Поради

Астаф'єв останній уклін тема та ідея. Моральні уроки повісті В.П. Астаф'єва "Останній уклін". Смерть коханої бабусі

Астаф'єв останній уклін тема та ідея.  Моральні уроки повісті В.П.  Астаф'єва

(Уривок з повісті ст. Астаф'єва «останній уклін».)

9 клас

Вчитель: Аксьонова Л.М.

Лінгвістичний аналіз тексту.

Мета уроку:

    реалізація самоосвітньої діяльності під час роботи над лінгвістичним аналізом тексту.

2) Розвиток логічного мислення, самоосвітньої діяльності, самостійної роботи з таблицями, довідковим матеріалом формування правильної літературної мови, оформлення власних думок у формі рецензії, відкликання, есе.

    Виховання почуття подяки до людей, які виховали тебе, про вміння зробити правильний вибір у важкій життєвій ситуації.

Методи та прийоми:

    Індивідуальні заняття.

    Фронтальне опитування.

    Робота із таблицями.

    Робота із довідковим матеріалом.

    Виразне читання тексту.

Обладнання:

    текст.

    Пам'ятка "Лінгвістичний аналіз тексту".

    Таблиця «Образово-виразні засоби мови.

    Пам'ятка для роботи над твором.

    Картки-інформатори.

План аналізу тексту. Виразне читання тексту.

    Визначте тему тексту.

    Яка основна думка тексту?

    Чи можна назвати уривок текстом? Обґрунтуйте свою відповідь. (Це текст, т.к пропозиції пов'язані між собою за змістом, висловлювання композиційно завершено. Текст – кілька пропозицій, що у ціле темою і основний думкою, висловлювання композиційно завершено).

    Тип тексту.

    Стиль мови.

    Вид зв'язку пропозиції. (Пропозиції між собою з'єднані паралельним зв'язком, тому що кожна наступна пропозиція будується, зберігаючи послідовність розташування головних членів речення.

Задами я пробрався...

Фарби на дверях та на ганку не залишилося.

Бабуся сиділа.

    виділіть мікротеми, складіть план.

    Вкажіть стилістичні засоби, що використовуються.

    Назвіть особливості побудови тексту. (його композиція).

Хід уроку.

1) Слово вчителя.

Хлопці, сьогодні у нас урок – творча лабораторія, на якій ми продовжимо розвивати навички лінгвістичного аналізу тексту, працюватимемо над формуванням правильної літературної та писемної мови та оформленням власних думок у формі рецензії, відгуку та есе.

Отже, перед вами текст – уривок із повісті В. Астаф'єва « Останній уклін».

Уважно прослухайте текст.

Виразне читання тексту.

Тепер звернімося до плану аналізу тексту.

    Отже. Визначте тему тексту «Останній уклін».

Яка основна думка тексту чи ідея тексту?

(Ми в боргу перед тими, хто нас виростив, любив, жив для нас, ми повинні дбайливо і уважно ставитися до них, і, звичайно ж, в останню хвилину, коли вони назавжди залишають цей світ, щоб будь-що повинні бути поруч ).

    Чи можна назвати цей уривок текстом.

(Це текст, т.к пропозиції в'язані за змістом і граматично, висловлювання композиційно завершено).

    Згадайте скільки типів мови у російській мові.

    • 3 типи мови:

      Опис

      Оповідання

      Міркування

Який тип переважає у цьому тексті? (Розповідь).

    Який стиль тексту?

(художній стиль із елементами розмовного стилю).

Навіщо письменник використовує елементи розмовного стилю?

(щоб показати яскравіше і реалістичніше образ бабусі).

6) Давайте виділимо мікротеми тексту і складемо план.

1) Зустріти першим.

Назвіть ключові слова: Задами, до нашого будинку, хотілося зустріти-першому, бабусю, вулицею.

Вчитель: Лексика цієї мікротеми нейтральна, але є одне слово, яке підказує читачеві, що йтиметься про мешканців села? Що це за слово? (задами)

Як ви розумієте його лексичне значення?

(Тобто через городи).

До якої лексики воно належить? (До розмовної, просторіччя

У чому фокусується погляд героя?

2) Біля входу до будинку?

(Двері, фарба, ганок, мостини, одвірок двері)

Який синтаксис цієї мікротеми? (в абзаці використовуються звичні пропозиції. Синтаксис не випадковий. Він передає стан напруженого очікування).

3) Все як і раніше.

Пропозиція починається зі слова бабуся:

І одразу ж у тексті зазвучала оцінна лексика.

Зменшує – ласкавий суфікс свідчить про ставлення автора.

Підсліпувате віконце.

Що за засіб виразності?

(одночасно і епітет, тому що дає барвисте, яскраве, образна назвапредмета і уособлення, т.к текстовому предмету приписується якість живого предмета).

Вчитель: і ми дуже зорово уявляємо собі, як це вікно, як і його стара господиня, виглядає чи не підійшов хто до дому.

Що таке епітет?

А що таке уособлення?

Буря пролетіла над землею! - Риторичний вигук.

Вигук.

Змішалися і переплуталися.

Як він називається (градація) Що таке градація? Дайте визначення.

І знову в тексті оцінна лексика, книжкова, емоційно піднесена. Рід людський.

І фашизм - а поряд оціночне дієслово:здох - грубе просторіччя, оскільки жодного іншого слова не заслужив.

Слова зі зменшувально – ласкавим суфіксом. Шафка, фіранка в цятку.

Лексичний повторення. А що таке лексичний повтор?

Звичне місце, звична справа у руках.

Усі мовні засоби цієї мікротеми спрямовані на підтвердження думки. Все у світі змінюється, незмінним залишається батьківський дімта почуття любові до нього.

«Зустріч»

Звукопис.

Що.

Перекрешш, злякаюся. Слова записані так, як їх вимовляє бабуся, жінка, мабуть, неписьменна

Риторичне вигук – які маленькі ручки!

Лексичний повторення.

Молилася. Все сказано цим словом: і кохання та переживання за онука, за те, щоб у нього було все добре.

Порівняння. Що називається порівняння?

Шкіра, що лушпиння цибулі– метафора.

- Що таке метафора?

Стара щока - Епітет.

Звернення батюшка.

Чекання – просторіччя.

Синтаксису.

Підбиття підсумків життя передається короткими лаконічними пропозиціями, а крапка говорить про те, що ще багато можна сказати, але немає сил. За трьома крапками не слова, а почуття та емоції.

Мочила сльозами руки, не просто плакала, а мочила багато сліз, бо багато кохання, але передчуття вічної розлуки, яка вже не за горами викликає нескінченні сльози.

5) Повідомлення про смерть бабусі.

У цій мікротемі вже є нейтральна лексика. А ось синтаксис – напружений, кричущий.

6) «Живе у серці вина. »

7) Синтаксис.

