Електрообладнання

Зображення обсягу на площині. Лінійна перспектива. Основні положення теорії лінійної перспективи Презентація по з повітряна перспектива

Зображення обсягу на площині.  Лінійна перспектива.  Основні положення теорії лінійної перспективи Презентація по з повітряна перспектива

цілі:

  • Ознайомити з правилами перспективи.
  • Вчити зображувати пейзаж за законами перспективи з передачею глибини простору.
  • Удосконалювати техніку роботи з аквареллю по-сирому.
  • Прищеплювати любов до малої батьківщини, розвивати вміння бачити і цінувати красу рідних краєвидів.

устаткування:схема зміни висоти лінії горизонту, схема визначення лінії горизонту на картинній площині, посібник демонстраційна карта «Знайди помилки в перспективі», зразки педагогічної малюнка, репродукції картин художників-пейзажистів, фотографії видів рідного селища, вірші місцевої поетеси Неретиною М. І.

словник:пейзаж, лінійна і повітряна перспектива, лінія горизонту, картинна площина, точка зору.

План уроку:

  1. Організаційна частина.
  2. Повідомлення теми уроку.
  3. Повторення вивченого матеріалу.
  4. Вивчення нового матеріалу.
  5. Закріплення.
  6. Постановка художнього завдання.
  7. Физкультминутка.
  8. Самостійна робота.
  9. Перевірка знань.
  10. Підсумок уроку.

Хід уроку

Ні, не пейзаж тягне мене,
Чи не фарби я прагну помітити,
А то, що в цих фарбах світить.
Любов і радість буття,
Вона всюди розлита ...
Вона всюди, де краса.
І. Бунін

1. Організаційна частина.

- вітання;

- перевірка готовності до уроку.

2. Повідомлення теми уроку.

Учитель.Хлопці, сьогодні ми будемо говорити про пейзаж, про природу рідного краю. Познайомимося з законами перспективи. Навчимося показувати глибину простору.

3. Повторення вивченого матеріалу.

Згадаймо, що ж означає поняття пейзаж? Правильно, це жанр образотворчого мистецтва, предметом якого є зображення природи, виду місцевості. Вірно, що батьківщина пейзажу Голландія, і як самостійний жанр він з'явився в 17 столітті. Вам відомо, що пейзажі підрозділяються на сільський, міський, архітектурний, індустріальний, парковий, морський.

4. Вивчення нового матеріалу.

Сьогодні ми будемо говорити про сільське пейзажі, так як ми проживаємо в сільській місцевості і цей пейзаж нам найбільш доріг. Кожна людина має малу батьківщину, то місце де він народився. Російська мудрість говорить: «Де народився, там і пригодився». Для більшості з вас мала батьківщина - це селище «Мисливський» Новоусманского району.

Будь-який з вас, напевно, знає нашу місцеву поетесу Марію Іванівну Неретін. Давайте послухаємо одне з її віршів.

Читає учень.

Я йду по лугах, я йду по полях
І по березі річечка синьою.
І тихенько шепочу, що тебе не зраджу,
Дорога, рідна Росія.
А весною, вдихаючи садів аромат,
Розумію - щаслива все ж.
Мій воронезький край красою багатий,
І його немає на світі дорожче.

Слухаючи ці рядки, мимоволі уявляєш знайомі пейзажі. Зараз ми подивимося фотографії селища, які приготувала учениця 10 класу Фоміна Маша.

Не дарма кажуть - мати земля, матінка природа. Тим самим висловлюють любов до рідній землі. Художники - пейзажисти зображували в своїх творіннях красу російської природи. Приклад тому полотна російських художників - ліриків.

Ісаак Левітан«Сокольники».

Федір Васильєв«Світанок», «Після дощу».

Іван Шишкін«Дощ в дубовому лісі», «Ранок в сосновому лісі»,« Лісові далі ».

Щоб грамотно написати картину необхідно розташовувати знаннями про перспективу.

перспектива- це система відображення на площині глибини простору.

Для розуміння теми обговоримо плановість в картині.

Передній план.Всі предмети сприймаються об'ємно, колір найбільш контрастний.

Середній план.Обсяг і колір поступово пом'якшуються.

Задній план.Все зливається в повітряному серпанку.

(Слайд 3)

повітряна перспектива- зміна предметів під впливом повітряного середовища і простору, зміна кольору, обрисів і ступеня освітленості, що виникають у міру віддалення натури від очей спостерігача.

