Зроби сам

Конспект уроку екскурсії до музею школи. Конспект "екскурсія до краєзнавчого музею.". ІІ. Робота над темою «Екскурсія до краєзнавчого музею»

Конспект уроку екскурсії до музею школи.  Конспект

Цільова прогулянка

Тема: «Екскурсія до краєзнавчий музей»

Вчитель:

Воробйова Є. А.

Школа-інтернат №2

м. Вишній Волочок

Тема заняття: екскурсія до краєзнавчого музею.


Мета: створення умов корекції та розвитку пізнавальної діяльності вихованців.
Завдання:
закріпити поняття «музей», «історичні джерела»; сформувати уявлення про краєзнавчий музей; розширити та поглибити знання вихованців з історії рідного міста;
розвивати логічне мислення, допитливість, уміння проводити порівняльний аналіз;
виховувати любов до рідному краю, повага до наших предків, гордість за свій талановитий народ


Хід заняття:

Хто з вас був у музеї?

Що означає «музей»?

Музей (від грец. μουσε ῖ ον - будинок Муз) - установа, що займається збиранням, вивченням, зберіганням та експонуванням предметів - пам'яток природноїісторії, матеріальної та духовноїкультури, а також просвітницькою діяльністю.

Спочатку це поняття означало колекцію предметів (експонатів) за мистецтвуі науці, Потім, з 18 століття, воно включає в себе такожбудівля, де розміщуються експонати. З 19 століття приєдналася науково-дослідна робота, що проводиться у музеях. А з шістдесятих років20 століттярозпочалася педагогічна діяльність музеїв (спеціальні проекти для дітей, підлітків та дорослих).

У світі дуже багато музеїв різної тематики.

Які види музеїв бувають?

(військові, історичні, прикладного мистецтва...краєзнавчий)

Що таке краєзнавство?

Краєзнавство - повне вивчення певної частини країни, міста чи села, інших поселень. Таким вивченням зазвичай займаються вчені фахівці, які обмежилися цим краєм.


- Сьогодні ми здійснимо подорож до краєзнавчого музею нашого міста.

Розповідь про історію музею.

Вишневлоцький музей краєзнавства імені 15-ї річниці Жовтневої революціїбуло відкрито 7 листопада 1932 року.

Наш музей виник на базі колекцій реального училища, де були зібрані матеріали з геології, флори та фауни рідного краю.

Біля джерел місцевого краєзнавства стояли такі чудові педагоги, як Олександр Васильович Весський – викладач училища, Семен Аронович Стром – викладач географії в жіночій гімназії (нині Середня школа№ 5) та інші. Завдяки цим людям у музейних колекціях збереглися багато предметів епохи, що минає.

В експозиції музею довгий час переважав археологічний матеріал на шкоду іншим темам.

Ця обставина постійно відзначалася відвідувачами та пресою як недолік. Іншим недоліком була обмеженість площі музею, тоді він перебував у двоповерховому цегляному будинку, загальною площею 266 квадратних метрів, опалювався 6 печами.

Хто знає, що таке експозиція? (Експозиція - виставлення на показпредметів мистецтва).

З 1977 Вишневолоцький музей став філією Тверського державного об'єднаного музею. Вимоги щодо його роботи були значно підвищені.

2005 року реконструкцію нашого краєзнавчого музею було завершено. Загальна площа збільшилась у 5 разів. У музеї вперше з'явилися виставковий та лекційний зали, приміщення під наукову бібліотеку, кабінети співробітників.

Як треба поводитись у музеї?

Як ви вважаєте, що ми можемо там побачити?
- Хлопці, а хто проводить екскурсії у музеях?
- Правильно, екскурсовод.

Я раджу вам уважно слухати, тому що після екскурсії ми зі старшими хлопцями запитаємо, що ви запам'ятали.

Надаю слово екскурсоводу.
Екскурсовод:

  1. Вишній Волочок у роки війни.

Екскурсовод:

2. Колекція «Флора та фауна Вишневолоцького району»

Унікальне географічне положеннястворило передумови для збереження на території району в природних умовах багатьох видів птахів та тварин.

Спочатку ми з вами згадаємо наших пернатих друзів – птахів.

Хто такі птахи?