Пропозиції прості, короткі, як удар молотка судді. Як вирок.

8) Написання твору.

* Прочитайте виразно текст.

* робота з пам'яткою.

* форму свого письмового висловлювання, жанр творчої роботипотрібно вибрати відповідно до внутрішньої потреби, світорозуміння і світовідчуття. А жанрова своєрідністьПромови відкриває найрізноманітніші можливості, і можна писати, використовуючи жанри письма, сторінки з щоденника, дорожнього нарису, а можна звернутися до есе.

Давайте згадаємо і дамо коротку характеристикуосновним жанрам.

Відгук - загальна оцінка творів, вираження власного ставлення до прочитаного, переглянутого, емоційна оцінка особистого сприйняття твору враження про нього з обґрунтуванням: що у творі викликало саме ці почуття та переживання.

Рецензія – аналіз, розбір, оцінка тексту, жанр критики, літературної та газетно-журнальної публіцистики.

Завдання рецензента – дати аналіз твору, висловити власні думки та почуття, що виникли під час читання тексту, розповісти про свої враження – але з урахуванням докладного аналізу тексту.

Тому рецензент не докладно переказує зміст прочитаного, а свою думку ретельно обґрунтовує глибоким і аргументованим аналізом.

Рецензент повинен побачити творчу індивідуальність – автора, колорит твору, що рецензується.

Ставлення між рецензентом і автором – творчий діалог за рівного розташування сторін. Перевага автора – докладне значення твору. Перевага рецензента – високий рівеньтеоретична підготовка, майстерність аналітика, мовна культура.

Наприклад:

Нарис – прозовий твір, що охоплює невелику частинку дійсності, але загалом нариси звертаються до будь-яких сфер людського життя. У цьому вся жанрі сильно суб'єктивне авторське начало. Нарисіст сам веде оповідання, що рухається його думкою, його думкою. Це зближує нарис та есе. Однак у нарисах нерідко ______________

Описи, роль яких у есе не така значна.

Нарис може бути за стилем публіцистичним, ліричним, документальним і т.д.

Зміст

Вступ

3-4

Уклін рідному світу

1.1.

5-9

1.2.

«Життєдайне світло дитинства»

10-11

Шлях удосконалення душі

2.1.

12-18

2.2.

На дні радянського походження

19-22

Висновок

23-24

Вступ

Віктор Петрович Астаф'єв (1924–2001) – із тих письменників, які ще за життя увійшли до плеяди класиків російської літератури другої половини ХХ століття. Сучасну літературу вже не можна уявити без його книг «Останній уклін», «Цар-риба», «Ода російському городу», «Пастух і пастушка»… «Могутній він був людиною – і духом могутнього і таланту.<…>А я багато в Астаф'єва навчався», – казав В. Распутін у 2004 році на зустрічі з красноярськими студентами. У 2009 році посмертно В. Астаф'єву присуджено літературна преміяОлександра Солженіцина. У своєму рішенні журі зазначало: премія вручається «письменнику світового масштабу, безстрашному солдатові літератури, який шукав світло та добро в понівечених долях природи та людини».

Головна та «заповітна» книга В.П. Астаф'єва «Останній уклін» створювалася письменником протягом 34 років (1957–1991). Гєроємоповіданьстає він сам, Вітя Потиліцин (Астаф'єв змінює своє прізвище на бабусину).Написана від першої особи, повість перетворюється на чесну і неупереджену розповідь про важке, голодне, але таке прекрасне сільське дитинство, про нелегке становлення юної недосвідченої душі, про людей, які допомагали цьому становленню, виховуючи в хлопчику правдивість, працьовитість, любов до рідної своєї . Книга цясправдіуклін у далекі та пам'ятні роки дитинства, юності, подяка найрізноманітнішим людям, з якими звело Вітю суворе життя: сильним і слабким, добрим і злим, веселим і похмурим, щирим та байдужим, чесним та шахраюватим… Ціла низка доль і характерів пройде читача, і всі вони запам'ятовуються, яскраві, навіть якщо це нескладні долі, зламані.« Дитяче сприйняття світу - наївне, безпосереднє, довірливе - надає особливого, усміхненого і зворушливого колориту всій розповіді».

У творчості В.П. Астаф'єва є кілька причин звернення до теми дитинства. Одна з них - особистий досвід. Астаф'єв згадує своє дитинство та ділиться цими спогадами з читачами, намагається відновити те, що колись втратив. Інша причина звернення до теми дитинства – духовна чистота дітей, їхня непорочність. Третя причина: через світ дитини пробудити найкраще в людях, змусити замислюватися про свої вчинки, щоби потім не шкодувати.

Віктор Петрович любив зображати дитинство, показував його таким, як бачив та відчував. Астаф'єв намагався захистити дітей і допомогти їм вижити у цьому жорстокому світі. Ставлення Астаф'єва до світу дитинства різноманітне. У його творах дитинство показано з різних боків. І все тому, що таке було воно в Астаф'єва. Таке ж добре і світле спочатку, таке ж похмуре і темне згодом. Спогади не дають В.П. Астаф'єву назавжди розлучитися зі світом свого дитинства, вони повертають його у щасливий час, коли хлопчик Вітя був щасливий.

1. Уклін рідному світу

1.1. Автобіографічне початок у повісті «Останній уклін»

Письменник згадував: «Всі, як змовившись, писали і говорили про Сибір так, ніби до них тут нікого не було, ніхто не жив. А якщо жив, то ніякої уваги не заслуговував. І в мене виникло не просто почуття протесту, у мене виникло бажання розповісти про «моєї» Сибіру, ​​спочатку продиктоване одним лише прагненням довести, що і я, і мої земляки аж ніяк не івані, не пам'ятають спорідненості, більше того, ми тут споріднені. пов'язані, може, міцніше, ніж будь-де».

Історія створення «Останнього поклону» відобразилася у його художній структурі. «Останній уклін» розпочато у 1957 році, як ліричні розповіді про дитинство: «Зорькина пісня» (1960), «Гуси в ополонці» (1962); «Кінь з рожевою гривою» та «Далека та близька казка»(1964); «Пах сіна» та «Монах у нових штанах» 1967 та ін. Повість у новелах «Останній уклін» склалася в 1968 році з ліричних оповідань.

Близькість «Останнього поклону» до ліричної прози відзначав Е.Бальбуров. Н.Молчанова, навпаки, акцентувала «епічне звучання» «Останнього поклону». Н.Яновський визначив жанр автобіографічного творуяк "ліричний епос".

У 1970-і роки Астаф'єв знову звернувся до книги про дитинство, тоді були написані глави «Бенкет після перемоги», «Гори-горі ясно», «Сорока», «Приворотне зілля». Письменник показує загибель традиційного сільського устрою у 1930-ті роки. До 1978 року загальна назва об'єднала вже дві книги, двочастинна композиція відобразила дві епохи у розвитку народного російського життя на прикладі сибірського селянства та дві стадії становлення характеру ліричного героя, що представляє сучасний тип особистості, вирваної з національних традицій життя.

