Həmin yoqo komponentini hərəkət etdirin

Musiqi və ədəbi əsərlərin portretlərini görürük. Musiqili portretlər. Enerji təchizatı və təchizatı

Musiqi və ədəbi əsərlərin portretlərini görürük.  Musiqili portretlər.  Enerji təchizatı və təchizatı

MUSİQİ TA İNŞİ VİDİ MİSTETVA

25-ci dərs

Mövzu: Musiqili portret. İnsanların xarakterini nə qədər musiqi görə bilirsiniz?

Dərsin məqsədi: musiqinin səsinin çox yönlülüyünü və təxəyyülün sirrini təhlil etmək; musiqinin bədii obrazları ilə incəsənətin digər növləri arasındakı assosiasiyaları bilir; razr_znyati xarakterik əlamətlər sirrin baxışları (meyarların urahuvannyasından, idarəçiyə verilir); Musiqiyə qulaq asma prosesində musiqi ideyalarının inkişafına addım-addım yanaşmaq.

Dərs üçün materiallar: bəstəkarların portretləri, rəsm əsərlərinin reproduksiyaları, musiqi materialı.

Dərsə gedin:

Təşkilati məqam:

Dinləmə: K. Debussy. "Vitrila".

Dərsdən əvvəl epiqrafı oxuyun. Yak vi yogo bilirsinizmi?

Doshtsi-də qeyd:

“Musiqi davalarının qızğın günündə itmək əhvalında olmayın,
ale üfunətli spovneni də fikirləşir və obrazlar”
(N. Rimski-Korsakov)

Həmin dərsə görə:

Yak vi fikirləşin, oğlanlar və musiqi xalqın xarakterini kim göstərə bilər, tsenin gücü kimdir? Eyni zamanda, bu il sizinlə görüşməyə çalışacağıq.

Dərsin mövzusunda robot:

Şəkilə baxanda biz təşkilatımızın hisslərini işə salırıq və bizi zirdən məhrum etmirik. І mi chuєmo və bachimodan məhrum deyil, kətan üzərində necə görünə bilər. Baxışımız, Oleksandr İvanoviç Herzenin obrazının arxasında belə bir “şayiəyə” çevrilir.

Uşaqlar, qarşınızda gördüyünüz İlli Rupinin "Protodiyakon" şəklinə hörmətlə heyran olun, təsvir edin. ... (Qarşımızda protodeakonun portreti var - tse mənəvi rütbəsi u Pravoslav Kilsəsi... Mi bachimo lithnu ludinu, uzun boz saqqallı, vacib, onun qəzəbli viraz aşkar, sanki o wiggled qaşları var idi. Onun böyük insanı, böyük əlləri var - qaşqabaqlı portreti. Müğənni, zəif səsi var, basları döyə bilərsiniz.)

Biz yaxşı idik, onu təpiklədilər və o, zəif səsi hiss etdi. Beləliklə, oğlanlar, şəkil Səyyahlar siyahısında göründüyü üçün musiqi tənqidçisi V. Stasov Puşkinin "Boris Godunov" mahnısındakı bu personajı - Varlaamı dürtdü. Modest Petroviç Mussorgskinin özü Protodeakonu viguknuv vəziyyətinə salaraq belə dedi: "Beləliklə, mənim Varlaamişem var!"

Yak vvazhaєte, iki böyük və həmişə laqeyd insana portretlərdə "Boris Godunov" operasının xarakterinin oxşarlığını göstərməyə kim icazə verdi?

Melodik olaraq, dərinin yaradılması üçün - və Puşkinin "Boris Qodunov" və Musorqskinin bir nəfərlik operası və "Protodeacon" üçün Repinin bir mühüm ixtisası üstünlük təşkil edir - parlaq və həqiqətən - bir sözlə, musiqi, obrazlar. göstərmək üçün insanlar.

Mіzh Varlaam və Protodeacon є, hiyləgər, spilne, xaraktersiz bağlanmadı. Protodeacon mənəvi rütbədir. Varlaam, Litva kordonundakı meyxanaya getmiş qaradərilidir. Vin Rupin xarakteri üçün podbny - əzəmətli, qazan qarınlı, "cholo maє plishovy, saqqal sivu, cherevo tovste." Bununla belə, hamısı eyni deyil, ancaq bir növ deyil. Onların arasında əsas prinsipsiz münasibət, təbiətin kobudluğu, iyrəncliyə qarşı laqeydlikdir.

Musorgsky spivє Varlaamın operasında olduğu kimi, onun məşhur "Yak at the place bulo Kazan yaxınlığında" mahnısına qulaq asın. Səsinin tembrinə, musiqinin özünəməxsusluğuna qəddar hörmət - şiddətli, qırılmamış, çox qalın deyil. Yeri gəlmişkən, personajın göstərilmə tərzi: hətta rəssam da qəhrəmanın xarakterində ən çox yer tutan adama çəkilməlidir.

Dinləmə: M. Musorqski. Boris Godunov operasından Varlaamın mahnısı.

Yakim qarşında duran Varlaam? (Biz səs-küylü, iğtişaşlı, boş çatdırılma ilə.)

Təsəvvür edin ki, əsərlərdə qəhrəman obrazını canlandırmaq, ona qəzəblənmək, onu bu cür çatdırmağın qeyri-mümkün olduğunu görmək kimi təxəyyüllü sirr əsərlərində detalları oynamaqdır.

Misal üçün, vidoma şəkli"Şaftallı balaca qız" - tək bir görüntü yox? Zərurət, gənclik, laqeydlik arzusu sözün əsl mənasında şəkilə, dəri detallarına, baş qəhrəmanın cazibəsinin dəri toxunuşuna nüfuz edir.

Oxa isə musiqili portret deyilir.

Yoqo vokal lirik poeziyanın böyük ustadı F.Şubertini “rəsm etdi”.

Şəklin mərkəzində kiliddə oturub öz kohannyasından danışan Marqaritadır.

Varlaamın portretləri musiqinin xarakteri və vikonannya tərzi ilə çatdırıldığı kimi, "Marqarita qıfılla" tablosunda hər şey vacibdir: sözlərin mənası, melodiya xarakteri və parlaq təsviri. musiqili ifa.

