Електронні помічники водія

План петля вночі перед боєм. Урок "Петя Ростов у партизанському загоні" - методична розробка з літератури (5 клас) на тему. Я милих обіймав, але гармата вістова Сон тихий перервала, і в січу мені летіти! І до Варни помчала дружина зайва... Чи там мені помер

План петля вночі перед боєм.  Урок

Останній бій Петі Ростова – героя роману Л. Н. Толстого «Війна та мир»

У цьому уривку з роману Льва Миколайовича Толстого «Війна та мир» ми знайомимося з Петею Ростовим. Петя - ще зовсім хлопчик, тому й ставлення до війни в нього особливе. Він не розуміє, що війна – це насамперед смерть. Для нього війна - це геройство, пригоди, випробування себе. Толстой пише: «Петя перебував у постійно щасливо-збудженому стані радості те що, що він великий, й у постійно захопленій поспішності не пропустити якогось випадку справжнього геройства». Цей стан і спричинив його загибель.

Загибель Петі – безглузда. Але на прикладі цього героя Толстой показує не лише жорстокість війни, а й те, що навіть на війні можна не втрачати людських якостей.

Денисов намагається вберегти Петю від цієї війни, згадуючи його «шалений вчинок у В'яземській битві». Але Петя не хоче нікого слухати і робить ці «шалені вчинки», ніби грає в якусь свою гру.

Петя у всьому хоче здаватися дорослим і особливо намагається наслідувати Денисова і Долохова, бути гідним їхнього суспільства. Хлопчик намагається бути нарівні з ними: Він може, і я можу! Не можна не помітити, що особливо переживає за Петю Денисов, який навіть цілу ніч не спить, чекаючи на його повернення з французького табору. Денисов просить його тільки про одне: «…слухатися мене і нікуди не потикатися», але Петя мріє командувати!

Хлопчик живе у своєму світі, "в чарівному царстві, в якому нічого не було схожого на дійсність" і "все було можливо". У цьому світі він мріє про геройство, і йому звучить «урочисто солодкий гімн».

Під час читання цього уривку весь час переживаєш за Петю. А рядки про його загибель – особливо важкі. Навіть для Денисова, який бачив не одну смерть на війні, смерть була особливим ударом.

Відчувається величезна вона Толстого до цього героя. Петя - дуже добра, щира людина, справжній патріот. Напевно, якби кожна людина була такою, то й воєн не було б. Адже війна руйнує світ, а в цьому випадку вона зруйнувала особливий, чарівний, дитячий світ.

Тут шукали:

  • смерть співу ростова
  • загибель співу ростова
  • смерть співу ростова у романі війна та мир

УРОК

ПЕТЯ РОСТІВ У ПАРТИЗАНСЬКОМУ ВІДПОВІДІ

(«Про бідного гусара замовте слово»)

Цілі уроку:

1) удосконалити навички читання та прийоми роботи з книгою;

2) розвинути навички творчого читання, що поглиблює розуміння та переживання подій оповідання; розвинути культуру мовлення учнів;

3) прищепити любов до слова, виховувати патріотизм.

Оформлення уроку:

Репродукції картин: А. Дюрер. Богородиця з Христом та святою Анною. Р Санті. Сикстинська мадонна. Леонардо Да Вінчі. Мадонна Літта. Ікона Володимирської Богоматері. Ілюстрація з журналу "Кругозір". Пісня з кінофільму «Зірка чарівного щастя», фуга І.С.Баха, музика М.Рота до кінофільму «Хрещений батько», роман «Війна та мир».

Хід уроку

1 Словникова робота.

На дошці слово «палітра» запис у зошит його лексичних значень.

Палитра.1.Небольшая дощечка, платівка, де живописець змішує фарби. 2. Підбір барвистих поєднань у картині, колірна гама. 3. Сукупність виразних художніх засобів.

2. Перевірка домашнього завдання.Повторення термінів:

цитата, фрагмент, епізод, композиції.

Відображення на дошці схема сюжету оповідання.

3. Коротке Вступне слововчителя, постановка мети уроку.

4. Аналітична розмова.

Аналіз епізоду "Ніч перед боєм".

Які звуки чує Петя, вийшовши надвір? Що він бачить?

(Матеріал для бесіди: краплі, що падають з дерев; іржання коней; тихі голоси; хропіння…)

Це якісь звуки: війни чи мирного життя?