(Слайд 4)

лінійна перспектива- точна наука, яка вчить зображувати на площині предмети навколишньої дійсності так, щоб створювалося враження реальності.

(Слайд 5)

Необхідно знати закони перспективи.

  1. У міру віддалення предмети зорово зменшуються.
  2. Колір блідне.
  3. Контрастність поступово пом'якшується.
  4. Ближні предмети зображуються детально, а дальні узагальнено.
  5. Дистанційні світлі предмети прітемнять, а темні освітлюються.

(Слайд 6)

Розглянемо схему визначення лінії горизонту. Познайомимося з поняттями - точка зору, лінія горизонту, картинна площина.

Точка зору- це погляд з однієї нерухомої точки.

Лінія горизонту- це лінія, яка знаходиться на рівні наших очей.

картинна площину- це зображення видимих ​​предметів в тому порядку, в якому ми їх бачимо.

(Слайд 7)Обговорення з дітьми.

А зараз давайте звернемо увагу на схеми зміни висоти лінії горизонту.

(Слайд 8)Обговорення з дітьми.

5. Закріплення

Прийшов час на практиці перевірити, як ви засвоїли вивчений матеріал. Для цього будемо використовувати демонстраційний матеріал «Знайди помилки в перспективі». Обговоримо кілька варіантів повітряної і лінійної перспективи. Необхідно знайти помилки і пояснити, як їх усунути.

(Слайд 9,10,11)Обговорення з дітьми.

6. Постановка художнього завдання.

А зараз, хлопці, використовуючи отримані знання ви намалюєте пейзаж в техніці по - сирому.

1 етап роботи.

простим олівцемстворити контурний малюнок (Слайд 13)

2 етап роботи.

- Змочити все водою і швидко приступити до колірного рішення.

- Починати роботу з неба, від заднього плану до переднього (Слайд 14)

3 етап роботи.

- Дрібні деталі домалювати по сухому шару фарби.

- Посилити контрастність кольору (Слайд 15)

7. Физкультминутка

Закрийте очі, розслабтеся. Уявіть собі, що ми йдемо по зеленому лузі по звивистій доріжці, яка втрачається десь далеко. Поруч з стежкою на передньому плані радують погляд яскраві квіти. Дерева на дальньому плані втрачають свої чіткі обриси і здаються маленькими. Над головою щебечуть птахи, пурхаючи в ясному блакитному небі. Попереду тебе чекають приємні зустрічі, Відчуття радості і щастя.

8. Самостійна робота.

Учні самостійно виконують ескіз пейзажу, застосовуючи на практиці отримані знання.

9. Перевірка знань.

Вибрати правильну відповідь з представлених варіантів

Перспектива - це ...

  1. наука про колір.
  2. зображення із застосуванням лінії горизонту.
  3. система відображення на площині глибини простору.

(Слайд 16)

10. Підсумок уроку.

Виставка робіт. Молодці, хлопці, пейзажі вийшли незвичайно виразні. Ви змогли висловити любов до рідної землі, застосувати в своїх роботах закони перспективи, тим самим показали глибину простору. Кожне з ваших творінь заслуговує особливу увагу. Для подальшого вдосконалення рекомендую вам досліджувати творчість Олексія Саврасова, Василя Полєнова, Ігоря Грабаря та інших художників, що оспівують красу російської природи.

Домашнє завдання:написати реферат за творчістю одного з вивчених художників-пейзажистів.


Перспектива (від лат. Perspicere ясно бачити, осягати) в образотворчому мистецтві система способів зображення простору на площині. Перспектива в малюнку - спосіб зображення об'ємних фігур, що передає їх власну просторову структуру і розташування в просторі. В образотворчому мистецтві перспектива використовується як одне з художніх засобівдля посилення виразності образів.








Перспектива буває лінійна, повітряна і зворотна. Лінійна перспектива це спосіб зображення навколишньої дійсності на площині з передачею обсягу і глибини. Лінійна перспектива найбільш традиційна, тому що відповідає природному сприйняттю навколишнього світу.




Зворотній перспектива спосіб зображення, при якому лінії сходу спрямовані не всередину картини, а на глядача. Цей вид перспективи використовували давньоруські художники в іконопису і фресках. Центр миру при цій проекції містився всередину художника і глядача і паралельні лінії сходилися не зовні, а всередині спостерігача. З двох однакових предметів великим при зображенні простору на площині в цій системі опинявся той. який розташовується далі від глядача.