Bir rəsmdə Marqaritinin portreti ən vacib yan-yana detallara - bir mil, necə getmək olar.

Məhkəmə: F. Şubert. "Marqarita kiliddə." Sözləri İ. V.Göte.

Marqarita aşağı keyfiyyətli qadın təsvirlərində istifadə edilə bilər. Ale ev, o artıq sevgi və vətəndaşlıq bildiyi kimi, güc böyük və emosionaldır. Її nəğmə bir sıra planların daxil olduğu obraz, şəkildir: zovnişniy (xəyali), lirik, psixoloji.

Təxəyyül, sonsuz vokal musiqisi kimi, musiqinin müşayiətində bir dirək: hətta mənim nibi bachimo və dünya dzizhchannyam bir chuєmo telinin ilk vuruşlarından. Özünü yaratmış ilahi lirik ruh, sanki öz kohanına kədərlənmək üçün bütöv bir şəkildə səslənir.

Kohannyanın bütün sərvətləri, ruhlu bəlalardan təsadüfi xəstəliklərə qədər əhval-ruhiyyənin bütün göstəriciləri səs partiyasından köçürüldü. Lirik uzanmanın bütün dinamizmi, melodik cizgilərin bütün mənaları və kulminasiyaları ilə yanaşı, mənəviyyat muzeylərini çərçivəyə salan kimi mən bilirəm və yenə də qoçanın qıfıllarına - qoça motivinə müraciət edirəm.

Varlaam və Marqaritinin musiqi obrazları şifahi mətnlə düzəldildiyi üçün musiqili portretin təhqiredici yaradılması sözlərin köməyi olmadan baş verəcək.

M. Musorqskinin fortepiano silsiləsindəki "Gnome" "Malyunki z vistavka" kiçik bir qazax tarixinin musiqi portreti, əzəmətli bədii gücdən olan vikoniyalardır. V.Hartmanın rəsminin düşmənləri üçün yazıları qazanmaq. “Musiqiçi tərəfindən yazılmış şəkillərdən, həyat təzahürlərinin əsl mahiyyətini əks etdirən ale və kiçik dramlardan, - hiba şou səsi ruhun ruhunu, nitqlərin ruhunu işıqlandıran şəkillərdən məhrum olmayın” yazırdı B. Asəfiyev.

Artıq dedik ki, bu, təkcə musiqidə deyil, y təsəvvürlü sirr Bu, yalnız görüntü, zvnіshny viglyadın ötürülməsi deyil, glybinnaya, xarakterin mənəvi mahiyyətinə nüfuz etmək vacibdir. P'єsa "Gnome" belə bir yaradılışın tətbiqlərindən biridir.

Dinləmə: M. Musorqski. "Malinki z vistavki" dövründən "Gnome".

Kryz kulgava gedin və qorunmayan fantastik virodka stribki, dəstəksiz bir çox həmyerliləri tərəfindən yayınmamalıdır - bu Kazkov kimi deyil, canlı, insandır. Musiqinin xarakterində kəskin dəyişiklik var: pis, kimerik ritmlər və striyalar, sanki bir qədər təsəvvürlü bir xarakter daşıyır, lal akkord kimi davranır, axmaq bir sıxıntıya qapılmış kimi səslənir, necə ağrıyır, ağrıyır, özünü... şüur.

Musorqskinin “Cırtdan” əsəri V.Hartmanın rəsminin sadə illüstrasiyası, obrazın əhəmiyyətli inkişafı və məhvi deyil, bəstəkar onun haqqında qısa hekayəsində zəngin bir şey qaldırmışdır.

Enerji təchizatı və enerji təchizatı:

  1. Musiqiçilər niyə portretlər yaradırlar?
  2. Qəhrəmanın portretlərini çatdırmağın ən yaxşı yolu hansı musiqi janrıdır?
  3. Spіlnogo mіzh portretləri "Protodyakon" І. Rapina və Varlaam M. Musorgski?
  4. Yak muzyk M. Musorqskinin p'usundan Gnomun portretini köçürüb? Sizcə, nədən danışmağa daha çox musiqi - zəng edən viqlyad Gnome haqqında, daxili işığınız haqqında?
  5. Ad yaratmaq, vivçeni əvvəllər, qəhrəmanların (personajların) portretləri bəzi musiqilərə daxildir.
  6. Vykonayte zavdannya da "Sənətkar musiqi yaradıcılığı" - yan. 26-27.

Təqdimat

Dəstdə:
1. Təqdimat - 11 slayd, ppsx;
2. Musiqi səsləri:
Debussy. Prelüd "Vitrila", mp3;
Musorqski. Şəkilin ekranı. İki İbrani, Baqatiy və Bidniy (bir vikonannya üçün 2 seçim: simfonik orkestr o piano), mp3;
Musorqski. "Boris Qodunov" operası. Pisnya Varlaam "Yak at the Misti Bulo in Kazan", mp3;
Şubert. Marqarita kiliddə, mp3;
3. Suprovodzhuvalnaya stattya - dərsin xülasəsi, docx.














Geri irəli

Uwaga! Təqdimatın bütün imkanları haqqında daha çox məlumat əldə etmək üçün slaydların ön plana yenidən baxması təsadüfi olaraq göstərilir. Robot sizə klikləyən kimi, zülf olun, yeni versiya əlavə edin.

Navchalnі Tsіlі(UD uchniv üçün):

Musiqi yaradıcılığının "portret" anlayışı haqqında biliklərə yiyələnmək;

"Dəyişkənlik" və "təxəyyül" anlayışı haqqında biliklərə yiyələnmək;

Virobiti vminnya vznachati qulaq ilə, musiqili portret kimi, S. S. Prokof'evin tətbiqi sənəti üzrə bəstəkarı açaraq;

Şagird musiqidən ziyarətçinin “portretini” düzgün təsəvvür edir;

Şagird “dəyişkənlik” və “obraz yaratma” anlayışının mənasını düzgün dərk edir;

Biz onu musiqinin bizim üçün çəkdiyi portret, obraz kimi qulaqdan eşidirik.