Птахи - клас оперених, теплокровних, яйцекладниххребетнихчиї передні кінцівки мають формукрил. Спочатку будова птахів пристосована до польоту, хоча в даний час існує багато видівнелітаючих птахів. Ще однією відмітною ознакою птахів є наявністьдзьоба. На сьогоднішній день на Землі мешкає понад 9800 різних видів(в Росії -600 видів).

Чим відрізняються птахи від інших літаючих тварин, наприклад, від кажанів.

Чи багато ви знаєте птахів? (Називаємо по одній, по черзі).

Подивіться навколо, якого найбільшого птаха ви бачите?

А найменшу?

Відгадайте загадки.

а) Червоногрудий, чорнокрилий,

Любить зернятка клювати.

З першим снігом на горобині

Він з'явиться знову

(Снігур)

б) Прилітає на годівницю,

Бойко насіння клює,

А ще перед весною

Дзвонько пісеньку співає.

(Синиця)

Як відрізнити синицю від сніговика?

Подивіться на опудала справжніх птахів і скажіть, якого птаха ви бачите вперше.

- (вказуючи на ворону) Це що за птах? Якого кольору у неї пір'я? Яка дзьоба – велика чи маленька? Чим харчуються ворони? Ви знаєте, що ворона може повторити звуки, які чує і навіть слова?

А які птахи лишаються з нами зимувати?

Чим харчуються птахи, що зимують?

Тварини – значить живі. У всіх тварин чотири лапи, хвіст, морда, тіло вкрите шерстю.

А тепер давайте познайомимося, які тварини мешкають у лісах нашого району.

Тварини, які живуть у лісі, як ми їх називаємо? (дикі)

Чи у всіх тварин є своє житло?

Ведмідь – … у барлозі.

Лисиця – … у норі.

Заєць – … під кущем.

Білка – … у дуплі.

А вовчий будинок називається – лігво.

У лисиці в лісі глухому

Є нора – надійний будинок.

Не страшні взимку хуртовини

Білочці в дуплі біля ялинки.

Під кущами їжак колючий

Нагрібає листя в купу.

Спить у барлозі клишоногий,

До весни смокче він лапу.

Є у кожного свій будинок,

Всім тепло, затишно у ньому

Слухайте загадку та підійдіть до відгадки.

Загадки.

Хто в лісі глухим живе,

Незграбний, клишоногий?

Влітку їсть малину, мед,

А взимку смокче він лапу. (Ведмідь)

Вища кішка зростання,

Живе в норі, у лісі,

Пухнастий рудий хвіст

Усі знаємо ми… (Лису)

Що за звір узимку холодний

Ходить лісом голодний?

На собаку він схожий,

Що ні зуб – то гострий ніж!

Він біжить, вискалив пащу,

На вівцю готовий напасти. (Вовк)

Мчить без огляду,

Лише сяють п'яти.

Мчить що є духу,

Хвіст коротший за вухо.

Всіх звірятко лякається,

Під кущем рятується,

Та на зуб вовку трапляється. (Заєць)

Хто по ялинках спритно скаче

І злітає на дуби?

Хто в дупле горіхи ховає,

Сушить гриби на зиму? (Білка)

Менше тигра, більше кішки,
Над вухами – кисті-ріжки.
На вигляд лагідний, але не вір:
Страшний у гніві цей звір! (Рись)

Водяні майстри будують будинок без сокири.
(Бобри)

Екскурсовод:

  1. Тепер ми пропонуємо переглянути етнографічну колекцію.

Музей краєзнавства багатий на вироби прикладного мистецтва. У музейній колекції багато зразків вишивки, ткацтва, різьблення по дереву.

За роки роботи зібрано багато меблів: столів, стільців, дзеркал, диванів, тумбочок, буфетів з декоративним різьбленням, а також вироби з металу з карбуванням та гравіюванням.

Наш далекий предок жив серед дрімучих лісів і тому дерево вважав найціннішим матеріалом. Воно завжди було під рукою на все годилося, легко піддавалося обробці. Саме з дерева створювала російська людина все, що оточувало її у повсякденному житті.

Вишневолоцькі теслі споруджували не тільки господарські та житлові споруди, але майстерно виготовляли предмети побуту, знаряддя праці, деталі човна.

У нашому краї широко було розвинуто різьблення і розпис по дереву. Колекція звичайного домашнього начиння складається, головним чином, з довбаного, різьбленого і токарного посуду. Це скобкарі, ковші, чаші, миски, сільнички, ложки. Серед знарядь праці найбільшу частину становлять прядки, які довго знаходили застосування у побуті, або зберігалися, як пам'ять.