Всі предмети, що знаходяться нижче цієї площини, нижче горизонту, ми бачимо зверху; всі предмети, що знаходяться вище горизонту, - бачимо знизу. У будь-якої горизонтальній площині, що знаходиться нижче горизонту, ми бачимо верхню поверхню; у площині, що знаходиться вище за горизонт, ми бачимо нижню поверхню. Всі горизонтальні лінії, що знаходяться нижче перспективного горизонту, тобто видимі зверху, при видаленні як би піднімаються і наближаються до нього, але ніколи його не перетинають. Всі лінії, розташовані вище за горизонт, віддаляючись, здаються опускаються і наближаються до нього. Вони не перетинають його.







Болгарська середня загальноосвітня школа №1

з поглибленим вивченням окремих предметів.

Районний семінар вчителів

художньо - естетичного циклу по темі

Урок образотворчого мистецтва в 6 «А» класі

по темі:

«Перспектива»

учитель образотворчого мистецтва

IIкваліфікаційної категорії

м Болгар 2009р.

Перспектива.

мета:Навчити передавати простір на площині зображення.

Розвивати навички малювання перспективи.

Виховувати інтерес і спостережливість до навколишнього світу.

Устаткування і матеріали:

1.Картіни художників,

2.Схема побудови перспективи в малюнку (слайди)

3. Для учнів: альбом, олівець, ластик.

Хід уроку

Орг. Момент.

Пейзаж (слайд 1.)

Хлопці скажіть, що зображено на цій картині? (Пейзаж)

Що художник хоче показати в пейзажі? (Природу, простір)

Так. Сьогодні нам зрозуміло, що пейзаж - це перш за все зображення простору. Але розуміння способів зображення простору було різним в різні епохи.

В епоху Стародавнього Єгипту зображення ніколи не створювали ілюзію прориву стіни, а йшли уздовж її площині, розташовуючись рядами, подібно рядках листа. Зображення немов розмірено простували, ритмічно повторюючи жести. Зображення переносилося на площину не в тому вигляді, в якому воно постає оці, а в тому, яке найбільш висловлює її суть.

1.Настенная розпис. Стародавній Єгипет. (Слайд 2.)

Стародавні єгиптяни поєднували в одному зображенні вид зверху, вид спереду і вигляд в профіль.


2.Сад і ставок. Стародавній Єгипет. (Слайд 3.)

Мистецтво Середніх століть зосереджується на духовному і емоційному житті людей. Зображення несуть символічний і розповідає, оповідний сенс.

3.Чудо Архангела Михайла про флору і лаврі. Ікона. Росія. 15 століття. (Слайд 4.)

У простору ікони свої закони побудови. Ікона ніби відкривається назустріч стоїть перед нею людині. Лінії в іконі, якщо їх продовжити, сходяться попереду - на молящемся людині, як би замикаються ім.

В епоху Відродження в мистецтві запанував інтерес до вивчення реально спостережуваного світу і особистості людини. І ось з'явилося «вікно», через яке художник подивився вдалину, і народилося поняття - перспектива, лінія горизонту, точка сходу.

Що ж таке перспектива?

Перспектива - це засіб відобразити глибину малюнка, передати простір на площині зображення.

Приклад: уявімо собі залізницю. Всі знають, що рейки лежать паралельно, А це значить, що вони ніде не перетинаються. (Слайд 5.)

Але якщо ми станемо на шляху і подивимося вдалину, то буде здаватися, що з віддаленням від нас, рейки сходяться ближче, ближче, поки, нарешті, не зіллються в одну точку. (Слайд 6.)

Те ж саме можна побачити, якщо вийти на пряму ділянку звичайної дороги. Тільки тут, замість рейок будуть сходитися краю дороги. Точку, де рейки або краю дороги з'єднуються, називають "Точкою сходу". Ця точка завжди лежить на лінії горизонту. (Слайд 7.)

слово "обрій. небокрай"всім звичайно, знайоме. Цим словом ми називаємо лінію, що відокремлює видиме небо від видимої землі.

Лінія горизонту буває високою і низькою, це засіб виразності. Для передачі земних далей потрібна висока точка зору, а коли лінія горизонту розташована у нижнього краю картини, ми бачимо простори небес. (Слайди 8-9.)

А, що ж відбувається з предметами в міру їх видалення? (Слайд 10.)

Вони зменшуються, змінюється колір ...

Давайте назвемо основні правила лінійної і повітряної перспективи:

1. Прямі, паралельні лінії, на малюнку сходяться в одній точці.

2. Предмети, що йдуть вдалину, зменшуються в розмірі.