Pedaqoji mərkəzlər:

Navchannya:

1. UD institutlarını təşkil edin:

Onların ustalığı üçün muzitsinin "portreti";

Onları mənimsəmək, "müxtəliflik" və "yaradıcılıq" anlamaq üçün;

Onlar növbənin inkişafının inkişafını mənimsədikdən sonra bəstəkarlar musiqidən "portretlər" yaratmaq üçün qalib gələcəklər;

Qəhrəmanların musiqi obrazlarının inkişafının xüsusi musiqi əsərlərində Vidpratsyuvannya minus çuti;

2. İnkişaf: musiqidən “portretləri” öyrənən alimlərin inkişafı və fantaziyalarını göstərmək;

3. Vıxovannya: musiqi və ədəbi obrazların konsepsiyası və təhlili əsasında bir sirr yaratmaq üçün emosional-yüzillik mühitin formalaşması üçün fikrinizi təyin edin.

Pedaqoji heyət.

Təşkil et:

  • musiqinin "portreti"nin təyinindən alimlərin biliyi;
  • musiqi obrazının rosuminnya xüsusiyyətləri;
  • alimlərin musiqi obrazını qulaqla ifa etmək bacarığı;
  • onlarla danışıqlar aparmaq, onları kimin görə biləcəyi, necə hiss etdikləri, emosiyaları, musiqi yaradıcılığını oxuyanda onlarla düşmən tapılacaq;
  • alimlərin ilkin fəaliyyətinin nəticələrinin əks etdirici qiymətləndirilməsi

Dərs növü: birləşmələr

Dərs avadanlığı: a video nəzarət; təqdimat.

dərsə get

Uşaqlar E. Qriqin "Peer Gynt" epizodundan "Ranok" musiqisi üçün kabinetə daxil olurlar (slayd №1 - fon)

Vikladach Navçalnı
- Salam, uşaqlar! Bu gün sizə bizdə bu qədər zəngin olanlar haqqında danışacağam. Gəlin eşidək ki, bir gözəl melodiya ... (slayd №1) Melodiya - tse ...?

Yaxşı, uşaqlar!

Rospivannya: alət melodiyaları üzrə vikonannya E. Qriq "Ranok".

- Yaxşı gün!

Musiqinin ruhu (xorda)

- Melodiya nə üçün səsləndi? Chi chuli vi її əvvəllər?

"A" anbarına gedək (F mayor).

İndi sözlə spіvaєmo: (slayd nömrəsi 2)

Sonechko enir və səma işıqlıdır.

Təbiət irəlilədi, і priishovu yaraladı

- Deməli, son dərs üçün. Edvard Qriqin "Ranok" əsəri.
- Yaku bizim üçün bütün əsərdən bəstəkarın şəklini çəkib? - yaranın şəkli, rənglənərək, günəşə getmək üçün yak, svitanok, indi gündür ...
- Yaxşı! Musiqi həqiqətən bizim üçün təbiət şəkillərini - bütün musiqi təsvirlərini çəkə bilər.

Sizdən dodoma vivchit etməyi xahiş etdiyim kimi yazaq. Vaughn bizə sual verir?

- Mən bizə təbiət şəklini çəkəcəyəm
Vikonannya psnі "Təmir üçün yara" (2 nömrəli slaydda mənfi) (mətn - Dodatok 1)

Və yak siz vvazhaєte, başqa nə üçün musiqi əldə edə bilərik?

Otzhe, yak vvazhaєte, dərsimizin mövzusu nə olacaq? Bu ilki mənim haqqımda danışırsan?

- uşaq növü

Musiqi sevənlər haqqında bir insan təsvir edə bilər .... Malyuvati її portret

- Yaxşı yoldaşlar! Dərsimizin mövzusu Milad və səsdir: "Musiqiçinin portreti" (slayd №3). Musiqi yaradıcılığında daha tez-tez uşaqlarla animasiya səhnələri var.

şad olsun ki...

dəli və...

təriflədi i.

Həm qoca, həm cavan, həm uşaqlar, həm qadınlar, həm qızlar, həm oğlanlar, həm də heyvanlar ola bilər. başına musiqi mövzusu Onların necə bir xarakterə sahib olduqlarını və ətrafda gəzdiklərini, əhval-ruhiyyələri varmış kimi hiss etdiklərini görə bilərik. Musiqiyə, insanlara xas olan düşüncələrə, tobtolara qulaq asa bilərsiniz. onlar haqqında çoxlu məlumat var - musiqi müxtəlifliyi böyükdür.

Tərəfdaşınıza 26-27 tərəfdən baxın. Aşağıda, 26-cı tərəfdə, "çoxtərəflilik" və "təxəyyül" haqqında bir bachimo anlayışı var. (Arxadakılar - slayd №4). Yak vy zrozumili, elə də "Obrazotvit"? Canlılıq ”?

Biz əla yoldaşlarıq! Gəlin sizdən eşitək. musiqi yaradıcılığı Uğurlar bizə tanınmış bəstəkar S.S.Prokofyev (slayd №5)

- yekunlaşdırmaq

Spookinimi

Təvazökar

Qəhrəmanın qalib gəldiyi viberahmo musiqisini dinləmək (slayd 6).

Niyə gördünüz ki, kişi obrazı kimdir?

Musiqinin portreti nədir? Yaxwi düşünürsünüz?

- uşaq növü

Uşaqlar

Musiqiçinin portreti - bir insanın obrazı və əlavə səslər, melodiyalar üçün bir xarakter

- Düzdür, uşaqlar! (slayd №7) Melodiyaların və canlı yaradıcı musiqi portretlərinin köməyi ilə bəstəkar kimi ad günün mübarək. Səni oxuyacağam A.L. Barto "Bovtuxa" (slayd №8).

Hörmətlə eşidin ki, bu ayənin özəlliyi haqqında bir mesaj deyin (oxudum). İxtisaslar hansılardır?

Təsvirlərin təqdimatından qızın portretini çəkin (slayd № 9).

Şəklin özü nədir?

Rakhunok üçün nə? Yak vi almısan?

Xloptsi, oxumağın, danışmağın belə sürətli tempinə SKOROGOVORKOYA deyilir (slayd № 10)

- Şvidko...
Yak vi vvazhaєte, indi müəllifin virshi skoromovuvunda vikoristovuvav var?