Як ви вважаєте, навіщо служили прядки?

Серед різноманітних предметів для напоїв переважали плоскодонні судини, які традиційно зберігали природний колір деревини, зрідка забарвлювалися коричневою чи червоною фарбою чи покривалися оліфою. Всі вироби місцевих майстрів відрізняються гарною формою, виразним силуетом із плавними лініями. Зокрема до таких судин належать вишневолоцький скобкар із двома злегка вигнутими довгими ручками. Його трохи подовжений корпус нагадує водоплавного птаха.

Хто з вас уже зустрічався з цим предметом начиння і де?

Повсюдно виготовляли різні довбані сільнички.

Помітний розвиток у Вишневолоцькому повіті набув виготовлення різьбленої дерев'яної скульптури. Найчастіше зустрічається скульптура святого Ніла Столбенського.

Що заснував Ніл Столбенський? (він є засновником Нілової Пустелі на Селігері)

Ніл Столобенський зображується головою, що сидить зі схиленою на груди і спирається на дерев'яні милиці. У такому незвичайному становищі виснажений старець помер під час молитви. Його чернечий одяг зі злегка опрацьованими складками завжди забарвлюється у чорний колір.

За спогадами, отриманими від корінних жителів краю вишневолоцького, у кожному повіті були свої майстри, які виготовляли і прикрашали різні предмети.

Одним із стародавніх видів народного мистецтва є художня обробка металу. Вишневолоцькі ковалі вміли майстерно кувати залізо, меблі. Працювали тут і майстри мистецької справи. У колекції музею багато зразків ковальської майстерності 18-19 століття світці для скіпки, комори замки, ключі, бубонці тощо.

До найдавніших видів народної прикладної творчості, поширеної в нашому краї, належить гончарне виробництво. Його розвитку сприяли родовища червоної, білої, синьої та сірої глин, що є на території району. Багато гончарів працювали сім'ями у своїх житлових будинках, обпалюючи свої вироби у звичайних печах.

На цьому наша екскурсія наближається до кону.

ІІІ. Підведення підсумків.

У якому році започатковано наш краєзнавчий музей? (1932р.)

Хто водив нас у музеї? (екскурсовод)

Про що розповідав екскурсовод?

З яким розділом музею нас познайомили Настя та Іль.

Діти після того як ми познайомилися з тваринним світом нашого краю ми перейшли до іншої зали. В якій? (Історичний)
- Із чим вас познайомили там? (з побутом, як жили раніше люди, який одяг носили, з народними промислами).

Що за меблі перебувати у залі?

Хлопці, а що вам найбільше сподобалося у музеї?

Колекція «Флора та фауна Вишневолоцького району»


Тип проекту:
- по діяльності учнів - творчий проект;
- За дидактичною характеристикою - групова діяльність учнів;
- з домінуючої діяльності учнів - практико-орієнтовний проект;
- За тривалістю - триденний.
Основна ціль:пробудити інтерес учнів до теми проекту, окреслити коло проблем та визначити шляхи їх вирішення.
Завдання уроку:
- освітні: продовжити роботу над формуванням уміння застосовувати отримані знання практично;
- розвиваючі: створити умови для розширення кругозору учнів, поповнення їх словникового запасу, розвитку мовлення, пам'яті та уваги;
- Виховні: продовжити роботу над умінням критично ставитися до власних здобутків, над вихованням самостійності та творчої активності.
Обладнання уроку:набір листівок «Зоологічний музей Санкт-Петербурга», тлумачні словники, журнали про тварин, картки з питаннями, зошити творчих робіт, папки для збору матеріалу за проектом, комп'ютер, екран, презентація,

План уроку:

1. Організаційний момент- 1 хв.
2. Перевірка знань учнів на тему (занурення у проект) – 3 хв.
3. Підготовка до активної навчально-пізнавальної діяльності (організація діяльності) – 4 хв.
4. Фізкультхвилинка 1 хв.
5. Засвоєння нових знань (здійснення діяльності) – 15 хв.
6. Первинна перевірка розуміння учнями нового матеріалу (презентація, виступ творчих груп) - 15 хвилин.
7. Підбиття підсумків – 2 хв.
8. Рефлексія – 1 хв.
9. Пояснення домашнього завдання- 2 хв.
10. Організаційний кінець уроку – 1 хв.