У 1989 році «Останній уклін» ділиться вже на три книги, що залишилося не лише не досліджено, а й майже не помічено критиками. У 1992 році з'являються останні розділи - «Забубённая головушка» і «Вечірні роздуми», але третю книгу відрізняють не стільки поява цих нових оповідань, скільки їхнє місце в новій тричастинній композиції цілого.

Автобіографічна основа «Останнього поклону» пов'язує його з класичною традицією російської літератури («Дитячі роки Багрова-онука» С.Т. Аксакова, трилогія Л.М. Толстого «Дитинство», «Отроцтво», «Юність», трилогія М.А. Горького "Дитинство", "Отроцтво", "Мої університети", трилогія Н. Г. Гаріна-Михайловського і т.п.). «Останній уклін» у такому контексті може бути представлений як автобіографічне оповідання. Але епічне початок (зображення національного буття, з яким пов'язана доля автора-персонажу) розширюється в тричастинному тексті завдяки тому, що народне буття осмислюється вже не лише в соціальному, а й в історико-філософському та екзистенційному аспектах. Масштаби географічного простору – мала батьківщина (село Овсянка), Сибір, національний світ – встановлюються трьома книгами.

У виданні 1989 року «Останній уклін» названо «оповіданням в оповіданнях», в останніх зборах творів - «повість в оповіданнях». Позначення "повість" замість "оповідання" вказує на посилення центральної ролі автобіографічного персонажа. В «Останньому поклоні» залишаються два центри оповідання: світ народного життя, представлений «малим світом» сибірського села Овсянка, що зник у потоці історичного часу, і доля особи, яка втратила малий світ, і змушена самовизначитися в великому світісоціального та природного життя. Тому автор-оповідач є не лише суб'єктом оповідання, а й чинним героєм, персонажем.

Доля автора стає центром оповідання, а літопис народного життя з'єднується з розповіддю про долю героя. Перша книга розповідає про дитинство хлопчика, який рано став сиротою. Вітю Потиліцина виховує народний світ. У підлітковому віці, що зображується в другій книзі, Вітя виявляється втягнутий у соціальний «провал» (1930-і роки), стикається зі світом суперечливих цінностей. Третя книга зображує юність (1940-ті роки), дорослішання та становлення захисника негармонічного світу. І, нарешті, в останніх розділах, що зображають 1980-ті роки, виникає сучасний виглядавтора-персонажу, який намагається зберегти у пам'яті національний світ. Останній розділ третьої книги - "Вечірні роздуми", наповнений публіцистичними авторськими викриттями сучасної дійсності, передує епіграфу: "Але хаос, одного разу обраний, хаос застиглий, - є вже система". Астаф'єв писав про зникнення дикої природи навколо села, засилля дачників, виродження села та селян. «Хаос» - це беззаконня, яке стало законом, системою порушення моральних норм. Витоки сучасного «хаосу» лежать у хаосі 1930-х років: у колективізації, у розоренні села, у виселенні та винищуванні селян, про яких майже у кожній книзі розповідає автор-оповідач.

У повісті поєднуються ліричний та епічний принципи оповідання: оповідання про долю світу, в якому з'явився і виріс автор, і оповідь про долю власних духовних цінностей, про своє мінливе світовідношення. Суб'єкт оповідання грає найважливішу, організуючу, структуруючу роль. Оповідач - це те саме обличчя, що й герой (Вітя), тільки в іншому часі. Персонаж – головний герой, єдиний очевидець – Вітя Потиліцин або вже дорослий персонаж – Віктор Петрович – в останніх розділах.

Розповідь розгортається на мовному рівні автора-оповідача (розповідь від першої особи – від «я» чи «ми» про конкретні події минулого). «І справді, увечері, коли я катався з хлопцями на санчатах, з іншого боку річки почулися тривожні крики...»

У фіналі глави автор-оповідач повертається у своє сьогодення, тобто в майбутнє (стосовно описуваної, що розповідається події): «Левоньтівські орли як не стерегли гусей – вивелися вони. Одних собаки потравили, інших самі Левонтьєвські приїли на голод. З верхів'їв птицю більше не приносить - вище села нині стоїть гребля наймогутнішої, найпередовішої, найпоказовішої, най...загалом, най-най...гідостанції».

«Останній уклін» – світла та добра книга, народжена талантом, пам'яттю та фантазією художника. Не забудемо – людину, яка порівняно недавно повернулася з війни («Сторінки дитинства» пишуться з середини 1950-х). Він, ця людина, ще сприймає життя, що дісталося йому, як несподіваний подарунок долі, частіше ніж коли-небудь згадує про невернулися фронтових друзів, відчуваючи перед ними незрозуміле почуття винності, і радіє життю як воно є. Років через двадцять, вже в другій книзі «Останнього поклону», Астаф'єв розповість про настрій, з яким зустрічав весну 45-го: «І в моєму серці, чи в моєму тільки, подумав я в ту хвилину, головною відміткою врубається віра: за межею переможної весни залишилося всяке зло, і чекають на нас зустрічі з людьми тільки добрими, зі справами тільки славними. Нехай проститься мені і всім моїм побратимам ця свята наївність – ми так багато винищили зла, що мали право вірити: на землі його більше не залишилося» (розділ «Бенкет після перемоги»).

1.2.«Животворяче світло дитинства»

У творчості В. Астаф'єва дитинство зображується як духовний світ, у який прагнуть повернутися герої його творів, щоб доторкнутися душею до відчуття світла, радості і чистоти. Образ дитини, намальований письменником, гармонійно вписується у цей складний земний світ.

«Останній уклін» є епохальним полотном про життя села у важкі 30 – 40-ті та сповіддю покоління, дитинство якого пройшло на роки «великого перелому», а юність – «на вогневі сорокові». Написані від першої особи розповіді про важке, голодне, але прекрасне сільське дитинство поєднує почуття глибокої подяки долі за можливість живого, безпосереднього спілкування з природою, з людьми, які вміли жити «світом», рятуючи дітлахів від голоду, виховуючи в них працьовитість та правдивість. Головний герой– сільський сирота 1924 року народження, підліток голодних військових років, який закінчив своє юність на фронтах Великої Вітчизняної війни. Письменник назвав «Останній уклін» найвідвертішою своєю книгою. «Ні над однією зі своїх книг, а написано майже за п'ятдесят років творчості, повірте, чимало, я не працював з такою чарівною радістю, з таким виразно відчутним задоволенням, як над «Останнім поклоном» – книгою про своє дитинство. Колись, дуже давно, я написав оповідання «Кінь з рожевою гривою», а потім розповідь «Монах у нових штанах» і зрозумів, що з усього цього може вийти книга. Так я «захворів» на тему дитинства і повертався до своєї Заповітної книги протягом більш ніж тридцяти років. Писав нові розповіді про дитинство, і «Останній уклін» вийшов нарешті окремою книгою, потім у двох, а згодом і трьох книгах. «Животворяче світло дитинства» зігрівало мене.»