Musiqini sona qədər yazmağınız tələb olunduğunu başa düşmək üçün. Yaka b bula qazandı? Taka qıza oxşayırsan?

Posluxaimo, yak S.S.

"Bovtuxa" mahnısını dinləmək

- Uşaqlara göstər ... kiçik qızın danışmağı necə sevdiyini göstər

Şvidka...

İndi bəstəkar bizə Balakaninin portretini niyə verdi?

Nə kömək üçün?

- Belə ki!

Sürətli temp, şən xarakter.

- Necə qurula bilərsən, Lidanın bəstəkarları kimi necə olmalısan?

“Romeo və Cülyetta” baleti ilə səhnənin ekranında Cülyetta rolunda G.Ulanovanın həmin portreti göstərilir. Mən uşaqlar haqqında danışıram (slayd 11).

- Bənzər olmaq!
- Fikirləş, antonimiya qiymətinə sən kimsən? "Cülyetta-divçata"nın qulağını tuturam

Onun xarakterində Yaky? Oğurlamaq üçün kim var?

Tsya іntonatsіya іnto will nagora kimi C majorda oynamağa dəvət olunur.

C major-da Spіvaєmo miqyası, "la" anbarına addım-addım xoş gəlmisiniz (slayd 12)

Möhtəşəm video "Dzhul'etta-divchinka" (əlavə 2, 21 dəq.)

Cülyetta!

Boş, böyük

- Mənə deyin, Cülyettanın portretinin bir mövzusundan məhrum oldunuz?

Sağ. Yak vi vvazhaєte, kimə?

- Decilka

Uşaqlara bax.

- Gəlin çalışaq, musiqiyə qulaq asaq, mimiko və rukhami її əhval-ruhiyyəsi və dії ilə təsvir edək.

Mənə deyin, Cülyetta da sizin kimidir?

Uşaqlar böyüyür və Cülyettanı musiqiyə göstərmək üçün plastik çubuqlarla oynayırlar.

Vona asan, mriyliva, zakana

Otzhe, rozkazhіt, bu il mənim haqqımda sarsıldın? Musiqinin portreti nədir? (Slayd nömrəsi 13)

Vi maєte ratsіyu, musiqi - mystique virazne. Vona insanları səciyyələndirən hissləri, düşüncələri əyir. Onların vasitəsilə biz і tvarin, і kiçik qız, ugav olmadan jabber necə, і yüngül və mrіilivu Juliet döyə bilərik.

Gərgin mövsümümüzdən həzz almısınız? (Slayd nömrəsi 14)

Növbəti dərs üçün ev tapşırığı

Mixava Marqarita Edvardivna, ən yüksək ixtisas kateqoriyalı müəllim, "Novoural'ska SKOSH № 59", Novouralsk

Musiqi dərsi 5 III sinif bok.
Dərsin mövzusu: Musiqili portret.
Dərsin növü: Vivchennya yeni material.
Meta dərs: işığın təsviri vasitəsilə musiqi və rəssamlığın qarşılıqlı əlaqəsini göstərmək.

Zavdannya:

  1. tədqiqatlar:
    1. formuvati rozumovі navichki - zagalnennya, vmіnnya ucadan və gətirmək;
    2. vm_nnya por_vnyuvati-nin inkişafı, quraşdırmaq;
    3. Sürətli başlanğıc inteqrasiyasının formalaşması yeni növlər sirr;
    4. zakrіpiti priestlya - musiqi müxtəlifliyi üçün: xarakter, іntonatsіya, melodiya, harmoniya, temp, dinamizm, obraz, forma;
    5. musiqi və rəsm yaratmaq üçün oxumaq;
    6. M.P.Musorqskinin yaradıcılığı ilə tanış olmaq;
    7. Qoy uşaqlar şeiri, musiqini və rəzilliyi görsünlər bədii obrazlar;
  2. inkişaf: emosiyaların, təxəyyülün inkişafı, musiqi, bədii və ədəbi yaradıcılığın adekvat qəbulu halında alimlərin öyrənilməsi;
  3. Korektsіyna:
    1. elm adamlarının yaradıcı sağlamlığının optimallaşdırılması şüurunun kökü;
    2. vixovnıy: qoy uşaqlar musiqili və bədxassəli bədii obrazların poeziyasını görsünlər.
  • şifahi-induktiv (rozmova, dialoq);
  • elmi-deduktiv (porіvnyannya);
  • chastkovo-səs (іmprovizatsіya);

Sahiblik: Audio və video məzmunu. İKT. M.P.-nin portreti. Mussorgsky, dəstək kartları, POWER POINT təqdimatı.

Musiqi materialı:
"Baba Yaga" M.P. Musorgsky, "Kapitan Nemo" mahnısı. J. Dubravina, sözlər V. Suslov.

M. Musorqskinin yaradıcılığından təqdimat, "Şoudan görüntü" cizgi filmi.

Robot forması: qrup, fərdi.

GİZLİ DƏRS:

Təşkilati məqam.
Musiqi yaxınlığı.
Biz assosiativ seriyanı paylaşmağa başlayacağıq: Vasnetsin "Olenka" portreti, Musorqskinin portreti, "Kapitan Nemo" rəsm əsərinin bir parçası. J. Dubravina, sözlər V. Suslov.
Elmi cəhətdən siz ikinci dərəcəli assosiasiyaların köməyi ilə dərsin mövzusunu tərtib edə bilərsiniz.

U .: cari mövzumuz "Musiqidə portret"dir. Xəyalpərəst rəssamın “portreti” nədir?

D .: xalqın obrazı povny zr_st; bir neçə adamı canlandırmaq, adamları çiyninə qədər çəkmək portretdir.

David: Portretlərdə səninlə kimi edə bilərik?

D: kostyum; qaşıma; xarakter; parametrlər; gənc yaşlı; bagatiy chi b_dniy.

U.: Nəyə görə portretdən rəsmə musiqili portret çəkilməlidir?

D: Hamısını birdən məğlub edə bilməzsən, bütün musiqilərə qulaq asmaq lazımdır, öz təcrübənlə qalib gələ bilməzsən. Saatda triva qazanın; ötürmə rux, tuning; şəkilə yavaş-yavaş baxmaq olar, amma musiqili tvir bir gün davam edəcək və bitəcək; şəkildə, hər şey bir anda görünür, ancaq musiqi eşidirsinizsə, onu görmək lazımdır; və yaxşı insanlar dərilərini görə bilər ...