Що ви можете сказати про людину, яка чує ці звуки?

Яка це людина?

(Петя вміє бачити красу у звичайних речах).

"Сон" Петі.

Які картини виникають в уяві хлопчика?

(Матеріал для розмови:

Петя був «в чарівному царстві, в якому не було нічого схожого на дійсність: велика чорна пляма, можливо, була каркулка, а можливо печера; червона пляма, можливо, вогонь, а, можливо, око величезного чудовиська…; можливо, проходив гусар, а. можливо, його не було;)

(чорні, червоні).

Які це кольори? Радісні? Чому автор використовує їх?

(Це кольори тривоги, війни. Петя ще не знає про те, що загине. У нього вплітаються тривожні ноти. Але хлопчик ще «в чарівному царстві, в якому все було можливе»).

Ще якісь картини «бачить» Петя?

(Читання уривка від слів "Він подивився на небо ..." до слів "рукою можна було дістати його").

(Епітети, метафори, порівняння, уособлення).

Знайдіть епітети (чарівне небо; чорне, чисте небо);

уособлення (хмари бігли; небо піднімалося над головою; небо спускалося зовсім);

порівняння (хмарки, як чорні плями).

Яка роль образотворчо-художніх засобів мови? Навіщо автор використовує їх?

(Зробити враження чогось чарівного, чудового, живого; передати почуття захоплення героя прекрасною природою. Душа Петі співає, останній раз у житті насолоджуючись прекрасною красою землі. Петя – добрий, чесний, чистий хлопчик, відкритий світу, людям, красі).

Переказ двох уривків з епізоду «Ніч перед боєм».

(Звучить фуга І.С.Баха).

Як цей епізод пов'язаний із наступним епізодом «Перший бій та смерть Петі»?

(Ці два епізоди протиставляються, у наступному епізоді автор показує весь жах війни та своє ставлення до неї).

2.Аналіз епізоду "Перший бій і смерть Петі Ростова".

Що відчуває Петя напередодні бою? Який його внутрішній стан?

Знайдіть та процитуйте рядки.

(Хвилювання, збудження: «очі горіли вогнем, озноб пробігав по спині»;

"у всьому тілі щось швидко і рівномірно тремтіло").

Про що мріє хлопчик?

(Серце його горить, він мріє здійснити подвиг).

Як він поводиться в бою? Прочитайте цитати.

(«Як пролунали перші звуки тупоту, крику, Петя, вдаривши свого коня і не слухаючи Денисова, поскакав уперед.

Ура! Хлопці ... наші ... прокричав Петя і поскакав по вулиці туди, звідки чулися часті постріли і де густіше був пороховий дим. »).

Прочитайте вголос епізод загибелі Ростова Петі.

(«Петя скакав своїм конем…»).

(Звучить музика М. Рота).

Як прореагували на смерть Петі Денисов та Долохов?

Про що слова Долохова: «Брати не бідімо»?

(Для Долохова загибель Ростова – одне із епізодів війни. Ридання Денисова не ознака слабкості, а прояв людяності).

Слово вчителя.

Загибель Петі принесла лихо в сім'ю Ростових. Мати Петі з квітучої жінки перетворилася на старезну стару.

«Смерть Петі відірвала половину її життя. Душевна рана матері не могла залікуватись. Через місяць після звістки про смерть Петі, що застав її свіжою і бадьорою п'ятдесятирічної жінкою, вона вийшла зі своєї кімнати напівмертвою старою».

Ця душевна рана наполовину вбила графиню.

Демонстрація репродукцій картин великих майстрів та ікони Володимирської Богоматері.

Перед вами репродукції картин А.Дюрера «Богородиця з Христом та святою Анною», великого італійця Леонардо да Вінчі «Мадонна Літа» та «Сикстинська Мадонна» та національна святиня нашої землі – ікона Володимирської Божої Матері».

Що зближує усі ці роботи? Прекрасна та вічна тема материнства. Подивіться, з яким трепетом, ніжністю та любов'ю притискають вони до серця своїх дітей. Хіба для загибелі народжуються діти і росіяни, і французи?

Війна вбиває не лише дітей, а й матерів.

Аналітична розмова.

Прочитайте цитати.