Книга дитинства писалася, проте, В. Астаф'єва не для дітей. Чи не спеціально для дітей. Тут немає звичних, специфічних «дитячих» сюжетів. Немає й заспокійливих кінцівок, де примиряються всі суперечності та успішно завершуються всі непорозуміння. Йдеться тут не про сварку в класі і не про пригоди в туристичному поході, а показано боротьбу не за життя, а на смерть, навіть якщо людині лише дванадцять – чотирнадцять років.

2. Шлях удосконалення душі

2.1. Сім'я – основа становлення особистості

Тема сім'ї та дитинства проходить крізь усю творчість чудового сучасного письменникаВіктора Петровича Астаф'єва.У повісті «Останній уклін» найповніше постає ясний образ дитинства.

«Останній уклін» стоїть у низці творів художньо-біографічної, або лірико-біографічної прози. Весь лад оповіді організований темою становлення та формування автобіографічного героя. Два нейтральних образи, переходячи з розповіді до розповіді, складають його структурний стрижень - автобіографічний герой Вітька Потиліцин та його бабуся Катерина Петрівна. Повість починається спогадом про перші проблиски дитячої свідомості, яка починає сприймати світ, і завершується поверненням героя з війни. Таким чином, центральною темою повісті є історія формування особистості. Ця історія розкривається через внутрішнє життя молодої душі, що дорослішає. Автор розмірковує про кохання, про добро, про духовні зв'язки людини з батьківщиною та землею. "Любити і страждати любов'ю - є людське призначення", - такого висновку приходить автор.

Святкову тональність оповіданням, які увійшли до першої книги «Останнього поклону» (1968), надає те, що це не просто «сторінки дитинства», як назвав їх автор, а те, що тут головний суб'єкт мови та свідомості – дитина, Вітька Потиліцин. Дитяче сприйняття світу стає основним у повісті.

Спогади героя, зазвичай, яскраві, але з вибудовуються у єдину лінію, а описують окремі випадки із життя.Розповідь ведеться від першої особи. Мати Віті Потиліцина, сироти, який живе з бабусею, трагічно загинула - потонула в Єнісеї. Батько – гуляка та п'яниця, сім'ю покинув. Життя хлопчика протікало, як у решти сільських хлопчиків - допомога старшим по господарству, збирання ягід, грибів, риболовля та ігри. Не випадково уУ першій книзі «Останнього поклону» багато місця займають описи дитячих ігор, проказ, рибалок. Тут і картини спільної роботи, коли сільські тітки допомагають бабусі Катерині квасити капусту («Осінні суми та радості»), і знамениті бабусині млинці на «музичній сковорідці» («Стряпухіна радість»), і щедрі застілля, де збирається вся «родова», «всі цілуються один з одним, і розморені, добрі, лагідні, дружно співають пісні» («Бабушкин свято»)…

З любов'ю В.П. Астаф'єв малює в повісті картини дитячих пустощів і забав, прості домашні розмови, буденні турботи (серед яких левова частка часу та сил приділяється городним роботам, а також просту селянську їжу). Великою радістю для хлопчика стають навіть перші нові штани, тому що йому весь час перешивають їх зі старих.Однією з ключових сцен повісті є сцена, в якій хлопчик Вітя садить разом із бабусею модрину. Герой думає про те, що дерево скоро виросте, буде великим і красивим і принесе багато радості і пташкам, і сонечку, і людям, і річці.

У простому житті з її дитячими радощами (рибалкою, лаптою, звичайною сільською їжею з рідного городу, прогулянками лісом) В.П. Астаф'єв бачить ідеал існування на землі.

Головний герой емоційно дуже чуйний, до сліз сприйнятливий до краси. Це особливо проявляється в тій разючій чуйності, з якою його дитяче серце відгукується на музику. Ось приклад: «Бабуся співала стоячи, тихо, трохи хрипкувато, і сама собі помахувала рукою. У мене чомусь відразу ж починало коробити спину. І по всьому тілу розсипом колючої пробіг холод від захоплення, що виникла всередині мене. Чим ближче підводила бабуся запів до загального лосю, чим напруженішим ставав її голос і блідіше обличчя, тим густіше встромлялися в мене голки, здавалося, кров густішала і зупинялася в жилах ».

Порядність, трепетне ставлення до хліба, акуратне – до грошей – все цепри відчутній бідності та скромності у поєднанні з працьовитістю допомагає сім'ї виживати навіть у найважчі хвилини. У главній героїні «Останнього поклону» бабусі Катерині Петрівніписьменник нічого не прикрасив, залишивши і грозу характеру, і буркотливість її, і неодмінне бажання все першою дізнатися і всім - всім на селі розпорядитися. І б'ється, і мучиться вона за дітей та онуків, і зривається в гнів і сльози, а почне розповідати про життя, і ось, виявляється, немає для бабусі жодних негараздів: «Діти народилися – радість. Хворіли діти, вона їхніми травами та корінням рятувала, і жоден не помер - теж радість... Руку одного разу виставила на ріллі, сама ж і вправила, жнива якраз була, хліб прибирали, одне рукою жала і косоручкою не зробилася - чи це? не радість?

Характер бабусі тісно пов'язаний із фольклорною традицією. Йдеться її поетично точними афоризмами – мудрими народними приказками, примовками, загадками. Мудру порадницю Катерину Петрівну у селі з повагою прозвали «генералом». Часто письменник зображує бабусю прядущою або молячою, пов'язуючи її з вищими силами, язичницькими та християнськими в їхньому складному взаємопроникненні.

Про останньої зустрічіз бабусею В.П. Астаф'єв пише в оповіданні «Останній уклін». Після війни він повертається з орденом Червоної Зірки, а вона вже зовсім старенька зустрічає його: «Які маленькі стали у бабусі руки! Шкіра на них жовта і блищить, що лушпиння цибулі. Крізь спрацьовану шкіру видно кожну кісточку. І синці.

Пласти синців, ніби злежали листя пізньої осені. Тіло, могутнє бабусине тіло, вже не справлялося зі своєю роботою, не вистачало в нього сили заглушити і розчинити кров'ю забиті місця, навіть легені. Щоки бабусі глибоко провалилися...

- Що так дивишся? Гарна стала? - Спробувала посміхнутися бабуся стерлими, запалими губами.

Я... згріб бабусю в тягар.

- Живий я залишився, бабусю, живий!

- Молилася, молилася за тебе, - квапливо шепотіла бабуся і по-пташиному тицялася мені в груди. Вона цілувала там, де серце, і повторювала: - Молилася, молилася...»

