Двигун та його компоненти

Чим відрізняються портрети музичні та літературні. Музичні портрети. Запитання та завдання

Чим відрізняються портрети музичні та літературні.  Музичні портрети.  Запитання та завдання

МУЗИКА ТА ІНШІ ВИДИ МИСТЕЦТВА

Урок 25

Тема: Музичний портрет. Чи може музика висловити характер людини?

Цілі уроку: аналізувати різноманітність зв'язків музики та образотворчого мистецтва; знаходити асоціативні зв'язки між художніми образами музики та іншими видами мистецтва; розрізняти характерні ознакивидів мистецтва (з урахуванням критеріїв, поданих у підручнику); сприймати та порівнювати різноманітні за змістом музичні інтонації у процесі слухання музики.

Матеріали для уроку: портрети композиторів, репродукції картин, музичний матеріал.

Хід уроку:

Організаційний момент:

Слухання: К. Дебюссі. «Вітрила».

Прочитайте епіграф до уроку. Як ви його знаєте?

Запис на дошці:

«Нехай настрої залишаться головною сутністю музичних вражень,
але вони сповнені також думок та образів»
(Н. Римський-Корсаков)

Повідомлення теми уроку:

Як ви думаєте, хлопці, а чи може музика висловити характер людини, чи під силу їй це? На це питання ми й спробуємо сьогодні відповісти з вами.

Робота на тему уроку:

Розглядаючи картину, ми включаємо усі наші органи почуттів, а не лише зір. І ми чуємо, а не лише бачимо, що відбувається на полотні. Наш погляд, за образним визначенням Олександра Івановича Герцена, стає таким, що «слухає».

Діти, придивіться уважно в картину Іллі Рєпіна «Протодиякон», кого ви бачите перед собою, опишіть . (Перед нами портрет протодякона - це духовний чин у православної церкви. Ми бачимо літню людину, з довгою сивою бородою, важкої, у неї сердитий вираз обличчя, який надає йому вигнутих брови. У нього великий ніс, великі руки - загалом похмурий портрет. Напевно, у нього низький голос, може навіть бас.)

Ви правильно все побачили та навіть почули його низький голос. Так от, хлопці, коли ця картина з'явилася на виставці художників-передвижників, відомий музичний критик В. Стасов побачив на ній персонаж із поеми Пушкіна "Борис Годунов" - Варлаама. Так само відреагував і Модест Петрович Мусоргський, побачивши «Протодьякона» він вигукнув: «Так це ж мій Варлааміще!»

Як ви вважаєте, що дозволило цим двом глибоким і влучним спостерігачам побачити в портреті схожість із персонажем опери «Борис Годунов»?

Напевно, що кожному з творів - і пушкінському «Борису Годунову», і однойменній опері Мусоргського, і «Протодьякону» Рєпіна властива одна важлива особливість - яскраво і достовірно - словом, музикою, зображенням показувати характер людини.

Між Варлаамом і Протодьяконом є, звичайно, спільне, пов'язане не лише з характером. Протодиякон – духовний чин. Варлаам - чернець, що втік із монастиря і загуляв у корчмі на литовському кордоні. Він подібний до персонажа Рєпіна - величезний, пузатий, «чоло має плішовий, бороду сиву, черево товсте». Однак - не це найголовніше, що ріднить і зближує ці самостійні образи, що виникли незалежно один від одного. Головне між ними - нестримність вдачі, грубість натури, схильної до обжерливості та розгулу.

Послухайте, як у опері Мусоргського співає Варлаам свою знамениту пісню «Як у місті було у Казані». Зверніть увагу на тембр його голосу, на особливості музики - буйної, неприборканої, навмисне гучної. Відзначте і манеру виконання: адже артист завжди намагається наголосити на найважливішому в характері героя.

Слухання: М. Мусоргський. Пісня Варлаама з опери Борис Годунов.

Яким став перед вами Варлаам? (Шумним, буйним, з неприборканою вдачею.)

Згадайте, яку роль відіграють деталі у творах образотворчого мистецтва, як вони доповнюють образ героя, зливаються з ним, повідомляють щось таке, що неможливо передати іншими засобами.

Наприклад, відома картина"Дівчинка з персиками" - хіба це не єдиний образ? Ніжність, юність, лагідне сонце буквально пронизують картину, де кожна подробиця, кожен штрих сповнений чарівністю головної героїні.

А ось зовсім інший музичний портрет.

Його "намалював" великий майстер вокальної лірики Ф. Шуберт.

У центрі зображення - Маргарита, що сидить за прядкою і співає про своє кохання.

Якщо портретні риси Варлаама передавалися через характер музики та манеру її виконання, то у пісні «Маргарита за прядкою» важливо все: і сенс слів, і характер мелодії, і яскрава образотворчість музичного виконання.