(«…Один упав у бруд під ногами Петіного коня», «У однієї хати стовпилися козаки. З сірого натовпу пролунав страшний крик», «Перше, що побачив Петя, було бліде, з тремтячою нижньою щелепою обличчя француза», «Без шапки». з червоним нахмуреним обличчям, француз у синій шинелі відбивався багнетом від гусарів, а потім француз упав».)

Ми бачимо наших ворогів Петиними очима.

Що в глибині душі він відчуває, дивлячись на них?

(Співчуває їм, виявляючи людяність. Війна вбиває дітей Божих, незалежно від того: француз він чи російський).

Слово вчителя.

Читання фрагмента роману Л.Н.Толстого «Війна та мир» (т.3, частина друга, глава 39).

«Зібралися хмарки, і почав накрапувати дощик на вбитих, на поранених, на переляканих, і на виснажених, і на людей, які сумніваються. Наче він казав: «Досить, годі, люди. Перестаньте… Схаменіться. Що ви робите?"

Змученим, без їжі та відпочинку. Людям з того й іншого боку починало однаково приходити сумніви про те, чи слід їм ще винищувати один одного, і на всіх обличчях було помітне вагання, і в кожній душі однаково порушувалося питання: «Навіщо, для кого мені вбивати і бути вбитому? Вбивайте, кого хочете, робіть, що хочете, а я не хочу більше! Думка ця надвечір однаково дозріла в душі кожного. Щохвилини могли всі ці люди жахнутися того, що вони робили. Кинути все і побігти абияк.»

Здавалося, що сама природа оплакувала своїх дітей, убитих на полі бою.

3.Розклад учня про Петра Ростова. Індивідуальне завдання – приклад відповіді підготовленого школяра.

4.Рефлексія.

(Співчуття, любов до людей, любов до Батьківщини, бажання захистити її, що є війна та що є честь).

5. Слово вчителя.

Любити людину дорогу, близьку можна людською любов'ю, але тільки ворога можна любити божественною любов'ю.

Звучить пісня з кінофільму"Зірка привабливого щастя".

На тлі пісні звертаємось до ілюстрації з журналу «Кругозір».

Перед вами велике Бородінське поле, на високих постаментах двоголові орли. А ось фельдмаршал М.І.Кутузов.

Завдяки йому і російським солдатам, таким як Петя Ростов, стоїть наша Росія, державна і безсмертна. Росія, чия непорушність завойована кров'ю та згодом нашого народу.


У романі Л. Толстого «Війна та мир» Петя Ростов не є головним героєм. Але саме глави з описом його перебування у загоні Денисова та трагічної загибелі повною мірою показують нелюдяність та жорстокість будь-якої війни. Пропонуємо короткий зміст«Петі Ростова» - 7-9 розділів 3 частини 4 томи.

У загоні Денисова

З того часу, як Петя Ростов потрапив у свій полк, а потім і в діючу армію, він перебував у збудженому і радісному стані. Однак йому завжди здавалося, що все найгероїчніше відбувається десь там, без нього. Тому, дізнавшись про відправлення людини до Денисова, Петя почав говорити генералу, що це має бути саме він. Прохання задовольнили, але з умовою в жодному разі не брати участь у діях загону і, виконавши завдання, одразу ж повернутися назад. Так починається «Петя Ростов», уривок із роману «Війна та мир».

Коли Денисов поцікавився в героя, чи може залишитися, герой змішався. Вирушаючи до загону, Петя був упевнений, що він справді відразу повернеться назад. Але побачивши французів і дізнавшись, що цієї ночі неодмінно буде атака, молодик вирішив, що шанований їм до цього дня генерал - погань, а Денисов і його товариші - герої. Отже, не можна залишати загін у важкий йому час.

За вечерею

У хаті офіцери влаштували стіл, на якому були горілка та ром, хліб та смажена баранина. Петрик поїдав запашне м'ясо, і йому здавалося, що в цей момент він закоханий у всіх людей. Юнак звернувся до Давидова і попросив відправити його до найголовнішої… і дати команду. Під час розмови він подарував одному з офіцерів свій, а потім згадав про родзинки, що привіз із собою: «Я звик жувати щось солодке». А ще пообіцяв надіслати кавник, який нещодавно придбав у маркітанта.