Епітети, порівняння розкривають почуття героя. Це величезна любов і жалість до тієї, яка все своє кохання і ласку віддала колись йому. І ще одна риса розкривається у характері бабусі. Опорою у житті завжди була православна віра.

«Незабаром бабуся померла. Мені надіслали на Урал телеграму із викликом на похорон. Але мене не відпустили із виробництва. Начальник відділу кадрів... сказав:

- Не прийнято. Мати чи батька - інша справа, а бабусь, дідусів та кумів...

Звідки він міг знати, що бабуся була для мене батьком і матір'ю - усім, що є на цьому світі дорогого для мене...

Я ще не усвідомив тоді всю величезну втрату, що спіткала мене. Якби це сталося, я б повзком дістався Уралу, до Сибіру віддати їй останній уклін».

Письменник хоче, щоб читачі в його бабусі побачили своїх бабусь і дідусів і все своє кохання віддали їм зараз, поки не пізно, поки вони живі.

Слід зазначити, що такий образ бабусі не єдиний у вітчизняної літератури. Наприклад, зустрічається він у Максима Горького у «Дитинстві». Горьківську Акуліну Іванівну та бабусю Катерину Петрівну Віктора Петровича Астаф'єва ріднять такі риси, як самовіддана любов до дітей та онуків, духовність, тонке розуміння краси, православ'я, що надає сил навіть у найважчі хвилини життя.

Образ бабусі Катерини Петрівни, яка вклала у онука глибокі людські премудрості, життя душі та її оселі у Сибіру набувають символічного характеру. У світовій вихорі різних подій вони – бабуся та дім – стають символом непорушності корінних основ існування – кохання, добра, поваги до людини.

Особливі почуття у Віті Потиліцина викликає образ матері Лідії Іллівни. Він незвичайний своєю «безтілесністю», з'являється у снах, мріях, спогадах хлопчика та Катерини Петрівни. Після загибелі доньки бабуся розповідає онукові про неї, щоразу вносячи до її портрета нові риси. Оповідач говорить про те, як завдяки бабусі в ньому зароджується віра в ідеал: «...вигляд мами з роками все більше висвітлювався в пам'яті бабусі, і тому в мені він святий,<...>мама була і тепер уже залишиться для мене найпрекраснішою, найчистішою людиною, навіть не людиною, а обожнюваним чином». Виразних зовнішніх портретних характеристикЛідії Іллівні в тексті не знайти, але її поява завжди пов'язана з виникненням особливої ​​тональності - ностальгічної та сумної. Ключові риси цього образу – працьовитість, турбота про дітей, так само про своїх і чужих, співчуття.

Образ Лідії Іллівни Потиліциної нагадує світлий образ матері, що зберігся в дитячих спогадах героя повісті Л. Н. Толстого «Дитинство». У творі не дається її точний портрет, Ніколенька пам'ятає «постійну доброту та любов в очах», родимку на шиї, м'який завиток волосся, ніжну суху руку, яка так часто пестила його. Герой підкреслює, що його матінка була дуже світлою людиною: «Коли матінка посміхалася, хоч як добре було її обличчя, воно робилося незрівнянно кращим, і навколо все ніби веселіло». У цих словах – не лише характеристика Наталії Миколаївни. Толстой тонко помітив тісний зв'язок матері з дитиною: коли матінці було добре, то радіснішим на душі ставало й у Ніколеньки. Герой каже, що в його душі любов у мамі зливалася і була подібна до любові до Бога.

Неважко помітити загальні риси материнських образів у творах Л. Н. Толстого та В. П. Астаф'єва: нерозривний зв'язок матері з дитиною, любов і теплота, що зігрівають душу.

Кохання, особлива атмосфера рідного дому – моральна основа формування особистості. У цьому вкотре переконує читача книга В.П.Астаф'єва «Останній уклін».

2.2.На «дні» радянського походження

У ранніх оповіданняхВ.Астаф'єва більше за картини сімейного ладу, портретів людей, які цінують сім'ю. Теплота сімейного застілля (глава «Бабушкин свято»), винука онука, що не згасає, не зумів поховати бабусю (глава «Останній уклін»).Але в житті Вітьки настає переломний момент. Його відправляють до батька та мачухи до міста вчитися до школи, бо у селі школи не було. Тоді бабуся йде з оповіді, починаються нові будні, все темніє, і є в дитинстві така жорстока, страшна сторона, що письменник довго ухилявся від того, щоби написати другу частину «Останнього поклону».

У другій книзі «Останнього поклону» незліченними стають зіткнення астаф'євських персонажів та самого оповідача з багатоликою нелюдяністю, байдужістю та жорстокістю.

На відміну від родини Потиліциних, бабусі Катерини та діда Іллі – вічних трудівників, людей, щедрих душею, у сім'ї діда по батькові Павла «жили за наказом: ні до чого в будинку соха, була б балалайка». Автор позначив їх спосіб існування хльостким слівцем – «на вищілк», уточнивши, – «означає, тільки на показуху і придатне». І далі йде низка портретів персонажів, які живуть «на віск». Тато, гуляка та п'яниця, який з перепою допустив аварію на млині. «Нерозлучний татовий друг і товариш по чарці», Шимка Вершков, який вважає себе «при владі», на тій підставі, що у нього є наган кольору «сиру». Або сам дід Павло, чепурунок і «лютий картяр», що в азарті здатний просадити останню лапотину. Нарешті, навіть цілий колгосп, зліплений у селі під час колективізації, теж, по суті, є концентрацією показушного порожнечества: «Багато засідали, та мало робили, і тому все йшло на растатур. Ріллі заростали, млин із зими стояв, сіна поставили з кучерявого носа».

Перед читачем відкривається дно життя, причому не те старе «дно», яке показано у п'єсі Горького, а сучасне герою-оповідачеві народне дно радянського походження. І це дно бачиться знизу, зсередини, очима дитини, яка освоює університети життя. І описуються ті муки, які навалюються на хлопчика, що пішов з нової сім'їбатька, тому що там і без нього помирали з голоду, що неприкаяно бовтався, спить бозна-де, під'їдає в столовках, готового «стирити» шматок хліба в магазині. Повсякденний, побутовий хаос тут набуває рис хаосу соціального.

Найстрашніша сцена в другій частині – епізод, коли хлопчик зустрічається з байдужістю та жорстокістю офіційної особи (розповідь «Без притулку»). Від приниження та образи він повністю втрачає контроль над собою, перетворюючись на несамовитого звірятка. Душа дитини не витримала не просто черствості та жорстокості якоїсь там недалекої вчительки, вона не витримала бездушності та несправедливості, що існує у цьому світі. І проте Астаф'єв не судить «огулом». У народі, на думку Астаф'єва, є все і всяке – і добре, і жорстоке, і прекрасне, і огидне, і мудре, і тупе. Так що всі початки і кінці – джерела нещасть, що валяться на голову окремої людини, та сили, які приходять йому на допомогу, – у самому цьому народі, у самій людині перебувають.