Портрет Маргарити в цій пісні малюється на тлі важливої ​​побутової деталі - веретена, що дзижчить.

Слухання: Ф. Шуберт. "Маргарита за прядкою". Слова І. В. Гете.

Маргарита теж перебуває у низці привабливих жіночих образів. Але їй, яка вже пізнала любов і страждання, властива велика глибина та емоційність. Її пісня - образ, картина, куди входять кілька планів: зовнішній (образотворчий), ліричний, психологічний.

Образотворчість, як нерідко буває у вокальній музиці, полягає в музиці акомпанементу: вже з перших тактів ми ніби бачимо і чуємо прядку з її мірним дзижчанням. На цьому тлі звучить лірична сповідь самотньої дівчини, яка тужить за своїм коханим.

Все багатство її кохання, всі відтінки настроїв від прихованого смутку до могутніх злетів почуття – передані у вокальній партії. Але за всієї динамічності цього ліричного висловлювання, при всіх зльотах і кульмінаціях мелодійної лінії ми знову і знову повертаємося до дзижчання прядки - початкового мотиву, що обрамляє цей одухотворений музичний портрет.

Якщо музичні зображення Варлаама і Маргарити опосередковані словесним текстом, то наступному творі музичний портрет здійснюється без допомоги слів.

«Гном» із фортепіанного циклу М. Мусоргського «Малюнки з виставки» - музичний портрет маленької казкової істоти, виконаний із величезною художньою силою. Він написаний під враженням картини В. Гартмана. Не лише «картинки, написані музикантом, але й маленькі драми, у яких розкрито саму суть явищ життя, - крізь звуки хіба що просвічує душа подій, душа речей»,- писав Б. Асафьев.

Ми вже говорили, що не тільки в музиці, а й у образотворчому мистецтвіважливо не просто зображення, передача зовнішнього вигляду, а проникнення в глибинну, душевну суть персонажа. П'єса «Гном» – один із прикладів такого твору.

Слухання: М. Мусоргський. «Гном» із циклу «Малюнки з виставки».

Крізь кульгаву ходу і незграбні стрибки фантастичного виродка несподівано проглядає глибоке страждання - вже зовсім не казкове, а живе, людське. Музика різко змінює свій характер: зламані, химерні ритми і стрибки, що мають яскраво образотворчий характер, поступаються місцем низхідному руху акордів, звучання яких перейнято інтонацією туги, що щемить, болю, самотності.

"Гном" Мусоргського - це вже не проста ілюстрація картини В. Гартмана, це значний розвиток і поглиблення образу, про який у своїй короткій п'єсі композитор встиг сказати багато чого.

Запитання та завдання:

  1. Чому деякі музичні твори мають яскраву портретність?
  2. Які музичні жанри найбільше здатні передати портретні риси героя?
  3. Що спільного між портретами «Протодякона» І. Рєпіна та Варлаама М. Мусоргського?
  4. Як музика передає портрет Гнома у п'єсі М. Мусоргського? Про що, на вашу думку, більше говорить музика – про зовнішній вигляд Гнома чи про його внутрішній світ?
  5. Назвіть твори, вивчені раніше, у яких засобами музики втілюються портрети героїв (персонажів).
  6. Виконайте завдання у «Щоденнику музичних творів» - стор. 26-27.

Презентація

В комплекті:
1. Презентація – 11 слайдів, ppsx;
2. Звуки музики:
Дебюссі. Прелюдія «Вітрила», mp3;
Мусоргський. Зображення з виставки. Два євреї, багатий і бідний (2 варіанти виконання: симфонічний оркестрта фортепіано), mp3;
Мусоргський. Опера "Борис Годунов". Пісня Варлаама «Як у місті було в Казані», mp3;
Шуберт. Маргарита за прядкою, mp3;
3. Супроводжувальна стаття – конспект уроку, docx.














Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Навчальні цілі(мети УД учнів):

Освоїти знання поняття "портрет" у музичному творі;

Освоїти знання поняття "виразність" та "образотворчість";

Виробити вміння визначати на слух, який музичний портрет створив композитор на прикладі творчості С. С. Прокоф'єва;

Учень правильно відтворює визначення поняття "портрет" у музиці;

Учень правильно відтворює визначення поняття “виразність” та “образотворчість”;

Чи зможе на слух визначити, який портрет, образ намалювала нам музика.

Педагогічні цілі:

Навчання:

1. Організувати УД учнів:

За освоєнням ними поняття “портрет” у музиці;

За освоєнням ними понять “виразність” та “образотворчість”;

По освоєнню ними різних засобів вираження, що використовуються композиторами для створення “портретів” у музиці;

Відпрацювання умінь чути у конкретних музичних творах різні музичні образи героїв;

2. Розвитку: сприяти розвитку уяви та фантазії учнів при усвідомленні ними “портретів” у музиці;

3. Виховання: створити умови для формування емоційно-ціннісного ставлення до творів мистецтва на основі сприйняття та аналізу музичних та літературних образів.