Вісеня – так прозвали солдати полоненого – сидів біля багаття. Петя запросив його до варти, запевнивши, що нічого погано йому не зроблять. Справді, хлопчика нагодували, одягли в каптан і вирішили залишити при партії. Весь цей час герой намагався не звертати на француза уваги, але думав, чи доречно дати йому грошей.

Зустріч із Долоховим: короткий зміст

Петя Ростов багато чув про цю людину, і коли він увійшов до хати, герой вразився простоті його. зовнішнього вигляду. Гвардійський офіцер був поголений, петлицю сюртука прикрашав Георгій, а на голові красувався простий кашкет. Долохов зняв бурку і почав розпитувати Денисова стан справ. Поговорили про приїзд Ростова, відповіді генералам, стан військ противника. Вислухавши, Долохов сказав, що потрібно точно дізнатися склад останніх, тому запропонував будь-кому з присутніх вирушити з ним у розвідку. Петя відразу скрикнув: «Я!», чим викликав невдоволення Денисова.

Помітивши барабанщика, офіцер почав говорити про нерозумність залишати в живих полонених. Денисов, який дотримувався іншого погляду, вступив із нею суперечка, під час якого Петя розумів. Він багато чого не зрозумів з почутого і відніс усе до того, що всі знають. При цьому неодмінно вирішив протистояти Денисову та вирушити у розвідку. Нарешті, Долохов запитав у Ростова: «Їдемо?». І юнак тієї ж хвилини дав ствердну відповідь.

У розвідці: короткий зміст

Петя Ростов і Долохов перевдяглися у французьку форму і, проїхавши табір, попрямували до мосту. «Потрапимося – не дамся живим», – прошепотів юнак. Раптом почувся окрик французькою. Долохов впевнено пояснив, що відстав із товаришем від свого полку і хотів би знайти полковника. Вартовий відповів, що командування знаходиться в панській садибі, і вершники попрямували далі.

У дворі ферми горіло багаття, біля якого сиділо кілька людей. Долохов і з ними завів розмову. Чи багато росіян на дорозі, який стан справ у війську, скільки полонених у загоні - ось його короткий зміст. Петя Ростов - Толстой неодноразово наголошує - відчував страх, що зараз їх обман розкриється, але тримався стійко. А офіцер усе розпитував. Нарешті він попрощався, і вершники попрямували далі. Біля моста Долохов просив передати Денисову, що вранці треба буде наступати за сигналом, а сам залишився на цьому боці.

Ніч перед боєм

Денисов дуже хвилювався в очікуванні юнака, тому, переконавшись, що розвідка пройшла нормально, заснув. А Петя, який все ще перебував під враженням, вирушив на подвір'я, де розповів козакові, що сидів під фурою, про поїздку. Потім попросив наточити свою шаблю і сів поруч. Ростову раптом здалося, що він перебуває у якомусь чарівному світі, де замість варти була печера, замість багаття - око чудовиська, а сам він сидів на високій вежі. Все довкола було нереальним, і Петя заплющив очі. У його голові звучала урочиста музика, яка ставала дедалі голоснішою і виразнішою. Нарешті він зрозумів, що це було уві сні. Крізь дрімоту він керував звуками, слухаючи їхню красу. Зовсім ще хлопчисько, добрий, відкритий і далекий від світу жорстокості, в якому опинився, - такою може бути характеристика героя.

В бою

Сівши в сідло, Ростов знову попросив Денисова дати якесь завдання, той наказав триматися поруч і нікуди не потикатися. Однак коли пролунав сигнальний постріл, Петя помчав уперед. Він проїхав міст і вже не розбирав де свої, а де вороги. Підскочивши до натовпу, побачив, як француз стискав держак спису, спрямованого на нього. Це ще більше заохотило юнака, і з криком «ура!» він помчав туди, де лунало найбільше пострілів. На подвір'ї панського будинку помітив Долохова, який наказував чекати на піхоту. Але Петей мав таке почуття, що він не послухався офіцера, а все з тим самим криком помчав далі. Раптом молодик почав дивно розмахувати руками, випускаючи поводи, і збиватися з сідла. У той момент, коли кінь зупинився перед тлілим багаттям, Петя впав. Його ноги і руки засмикалися, хоча голова не ворушилася: її пробила куля. Так помер ще молодий Петя Ростов.