І Вітьку Потиліцина рятують у цьому апокаліптичному світі не революції і не чергові постанови партії та уряду, а інспектор району Раїса Василівна, яка захистила хлопчика від нерозумних педагогів, і з начальником залізничної станції Вітьці-фезеушнику пощастить – той його, за недосвідченістю допустиш -Під суду врятував, а далі Вітьку-новобранцю зустрінуться «командир еркека» сержант Федя Рассохін, нормальний хлопець, і його сестра Ксенія, чуйна душа, про яку Віктор вдячно скаже - «дівчина, моє життя освятила ...»

У повісті «Останній уклін» В.П.Астаф'єв порушує одну з найсерйозніших проблем навіть сучасного суспільства- Проблему сирітства. Письменник не приховує найсерйозніших наслідків цього соціального явища: жорстокість і приниження, на які приречені сироти, ризик оступитися або бути втягнутим у злочинну діяльність, невіра в добро і справедливість, озлобленість чи пасивність, соціальна ізоляція та ризик для життя. Але, як і герою повісті М.Горького «Дитинство» Олексію Пєшкову, Вітьку Потиліцину вдається вистояти у важких життєвих випробуваннях завдяки підтримці небайдужих людей і моральної стійкості, закладеної в сім'ї.

«Останній уклін»- це уклін рідному світу, це розчулення всім тим добрим, що було в цьому світі, і це сумування про те зле, погане, жорстоке, що в цьому світі є, тому що це все одно рідне, і за все погане у рідному світі його синові ще болючіше.»

Висновок

Книга В.П.Астаф'єва мудра, надзвичайно глибока і повчальна, її моральні уроки дуже знадобляться у житті будь-кому.

У кожного в житті один шлях: трудитися, наповнювати себе знаннями, відповідати за свої вчинки та любити своїх ближніх. Здається все просто, але пройти цей шлях гідно не так і легко, безліч випробувань доводиться подолати людині, але виносити їх потрібно не втрачаючи людського обличчя. Чимало сьорбнув на своєму віку геройповісті В.П.Астаф'єва, але не озлобився на людей, не став егоїстом, що наплевально пропалює життя. Він палко любить діда, бабусю, які виховали в ньому морально здорову, цілісну людину, але по-своєму любить і недолугого батька, і недоброго Павла Яковича, адже завдяки цим далеким від ніжності та сентиментів людям він, підліток, дізнався життя, навчився за себе боротися , набув трудового досвіду. Потрібно вміти бути вдячним, не слід запекли душу, у кожному, з ким звело життя, потрібно відшукати хороше.

Події та сцени «Останнього поклону» поєднані між собою поезією буття, так само як і ми згадуємо себе, своє дитинство. Сторінки минулого постають перед нами одна за одною, проте не підкоряються логіці, тимчасовій психології, а метафоричні та асоціативні. Можна назвати повість В.П. Астаф'єва поемою у прозі. Тут тісно переплітаються враження про багатотрудне та яскраве дитинство з турботою та тривогою про батьківщину. Ми переконуємось, що дитинство письменника наповнене ударами долі так само, як і її подарунками. Воно здалеку все посилає йому зорепад почуттів, чистим струмком наповнює річки емоцій, обдаровує красномовством і цнотливим ставленням до того, що колись відбувалося.

Важко погодитися, що В.П. Астаф'єв писав свою повість для дітей. Читач не знайде тут дитячих сюжетів, не побачить умиротворених кінцівок із загальним примиренням парадоксів. В «Останньому поклоні» виразний образепохи становлення людської душі письменника і рішучий, щирий, часом драматичний тон розповіді, типовий для цього автора, неймовірно точно зійшлися у літературний твір.

Безсумнівно, кожен читач по-своєму сприйматиме «Останній уклін» - з огляду на свій вік, життєвий досвід, уявлення про побутові уподобання. Хтось проведе тут паралелі між станицями книги та своїм життям, інший - перейметься ліричним настроєм сибірської природи. Для покоління початку XXI століття відкривається можливість заглянути на сто років тому, дізнатися про основи життєвого укладу предків.

Список використаної літератури

    Астаф'єв В.П. Як починалася книга // Усьому свій час. - М., 1986.

    Астаф'єв В.П. Повісті. Розповіді. - Дрофа - М., 2002.

    Астаф'єв В.П. Останній уклін: Повість. - М.: Мовляв. гвардія, 1989.

    Ланщиков А. П. Віктор Астаф'єв. Право на щирість М. 1972.

    Лейдерман Н.Л., Липовецький М.М. Сучасна російська література 1950-1990-ті роки. У 2-х томах. Том 2. - Видавничий дім "Академія", 2003.

    Мешалкін А.М. «Заповітна книга В.П. Астаф'єва: світ дитинства, добра і краси у повісті останній уклін» // Література у школі, 2007 №3. - С.18.

    Перевалова С.В. Творчість В.П. Астаф'єва: проблематика, жанр, стиль: («Останній уклін», «Цар-риба», «Сумний детектив»): навч. Посібник зі спецкурсу / Волгогр. Держ. Пед. ун-т. - Волгоград: Зміна, 1997.

    Пранцова Г.В. «Сторінки дитинства» В.П. Астаф'єва під час уроків літератури в 5 -8 класі// Російська словесність. - 1998. - №5.

    Слобожанінова Л.М. Російська проза Уралу: XX століття: літературно-критичні статті 2002-2011 років. – Єкатеринбург, 2015.

    Толмачова В.О. Зустріч із Астаф'євим / В.О.Толмачова // Література у шкільництві. - 1986. № 2. - с. 16-20

    Яновський Н. Н. Астаф'єв: Нарис творчості. - М.: Рад. Письменник, 1982.

Ціль:

  • познайомити учнів із біографією та творчістю В.П. Астаф'єва; показати, який зв'язок має автобіографія письменника з його повістю "Останній уклін"; коротко проаналізувати основні розділи повісті; показати учням, як відбувалося становлення особистості головного героя повісті, підготувати учнів до докладного аналізу глави повісті “Фотографія, де мене немає”;
  • розвиток мовлення учнів, уміння розмірковувати, обстоювати власну думку; розвиток умінь аналізу художнього тексту;
  • виховувати почуття співчуття, співчуття, жалості та любові до людей.

Обладнання:книги В.П. Астаф'єва останніх років, фотографії, газетні статті, комп'ютер, проектор.

