій Ржевській, набряклій від крові землі, Це вже доля ... »

ВИСНОВОК:Автор малює страшну правдиву картину боїв: війська зазнавали жахливих втрат, у тих, що залишилися живими, не було сил і можливості ховати вбитих, тому трупи валялися всюди; солдатам не було де перепочити, обсушитися, вони голодували; не вистачало зброї, боєприпасів, спорядження. Автор показує «повсякденність» екстремальних ситуацій.

2. Сашка як людина та боєць.

1). У яких епізодах з особливою силою розкривається Сашка як людина та боєць? Назвіть мотиви його вчинків.

1). Сашко видобуває валянки для ротного.

(«Для себе нізащо не поліз, пропади пропадом ці валянки! Але ротного шкода. Його піми наскрізь водою просочилися – і за літо не просушиш…»)

2). Поранений Сашко під вогнем повертається до роти попрощатися з хлопцями та віддати автомат.

(«Але його роті ППШ тоді не дістанеться… Та й з хлопцями, і з ротним треба б попрощатися…»)

3). Сашко веде санітарів до тяжко пораненого.

(«…знає він, цих санвзводівських, на передок арканом не затягнеш. Повернуться і скажуть – не знайшли, мовляв, чи що помер уже поранений. Хто їх перевіряти буде?.. А він же слово дав. Вмираючому – слово!»)

4). Історія з полоненим німцем.

(«Дуже багато бачив Сашка смертей за цей час – проживи до 100 років, стільки не побачиш, але ціна людського життя не зменшилася від цього в його свідомості».)

5). Історія із Зіною.

(«І знову, перебравши все, що в нього із Зіною за той день і вечір було, пригадавши знову їх розмови і представивши її життя тут за ці місяці, прийшов він до того – непідсудна Зіна… Просто війна… І немає у нього зла на неї".)

6). Сашко рятує лейтенанта Володьку.

(«Ну, який з мене, рядового ваньки, попит? На мене і час витрачати шкода, коли все одно через місяць маршова і передок. А ти лейтенант. З тобою розмову іншу – і розжалувати можуть, і під трибунал віддати».)

7). Епізод із Пашею.

(« - Ось, Паша, - сказав Сашко. - Зустрілися ми випадково і дня разом не пробули, адже пам'ятати тебе весь вік буду ...

- Кінь заливати! Знаю я вас…

- Ні, щоправда, Паша. Я брехати не люблю…»

«Ніби з дому йду...

- Приголубила, значить?

- Не в тому річ… Гарна жінка дуже, серцева. Звала залишитися на тиждень.

- Я здогадався. Чого ж ти?

- Ні до чого це ... - У роздумі відповів Сашка ... »)

2). Чому зі всього фронтового життя свого героя обрано саме ці події?

(Ці епізоди розкривають особистість Сашки з різних боків, він як би проходить випробування на витривалість, на людяність, на вірність у дружбі, у коханні, випробування владою, необмеженою владою над іншою людиною.)

3. Три випробування.

Вчитель:В. Кондратьєв провів свого героя «через випробування владою, любов'ю та дружбою». Як витримав Сашка ці випробування?

1) Історія з німцем («випробування владою»).

а) Стиснене переказ.

(Сашка напоровся на німецьку розвідку (коли діставав валянки для ротного), перебіжками дістався до гаю, щоб попередити своїх, і зіткнувся з ротним, який наказав відійти за яр. Фашисти захопили «мови» і почали поспішно відходити. Полетіли німецькі міни. хотіли відрізати від наших свою розвідку... Сашко відірвався від своїх, рвонув через вогонь і тут побачив німця... Відчайдушну хоробрість виявляє Сашка - бере німця голими руками: патронів у нього немає, свій диск він віддав ротному... Але скільки хлопців полегло за мову! Сашко не вагався ні хвилини, але при цьому він не вважає себе героєм, коли ротний запитує, як це сталося, відповідає: "А блазень його знає. Дурцем".