U .: Təsəvvür edin, rəssam hansı fərqlərin köməyi ilə şəklini açır?

D: palitra, rəng, smear, vuruş nazik.

Musiqi obrazının inkişafı üçün vikorist bəstəkarın müxtəlifliyini necə əlavə edirsiniz?

D: dinamizm, temp, registr, tembr, intonasiya.

U .: qarşınızda, dostlarda (kartlarda) musiqi varyasyonlarının qeydləri var. Musiqi portretinin səsini görməyə kömək etmək üçün onlardan titrəyin. Mənasını izah edin.
(Yazılıb: forma, temp, ritm, harmoniya, dinamizm, melodiya)

D.: temp musiqinin qiymətidir, yıxılan qəhrəman kimi əhəmiyyətinə imkan verir; mənə qəhrəmanın xarakteri haqqında məlumat verin.
Lad - mayor chi minor - personajın quruluşu. Major - tse zvvychay radio əhval-ruhiyyəsi, minor - sumny, düşüncəli.
Dinamizm cəsarətdir: qəhrəman bizə nə qədər yaxındırsa, musiqi daha yüksək səslənir.
Melodiya - qəhrəman obrazı, düşüncələriniz; yeni haqqında bütün düşüncələrimiz.

U.
M.P.Musorqski rus xarakterinə xas səciyyə daşıyan sönük milli parlaq musiqi obrazları yaratmışdır.
“Mənim musiqim bütün incə nüanslarda insan hərəkətinin bədii ötürülməsidir” MP Musorqski.
Mussorgsky gənc musiqi portretlərinin yaradıcısı.
Belə şəkillər haqqında - musiqili portretlər - və dərsimizdə danışacağıq. Zgadaimo, bu da musiqili portretdir?
Musiqili portret qəhrəmanın xarakterinin portretidir. Yeni filmdə іntonats_musical filminin təxəyyül gücü canlı şəkildə görünür.
Siz Kazkovdan məhrum olan musiqili portret ilə Miladdan öyrənə bilərsiniz.
İkimiz olacaq yaradıcı qruplar musiqi mütəxəssisləri bir şəkil-portretdən xəbər tutduqca M.P. Mussorgski.

Klas iki yaradıcı qrupa qoşulacaq.
Zavdannya:

  • üçün yorğan musiqi inkişafı,
  • musiqi fərqlərinin təhlili haqqında,
  • Portretdəki şəklin adını çəkəcəyəm.

Dinləmə: M.P.Musorqski "Vistavkadan Malyunki" silsiləsindən "Baba Yaqa".
Dinlənilənlərin təhlilini iki yaradıcı qrupun nümayəndələri aparacaq.

D: uşaqlar, gəlin təəccüblənək, kinorejissor İ.Kovalevska Babi-Yaqa obrazını açarkən, o, “Şoudan şəkillər” fortepiano siklindən “Baba-Yaqa” musiqi əsəri əsasında cizgi filmi yaratdı. Cizgi filmindəki Babi Yaqa obrazını şəkillərinizə necə gördünüz?

Pidsumok dərsi.
Onlar urotsіdə yo-yogodnі haqqında danışdılar?
Musiqi yaradıcıdır. Daxili baxışın köməyi ilə, görsək, bizə bəstəkar olanları görə bilərik.
Vchitel: Otzhe, sən zumіli visloviti vysloviti emotsії, şifahi körpələrdə fantaziya.
Pidsumok dərsi.

U .: Cari dərsimizin mövzusu "Musiqili portret" adlanırdı. Bu il kimin portretini bilirdiniz?

D: Babi Yagi!

U .: Muzyka yaradıcıdır. Daxili baxışın köməyi ilə, görsək, bizə bəstəkar olanları görə bilərik. Otzhe, sən zumіli visloviti vіdlіtya emotsії, şifahi körpələrdə fantaziya.

U .: İndi də - ev tapşırığı: 1) Musorqskini əsərdən təqdim etdikləri kimi, Baba Yaqanı belə rəngləyin. 2) Baba Yaga haqqında bir şəkil və ya bir şəkil qoyun.
Refleksiya.

У: Salam, bu ilki səviyyədə bildiyiniz yeniliklər necədir?
(Alimlər doldurulması üçün özünüqiymətləndirmə vərəqlərindən istifadə etməlidirlər).

D: Dərsimiz bitdi, sizi dyakuyu, uşaqlar, mehribanlıqla tərifləndilər.

Ədəbiyyat və musiqidə portret

Garny rəssamı iki əsas çıxış yaza bilər: insanlar və ruhunun təzahürü.

Leonardo da Vinçi

Portret üçün çox vacib olan sənətin təxəyyüllü görünüşləri haqqında məlumatımızdan є ən maraqlı modeldir. Zrozulo, sol tsikaviyin portret rəssamı öz-özünə deyil, meta kimi deyil, əslində - qlibinin ixtisaslarında zirnuti imkanı. Çoxdan məlum olub ki, xalqın populyarlığı psixikaya bağlıdır, daxili işıq... Bu qarşılıqlı əlaqələr əsasında psixoloqlar, həkimlər, sadəcə olaraq çəhrayı ehtiyatlı və lazımi biliyə malik olan insanlar “gözün” səmavi qabığının (ruhun gözləri) arxasında olan insanların psixi gücü haqqında məlumatları “oxuyurlar”. can" , fərdi düyü, rutsi, yeriş, ədəb, sevgi mövqeyi və s.