Уривок із роману «Війна і мир» завершується тим, як до вже мертвого хлопчика підійшов Долохов і після слів: «Готов» наказав не брати поранених. А Денисов, що під'їхав, повернув до себе бліде обличчя юнака, потім швидко відвернувся і відійшов, видавши звуки, що нагадували собачий гавкіт.

Л. Н. Толстой.

  • У дитинстві Л.М. Толстой

  • мріяв зробити всіх

  • людей щасливі.

  • Доросле життя внесло

  • зміни у погляди

  • письменника, але ідеалам

  • братерства та любові до

  • всім людям він буде

  • вірний до кінця своїх

  • днів.


Перед нами уривок із роману «Війна та мир». Дія відбувається в період з 1805 по 1820 рік. Петя Ростов – це вигаданий герой. Він був молодшим сином у родині Ростових.


Д.Давидов О.Сеславін

А.Фігнер Г. Курін

Історична довідка про партизанський рух.

Найактивнішим і найяскравішим проявом народної війни був армійський і селянський партизанський рух. Відомі ватажки партизанів Д.В. Давидов, А.Н.Сеславін, А.С. Фігнер

Одним із найбільших партизанських загонів був загін Г.М. Куряна. У жовтні він дав французам 7 боїв та звільнив від них місто Богородськ (нині Ногінськ).

Я милих обіймав, але гармата вістова

Сон тихий перервала, і в січу мені летіти!

І до Варни помчала дружина зайва...

Чи там мені померти?

Війна та смерть ... І. І. Козлов.

Словникова робота.

  • Бурка - довгий щільний плащ з тонкої повсті з козячою вовною

  • Папаха – висока хутряна шапка

  • Кафтан – чоловічий довгостатевий верхній одяг

  • Осавул – офіцерський чин у гусарських військах

  • Ординарець – офіцер доручень при командирі.


Перевірка знань тексту. Тестова робота.

  • Тема уривка:

А) мужність та безстрашність юного героя

Б) протиставлення героїв, їхнє ставлення до полонених

В) мужність воїнів під час війни

2. Петро відчував до людей:

А) ніжне кохання

Б) звичайна недовіра

В) глибока повага

3. Відправляючи Петю Ростова до загону Денисова, генерал:

А) дозволив йому там залишитися до початку воєнних дій

Б) заборонив брати участь у воєнних діях

В) дозволив брати участь у воєнних діях

4. Полоненого барабанщика Денисов вирішив:

А) надіслати разом з іншими полоненими

Б) залишити у себе

в) розстріляти

5. Денисов бачив у полонених:

а) найлютіших ворогів

Б) ошуканих солдатів

в) нещасних людей

6. Денисов просив Петю перед боєм:

А) нічого не робити

Б) зустріти випробування без страху

В) залишитися у лісі до закінчення бою

7. Петя мріяв брати участь у бою, бо хотів:

А) здійснити подвиг

Б) помститися ворогові

В) бути корисним у скрутну хвилину

8. «Музичний» сон Петі – свідчення того, що:

А) юний герой талановитий у музиці

Б) гармонія в музиці розуміється Петей як гармонія в житті, де немає місця війні

В) Петі притаманні багата уява, фантазія та романтизм



9. Після загибелі Петі Долохов:

а) відмовився від думки розстріляти полонених

Б) утвердився у рішенні розстріляти полонених

В) переконав Денисова у своїй правоті

10. Оповідання ведеться від імені:

А) Денисова

Б) Долохова

В) автора

Рефлексія уроку.

Продовжте пропозицію.

Сьогодні на уроці я дізнався(ла) …

На цьому уроці мені сподобалося.

Домашня робота.
  • Підготуйте переказ на тему «Петя у ніч перед боєм». Спочатку напишіть короткий план свого оповідання.

  • Прочитати уривок з інсценування роману Л.М. Толстого «Війна та мир».


Джерела матеріалів.
  • Автор-упорядник Т.Ф. Курдюмова. Підручник-хрестоматія з літератури. 5 клас. М: Дрофа. 2007.

  • О.Б. Біломісних, М.С. Корнєєв, І.В. Золотарьова. Поурочні розробки з літератури 5 клас. Видання 2-ге, доповнене. М: Вако. 2003.

  • Автор-упорядник Т.М. Амбушева. Література 5 клас: поурочні плани з підручника-хрестоматії Т.Ф. Курдюмової. Волгоград: Вчитель. 2007.