4. У міру віддалення предметів колір втрачає свою насиченість і контрастність, світлішає.

5. Близький план - теплий і контрастний, середній - тони м'якше, дальній - світлий, узагальнений, все зливається в загальній повітряному серпанку.

Практична робота:

Сьогодні ми з вами будемо малювати вулицю за всіма правилами перспективи, але спочатку побудуємо її на дошці.

(Робота учнів біля дошки, побудова вулиці, обговорення кожного кроку)

1. Маємо лист горизонтально.

2. Проводимо лінію горизонту (високу)

3. Малюємо дорогу з точкою сходу на лінії горизонту.

4. Будинки, починаючи з першого плану.

5. Працюємо простим олівцем.

Підсумок уроку:

Аналіз робіт - кращі показую всьому класу.

Робота фарбами на наступному уроці.

Домашнє завдання:

Спостереження лінійної і повітряної перспективи.

Принести фарби, баночку, кисті.

урок образотворчого мистецтва в 6 класі

_________________________________

ПРАВИЛА


Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, -

  • Що таке лінійна перспектива

і які правила побудови

фронтальної і кутовий перспективи.

  • Що таке повітряна перспектива

і як змінюється колір

під впливом повітряної перспективи .


Але спочатку дайте відповідь на питання:

Як зображували простір художники різних епохв різних країнах?

  • Що таке ПЕРСПЕКТИВА?
  • Які види перспективи

вам відомі?


лінійна перспектива точна наука, яка вчить зображувати на площині предмети навколишньої дійсності так, щоб створювалося враження таке, як в натурі.

  • Всякий малюнок має рівень, з якого намальований предмет. Рівнем для малює буде лінія його очей , так званий обрій. небокрай .

Чим вище лінія горизонту, тим більше простору відкривається нашому погляду.


Всі паралельні між собою лінії, йдуть в глиб простору, сприймаються очима як сходяться в точці, яка називається точкою сходу .


ВИДИ ЛІНІЙНОЇ ПЕРСПЕКТИВИ

  • фронтальна перспектива

Об'єкти розташовані паралельно площині - фронтальне положення

одну точку сходу, Розташовану на лінії горизонту.


ВИДИ ЛІНІЙНОЇ ПЕРСПЕКТИВИ

  • кутова перспектива

Об'єкти розташовані під кутом до площини -кутовий положення

Всі паралельні лінії будуть сходитися в

дві точки сходу, Розташовані на лінії горизонту

праворуч і ліворуч.


повітряна перспектива передає перспективні зміни деяких ознак предметів під впливом повітряного середовища і простору, зміна кольору, обрисів і ступеня освітленості предметів, що виникають у міру віддалення натури від очей спостерігача.

  • У зображенні видалення предметів передається шляхом пом'якшення обрисів,

втрати чіткості, ослаблення детальності зображень, зменшення яскравості кольору.

  • При зображенні предметів, що відбиваються в воді, довжина їх, як правило,

дорівнює відображенню і форма зберігається. Але зображення в перевернутому вигляді.


Схеми передачі простору Створити ілюзію простору на площині можна не тільки в тоновом, але і в лінійному малюнку

А. Звичайна лінійна перспектива простору землі передається за допомогою ослаблення натиску, стоншення накреслень ліній.

Б. Горизонтальні рисочки різного натиску передають кольорово-повітряний простір.

В. Простір поля створюється за допомогою вертикальних штрихів і ліній, які втрачають свою товщину в міру віддалення.


  • перспектива

- це скорочення розмірів

предмета в міру його видалення, тобто, образно кажучи - це погляд у далечінь.

  • Правильне визначення предметів в просторі допомагає при зображенні пейзажів, де необхідно звертати увагу на

дальній і ближній плани .


Основні правила побудови перспективи

  • Лінії, що йдуть нижче горизонту, піднімаються до нього, лінії, що йдуть вище горизонту, опускаються до нього, а лінії, що знаходяться на лінії горизонту, стають горизонтальними.
  • Всі паралельні між собою лінії, що йдуть в глиб простору, сприймаються очима як сходяться в точці, яка називається точкою сходу . У фронтальній перспективі одна точка сходу, в кутовий - дві.
  • Лінії, що йдуть паралельно горизонту, залишаються паралельними (фронтальна перспектива).
  • Вертикальні лінії, залишаються вертикальними.
  • Чим ближче до нас предмет, тим більше за розміром він здається.
  • Однакові за забарвленням предмети вдалині здаються менш яскравими за кольором, ніж предмети, близькі до рисующему.