Bir insan haqqında Naybіlshe onun açıqlamasında tapıla bilər. hörmətlə hörmət edərək, ifşa edən - "xalqın ruhunu"; rus filosofunun dediyi kimi, "qiymət naviqasiya kartı". Lido "Osobist" kitabının "süjetidir". Bir saat ərzində qeyri-ciddi məruz qalma bir insanda yenidən təcəssüm deməkdir. Tsia vzaєmozalezhnіst zvnіshny və daxili bədii fantaziya yazıçılarının vəzifəsini verdi - V. Hüqo "Lyudin, gülürəm", M. Frish "Özümü Gantenbaynom adlandıracağam". D.Oruzlun “1984” romanının qəhrəmanının binasının çox çirkin şəkildə pislənməsi onun özəlliyinin qalıq xarabalığına çevrilir. Kobo Abenin "Torpağa qərib" romanının qəhrəmanı ətrafdakıların iradəsi ilə vəsvəsələrə görə, tabeçiliyində olan həyatlara həyat vermək məqsədi ilə öz maskasını düzəldir. Maska özünü ortaya qoyduqda, bir “imic”ə, xarakterə, mərkəzi sistemə və davranışa sahib olmaq hüququdur (təxmin edək ki, Suvestre və M. Allen və kitabların film versiyası, “Kazan” I hekayəsi. Ştraus).


Personajın təsvirini asanlıqla təsvir edə bilənlərə baxacağam, yazıçılar personajı xarakterizə etdiyinə görə onu tez-tez qınayırlar. Məhv Mysterno xarakter tamaşaçı soymaq necə təsvir etmək, biz canlı deyil, biz görünür. Mi nibi bachimo ayrı-ayrılıqda təkrarolunmaz əyalətlər. Ölü canlar". L. Tolstoyun qəhrəmanlarının relyefi.

Təkcə Lyudinə baxanlar deyil, heç bir şəraiti olmayanlar da xarakter haqqında məlumat daşıyırlar. Tse yaxşı fikirlər, məsələn, Puşkin, romanının birinci hissəsində Onqinin oxumasını ayələrdə təmsil edir. Müəllifin xüsusi "mən" xarakterinin ("gənc gulvis", "yak dandy Londonun sarğısı") az qeyri-müəyyən vuruşları var və o, vikhovannya Ongin, yogo svitskogo toplar, teatrlar, mənzillərlə yaşayan toxunulmaz bir detal əlavə edə bilər.

Aydındır ki, insanların şahidi olduğu “obstavin dii” binası öz ifrat virazını acı Nimets yazıçısı Herman Hessenin “Klinqzorun qalan litosu” romanında bilirdi. Rəssam Klinqzor, Şob, avtoportret yazır, özünün, atalarının, dostlarının və kohanlarının şəkillərini çəkir, uğurlu bir robot üçün daş və mamır, - bir sözlə, Yerin bütün tarixini tapmaq lazımdır. Eyni zamanda, İntibah dövrünün böyük rəssamlarının sirri: Leonardo da Vinç, Rafael, təbiət şəkilləri, insanları düşünürəm, düşünürəm. Operalardakı çuєmolar üçün: Onginin mərkəzi ariya-portreti “Məni yazmısan, məni görmə” navkolishnіy fitnə-fəsad törədənlərə bağlı deyil – “Qızlar, gözəllər, sevgililər, rəfiqələr” mahnısı; Qalaziya mərasimi Sankt-Peterburq topunun mahiyyətini bəyənməyən Liza Aletskiy qalaziya mərasim topunun mahiyyətini müqayisə etmir. Kontrast təşkilatı dinləyicinin baxışlarına hörmətlə yanaşır, "böyük planı" istiqamətləndirir və zəif şəkildə "foni"yə yönəldir.

Qəhrəmanın həyatını bəzəyən gözlərin, qıvrımların, odyaqların, getdikləri, zviçkilərin saç rəngini təsvir edən yazıçı bədii yaradıcılığın “zorovye cərgəsini” qurmaqda zərrə qədər də səbirsiz deyil. Yogo sərgisi yerdə yatmaq üçün bütövlükdə (və çoxlu sübutlarla) metadır: baxın əlamətlər insanların ruhu. Yak ox, 18-ci əsrin böyük fransız portreti Kventin de Latur haqqında deyərək: “Düşünməkdən iylənirəm, mən bu fərddən ancaq düyü yeyirəm, amma bir nəzər salmadan, dərinliklərə dalıram. ruhumdan və götürməkdən”.

Bəs lyudinin portretinə musiqiçi haqqında nə demək olar? Chi gözündə qalib gəldi? Kəşfiyyat üçün eyni tip insanların üç portreti var - 19-cu əsrin sonundan 20-ci əsrin qulağına qədər görkəmli Nimets bəstəkarı Richard Strauss.

Ox Romain Rollandı vurduqdan sonra yakimdir (hətta mələk də deyil, canlı insandır): “Yeni, yak və əvvəllər, dodaqlarını büzərək böyümüş, çəhrayı uşağa baxır. Yüksək, ipli, zərif, qeyrətli bitirmək üçün belə tikiləcək şərablar, daha böyük bir incə yarışa qədər qurulacaq, hətta nimetsky musiqi, orta şərablar tapılacaq. Qeyrətli, yenidən xronoloji uğur, daha da güclü, onun Mahler kimi dinc, təvazökar stosunlar tərəfindən musiqidən sıxışdırılacağına uzaq bir baxışdır. Ştraus daha az əsəbi deyil, daha az qalibiyyət ... Ale qələbəsi Mahler üçün əladır: qalibiyyət ehtiyatlıdır, asan yuxulu və yuxuludur, enerjinin gücünə görə əsəbi olmaqda günahkardır; u nyomu є düyü bavariya yastıqları. Yadımdadır ki, son sakit olanda, intensiv həyat canlı olduğundan və həyatınızın enerjisinə nəzarət olunarsa, yeni ilin yak bi nebuttya ili var. Todi pomichaєsh yogo qanlı və napivsonnі gözləri.


Bəstəkarın daha iki portreti - səsli portretlər "Qəhrəmanın həyatı" simfonik poemasında və "Ev simfoniyası"nda özü tərəfindən "adlandırılıb". Musiqili avtoportretlər R. Rolland tərəfindən zəngin təsvir edilmişdir. Bununla belə, belə hesab edilir ki, özəlliyin özü də “səsləndirilir”. Çətin ki, musiqini eşidib “hündür, ipli, zərif bitirmə” prototipinə sahib olanlar, yeni “böyük görünən intellektli uşaq dodaqları” və “qanlı və parlaq gözləri” haqqında fikirləşərdik. Emosional işığını (əsəbilik, yüngül oyanıqlıq və yuxululuq) və mühüm düyü və xarakterini (qeyrət, qürur) açan Ştraus xalqının Ale іnshі düyü musiqi ilə fərqli şəkildə çatdırılır.