Педагогічні завдання.

Організувати:

  • знайомство учнів із визначенням поняття “портрет” у музиці;
  • розуміння особливостей музичного образу;
  • діяльність учнів з вироблення вміння визначати на слух музичний образ;
  • обговорення з тими, хто навчається, які почуття, емоції, враження виникають у них при прослуховуванні певних музичних творів;
  • рефлексивну оцінку результатів навчальної діяльності учнів

Тип уроку:комбінований

Оснащення уроку: аудіо- та відеообладнання; презентації.

Хід уроку

Діти входять до кабінету під музику “Ранок” із сюїти “Пер Гюнт” Е. Грига (слайд №1 – фон)

Викладач Навчальні
- Здрастуйте, хлопці! Сьогодні ми продовжуємо з вами розмову про те, як багато цікавого на нас чекає щодня. Давайте послухаємо та заспіваємо одну чудову мелодію... (слайд №1) Мелодія – це...?

Молодці, хлопці!

Розспівування: виконання на інструменті мелодії Е.Грига "Ранок".

- Доброго дня!

Душа музики (хором)

– Що за мелодія пролунала? Чи чули ви її раніше?

Давайте, заспіваймо на склад “ля” (фа мажор).

А тепер співаємо зі словами: (слайд №2)

Сонечко сходить і небо світлішає.

Природа прокинулася, і ранок прийшов

- Так, на минулому уроці. Це “Ранок” Едварда Гріг.
– Яку картину намалював нам композитор у цьому творі? - картину ранку, намалював, як сходить сонце, світанок, настає день...
- Молодці! Музика дійсно може малювати нам картини природи – це музична образотворчість.

Давайте заспіваємо пісню, яку я задавала вам вивчити додому. Вона про що нам розповідає?

– вона зображує нам картину природи
Виконання пісні “Ранок починається” (мінус на слайді №2) (текст – Додаток 1)

А як ви вважаєте, про що ще може музика нам розповісти?

Отже, як ви вважаєте, яка буде тема нашого уроку сьогодні? Про що ми сьогодні говоритимемо?

- відповіді дітей

Про те, як музика може зображати людину.... Малювати її портрет

– Ви великі молодці! Тема нашого уроку сьогодні і звучить: “Портрет у музиці” (слайд №3). Дуже часто в музичних творах ми зустрічаємося з різними персонажами.

веселими та...

бешкетними і...

хвалькуватими і.

Це можуть бути як дорослі, так і діти, чоловіки чи жінки, дівчатка чи хлопчики, а також звірі чи птахи. за музичній теміми можемо уявити, який у них характер і навіть яка зовнішність іноді, як вони ходять, як то кажуть, який у них настрій. Музика може висловлювати почуття, думки та характери людини, тобто. вона здатна розповісти про них – це музична виразність.

Відкрийте підручник на сторінці 26-27. Внизу на стор.26 бачимо поняття “виразність” і “образотворчість”. (Те саме на дошці – слайд №4). Як ви зрозуміли, що таке “Образотворчість”? Виразність”?

Ви великі молодці! Давайте послухаємо з вами уривок з музичного творувже добре нам знайомого композитора С. С. Прокоф'єва (слайд №5)

- сумними

Спокійними

Скромними

Слухаємо музику та вибираємо, якому герою вона належить (слайд 6).

Чому ви вирішили, що це саме цей персонаж?

Що таке портрет у музиці? Як ви думаєте?

- відповіді дітей

Відповіді дітей

Портрет у музиці – це зображення людини, її характеру за допомогою звуків, мелодій

- Правильно, хлопці! (слайд №7) Сьогодні ми з вами спостерігаємо, як композитори за допомогою мелодій та виразних інтонацій створюють музичні портрети. Зараз я прочитаю вам вірш А.Л. Барто "Бовтуха" (слайд №8).

Послухайте уважно та про особливості цього вірша скажіть після прослуховування (читаю). Які особливості?

Підберіть портрет дівчинки із представлених ілюстрацій (слайд №9).

Чому саме ця картинка?

За рахунок чого? Як ви визначили?

Хлопці, такий швидкий темп прочитання, говоріння називається СКОРОГОВОРКОЮ (слайд №10)

- Швидко ...
Як ви вважаєте, навіщо автор використовував у своєму вірші скоромовку?

Уявіть, що вам запропонували написати музику до цього вірша. Яка б вона була? Вам подобається така дівчинка?

Послухаймо, як С. С. Прокоф'єв намалював портрет цієї дівчинки.

Слухаємо пісню "Бовтуха"

- Відповіді дітей ... щоб показати, що дівчинка любить поговорити

Швидка...