Хід уроку

1. Організаційний момент – 1 хв.
- Доброго дня! Рада вас бачити. Перевіримо готовність до уроку… Сідайте!
Учні входять до кабінету та постають біля своїх місць. Перевіряють наявність необхідних предметів на партах та сідають.

2. Перевірка знань учнів на тему:
занурення у проект. 4 хв.
— Згадаймо нашу недавню екскурсію. Де ми побували?
У Зоологічному музеї. (Слайд презентації)
— Які експонати представлені у цьому музеї?
Чучела тварин.
— Кому особливо може бути цікавим цей музей?
Людям, які цікавляться життям тварин.
— Які відомості про цей музей вам особливо запам'яталися?
Згадують розповідь екскурсовода про історію виникнення музею.
— Які місця нашого міста також можуть бути цікавими для любителів тварин?
- Океанаріум, дельфінарій, зоопарк... (Слайди презентації)

3. Підготовка до активної навчально-пізнавальної діяльності:
організація діяльності. 4 хв.
— Деякі з цих місць ми з вами вже завітали. Нам пощастило, що ми живемо у Санкт-Петербурзі та маємо можливість все це побачити на власні очі. Але люди, котрі живуть далеко, позбавлені цієї можливості. Що ми можемо зробити для них?
Написати про експонати, провести заочну екскурсію музеєм.
— Як ви вважаєте, що для цього потрібно зробити?
Дізнатися про історію Зоологічного музею, які там експонати знаходяться, продумати маршрут, розподілити виступи, підготувати розповідь про одного з експонатів.
- Давайте станемо екскурсоводами. Хто такий екскурсовод?
- Де можна уточнити значення цього слова?
Аналіз значення слова «екскурсовод» на основі його складу та пошук значення в тлумачному словнику. (Слайд презентації)
Ми розпочинаємо проект «Екскурсія до Зоологічного музею». Сьогодні на другому уроці кожен має написати главу науково-популярної книги про одного з експонатів Зоологічного музею. У чому особливість науково-популярної літератури?
Містить точні відомості, але цікаві для широкого колачитачів.

4. Фізкультхвилинка. 1 хв.
— Перед початком роботи трохи відпочинемо.
Учні виконують вправи та розходяться за групами, обирають керівника групи.

5. Засвоєння нових знань:
провадження діяльності. 15 хвилин.
Вчитель пропонує керівникам груп вибрати завдання із набору листівок «Зоологічний музей Санкт-Петербурга». (Слайди презентації).
— Як ви вважаєте, скільки частин буде у вашому творі? Які частини?
Три частини: вступ, основна частина, висновок.
— Про що треба написати у першій, другій, третій частині?
Про музей, опис експонату (на допомогу дається картка з питаннями), враження, де можна побачити експонат.
- Де можна взяти інформацію?
- Енциклопедії, журнали, дорослі, бібліотека, інтернет.
— Вам дається 12 хвилин для підготовки усного твору-опису експонату. Уявіть, що ви - екскурсоводи.
Учні працюють у групах. Весь зібраний матеріал поміщають у проектну папку. (Прикінцевий слайд презентації).

6. Первинна перевірка розуміння учнями нового матеріалу:презентація, виступ гуртів. 16 хв.
— Тож заслухаємо підготовлені виступи.
Виступ гуртів, здавання проектних папок.

7. Підбиття підсумків. 1 хв.
— Отже, чому було присвячено наш сьогоднішній урок?
Проект «Екскурсія до Зоологічного музею».
- Яку мету поставили?
Підготувати заочну екскурсію до Зоологічного музею.

8. Рефлексія. 1 хв.
— Підніміть руку ті, хто лишився задоволений своєю роботою на уроці?
— За що можеш похвалити себе?
- Підніміть руку ті, кому важко було на уроці?
— Що саме тобі хотілося б змінити?
— Чий виступ вам особливо сподобався?

9. Пояснення домашнього завдання. 1 хв.
— Ми прослухали усі ваші виступи. На наступному уроці кожен напише твір про експонат у зошит для творчих робіт. А потім ми складемо план екскурсії та проаналізуємо ваші роботи.

10. Організаційний кінець уроку. 1 хв.
На уроці використовується презентація. Вона допоможе провести цей урок: відновити в пам'яті учнів найяскравіші моменти екскурсії, що пройшла нещодавно, зробити вибір теми твору, дати позитивний емоційний настрій на роботу. На уроці використовується протягом 10 хвилин.