Безрезультатно допитує німця ротний, потім наказує Сашкові вести німця до штабу. Дорогою Сашка каже німцеві, що у нас полонених не розстрілюють, обіцяє йому життя. Комбат, не добившись від німця жодної інформації, наказує його розстріляти. Сашка наказу не підкоряється.)

1. Чому Сашка не підкоряється наказу?

(Сашці неважко було б убити німця в бою («Ось коли піднялися вони з-під пагорба – сірі, страшні, нелюди якісь, - це були вороги», «паліїв цих стріляв би Сашка безжально, якби попалися»).Той самий німець був полоненим, беззбройним, розстріляти його не міг, бо обіцяв йому зберегти життя («Ми не ви. Полонених не розстрілюємо», «не такий він, щоб над полоненим і беззбройним знущатися»).

Між двома солдатами – російським та німецьким – зав'язуються людські стосунки: обидва вмиваються і чистяться перед тим, як прийти до штабу; німець пригощає Сашка цигарками; Сашко звертається до полоненого не так як спочатку (не «фашист», а «фриц», нейтральніше, адже Фріц – це німецьке ім'я); Сашка вже хочеться поговорити з ним, розпитати про життя-буття, шкода, німецького не знає.

Сашко побачив у полоненому не просто ворога, а іншу людину: «…коли брав він цього фриця, бився з ним, відчуваючи тепло його тіла, силу м'язів, здався він Сашці звичайною людиною, таким самим солдатом, як і він, тільки одягненим в іншу форму, тільки обдуреним і обдуреним… Тому й міг розмовляти з ним по-людськи, приймати цигарки, курити разом…»).

У Сашка дуже сильні моральні принципи: якщо він дав слово, то має його стримати («Багато, дуже багато бачив Сашка смертей за цей час – проживи до ста років, стільки не побачиш, але ціна людського життя не зменшилася від цього в його свідомості»).

2). У який момент «секундним спалахом» промайнула думка виконати наказ комбата?

(Коли комбат без шинелі та шапки йшов разом із Толиком до попелища, біля якого знаходилися Сашка та полонений, «зблід Сашко, зіщулився, облило тіло крижаним потом, стиснулося серце… і секундним спалахом майнуло – ну, а якщо… ляснути зараз німця і бігом до капітана: «Ваша наказ виконана…» І знята з душі вся плутанина… І,… тільки повернувшись до німця, побачив Сашко, прочитав той цю секундну думку, смертною пеленою зайшлися очі… Ні, не можу… І, коли вирішив безповоротно, наче спокійніше стало, тільки спокій цей - покійник…»)

3). Коли Сашко вів німця до штабу батальйону, то в один момент йому стало страшно. Чому?

(«І тут зрозумів Сашко, яка в нього страшна влада над німцем. Адже той від кожного його слова чи жесту то обмирає, то в надію входить. Він, Сашко, зараз над життям та смертю іншої людини вільний. Захоче – доведе до штабу живим , захоче - лясне по дорозі! Сашці навіть якось не по собі стало ... Тільки не знає німець, який Сашка людина, що не такий він, щоб над полоненим і беззбройним знущатися ... І стало Сашці якось не по собі від звалилася на його майже необмеженої влади над іншою людиною»).

4). Якою є позиція Толика, зв'язкового комбата?

(Девіз Толіка: "Наша справа теляча ... Наказали - виконав!"

Приміряється до годинника ще не вбитого німця («…вхопив чіпким поглядом годинник на руці і вже не відпускав»).

Готовий торгуватися з Сашком, щоб не прогаяти «трофей» («...я б тобі буханець чорнята дав ... за годинки-то ... Махри можу пачку на додачу.»)

Ротний, наприклад, поводиться зовсім інакше: «Ротний взяв запальничку, чиркнув, прикурив і дав вогню Сашка ... Повертав запальничку, розглядаючи, і подав її назад німцю».