Отже, чи зміг композитор намалювати нам портрет балаканини?

За допомогою чого?

- Так!

Швидкий темп, веселий характер.

- Як вам здається, чи подобається композиторові Ліда?

На екрані сцени з балету “Ромео та Джульєтта” та портрет Г.Уланової у ролі Джульєтти. Говорю про це дітям (слайд №11).

- Подобається!
- Подумайте, хто захований за цією інтонацією? Граю початок "Джульєтти-дівчата"

Який в неї характер? Що вона робить?

Ця інтонація побудована на гамі до мажору, яка швидко злітає нагору.

Співаємо гаму до мажору, поступово прискорюємо на склад “ля”(слайд 12)

Дивимося відео “Джульєтта-дівчинка” (додаток 2, 21 хв.)

Джульєтта!

Пустотливий, вона бігає

- Скажіть, лише одна тема пролунала у портреті Джульєтти?

Правильно. Як ви вважаєте, чому?

- Декілька

Відповіді дітей.

- Давайте спробуємо, слухаючи музику, зобразити мімікою та рухами її настрій та дії.

Скажіть, а Джульєтта вам подобається?

Діти стають і пластичними рухами під музику показують Джульєтту.

Вона легка, мрійлива, закохана

Отже, розкажіть, про що ми сьогодні з вами розмовляли? Що таке портрет у музиці? (Слайд №13)

Ви маєте рацію, музика – мистецтво виразне. Вона виражає почуття, думки та характери людей. Через них ми можемо побачити і тварин, і дівчинку, що тараторить без угаву, і легку і мрійливу Джульєтту.

Вам сподобалося наше заняття сьогодні? (Слайд №14)

Домашнє завдання на наступний урок

Міхєєва Маргарита Едуардівна, вчитель вищої кваліфікаційної категорії, "Новоуральська СКОШ № 59", Новоуральськ

Урок мистецтва (музика) у 5 клас IIIчверть.
Тема уроку: Музичний портрет.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Мета уроку: показати взаємозв'язок музики та живопису через образне сприйняття світу.

Завдання:

  1. учні:
    1. формувати розумові навички – узагальнення, вміння вслухатися та доводити;
    2. розвиток вміння порівнювати, зіставляти;
    3. формування навички інтеграції різних видівмистецтва;
    4. закріпити поняття – засоби музичної виразності: характер, інтонація, мелодія, лад, темп, динаміка, образ, форма;
    5. вчити зіставляти твори музики та живопису;
    6. ознайомити із творчістю М.П.Мусоргського;
    7. навчити дітей відчувати поетичність, музичність та мальовничість художніх образів;
  2. розвиваючі: розвинути емоції, фантазію, уяву учнів при порівняльному сприйнятті музичних, мистецьких та літературних творів;
  3. корекційна:
    1. створення умов оптимізації творчих здібностей учнів;
    2. виховні: вчити дітей відчувати поетичність музичних та мальовничих художніх образів.
  • словесно-індуктивний (розмова, діалог);
  • наочно-дедуктивний (порівняння);
  • частково-пошуковий (імпровізація);

Обладнання: Аудіо та відеообладнання. ІКТ. Портрет М.П. Мусоргського, опорні картки, презентація POWER POINT.

Музичний матеріал:
"Баба-Яга" М.П. Мусоргський, пісня "Капітан Немо" муз. Я. Дубравіна, сл. В. Суслова.

Презентація з творчості М. Мусоргського, мультфільм "Зображення з виставки".

Форма роботи: групова, індивідуальна.

ХІД УРОКУ:

Організаційний момент.
Музичне привітання.
Навчальним пропонується асоціативний ряд: портрет "Оленка" Васнєцов, портрет Мусоргського, фрагмент пісні "Капітан Немо" муз. Я. Дубравіна, сл. В. Суслова.
Учні мають самі сформулювати тему уроку з урахуванням побачених асоціацій.

У.: наша сьогоднішня тема "Портрет у музиці". Що таке "портрет" у образотворчому мистецтві?

Д.: зображення людини в повний зріст; кількох людей зобразити, якщо зобразити людей до плечей – це портрет.

У.: Що ми з вами можемо побачити на портреті?

Д.: костюм; зачіску; характер; настрій; молодий чи старий; багатий чи бідний.

У.: а чим музичний портрет відрізняється від портрета живопису?

Д.: Його не можна побачити відразу, необхідно послухати всю музику, щоб його побачити у своїй уяві. Він триває у часі; передає рух, настрій; картину можна розглядати неспішно, а музичний твір продовжується деякий час і закінчується; на картині все видно відразу, а коли слухаєш музику, треба собі щось уявити; і різні люди можуть уявити кожен своє…

У.: Нагадайте мені, за допомогою яких засобів виразності художник створює свої картини?