Павлова Христина Миколаївна
Навчальний заклад:Макіївський педагогічний коледж
Короткий опис роботи:

Дата публікації: 2019-12-09 Конспект уроку громадянськості на тему: “Екскурсія до Макіївського краєзнавчого музею” Павлова Христина Миколаївна Макіївський педагогічний коледж Конспект уроку громадянськості.

Конспект уроку громадянськості на тему: “Екскурсія до Макіївського краєзнавчого музею”

Тема:Екскурсія до Макіївського краєзнавчого музею.

Ціль:

· закріпити поняття «музей», «історичні джерела»; сформувати уявлення про краєзнавчий музей, художній музей; розширити та поглибити знання вихованців з історії рідного міста;

· розвивати логічне мислення, допитливість, уміння проводити порівняльний аналіз;

· виховувати любов до рідного краю, повагу до наших предків, гордість за свій талановитий народ.

Тип уроку:комбінований

Вигляд уроку:урок-екскурсія

Обладнання:ілюстрації, робочий зошит, кольорові олівці, ручка

Хід уроку

I. Організаційний момент

– Здрастуйте, сідайте.

Продзвенів дзвінок веселий.

Ми готові почати урок.

Будемо слухати, міркувати

І один одному допомагатиме.

– Здрастуйте, діти, мене звуть Христина Миколаївна і сьогодні урок громадянськості проведу з вами я.

ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку

- Хлопці, зараз я вам пропоную послухати вірш і вгадати, про що ж йтиметься на уроці.

Я відвідати хочу давно,

Містечко чудове одне.

І подивитися на досягнення

Мистецтво чи захоплення.

Там і малюнки, і вироби.

І жодної тобі підробки.

Візьму із собою і вас, друзів.

І ми вирушимо до … (музей).

- Хлопці, а як ви вважаєте, куди ми з вами сьогодні вирушимо?

– Молодці! Сьогодні ми вирушимо в віртуальна подорожу наш Макіївський краєзнавчий музей.

ІІІ. Робота над темою уроку

1. Розмова.

- Хлопці, хто з вас був у музеї?

- Що означає слово "музей"?

– Музей – це науково-дослідний заклад, який зберігає та вивчає пам'ятки історії, мистецтва, культури та представляє їх для перегляду людям. Музеї бувають різні. Це залежить від того, які експонати зберігаються у музеї.

– Музеї бувають різної класифікації, але найпоширенішими у нашому регіоні вважаються краєзнавчі та мистецькі.

– Краєзнавчі музеї – це музеї комплексного профілю збирають, зберігають, вивчають та експонують матеріали, що розповідають про природу, економіку, історію та культуру певної межі (області, району, міста, села). Краєзнавчий музей – хранитель справжніх пам'яток, матеріальної та духовної культури нашого міста;

– Художній музей – заклад, де зберігаються, вивчаються та експонуються твори образотворчого мистецтва. (Демонструються приклади картин)

– Давайте наведемо приклади, що може зберігатись у кожному з цих музеїв?

– Молодці!

Фізмінутка.

Раз – піднятися, потягтися,

Два – нахилитися, розігнутися,

Три – у долоні, три бавовни,

Головою три кивки.

На чотири – руки ширші,

П'ять – руками помахати,

Шість – на місце тихо сісти.

2. Розповідь про Макіївський Краєзнавчий музей

Макіївський художньо-краєзнавчий музей було засновано приблизно 60 років тому.

– У Макіївському краєзнавчому музеї є кілька секцій. Зараз ми трохи дізнаємося про кожну.

– Зал природи. Експозиція залу природи розповідає про фізико – географічне положення міста Макіївки, його клімат рослинного та тваринного світу, рельєф, ґрунт, корисні копалини. У цьому залі можна побачити опудала тварин, колекції комах, птахів, гербарії рослин.

– Зал археології. Археологічні пам'ятки ілюструють розповідь про те, хто і як жив на території сучасного міста Макіївки у Стародавньому Світі та епоху раннього середньовіччя.

– Зал етнографії. Гордістю музею є етнографічна колекція, до складу якої входять народна землеробська техніка, знаряддя праці та вироби місцевих ремісників, меблі, посуд, народний одяг, прикрашений вишивкою та аплікацією, орнаментовані рушники та килими.