Немає в нього в душі «заслона, перешкоди», як у Сашки, він уже, не замислюючись і не мучившись муками совісті, розстріляв би беззбройного («…не розколеться – до стінки!...А що з ним цацкаться? Раз мовчить, туди йому дорога»).

Сашко розуміє, що «Толик похвалитися любить, а сам слабак».

Сашка і Толік протиставлені як відповідальність та безвідповідальність, співчуття та байдужість, чесність та шкурництво.)

5). Які духовні якості Сашки виявляються в цьому епізоді?

(Діяльна доброта; дієвий гуманізм; твердість моральних принципів; ставлення до життя як найвищої цінності; страх від необмеженої влади над іншою людиною; величезне почуття відповідальності за все, навіть за те, за що він не міг відповідати.

6). Яка моральна проблематикацій частині повісті?

(- Проблеми гуманізму, правди, морального вибору, цінності

Проблема влади: влада як право та влада як відповідальність).

г) Вчитель:У випадку з життя, яке лягло в основу оповідання, фінал історії з полоненим закінчився трагічнішим: командир свого наказу не скасував, і військовополонений був розстріляний, а людина, яка виконала наказ (і розповіла пізніше цю історію Кондратьєву), все життя мучився: чи правильно він мучився? вчинив?

2) Взаємини із Зіною («випробування любов'ю»).

1). Що означає Зіна в Сашкіному житті?

(Сашка врятував Зіні життя, коли прикрив її своїм тілом під час бомбардування. Це його перше кохання. Він так чекає зустрічі! Але на передовій він не дозволяє собі думати про неї, тому що війна, і всяке може статися, тому що «Звикли на фронті жити годиною, а то й хвилиною».

Дорогою до шпиталю, коли страшна напруга передової поступово відпускає, коли радість наринула в душу, що він живий, Сашка дозволяє собі подумати про Зину, сестричку із санроти. Його непокоїло, як вони зустрінуться, адже все-таки 2 місяці минуло. І нічого в них не було, тільки поцілувалися кілька разів. Але при прощанні він зрозумів, що рідніше і ближче в нього нікого немає, що готовий для цієї дівчинки в шинелі зробити все, аби їй було добре і спокійно.

І потім у наступі уявляв він, що йде він захищати її, Зіну, яка обіцяла на нього чекати, і йому ставало легше.

Але, чекаючи на Зіну, він увесь час думає про свою роту: їй знову тремтіти в куренях, а «когось безперечно сьогодні шльопне», «і неясно йому й ніби соромно, що він – тут, а вони – там».

Коли він дізнається про вечірку, то це викликає в нього гнів: «Які танці! Брешеш, Зіна! Бути цього не може!», і «хитнуло його навіть».Він каже суворо: «Розумієш, не можна це… Веселитись не можна, коли всі поля в наших!Навіть у тилу він не може жити за іншими законами, крім законів передової.

Під час зустрічі із Зіною ввечері Сашко вловив, що «У ласках Зініних більше жалю, …і слова вона говорила все жалюгідні: рідненький, дурненький, бідненький…Можливо, з жалю і зважилася на все та ще тому, що вважає себе життям йому зобов'язаним».

Здається йому, що їхня любов із Зіною буде такою ж короткою, як спалах ракети: «Погорит недовго, зігріти як слід не встигне і ... згасне - розведе їх війна в різні боки».)

2). Чому Зіна таки пішла на вечірку?

(Приходив лейтенант, умовляв її, бо відправляють його на передову, хотів він попрощатися із Зіною. Зіна Сашці на прогулянці сказала, що подобається вона лейтенантові, що доглядає він по-доброму. І Зіні цей лейтенант, судячи з усього, подобається. )

3). Як поставився Сашко до того, що пішла на танці?