Nümunəni göstərmək üçün R. Ştrausun portretlərini çəkmək. Mova musiqisi xüsusilə sağlam birləşmələr üçün uyğun deyil, lakin daha tez-tez belə bir imkan lazımsız olacaqdır. Bu, hər şey üçün daha yaxşıdır, bir xüsusiyyətin fiziki parametrləri, lakin tez-tez bir portretdən öz izləyicinizi tanıya bilərsiniz, ale, vaxtı bitdi, vaxtı bitdi və o dünyalarda, çünki onlar psixi güclərlə harmoniyadadırlar. ixtisas üzrə.

Daha bir ehtiyatla öldürmək vacib deyil. Malovnichy portreti vasitəsilə zvnіshnіy viglyad pragne ələ glibinnі düyü ixtisasları, yəni musiqili ma zorotnu mozhlivіst - sağlam birliklər tərəfindən icazə verilən insanların "mahiyyətinin zənginliyi" (emosional təbiət və xarakter). Günün ortasında onların arasında yerləşən ədəbi portret, məlumatlandırıcı təsvir və ən son viqlyad, və xüsusi emosiyano-xarakteristik "özəyi".

Onsuz da bir insanın portretindən qisas almaq bir emosiyadır, lakin musiqili portret üçün xüsusilə vacibdir. Eyni zamanda müqəddəslərin görünüşü bizi üstələyir musiqi mədəniyyəti- XVII əsr fransız bəstəkarının miniatürləri - XVIII əsrin qulağı Fransua Kuperin, müasir fortepiano, klavesin alternatoru üçün viqadan. Onların arasında bəstəkarın məşhur obrazları da var: kral kilsəsinin orqanlarından biri Qabriel Qarn (“La Qarni”), bəstəkar Antuan Forkrenin heyəti (“Çudova, abo Forkre”) , adını Ludovika XV Mariya Leschinska (Şahzadə, Monako Şahzadəsi Antuan I Qrimaldinin kiçik qızı ("Şahzadə de Chabeil, Monakonun ilhamvericisi"). "Modellər" arasında bəstəkarın ("Manon", "Angelica", "Nanet") ürəyini açıq şəkildə itirmiş və qohumlarını tapan insanlar var. Hər halda, fərdlər tərəfindən insan ixtisaslarının yaradılmasının bir üsulu var: fərdi duyğular vasitəsilə. Yoqo Manon şən və təlatümsüzdür, Antoninin təntənəli portretində uroxist-böyük post, böyük lirik tonlarda Mimi obrazı. Və bütün üfunət iyi - indi portret qalereyasının davamı, böyük yazıçı və filosof Jak de Labruyurun "Xarakter, ya da Ninin paytaxtının Norale" kitabından götürülmüşdür.

Əvvəl hesabat xüsusiyyətləri Xalqın emosional işığı roztashovan və opera ariyası. Tsikavo, XVII - XVIII əsrin qulağı İtalyan operasında əsas məsələ olan personajın ifadəsini başında görmək ənənəsi formalaşdı. Əsas emotsii ariyaların növünə həyat verdi: kədər ariyası, qəzəb ariyası, ariya zhahu, ariya-eleqyi, bravura və inşim. Daha çox bəstəkar xalqın hərtərəfli bir düşərgəsini deyil, emosiya edilən və özlərinin daha çox fərdi və ümumi xüsusiyyətlərə ehtiyacı olan güclər kompleksini çatdırmaq niyyətindədir. Belə, yak at kavatina (tobto vichidny arii) Lyudmila Qlinkanın "Ruslan və Lyudmila" operasından. Bəstəkar aydın Puşkin rütbəsindəndir:

Vona həssas, təvazökar,

Lyubov dostunun arvadı,

Vіtryana qırıntıları ... yaxşı onda?

Daha şirin Tim qazandı.

Ariya Lyudmila iki razdilivdən saxlanılacaq. Birincisi, giriş, - ataya qəddarlıq - yüngül qarışıqlıq, lirizm ilə nüfuz. Geniş melodiya səsi, ümumi tempdə necə səslənmək, həzm, etiraz, nazlı ifadələr.

Digər, qəhrəmanın əsas düyü haqqında biliklərin əsas paylanması: həyat, diqqətsizlik. Akkordların müşayiəti ilə polka "rəqs edən", melodiya şvidko qatlanan zolaqları və ritmik "zbivi" (senkop) döydü. Zəng etmək üçün koloraturna soprano Lyudmila'nın üstündə parıldayın.

Ox hələ də səsin iştirakı olmadan "yazılan" bir musiqi portretidir - "Romeo və Cülyetta" fortepiano silsiləsində Sergiy Prokofyevin p'us "Mercucio". Muzyka viprominyu enerji, scho b'є kənarında. Sürətli temp, yaylı ritmlər, yuxarıda aşağı registrdən yelləncək və navpaki melodiyanın şər şəri ilə melodiyaya təbəssüm edir, şən adamın, “lal gəncin” obrazını “canlandırır”. “Bir daha pis, daha çox deyəcək, aydan-günə boşluq içində itdiyim üçün deyil.

Belə bir rütbə ilə, getmək üçün, musiqi yalnız müəllif tərəfindən bir viqadan kimi ümid etmir, həm də orijinal üçün (ədəbi prototip, sanki, zoosuly, həssas) üçün göstərildiyi kimi, şübhəsizdir. Və daha bir vacib dizayn: çəhrayı, lakin "bir, bir az yarımfikir asılılığı" hələ də xüsusiliyi sxematikləşdirir, "zagania" її kosmosun ikiqat sahəsində, bəstəkar oxuyan vuruşların sayına getməyə başlayır; Emosiyaların "palitrasının" zənginliyi personajın ifadələrini təsvir etməyə imkan verir, baxmayaraq ki, əslində daha əhəmiyyətlidir - xarakter.

Musiqili portret

Ədəbiyyatda, yaradıcılıq sənətində, musiqidə insan obrazının yaradılmasının xüsusi xüsusiyyətlərini yaratmaq üçün gözəl bir yoldur.