Д: палітра, колір, мазок, штрих тощо.

А які засоби виразності використовує композитор для створення музичного образу?

Д: динаміка, темп, регістр, тембр, інтонація.

У.: перед вами на дошці (картках) записані засоби музичної виразності. Виберіть із них, які допоможуть вам зрозуміти музичний портрет. Поясніть їхнє призначення.
(Записано: форма, темп, ритм, лад, динаміка, мелодія)

Д.: темп – це швидкість руху музики, дозволяє визначити, як рухався герой; дозволяє дізнатися про характер героя.
Лад – мажор чи мінор – створює настрій героя. Мажор – це зазвичай радісний настрій, мінор – сумний, задумливий.
Динаміка – це гучність: що ближче до нас герой, то голосніше звучить музика.
Мелодія - це образ героя, його думки; це наші думки про нього.

У.: всі ці знання допоможуть нам зрозуміти, як композитор створює музичні портрети і що йому в цьому допомагає.
М.П.Мусоргський створив безліч національно яскравих музичних образів, у яких розкриває неповторність російського характеру.
"Моя музика має бути художньою передачею людської мови у всіх найтонших нюансах" М.П.Мусоргський.
Мусоргський творець різних музичних портретів.
Про такі образи - музичні портрети - і поговоримо на нашому уроці. Згадаймо, що таке музичний портрет?
Музичний портрет – це портрет характеру героя. У ньому нерозривно поєднані виразна та образотворча сила інтонацій музичної мови.
Сьогодні ми познайомимося з музичним портретом, лише казковим.
У нас будуть дві творчі групимузичних експертів, які намагатимуться зрозуміти образ-портрет, створений М.П. Мусоргським.

Клас поділяється на дві творчі групи.
Завдання:

  • простежити за розвитком музики,
  • проаналізувати засоби музичної виразності, їх використання,
  • дати назву образу на портреті.

Слухання: М.П.Мусоргський "Баба Яга" із циклу "Малюнки з виставки".
Аналіз прослуханого твору проводять представники із двох творчих груп.

У: хлопці, давайте подивимося, як уявила собі образ Баби-Яги кінорежисер І.Ковалевська, яка створила мультфільм на основі музичного твору "Баба-Яга" з фортепіанного циклу "Картинки з виставки". Чи відповідає образ Баби-яги з мультфільму вашим представленим образам?

Підсумок уроку.
Про що ми сьогодні говорили на уроці?
Музика має образотворчість. Ми з допомогою внутрішнього зору, уяви можемо уявити те, що нам розповідає композитор.
Вчитель: Отже, ви зуміли висловити свої почуття емоції, фантазію у словесних малюнках.
Підсумок уроку.

У.: Тема нашого сьогоднішнього уроку називалася "Портрет у музиці". З чиїм портретом ми сьогодні познайомились?

Д.: Баби-Яги!

У.: Музика має образотворчість. Ми з допомогою внутрішнього зору, уяви можемо уявити те, що нам розповідає композитор. Отже, ви зуміли висловити свої почуття емоції, фантазію у словесних малюнках.

У.: А тепер – домашнє завдання: 1) намалюйте Бабу-Ягу так, як ви її представили із твору Мусоргського. 2) складіть пісеньку або частушку про Бабу-Ягу.
Рефлексія.

У: Хлопці, що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
(Учням пропонуються для заповнення листи самооцінки).

У: Наш урок закінчено, дякую вам, хлопці, ви дуже добре попрацювали.

Портрет у літературі та музиці

Гарний художник має писати дві основні речі: людини і уявлення його душі.

Леонардо Да Вінчі

З досвіду образотворчих видів мистецтва ми знаємо, наскільки важливим для портрета є зовнішній вигляд моделі. Зрозуміло, портретисту останній цікавий не сам собою, не як мета, бо як засіб - можливість зазирнути у глибини особистості. Давно відомо, що зовнішність людини пов'язана з її психікою, її внутрішнім світом. На основі цих взаємозв'язків психологи, лікарі, та й просто люди з розвиненою спостережливістю та необхідними пізнаннями «зчитують» інформацію про психічні властивості людини за райдужною оболонкою ока (очі - «дзеркало душі», «вікно душі», «брама душі»), рисам особи, руці, ході, манерам, улюбленій позі і т.д.

Найбільше про людину може розповісти його обличчя. небезпідставно вважав, що обличчя - «душа людини»; як говорив російський філософ, «це навігаторська карта». Лідо – «сюжет» книги «Особистість». Невипадково зміна обличчя часом означає перетворення на іншу людину. Ця взаємозалежність зовнішнього та внутрішнього дала поштовх художньої фантазії письменників – В. Гюго у «Людині, яка сміється», М. Фрішу в «Назву себе Гантенбайном». Саме уродіння обличчя здається герою роману Д. Орузлла «1984» остаточним руйнуванням його особистості. Герой роману Кобо Абе «Чуже лідо», волею обставин змушений виготовити собі маску, під її впливом починає жити подвійним життям. Маска, що приховує обличчя, - право на інший «імідж», інший характер, іншу ціннісну систему, іншу поведінку (згадаймо Сувестра та М. Аллена та кіноверсій їхніх книг, фабулу «Кажана» І. Штрауса...).