– Експозиційна зала, присвячена пам'яті Василя Джарти. Хлопці, Василь Джарти – це колишній мера міста Макіївки та колишній прем'єр Автономної республіки Крим.

– Сподіваюся, незабаром ви відвідаєте наш Макіївський художньо-краєзнавчий музей і побачите все живим.

Фізкультхвилинка

Раз – потопали трошки,

2 - поплескали в долоні,

3 – головкою повертали,

На 4 – тихо сіли.

3. Робота з зошитом

– А зараз давайте відкриємо з вами зошити на станиці 34 та подивимося на завдання 6

– У цьому завдання вам потрібно відзначити знаком + експонати, що зберігаються у краєзнавчому музеї.

– Переходимо до завдання №8.

– Зараз розпочинаємо завдання під номером 9.

– Тепер перевернемо сторінку і подивимося на завдання під номером 10.

– Молодці.

IV.Підсумки уроку

- Хлопці, наш урок добіг кінця, але перш ніж ми закінчимо, скажіть де ж ми сьогодні побували?. .

Ціль: Ознайомити дітей з історією свого рідного міста, що була Олексіївкою кілька століть тому, які великі досягнення були в цю епоху. Що сталося у нинішньому столітті, як перетворилося місто Розвивати допитливість, уважність, спостережливість. Виховати інтерес та любов до свого міста, гордість за його досягнення.

Хід:

Попередня бесіда у групі

Хлопці, як називається місто, де ми живемо? А в якій галузі? Яке головне місто в області?

У нашій області багато невеликих міст - Шебекіно, Старий Оскол, Валуйки, Олексіївка та інші.

Сьогодні ми з вами поговоримо про наше рідне місто, познайомимося з його історією, дізнаємося, як воно виникло і що в ньому відбувалося до нашого часу. З цією метою ми вирушимо до Краєзнавчого музею, який розташований на вулиці Некрасова. Поводитися в музеї потрібно дуже тихо та спокійно. Слухати екскурсовода – це людина, яка розповідатиме про наше місто.

Розповідь екскурсовода

Хлопці, ми перебуваємо у краєзнавчому музеї, де познайомимося з історією нашого краю та міста. Ви всі чудово знаєте, що наше місто називається Олексіївка. А раніше, давним-давно, коли не було на світі ваших бабусь і дідусів, Олексіївка являла собою дуже маленьке селище - слободу Олексіївку, вотчину (володіння)графа Шереметьєва. То була дуже багата людина, і Олексіївка була його власністю. Тоді в Олексіївці ще не було таких багатоповерхових будинків, в яких мешкає багато хто з вас. Подивіться сюди хлопці (Показ фотографії)- це сам граф Шереметьєв та його дружина. Бачите, раніше люди носили інший одяг, розшитий золотом камзоли, розкішні з рюшами сукні та коштовності – це, а жили вони ось у таких будинках (Показ фотографій). Ви, напевно, дізнаєтесь багато цих будинків. Вони збереглися до нашого часу. Їхні будинки відрізнялися фортецею кам'яних будівель та красою. А ось будинки простих жителів тодішньої слободи Олексіївки не відрізнялися такою красою. (Показ картин, фотографій)бачите, які вони були жалюгідні, майже вкопані в землю халупи і їх одяг не був такий багатий. Бачите, які вони рвані сорочки. Люди переважно були селянами: орали землі, сіяли хліб. Але орали землю не тракторами, як зараз, а за допомогою плуга на коровах, конях (Показ картин, репродукцій)Не було тоді в слободі Олексіївки, ні заводів, ні фабрик, ні магазинів. Були лише лави, де ремісники (Люди, які займалися своїм ремеслом)продавали свій товар. Хтось шив чоботи – шевці, хтось робив глиняний посуд – гончарі, хтось виготовляв підкови – ковалі.

Була в Олексіївці дуже відома подія. Вперше у нас у слободі був винайдений спосіб отримання соняшникової олії з насіння соняшнику. Його винайшов Данило Семенович Бокарєв – наш земляк.

Усі ви знаєте із соняшником, бачили насіння. І ось із них зараз теж отримують соняшникову олію. На соняшниковій олії ваші мами, бабусі смажать, печуть. Нині його отримують за допомогою спеціальних пресів. Тоді Данило Бокарєв отримував його за допомогою такого дерев'яного пристосування. (Показ).