На дошці епіграф:

Світ дитинства, з ним назавжди розставання,
Назад ні стежок немає, ні сліду,
Той світ далекий, і лише спогади
Дедалі частіше повертають нас туди.
К. Кулієв

Хід уроку

1. Повідомлення теми уроку

Вчитель:Сьогодні ми маємо незвичайний урок, урок-подорож по повісті В.П. Астаф'єва "Останній уклін". Під час цієї подорожі спробуйте зрозуміти те, що відчував головний герой твору і як відбувалося становлення його особистості. Мені хотілося б, щоб цей урок був і уроком – відкриттям, щоб ніхто з вас не пішов з порожнім серцем.

Ми починаємо знайомство із творчістю чудового російського письменника В.П. Астаф'єва. У сучасної літературиВ.П. Астаф'єв – один із послідовних прихильників відображення життєвої правди у своїх творах, конфліктів, героїв та антиподів.

Сьогодні на уроці ми поговоримо про почуття, які втілив письменник у своїй автобіографічній повісті “Останній уклін”, щоб бути готовими до аналізу одного з розділів повісті “Фотографія, де мене немає”.

2. Ознайомлення з біографією письменника

Вчитель:З найяскравішими епізодами життя та творчості письменника нас познайомлять двоє учнів. (Один із них викладає факти біографії, інший – голос автора у часі.)

(Учні знайомлять з біографією та особистими життєвими враженнями письменника. Одночасно показується презентація про життєвий шлях В.П.Астаф'єва.)

3. З історії створення повісті “Останній уклін”

Вчитель:Творчість В.П. Астаф'єва розвивалося далі у двох напрямках:

  • Перше- Поезія дитинства, що вилилося в автобіографічний цикл "Останній уклін".
  • Друге- Поезія природи, це цикл творів "Затеси", роман "Цар-риба" та ін.

Ми ближче познайомимося з повістю "Останній уклін", створеної в 1968 році. Ця повість – своєрідний літопис народного життя, починаючи з кінця 20-х років ХХ століття і до кінця Великої Вітчизняної війни.

Повість не створювалася цілісно, ​​їй передували самостійні розповіді про дитинство. Повість ж склалася, коли було створено її передостання глава “Десь гримить війна”. Тобто повість виникла як би сама собою, це наклало відбиток на особливість жанру – повість у новелах.

А повісті про дитинство та юність – давня і тепер традиційна тема у російській літературі. До неї зверталися і Л. Толстой, і І. Бунін, і М. Горький. Але на відміну від інших автобіографічних повістейу кожному оповіданні-главі Астаф'єва киплять почуття – захоплення та обурення, щастя та горя, радості та смутку, насамперед почуття.

Питання класу:Згадайте, як у літературі називаються твори, які пройняті почуттями та переживаннями автора? (Ліричні.)

Отже, ми можемо говорити про перевагу ліричного початку в повісті. У кожному розділі автор висловлює те, що зараз відчуває сильно і щиро, і тому кожен епізод перетворюється на щось, що містить уявлення і про час, в якому жив головний герой, і про події, які він пережив, і про людей, з якими його звела доля.

4. Подорож повісті

Вчитель зачитує слова В.Астаф'єва: "Ось і почав я помаленьку та поволі писати розповіді про своє дитинство, про село рідне, про його мешканців, про бабусю і дідуся, ні з якого боку не придатних в літературні герої тієї пори".

Вчитель: Спочатку цикл оповідань так і називався "Сторінки дитинства" і чудовий епіграф К. Кулієва передував його.

(Учитель звертає увагу учнів до епіграфу та зачитує його.)

Вчитель: Перший розділ повісті називається "Далека і близька казка". Про події, описані в цьому розділі, нам розповість Таня Ш.

(Переказ-аналіз глави ученицею. Під час оповідання тихо звучить “Полонез” Огінського. (Використовується комп'ютер))

Питання класу:

– Які почуття викликала мелодія, яку грав Вася-поляк у Віті? Якими почуттями письменник наповнив це оповідання? За допомогою яких засобів виразності автору вдається передати почуття героя?

Вчитель зачитує цитату з оповідання:“У ці хвилини не було довкола зла. Світ був добрий і самотній, нічого поганого в ньому не вміщалося… Щеміло серце жалість до себе, до людей, до всього світу, що тане страждання та страх”

Питання класу:Як ви зрозуміли, про що це оповідання-глава? (Про мистецтво бути людяним.)

Вчитель: І мелодія, і почуття дозволили художнику перетворити цю розповідь на вступ до великої та різнобічної розповіді про Росію.

Наступний розділ, на якому ми зупинимося, “Ніч темна-темна”. Про події цього розділу розповість Андрій До.

(Переказ-аналіз глави учнем.)

Питання класу:– Які події викликали тяжкі переживання ліричного героя повісті? Чому навчили його ці події?

Вчитель: Але найпривабливішим, найзначнішим, підкорюючим чином, що проходить через усю повість, є образ бабусі Катерини Петрівни. Вона дуже шанована на селі людина, “генерал”, про кожного дбала і кожному готова була допомогти.

Глава "Бабусин свято" перейнята особливим почуттям автора. З її змістом познайомить нас Марина Н.

(Переказ-аналіз глави "Бабусин свято".)

Питання класу:Героїню якого твору нагадує вам Катерина Петрівна своїм характером, життєвими поглядами? (Бабусю Альоші Пєшкова з повісті М.Горького "Дитинство".)

Вчитель: У заключних розділах повісті розказано про відвідання героєм 86-річної бабусі та смерть її.

Вчитель зачитує слова письменника:

“Баба померла, а онук не зміг поїхати, щоб поховати її, як обіцяв, бо ще не усвідомив тоді всю величезну втрату. Потім усвідомив, але пізно і непоправно. І живе у серці вина. Гнітюча, тиха, вічна. Я знаю, бабуся вибачила б мене. Вона завжди і все мені прощала. Але її нема. І ніколи не буде… І нема кому прощати…”

Вчитель: Якщо всю повість “Останній уклін” назвали “прощанням із дитинством”, то главі “Приворотне зілля” – кульмінація цього твору. Зі змістом цього розділу нас познайомить Аня Н.

(Переказ-аналіз глави "Приворотне зілля".)

Вчитель: Астаф'єв казав: “Пишу я про село, про свою маленьку батьківщину, а вони – велика і маленька – нероздільні, вони – одне в одному. Серце моє навіки там, де я почав дихати, бачити, запам'ятовувати і працювати”

І завершує повість глава “Бенкет після перемоги”. З подіями, описаними у цьому розділі, нас познайомить Діма До.

(Переказ-аналіз глави “Бенкет після перемоги”.)

Вчитель: Найважливішим у цьому розділі і те, що у ній поставлено питання моральному усвідомленні героєм свого високого призначення у житті, історія, його непримиренності до недоліків.