З огляду на те, як багато може розповісти опис зовнішності, письменники часто користуються ним для характеристики персонажа. Майстерно зроблений опис робить вигляд персонажа чи не живим, зримим. Ми ніби бачимо індивідуально неповторних провінціалів. Мертвих душ». Рельєфні герої Л. Толстого.

Не тільки те, як виглядає людина, а й навколишня обстановка, обставини, в яких вона існує, також несуть інформацію про персонажа. Це добре розумів, наприклад, Пушкін, представляючи читачеві Онєгіна у першому розділі свого роману, у віршах. Автору мало виразних штрихів особистісного «я» персонажа («молодий гульвіса», «як dandy лондонський одягнений»), і воно доповнюється безліччю подробиць виховання Онєгіна, його світського життя з балами, театрами, фліртами, модами, салонами, обідами.

Очевидно, здатність «обставин дії» свідчити людей знайшла свій крайній вираз у новелі сучасного німецького письменника Германа Гессе «Останнє літо Клінгзора». Художник Клінгзор, щоб, написати автопортрет, звертається до фотографій самого себе, батьків, друзів та коханих, для успішної роботи йому потрібні навіть камені та мохи, - словом, вся історія Землі. Втім, мистецтво випробувало й іншу крайність - повне відсікання оточення від людини, що ми бачимо на полотнах великих живописців Відродження: у Леонардо да Вінчі, Рафаеля картини природи навмисно віддалені від виписаних, що приковують до себе увагу глядача осіб. Або чуємо в операх: центральна арія-портрет Онєгіна «Ви мені писали, не відмикайтеся» ніяк не пов'язана з навколишніми її побутовими замальовками - піснею дівчат «Дівчини, красуні, душеньки, подружки»; Лізе Єлецький, який зізнається у своїх почуттях у «Піковій дамі» Чайковського, ніби не помічає суєти галасливого парадного петербурзького балу. Контраст організує увагу глядача чи слухача, спрямовуючи їх у «великий план» і розслаблюючи на «фоні».

Описуючи колір волосся та очей, зріст, одяг, ходу, звички, обставини життя героя, письменник аж ніяк не прагне створити «зоровий ряд» художнього твору. Його справжня мета при цьому (і цілком свідома) лежить набагато далі: розглянути зовнішніх ознакахдушу людини. Ось як сказав про це великий французький портретист XVIII століття Кантен де Латур: «Вони думають, що я схоплюю тільки риси їхніх осіб, але я без їхнього відома поринаю в глибину їхньої душі і забираю її цілком».

А як музика портретує людину? Чи вона втілює зриме? Щоб зрозуміти це, зіставимо три портрети однієї й тієї самої людини - видатного німецького композитора кінця XIX - початку XX століть Ріхарда Штрауса.

Ось яким (аж ніяк не ангелом, але живою людиною) його побачив Ромен Роллан: «У нього, як і раніше, вигляд дорослої розсіяної дитини з надутими губами. Високий, стрункий, досить елегантний, зарозумілий, він здається таким, що належить до більш тонкої раси, ніж інші німецькі музиканти, серед яких він знаходиться. Зневажливий, пересичений успіхом, дуже вимогливий, він далекий від того, щоб бути з рештою музикантів у миролюбних скромних стосунках, як Малер. Штраус не менш нервовий, ніж він... Але він має велику перевагу перед Малером: він уміє відпочивати, Легко збудливий і сонливий, він рятується від своєї нервовості завдяки властивій йому силі інерції; у ньому є риси баварської пухкості. Я впевнений, що після закінчення тих годин, коли він живе інтенсивним життям і коли енергія його витрачається надзвичайно, у нього буває годинник як би небуття. Тоді помічаєш його блукаючі та напівсонні очі».


Два інших портрети композитора – звукових – «намальовані» ним самим у симфонічній поемі «Життя героя» та у «Домашній симфонії». Музичні автопортрети багато в чому нагадують опис Р. Роллана. Однак замислимося, які саме сторони особистості «озвучуються». Навряд чи, слухаючи музику, ми здогадалися б про те, що прототип «високий, стрункий, досить елегантний», що у нього «вигляд дорослої розсудливої ​​дитини з надутими губами» та «блукаючий і напівсонний очі». Але інші риси Штрауса-людини, що розкривають його емоційний світ (нервовість, легку збудливість і сонливість) і важливі риси характеру (зарозумілість, самолюбування) передані музикою переконливо.