В даний час соняшникова олія має великий попит не тільки у нас в країні, але і в інших країнах.

Потім у слободі Олексіївка з'явилися двори, почали утворюватися вулиці. Деякі назви вулиць збереглися і донині. Наприклад,

вулиця Нова, Гончарівка. Вулиця Перемоги раніше називалася Велика торгова, частина вулиці Карла Маркса називалася Мостова.

А ви знаєте, яка у нас річка? Так, Тиха Сосна. А хто знає, чому вона так називається? Так, правильно, вона тече дуже тихо, на її шляху немає вир, великих порогів. А чому Сосна? Тому що раніше у нас у слободі був великий сосновий бір. Його рубали та будували морські судна. Нині річка стала брудною, заросла очеретами.

(Екскурсовод розповів дітям про флору та фауну області, Велику Вітчизняної війни, заводах міста)

Ось і закінчилась наша екскурсія. Що треба сказати за цікаву розповідь? Спасибі.

Хлопці, а у групі ми намалюємо будинки, які були раніше у слободі Олексіївка.

Завдання екскурсії до музею краєзнавства:


Завантажити:


Попередній перегляд:

Муніципальний автономний дошкільний навчальний заклад

дитячий садок комбінованого виду «Горобинка»

«Ласкаво просимо до музею!»

Виконала вихователь

МАДОУ ДСКВ «Горобинка»

Кіпко-Кулага С.Г.

м. Покачі 2015 р.

«Ласкаво просимо до музею!»

(конспект екскурсії до музею краєзнавства)

Ціль:

  • познайомити дітей із історією рідного міста.
  • познайомити дітей із життям корінних народів, що населяють наше місто.

Завдання:

Сформувати уявлення про краєзнавчий музей; розширити та поглибити знання вихованців про історію рідного міста;
- розвивати логічне мислення, допитливість, уміння проводити порівняльний аналіз;
- виховувати любов до рідного краю, повагу до наших предків, гордість за мешканців міста.

Попередня робота:

Розгляд альбому «Край, у якому ми живемо»

Попередня бесіда у групі

Вихователь :- Хлопці, як називається місто, в якому ми живемо? Як називається якому окрузі? Яке головне місто в окрузі?

(Відповіді дітей)

  • У нашому окрузі багато міст – це Нафтоюганськ, Сургут,

Пити Ях, Лангепас, Покачі та інші.

Вихователь: Сьогодні ми з вами поговоримо про наше рідне місто, познайомимося з його історією, дізнаємось, як воно виникло. З цією метою ми вирушимо до Краєзнавчого музею.

Хід екскурсії:

Хто з вас був у музеї?

Що означає «музей»?

Музей займається збиранням, вивченням, зберіганням та експонуванням предметів.

У світі багато різних музеїв.

Які види музеїв бувають?

(військові, історичні, прикладного мистецтва, краєзнавчий)

Що таке краєзнавство?

Краєзнавство - повне вивчення певної частини країни, міста чи села, інших поселень.


- Сьогодні ми здійснимо подорож до краєзнавчого музею нашого міста.

Розповідь про історію музею.

Краєзнавчий музей міста Покачі було створено у 1994 р. Цього року краєзнавчому музею виповнилося 20 років. Це справжній культурний центрміста.

Щороку до його залів приходять понад п'ять тисяч людей. Гості року також відвідують музей. У музеї є цікаві, унікальні експонати, що відбивають життя народу ханти. Багато експонатів присвячено історії міста.

Хто знає, що таке експозиція? (Експозиція - Виставлення на показ предметів мистецтва). У музеї багато колекцій:

Колекція "Етнографія". У музеї зібрані цікаві, значущі експонати, які розповідають про життя, побут, традиції народу ханти. Колекція налічує понад 400 одиниць зберігання, частина якої складається з предметів, виготовлених корінними мешканцями з урахуванням національних традицій та особливостей.

Колекція "Археологічна". Колекція представлена ​​фрагментами керамічного посуду, жіночими та чоловічими прикрасами з бронзи, виробами зі шкіри.

Колекція "Фотографія". Здебільшого це фотографії, що відображають історію будівництва міста, розвитку нафтового виробництва, є основним свідком кардинальної зміни міста, що сполучною ланкою між часом та поколіннями.