Відповідь залишила: Гість

Як часто ми говоримо: «Яка гарна людина! » А що означає «краса»? Мені здається, до цього ємного поняття входить насамперед внутрішній, душевний зміст, коли людина живе в гармонії з навколишнім світом і самою собою, займається улюбленою справою, усвідомлює свою користь для суспільства, самодостатня, їй не потрібно одурманювати себе алкоголем та наркотиками, щоб відчувати щастя. Він бачить красу, «розлиту всюди»: у природі, душах близьких йому людей, у витворах мистецтва, музиці. Адже жити без духовної їжі неможливо. Наскільки бідним і безглуздим було б наше життя, якби не було в ньому творчості в найширшому розумінні цього слова. Можна будь-яку роботу виконувати з радістю, робити її щораз краще і краще, вносячи елемент творчості, частку своєї прекрасної душі. Це по плечу кожній людині.
Треба тільки захотіти, постаратися опанувати якусь професію, бо неробство веде до деградації. Дуже добре сказав про це І. С. Тургенєв вустами свого героя Базарова. Полемізуючи з Павлом Петровичем («Батьки і діти»), Євген каже: «Ось ви поважаєте себе і сидите склавши руки». Як добре змальовано головну умову самоповаги та взаємоповаги в людському суспільстві – необхідністю працювати! Справді, хіба може дармоїд, ледар, ледар викликати повагу; зневага, жалість, бажання допомогти, але не захоплення. Краса, якщо вона справжня, завжди самореалізується. Адже не важливо, чим людина зайнята, якщо вона творить навколо себе добро і красу, робить доручену справу з повною самовіддачею, а інакше й не можна, якщо з нею добре і цікаво, хочеться її наслідувати. Тільки раб виконує роботу з-під палиці, а вільний громадянин, який вміє оцінювати свої здібності, має прагнути досконалості разом із прогресом. Дух захоплює від думки, що людина не піщинка, вона здатна перетворити світ, але тільки в основі має бути бажання множити красу, розлиту навколо. Вона повернеться назад сторицею.
І навпаки, не можна безкарно множити зло, знищувати красу, створену до тебе попередніми поколіннями. Коли я виросту, стану архітектором. У ХХІ столітті все значно зміниться. Я буду будувати надзвичайно красиві та зручні будівлі. Мені хочеться перетворити цю землю, де ми живемо. Але для цього треба багато вчитися, щоб не зіпсувати створене до тебе – не можна кожному поколінню починати все з чистого аркуша. Ми не івани, які не пам'ятають спорідненості. У Росії багата історія, яку творили різні люди, що гріха таїти, але найкращі її сторінки написані великими предками: Олександром Невським, Дмитром Донським, Сергієм Радонезьким, поетами, художниками, музикантами та архітекторами, що заклали зразок краси. Я вірю, що у XXI столітті виросте і виховується прекрасна людина, про яку мріяли Пушкін і Лермонтов, Достоєвський та Некрасов. Але це станеться не за помахом чарівної палички. Для цього необхідно багато і наполегливо працювати над собою: бути щирим, йти до людей із відкритими душею та серцем.
Для мене ідеалами краси є літературні герої, створені фантазією художників, що відображають свої погляди в ту чи іншу епоху: Тетяна Ларіна та «тургенівські дівчата», Наташа Ростова та княжна Марія, Кутузов та Тихон Щербатий, Сотников та Зоська Норейко. Та що казати, є багато літературних героїв, на кого я хочу бути схожим, не копіюючи поведінку, жести, одяг, манеру тримати себе. Головне – виховати у собі світлу душу, бажання допомагати людям, берегти землю, на якій народився, та виконувати чесно свою роботу. Хіба мало цього? ! Цілком достатньо, щоб бути гармонійною особистістю, цільною натурою, а отже, і гарною людиною. Ця краса не тьмяніє з часом, а з року в рік стає яскравіше, вишуканіше, цінніше.

Відповідь залишила: Гість

Кленовий лист відірвався від гілки і полетів... він пролітав над дахами будинків і почував себе вільним птахом у небі. І нарешті вітер затих і лист плавно впав у річку і його забрало швидкою течією. Кленовий лист винесло на землю, його знайшов Маленький їжачок і забрав у свою нірку. І листочок солодко заснув у своєму зимовому ліжку.