Порівняння портретів Р. Штрауса ілюструє загальнішу закономірність. Мова музики не особливо сприяє зоровим асоціаціям, але й повністю відкинути таку можливість було б необачно. Швидше за все, зовнішні, фізичні параметри особистості лише частково можуть знайти свій відбиток у портреті, але лише опосередковано, опосередковано, й у тій мірі, де вони гармонують з психічними властивостями особистості.

Неважко зробити ще одне спостереження. Мальовничий портрет через зовнішній вигляд прагне вловити глибинні риси особистості, тоді як музичний має зворотну можливість - «схоплюючи суть» людини (його емоційну природу і характер), допускає збагачення зоровими асоціаціями. Літературний портрет, займаючи між ними проміжне місце, вміщує інформативний опис і зовнішнього вигляду, та емоційно-характерного «ядра» особистості.

Отже, емоцію містить у собі будь-який портрет, але особливо значуща у портреті музичному. У цьому нас переконує помітне явище у світовій музичній культурі- мініатюри французького композитора кінця XVII - початку XVIII століть Франсуа Куперена, вигадані для попередника сучасного фортепіано, клавесина. У багатьох із них зображені добре знайомі композитору люди: дружина одного з органістів королівської церкви, Габріеля Гарньє («Ла Гарньє»), дружина композитора Антуана Форкре («Чудова, або Форкре»), наречена Людовіка XV Марія Лещинська («Принцеса Марі») , малолітня дочка принца Монако, Антуана I Гримальді («Принцеса де Шабей, або муза Монако»). Серед «моделей» є і люди, що явно оточували композитора («Манон», «Анжеліка», «Нанет»), і навіть родичі. У будь-якому випадку метод відтворення людської особистості єдиний: через індивідуальну емоцію. Його Манон весела і безтурботна, урочисто-величний постає в парадному портреті Антоніна, більш ліричними тонами пофарбований образ Мімі. І всі вони - наче продовження портретної галереї, зібраної у книзі великого письменника та філософа Жака де Лабрюйєра «Характери, або Норали нинішнього століття».

До докладну характеристикуемоційного світу людини розташована і оперна арія. Цікаво, що у італійської опері XVII - початку XVIII століть склалася традиція виділяти в арії головну емоцію персонажа, головний афект. Основні емоції дали життя типу арій: арії скорботи, арії гніву, арії жаху, арії-елегії, бравурної арії та іншим. Пізніше композитори намагаються передати не один всеосяжний стан людини, а комплекс властивих йому емоцій і тим самим домагаються більш індивідуальної та глибокої характеристики. Такий, як у каватині (тобто вихідний арії) Людмили з опери «Руслан та Людмила» Глінки. Композитор явно натхненний пушкінським чином:

Вона чутлива, скромна,

Любові подружньої вірна,

Трохи вітряна... то що ж?

Ще миліша тим вона.

Арія Людмили складається із двох розділів. Перший, вступний, - звернення до батька - пройнятий світлим смутком, ліризмом. Широка співуча мелодія, що звучить у повільному темпі, переривається, проте, кокетливими фразами.

У другому, основному розділі ми дізнаємося про основні риси героїні: життєрадісність, безтурботність. Акомпанована аккордами, що «танцюють» польку, мелодія швидко долає складні стрибки і ритмічні «збиви» (синкопи). Дзвінить, переливається високе колоратурне сопрано Людмили.

Ось ще один музичний портрет, «написаний» вже без участі голосу – п'єса «Меркуціо» Сергія Прокоф'єва з фортепіанного циклу «Ромео та Джульєтта». Музика випромінює енергію, що б'є через край. Швидкий темп, пружні ритми, вільні перекидання з нижнього регістру у верхній і навпаки, сміливі інтонаційні злами мелодії «оживляють» образ веселунчика, «зухвалого молодика», який «в одну хвилину більше говорить, ніж за місяць вислухає», балагура, жартівника, не вміє залишатися у бездіяльності.

Таким чином, виходить, що особистість у музиці не просто наділяється якоюсь вигаданою автором емоцією, а неодмінно тією, яка особливо показова для оригіналу (літературного прототипу, якщо такий, зрозуміло, існує). І ще один важливий висновок: розуміючи, що «одна, але полум'яна пристрасть» все ж таки схематизує особистість, «заганяє» її в двовимірне площинне простір, композитор намагається дійти до певної кількості емоційних штрихів; багатобарвна ж «палітра» емоцій дозволяє описати як емоційний світ персонажа, але, фактично, щось значно більше - характер.

Музичний портрет

Цікаво зіставити особливості відтворення образу людини у літературі, образотворчому мистецтві, музиці.