(Коли він дізнається, що Зіна там, танцює з лейтенантом, то йому гірко, боляче: «А те, що Зіна зараз там, на вечорі, торкнулося боляче, і щось нудотне почало підступати до горла. Задихав він уривчасто, важко і квапливо неслухняною рукою став натягувати гімнастерку».

«Наростало грудкою в грудях щось холодне, важке, підступало до горла, давило…»

«…ніби розірвалося що в Сашкиній голові»,коли він побачив у вікні Зіну, ладен був кинути у віконний проріз уламок цегли, якби хтось її образив.

Але ще більші страждання принесли йому слова Зіні, коли вона сказала лейтенантові:

«Не треба, Толю…- і відвела його руки м'яко і несердито.

Здибись поряд земля від вибуху, не приголомшило б так Сашка. І ні слова, ні звернення на ім'я, а ось жест цей покійний, навіть ласкавий, яким відвела вона його руки, наче має вона силу на лейтенанта, вразив Сашку в саме серце і запевнив його, що кохання у них…

Немов ударом під зітхання надломило Сашка і відкинуло назад.

4). Як ви оцінюєте поведінку Сашка в фіналідругий частини повісті?

(Сашко повівся в цій ситуації дуже гідно. Незважаючи на потрясіння, біль, образу, згадавши їхню зустріч, розмови та «Уявивши її життя тут за ці місяці, прийшов він до того - незасудна Зіна ... Просто війна ... І немає у нього зла на неї ...»

Зрозумів Сашко, що кохання у них, а раз кохання, яке право він має їй заважати? І Сашко йде, не завдаючи Зині болю зайвими розмовами.

Доброта, чуйність, шляхетність героя і тут взяли гору. У ньому прокинулася здатність поважати чужі почуття, зрозуміти і пробачити коханій людині, не завдати їй болю. Це і є справжнє кохання.

3) Історія з лейтенантом Володькою («випробування дружбою»).

1). Які мотиви Сашкиного заступництва за лейтенанта Володьку?

(«Ну, який з мене, рядового Ваньки, попит? На мене і час витрачати шкода, коли все одно через місяць маршова і передок. А ти лейтенант. З тобою розмову іншу – і розжалувати можуть, і під трибунал віддати.»)

«Давай так домовимося – якщо на мене почнуть справу шити, тоді роби як знаєш, а поки почекаємо. Може, все обійдеться.»)

2). Як ви оцінюєте його вчинок?

(Ми співчуваємо Сашці і захоплюємося його вчинком: він, на вигляд зовсім не геройський, не лихий солдат, виявляється сильнішим і сміливішим за відчайдушний лейтенант з Мар'їною Гаї, рятує його з біди.

«Що не кажи, на серці все ж шкребло. Нехай трибунал зараз, у війну, і не страшний, бо всі терміни передової замінюють, а там-то – до першої крові, як поранило, так і викупив свою провину, а відпередка Сашка все одно нікуди не подітися, як рана заживе, так і гайда туди! Але смоктало на душі гидко - зроду Сашко ні під яким судом-наслідком не був ... »

«Але про зроблене він не жалкував. Він себе розумніше Володьки вважав і хитрішим, може».

«Через пару днів викликали Сашка знову ... Ішов він з сестрицею до того корпусу, і на душі було невиразно, якийсь страшок приморожував серце, тільки одне полегшувало: може, з'ясується все остаточно, невідомість гірше всього».

«Що не крути, а історія ця нервів коштувала, якщо по-чесному, то зовсім не «начхати» було Сашка».

Риси характеру Сашка.

1. Велике почуття відповідальності.

2. Допитливий розум і критичний погляд на те, що відбувається.

3. Сумлінність.

4. Розуміння потреби те, що він робить.

5. Інтелігентність .

Проблемна ситуація.

Вчитель:«…ротний, бувало, перед тим, як наказати що-небудь, плескав Сашка по плечу і казав: «Треба, Сашко. Розумієш, треба». І Сашко розумів – треба, і робив усе, що наказано як слід». Це було потрібно на війні.