Колекція "Історична". Колекція складається з предметів 70-80-х років нашого століття, які допомагають відтворити побут, культуру, спосіб життя першобудівників.

Колекція «Природна». Колекція представлена ​​тваринами та птахами нашого регіону: ведмідь, лисиця, вовк, соболь, норкою, болотяні птахи, борова дичина, хижі птахи.

Як треба поводитись у музеї?

Як ви вважаєте, що ми можемо там побачити?
- Хлопці, а хто проводить екскурсії у музеях?
- Правильно, екскурсовод. Надаю слово екскурсоводу.
Екскурсовод:

Спочатку ми з вами згадаємо наших пернатих друзів – птахів.

Хто такі птахи?

Чим відрізняються птахи від інших літаючих тварин, наприклад, від кажанів.

Чи багато ви знаєте птахів? (Називаємо по одній, по черзі).

Подивіться навколо, якого найбільшого птаха ви бачите?

А найменшу?

Відгадайте загадки.

а) Червоногрудий, чорнокрилий,

Любить зернятка клювати.

З першим снігом на горобині

Він з'явиться знову

(Снігур)

б) Прилітає на годівницю,

Бойко насіння клює,

А ще перед весною

Дзвонько пісеньку співає.

(Синиця)

Як відрізнити синицю від сніговика?

Подивіться на птахів і скажіть, якого птаха ви бачите вперше.

- (вказуючи на ворону) Це що за птах? Якого кольору у неї пір'я? Яка дзьоба – велика чи маленька? Чим харчуються ворони? Ви знаєте, що ворона може повторити звуки, які чує і навіть слова?

А які птахи лишаються з нами зимувати?

Чим харчуються птахи, що зимують?

Тварини – значить живі. У всіх тварин чотири лапи, хвіст, морда, тіло вкрите шерстю.

А тепер давайте познайомимося, які тварини мешкають у нашому лісі.

Тварини, які живуть у лісі, як ми їх називаємо? (дикі)

Чи у всіх тварин є своє житло?

Ведмідь – … у барлозі.

Лисиця – … у норі.

Заєць – … під кущем.

Білка – … у дуплі.

А вовчий будинок називається – лігво.

У лисиці в лісі глухому

Є нора – надійний будинок.

Не страшні взимку хуртовини

Білочці в дуплі біля ялинки.

Під кущами їжак колючий

Нагрібає листя в купу.

Спить у барлозі клишоногий,

До весни смокче він лапу.

Є у кожного свій будинок,

Всім тепло, затишно у ньому

Слухайте загадку та підійдіть до відгадки.

Загадки.

Хто в лісі глухим живе,

Незграбний, клишоногий?

Влітку їсть малину, мед,

А взимку смокче він лапу. (Ведмідь)

Вища кішка зростання,

Живе в норі, у лісі,

Пухнастий рудий хвіст

Усі знаємо ми… (Лису)

Що за звір узимку холодний

Ходить лісом голодний?

На собаку він схожий,

Що ні зуб – то гострий ніж!

Він біжить, вискалив пащу,

На вівцю готовий напасти. (Вовк)

Мчить без огляду,

Лише сяють п'яти.

Мчить що є духу,

Хвіст коротший за вухо.

Всіх звірятко лякається,

Під кущем рятується,

Та на зуб вовку трапляється. (Заєць)

Хто по ялинках спритно скаче

І злітає на дуби?

Хто в дупле горіхи ховає,

Сушить гриби на зиму? (Білка)

Менше тигра, більше кішки,
Над вухами – кисті-ріжки.
На вигляд лагідний, але не вір:
Страшний у гніві цей звір! (Рись)

Водяні майстри будують будинок без сокири. (Бобри)

Екскурсовод:

Тепер ми пропонуємо переглянути етнографічну колекцію.

Як раніше жили ханти?

Який одяг носять ханти?

Чим люблять займатися ханти?На цьому наша екскурсія добігає кінця. Підведення підсумків.

У якому році започатковано наш краєзнавчий музей? (1994р.)

Хто водив нас у музеї? (екскурсовод)

Про що розповідав екскурсовод?

Діти після того як ми познайомилися з тваринним світом нашого краю ми перейшли до іншої зали. В якій?
- Із чим вас познайомили там? (З побутом, як жили раніше люди, який одяг носили, з народними промислами).

Хлопці, а що вам найбільше сподобалося у музеї?