У музиці не може бути схожості з конкретною особою, але в той же час

не випадково говориться, що «в інтонації захована людина». Так як музика мистецтво тимчасово прое (вона розгортається, розвивається у часі), їй, як і ліричної поезії, підвладне втілення емоційних станів, переживань людини з усіма їх змінами.

Слово «портрет» стосовно музичного мистецтва, особливо до інструментальної не програмної музики, - метафора. Водночас звукопис, а також синтез музики зі словом, сценічною дією та позамузичними асоціаціями розширюють її можливості. Висловлюючи почуття, настрої людини, втілюючи різні її стану, характер руху, музика може викликати зорові аналогії, дозволяють уявити, що з людина маємо.

М.Реріх. Російський художник (1874-1947) Ескіз декорації опери «Князь Ігор»

Персонаж, ліричний герой, оповідач, оповідач - ці поняття важливі у літературному творі, а й у музичному. Вони необхідні розуміння змісту програмної музики, музики для театру - оперної, балетної, і навіть інструментально-симфонічної.

Інтонація персонажа яскравіше відтворює зовнішні прикмети, прояви людини у житті: вік, стать, темперамент, характер, неповторну манеру говорити, рухатися, національні особливості. Все це втілюється в музиці, і ми ніби бачимо людину.

Музика може допомогти зустрітися з людьми іншої доби. Інструментальні твори створюють образи різних персонажів.

Ф. Гайдн зізнавався, що завжди писав музику, маючи на увазі характерні типи людини. «Моцартівські теми подібні до виразної особи…

Можна написати цілу книгу про жіночих образахв інструментальній музиці Моцарта» (В. Медушевський).

Портрет композитора в літературі та кіно

Портрет будь-якого діяча культури та мистецтва створюють насамперед його твори: музика, картини, скульптури та ін., - а також його листи, спогади сучасників та художні творипро нього, що виникли у наступні епохи.

«Всесвіт Моцарта» (Ірина Якушина) так називається одна з книг про життя та творчість Вольфганга Амадея Моцарта(1756-1799), австрійського композитора, автора безсмертних музичних творів - Симфонії № 40, "Маленької нічної серенади", "Рондо в турецькому стилі", "Реквієму".

ПЧому музика Моцарта порівнюється з Всесвітом? Мабуть, тому, що в ній різноманітно і глибоко розкриваються різні явища життя, його вічні теми: добро і зло, любов і ненависть, життя і смерть, прекрасне та потворне. Контрасти образів, ситуацій складають головну рушійну силу його музики, яка допомагає слухачам зрозуміти його життєве кредо: «На улюбленій землі незрівнянно прекрасне життя!»

Трагічна смерть Моцарта у віці 35 років породила безліч припущень про смерть композитора, що у розквіті творчих сил. Одне - отруєння Моцарта його сучасником, визнаним у суспільстві придворним композитором Антоніо Сальєрі (1750 -1825), лягло основою маленької трагедії А. Пушкіна «Моцарт і Сальєрі», опери М. Римського-Корсакова, сучасних кінофільмів і драма.

Інше трактування взаємовідносин двох композиторів дає глядачам кінорежисер М. Форман – творець фільму «Амадей»,удостоєного п'яти премій «Оскар» Американської кіноакадемії: божевільний старий Сальєрі, якого рятують після спроби самогубства, на сповіді розповідає священикові про свої почуття та переживання, які він відчував, спостерігаючи за розквітом таланту Моцарта. У заключній частині фільму відображені моменти постановки опери «Чарівна флейта» та створення «Реквієму».

Прочитайте маленьку трагедію

А.С.Пушкін. Моцарт та Сальєрі. Слухати Тут.

Розгляньте ілюстрації М. Врубеля.

Перегляньте фрагменти фільму «Амадей». Які особливості характерів Моцарта та Сальєрі розкривають перед вами ці твори?

Який досвід взаємин між людьми ви набуваєте в результаті знайомства з витворами мистецтва?

Послухайте фрагменти знайомих творів Моцарта.

Моцарт Арія Фігаро із опери "Весілля Фігаро". Слухати Тут.

Які почуття, виражені музикою Моцарта, співзвучні почуттям сучасного слухача?

Послухайте сучасну обробку одного із творів Моцарта. Чому відомі виконавцізвертаються до творчої інтерпретації музики Моцарта?

Моцарт симфонія №40 у сучасній обробці. Слухати Тут.

Прочитайте літературні твори, в яких намальовано образ-портрет композитора (уривки з роману Д. Вейса «Піднесене і земне» Слухати Тут, вірші Л. Болеславського, В. Бокова та ін.).

Ю.Воронов Моцарт. Слухати Тут.

Моцарт Фантазія ре мінор.

Моцарт Фантазія ре мінор літера. Слухати Тут.

Лев Болеславський. Реквієм. Слухати Тут