Musiqinin müəyyən bir insana bənzəməsi ola bilməz, eyni saatda ala

Bu, vipadkovo deyil ki, "Lyudin іntonatsіy əsir". Belə ki, yak muzyka mystestvo timchasovo haqqında e (vona rozgortaєtsya, saatda inkişaf edir), їy, і lirik səyahətlər, emosional stanіesdə şəxsi iştirak, usіma іkh іkh göz qırpır insanlar yaşayır.

Xüsusilə instrumental musiqidən əvvəl yüz faiz musiqi sirrinin “portreti” sözü metaforadır. Su saatı həm səsli yazı, həm də musiqinin sözlə sintezi, səhnə performansı və geniş imkanlardır. Vislovyuly hörmətli, insanların münasibətləri, o cümlədən inkişaf, mən olacağam, ruch xarakteri, musiqi eyni şəkildə qalib ola bilər, göstərməyə imkan verir, necə insanlar haqqında mamo.

M.Rerich. Rus rəssamı (1874-1947) "Şahzadə İqor" operasının eskiz dekorasiyası

Xarakter, lirik qəhrəman, sövqlər, xəbərdarlıqlar - insan ədəbi varlıq üçün də, musiqi üçün də vacibdir. Proqram musiqisinin sehrbazı üçün lazım olan zəka qoxusu, teatr üçün musiqi - opera, balet və yeni instrumental-simfonik musiqi.

Xarakterin intonasiyası yaskravіshe vіdvorі zvnіshnі prime, həyatda insanlara göstərin: wіk, olmaq, temperament, xarakter, özünəməxsus danışıq tərzi, çöküş, milli ixtisaslar... Hər kəs musiqi ilə maraqlanır və mi nibi bachimo lyudin.

Muzyka sizə іnshoi dobi xalqını görməyə kömək edə bilər. Іnstrumentalnі іznіkh personajların obrazlarını yaradır.

F.Haydn tipik insanları dinləməyi bacararaq, musiqi yazmağa bələd oldu. "Motsart başqa bir insana yaxın olanlar tərəfindən ...

Haqqında bütöv bir kitab yaza bilərsiniz qadın şəkilləri Motsartın instrumental musiqisində "(V. Meduşevski).

Ədəbiyyatda və kinoda bəstəkarın portreti

Qarşısında yaratmaq üçün müəmmalı olan bir mədəniyyət uşağının portreti: musiqi, rəsm, heykəltəraşlıq və həmçinin yarpaqlar, istəyənlərə kömək edir. sənət yaratmaq ny haqqında, scho dövrün əvvəlində sona çatdı.

"Vsesvit Motsart" (İrina Yakushina) həyat və yaradıcılıq haqqında kitablardan biri belə adlanır Volfqanq Amadey Motsart(1756-1799), Avstriya bəstəkarı, ölməz musiqi əsərlərinin müəllifi - 40 nömrəli simfoniya, "Kiçik Nikolay Serenadalar", "Türk üslubunda Rondo", "Tələb".

P Motsartın musiqisi niyə Vsesvitlə müqayisə edilməlidir? Məbut, bu həyatda həyat və həyat onlarda çox açıqdır: xeyir və şər, eşq və nifrət, rəhmətdən daha gözəl olan həyat və ölüm. Görüntülərin təzadları, situasiya başını bu musiqinin gücünü məhv edir, çünki o, kredonun həyat zəkasını dinləyənlərə kömək edəcəkdir: "Sevgili yer üzündə həyat hiss olunmayacaq qədər gözəldir!"

Motsartın 35 qayalıq zamanı faciəli ölümü bəstəkarın ölümü, eləcə də yaradıcı qüvvələrin inkişafı ilə bağlı sönük bir iddiaya səbəb oldu. Bunlardan biri də A. Puşkinin “Motsart və Saliur” kiçik faciəsinin, M. Rimski-Korsakovun operasının əsasını saray bəstəkarı Antonio Saliurun (1750 -1825) tanıdığı dostu tərəfindən Motsartın diskvalifikasiyasıdır.

İki bəstəkar arasındakı münasibətin şərhi nə qədər az olsa, gözə bəli kinorejissor M. Forman - "Amadeus" filminin yaradıcısı, Amerika Kino Akademiyasının beş Oskar mükafatına layiq görüldü: keşişin öz hissləri və təcrübələri haqqında danışması əsasında intihara cəhd edən ilahi qoca Saluri, nəticədə Filmin yekun hissəsində “Çarivna fleyta” operasının səhnəyə qoyulma anlarının və “Tələb”in gövdəsinin görüntüləri göstərilir.

Bir az faciə oxu

A.S.Puşkin. Motsart və Salier. Şayiələr Burada.

M. Vrubelin illüstrasiyalarına baxın.

"Amadeus" filmindən fraqmentlərə nəzər salın. Motsart və Salier personajlarının hansı xüsusi xüsusiyyətləri sizə açılır və yaradır?

Nə dosvіd vzaєmin mіzh insanlar vivory sirr ilə bilik nəticəsində vі nabuvate?

Motsartın məşhur əsərlərindən fraqmentləri dinləyin.

Motsart Aria Fiqaro "Vesila Fiqaro" operasından. Şayiələr Burada.

Nə qədər, Motsartın musiqisini bükmək, acı bir eşitmə kimi səslənir?

Motsartın əsərlərindən birinin xoşbəxt yenidən işlənməsini dinləyin. Chomu vіdomі viconavtsі Motsart musiqisinin yaradıcı təfsirinə müraciət etmək?

Müasir İncəsənətdə Motsart №40 Simfoniyası. Şayiələr Burada.

Oxuyun ədəbiyyat yaradır, bəstəkarın obraz-portretinin çəkildiyi (D.Veysin “Gün və Yer” romanından urivkilər Tut, virşi L.Boleslavski, V.Bokov və in.).

Yu.Voronov Motsart. Şayiələr Burada.

D minorda Motsart Fantaziyası.

Re-Minor Litera-da Motsart Fantaziyası. Şayiələr Burada.

Lev Boleslavski. tələb. Şayiələr Burada