Є «треба» та «понад треба». Сашко, на думку критика Ігоря Дедкова робить понад потрібне. А як ви вважаєте?

IV . Узагальнення з уроку.

Вчитель:В. Астаф'єв у своєму романі «Прокляті і вбиті» каже, що жорстока сила війни не погасила в його героях «світло добра, справедливості, гідності, поваги до свого ближнього, до того, що було, є в людині від матері, від батька, від рідного дому, від Батьківщини, Росії, нарешті, закладено, передано, спадщиною заповідано».

- Чи можемо ми сказати, що це стосується і Сашка – героя повісті В. Кондратьєва?

Вчитель:«Ну, Сашко… Ти людина…» – скаже Сашці лейтенант Володька, коли дорогою до шпиталю почує від нього історію про полоненого німця. "Люди ж ми, а не фашисти," - доведе Сашка просто.

Лев Айзерман писав про повісті У. Кондратьєва: «У нелюдської, кривавої війни людина залишається людиною, а люди – людьми. Це для письменника найголовніше. Про це і написана повість: про страшну війну та збережену людяність».

V . Підведення підсумків.

Про що змусила вас замислитись ця повість?

VI . Домашнє завдання. Письмова відповідь на запитання: "Про що змусила вас задуматися ця повість?"

До творів, що правдиво розповідають про страшні фронтові будні ВВВ, входить повість письменника-фронтовика В. Кондратьєва «Сашка». Тут немає гарних слів, що вихваляють подвиг солдата, який пожертвував життям у страшному бою. Автор не показує доблесних перемог радянських військ. Повсякденне життяпростого воїна, «що опинився у найважчий час у найважчому місці», - це Головна тематвори «Сашка» Кондратьєва. Аналіз вчинків героя допомагає зрозуміти, що турбувало і томило людину, вирвану з мирного життя і кинуту в жерло війни.

З історії створення повісті

Кондратьєв пішов на фронт у грудні 1941 року. У складі стрілецької бригади він брав участь у запеклих боях за Ржев, що розгорнулися в 42-му, був поранений, нагороджений медаллю. Враження від тих страшних роківзалишилися на все життя, про що свідчить аналіз повісті Сашка. Кондратьєва, який взявся за перо в досить зрілому віці (повість «Сашка» була опублікована в 1979 році, а в 80-му її автору виповнилося 60 років), щоночі турбували сни, в яких він бачив бойових товаришів з-під Ржева. Він навіть намагався розшукати однополчан, але так нікого і не знайшов, чому виникла моторошна думка: «А може, я один вижив?»

Письменник зізнавався, що перечитав багато творів про війну, але не знаходив у них те, що так і не відпускало його душу. І тоді він вирішив розповісти про свою війну, інакше якась її сторінка так і залишиться нерозкритою. З цього моменту почав свою літературну діяльністьВ'ячеслав Кондратьєв.

«Сашка»: короткий зміст повісті

Дія розгортається провесною. Головний герой, рядовий Сашко, другий місяць воює на передовій поблизу Ржева, але для нього все тут уже «як завжди». Німці всі б'ють і б'ють, а у них і з їжею погано (через бездоріжжя навіть хліба не вистачає), і зі снарядами, і просушити одяг та взуття ніде. Військовий побут із найдрібнішими подробицями вимальовує у повісті «Сашка» В'ячеслав Кондратьєв. Аналіз цих сцен підводить до думки, як важко було людині за таких умов залишитися «Людиною» і не переступити через закони совісті.

  • видобуває валянки для ротного (не для себе!), у якого піми так схудли, що вже й не висушиш;
  • бере в полон німця, якого застрелити так і не піднялася рука;
  • приймає він чужу провину і позбавляє трибуналу молоденького лейтенанта;
  • зустрічається з медсестрою Зіною і йде з її дороги, дізнавшись, що в неї кохання з іншим.