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій створіть собі аккаунт (обліковий запис) Google і увійдіть в нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Точки сходу Основи лінійної перспективи

Вступ. Фронтальна перспектива. Кутова перспектива. Трехточечная перспектива. Висновок. план

В образотворчому мистецтві об'єкт, в основі форми якого лежить прямокутний паралелепіпед, має 1, 2 або 3 точки сходу в залежності від його розташування щодо погляду спостерігача і площини картини

Одна (головна) точка сходу використовується у фронтальній перспективі, коли площини, що формують каркас об'єкта, розташовані або паралельно площині Катіна, або - перпендикулярно їй, тобто об'єкт розташований «прямо» по відношенню до погляду спостерігача. фронтальна перспектива

У цій ситуації лінії, паралельні площині картини, залишаються паралельними, а лінії, перпендикулярні їй, сходяться в одній точці на лінії горизонту. Така точка і називається головною точкою сходу. Головна точка сходу

Р Фронтальна перспектива куба

Фронтальна перспектива кімнати

перспектива вулиці

Можливо різне положення об'єкта відносно лінії горизонту.

Косокутна (кутова) перспектива Кутова перспектива об'єкта виникає, коли об'єкт розташований на горизонтальній площині, але повернуть щодо площині картини.

Косокутна (кутова) перспектива В косокутній перспективі тільки вертикальні лінії зберігають паралельність, в той час як інші сходяться до горизонту. В результаті виходить два пучка ліній, що сходяться до відповідних дві точки сходу.

Тут також можливе різне положення об'єкта відносно лінії горизонту.

Точки сходу знаходяться на лінії горизонту. Расстояни між ними залежить від відстані від спостерігача до площини картини. Чим далі знаходиться спостерігач, тим далі точки сходу.

Від відстані між точками сходу залежить сприйняття об'єктів

1. Якщо розміщувати дистанційні точки сходу досить близько один до одного створюється відчуття, що об'єкти загрожують вам - враження швидше драматичне. 2. Більш "нормальний" вид створюється, якщо одна з точок сходу (або обидві) виходить за межі малюнка. 3. Чим далі точки сходу розходяться в сторони, тим менше видимих ​​спотворень глядач побачить на закінченому малюнку. Пояснення до попереднього слайду

Кутова перспектива інтер'єру

Кутова перспектива вулиці

У реальному малюванні зазвичай встречатся змішані варіанти: одні об'єкти розташовані фронтально, інші під різним кутами

У таких ситуаціях використовуються різні допоміжні точки сходу для конкретного об'єкта

Три точки сходу Така перспектива використовуєте, коли об'єкт знаходиться не тільки під кутом до спостерігача, а й на похилій поверхні щодо направлення погляду спостерігача (або погляд спостерігача під кутом до поверх землі).

Часто третя точка сходу необхідна для зображення висотних будівель знизу або з «висоти пташиного польоту».

Таку перспективу називають трехточечной. В англійською, Коли третя точка сходу знаходиться вгорі, використовується термін Worm "s Eye perspective. Worm" s Eye (дослівно) - погляд черв'яка. Порівняйте: в російській мові є термін «жаб'яча перспектива», що означає зображення з дуже низькою лінією горизонту, коли об'єкти «височить» над спостерігачем.

В образотворчому мистецтві об'єкт, в основі форми якого лежить прямокутний паралелепіпед, має 1, 2 або 3 точки сходу в залежності від його розташування щодо погляду спостерігача і площині картини. У фронтальній і кутовий перспективі точки сходу лежать на лінії горизонту, в триточкова - одна з точок знаходиться нагорі або внизу картини (зазвичай за її межами). При зображенні різних об'єктів зазвичай встречатся змішані варіанти: одні об'єкти розташовані фронтально, інші під різним кутами В таких ситуаціях використовуються різні допоміжні точки сходу для конкретного об'єкта. підводимо підсумки

Дякую за увагу!


По темі: методичні розробки, презентації та конспекти

Розробка до уроку образотворчого мистецтва на тему "Правила лінійної і повітряної перспективи" включає себе детальний план-конспект уроку та презентацію з наочним матеріалом ....

Термінологічний диктант "Зображення обсягу на площині і лінійна перспектіва.Освещеніе" (6 клас)

Термінологічний диктант для 6 класу по образотворчого мистецтваскладається з 20 питань висвітлюють теми по лінійної перспективі, освітлення ....