Такий сюжет повісті «Сашка» Кондратьєва. Аналіз цих сцен допомагає зрозуміти, як зумів пройти через уготовані випробування і не упустити гідності герой.

Полон німця

Ця сцена одна з ключових у творі. Сашко бере язика «голими руками», бо був беззбройний. І раптом у цей момент він, який побував у найнебезпечніших і безнадійних атаках, побачив у вигляді полоненого не ворога, а ошуканого кимось людини. Він пообіцяв йому життя, бо на листівці, підібраній на шляху до штабу, було написано, що російські солдати з полонених не знущалися. Дорогою Сашка постійно відчував почуття сорому і через те, що оборона в них була нікудишня, і за те, що мертві товариші лежали непоховані. Але найбільше він відчував незручність від того, що відчув раптом безмежну владу над цією людиною. Такий він, Сашко Кондратьєва. Аналіз його душевного стану показує, чому він так і не зміг застрелити полоненого та в результаті порушив наказ комбата. Відчуваючи свою правоту, він зумів прямо поглянути йому в очі, через що командир змушений був скасувати своє первісне рішення про розстріл «мови». Пізніше Сашко подумав, що коли залишиться живим, про полоненого ним німця буде для нього найпам'ятнішою подією війни.

Ось воно – одна з головних якостей російського воїна: завжди зберігати в собі гуманізм, пам'ятати, що ти людина. Це особливо наголошує на повісті Кондратьєв. Сашко - аналіз твору доказ цього - зміг в один з найважчих періодів життя протиставити добро злу.

Захист лейтенанта

Ще один важливий епізод - випадок у шпиталі, коли Сашко заступився за свого нового знайомого (молоденького лейтенанта) перед особистою. Вони й знайомі були всього нічого, проте Сашка чудово усвідомлював, чим може загрожувати лейтенантові, що мав звання, затіяна Володимиром сварка. А йому, рядовому, нічого не буде: далі передовий все одно не надішлють. В результаті лейтенант залишився у шпиталі, а Сашко змушений був вирушити далі до Москви сам. Відчайдушний і гарячий лейтенант насправді виявився слабшим, ніж переважає його за силою дух і сміливість рядового - до цього підводить аналіз повісті «Сашка» Кондратьєва.

Випробування любов'ю

На війні Сашко зустрівся із Зіною. Знайомство з нею гріло його душу, тому що нікого рідніше за неї для героя вже не було. Через традиційне у літературі випробування коханням проводить свого героя В'ячеслав Кондратьєв. Сашка ( короткий зміствзаємин якого з коханою дівчиною вміщається в кілька сцен) і тут поводиться з гідністю: здатність зрозуміти іншу людину і душевна доброта виявляються сильнішими.

Спочатку він з нетерпінням чекає на зустріч з дівчиною, а коли вона відбулася, дізнається, що з'явилося у Зіни нове кохання. Глибокі розчарування переживає у цей момент Сашко. Це й нерозуміння того, як можна влаштовувати вечірку, коли там на передовій усі поля в «наших». Це і біль від того, що вона віддала перевагу Сашкові іншому. Але він просто йде, ні в чому не дорікаючи Зіні і не вимагаючи від неї ніяких пояснень.

То який же він, Сашко Кондратьєва?

Аналіз повісті та вчинків головного героя допомагає зрозуміти найголовніше, що хотів донести до читача автор: можливо пройти через страшні випробування війною та зберегти в собі Людину. Він підкреслює це фразою, що належить Сашка: «Люди ж ми, а не фашисти». І таких солдатів було більшість. Багато фронтовиків бачили своїх бойових товаришів у образі героя. А це означає, що перемогу здобули саме такі воїни, до яких входять сам В. Кондратьєв, Сашко.

Аналіз твору допомагає відтворити образ російського солдата: мужнього, витривалого, зумів зберегти гуманізм, віру у перемогу.