Питання класу:Які почуття в цьому розділі мучать душу Віті Потиліцина? (Нерішучість, сумніви, нове пізнання світу, щирість, гуманність)

Вчитель: Вітя Потиліцин висловлює у цьому розділі свою “концепцію особистості”: “Бажаю спокою та радості як собі, а всім людям”

Він відчуває відповідальність за все зло, що твориться у світі, не може примиритися з будь-яким приниженням людини.

Великий шлях пройшов Вітя Потиліцин – з раннього дитинства до знаменного бенкету після перемоги, і цей шлях – частина народного життя, це історія духовного формування головного героя, як і Альоші Пєшкова з повісті М. Горького “Дитинство”.

“Останній уклін” – “найзаповітніша” книга в творчої біографіїВ.Астаф'єва.

5. Підсумок уроку

Вчитель:Ми закінчили невелику подорож повісті “Останній уклін”. Як ви зрозуміли, про що ця повість? (Про усвідомлення головним героєм у процесі його становлення торжества доброти та гуманності над темними силами зла)

6. Висновок

Вчитель:В.Астаф'єв створює твори, які пройняті почуттям відповідальності людини за все, що існує на землі, необхідності боротьби з руйнуванням життя.

Це та її роман “Сумний детектив” (1986 р.), розповідь “Людочка” (1989 р.). У них автор аналізує багато бід сучасного світу. У романі останніх років свого життя "Прокляті і вбиті" він знову звернувся до військової теми, цій же темі присвячена його повість "Обертон", написана в 1996 році.

Новим у цих творах стає прагнення автора сказати правду про ці трагічні роки, зображення подій війни з позиції християнської моральності.

7. Домашнє завдання

Один із творів, що відносяться до російської класичній літературі, Стала розповідь В. П. Астаф'єва «Останній уклін». Короткий зміст цього художнього творудуже невелике. Однак воно буде представлено у цій статті максимально розгорнуто.

Короткий зміст «Останнього поклону» Астаф'єва

Незважаючи на те, що навіть в оригіналі твір читається лише за кілька хвилин, про сюжет все-таки можна сказати двома словами.

Головний герой короткого змісту"Останнього поклону" Астаф'єва - молодий хлопець, який кілька років провів на війні. Від його особи і ведеться розповідь у тексті.

Для того щоб кожному було зрозуміло, що і як, розіб'ємо цей твір на кілька окремих частин, які будуть описані нижче.

Повернення додому

Насамперед він вирішує відвідати свою бабусю, у якої він проводив багато часу, будучи дитиною. Він не хоче, щоб та його помітила, тож обійшов будинок ззаду, щоб увійти через інші двері. Поки головний герой обходить будинок, він бачить, як сильно він потребує ремонту, як усе довкола запущено і потребує уваги. Дах лазні зовсім провалився, город повністю заріс бур'яном, а сам будинок покосився на бік. Бабуся не тримала навіть кішки, тому всі кути в маленькому будинку погризли миші. Він здивований, що за його відсутності все так розвалилося.

Зустріч із бабусею

Увійшовши до будинку, головний герой бачить, що все в ньому залишилося тим самим. Декілька років увесь світ був оповитий війною, якісь держави стерлися з лиця Землі, якісь з'явилися, а в цьому маленькому будинку все було таким, яким і пам'ятав молодий військовий. Та сама скатертина, ті самі фіранки. Навіть запах - і він був тим самим, яким запам'ятав його головний герой ще дитиною.

Як тільки головний герой ступає за поріг, він бачить бабусю, яка так само, як багато років тому, сидить біля вікна і змотує пряжу. Стара одразу впізнає коханого онука. Побачивши обличчя бабусі, головний герой одразу зауважує, що роки залишили на ній свій відбиток – вона дуже постаріла за цей час. Бабуся довго не відводить очей від хлопця, у якого на грудях блищить Червона Зірка. Вона бачить, яким дорослим він став, як він змужнів на війні. Незабаром вона каже, що дуже втомилася, що відчуває наближення смерті. Вона просить головного героя поховати її, коли вона померла.

Смерть коханої бабусі

Незабаром бабуся вмирає. В цей час головний герой знайшов робоче місцена заводі на Уралі. Він просить, щоб його відпустили лише на кілька днів, але йому відповідають, що з роботи відпускають лише в тому випадку, якщо потрібно поховати батьків. Головному герою нічого не залишається, окрім як продовжувати працювати.

Почуття провини головного героя

У сусідів бабусі, що померла, він дізнається, що стара вже давно не могла носити воду додому - сильно хворіли ноги. Картоплю вона мила в росі. Крім цього, він дізнається, що вона їздила молитися за нього до Києво-Печерської лаври, щоб він повернувся з війни живим, здоровим, щоб сім'ю свою створив і зажив щасливо, ні в чому не знаючи лиха.

Багато таких дрібниць розповідають головному герою в селі. Але все це не може задовольнити молодого хлопця, адже життя, нехай і складається з дрібниць, включає щось більше. Єдине, що добре розуміє головний герой, – бабуся була дуже самотня. Жила вона одна, здоров'я було тендітним, все тіло боліло, а допомогти не було кому. От і справлялася стара якось сама, поки напередодні своєї смерті не побачила свого онука, що виріс і подорослішав.

Усвідомлення втрати близького

Головний герой хоче знати якнайбільше про той час, коли він був на війні. Як же справлялася старенька бабуся тут одна? Але розповісти нема кому, а те, що він чув від односельців, - нічого до пуття не могло розповісти про всі труднощі, які були у старої.

Головний герой намагається донести до кожного читача всю важливість любові бабусь і дідусів, всю їхню любов і прихильність до молодих, яких вони вирощували змалку. Головний герой не здатний висловити свою любов до померлої слова, у нього залишилися лише гіркота і почуття провини за те, що вона на нього так довго чекала, а він не зміг навіть її поховати, як вона того просила.

Головний герой ловить себе на думці, що бабуся - вона пробачила б йому, що завгодно. Ось тільки бабусі більше немає, а отже, і прощати нема кому.

«Останній уклін» – етапний твір у творчості В.П. Астаф'єва. У ньому пов'язані дві основні теми для письменника: сільська та військова. У центрі автобіографічної повісті - доля хлопчика, який рано залишився без матері, якого виховує бабуся. 108

Порядність, трепетне ставлення до хліба, акуратне - до грошей - все це при відчутній бідності та скромності у поєднанні з працьовитістю допомагає сім'ї виживати навіть у найважчі хвилини.

З любов'ю В.П. Астаф'єв малює в повісті картини дитячих пустощів і забав, прості домашні розмови, буденні турботи (серед яких левова частка часу та сил приділяється городним роботам, а також просту селянську їжу). Великою радістю для хлопчика стають навіть перші нові штани, тому що йому весь час перешивають їх зі старих.

У образній структурі повісті центральним є образ бабусі героя. Вона шановна людина на селі. Її великі робочі руки в жилках ще раз наголошують на працьовитості героїні. «У будь-якій справі не слово, а руки всьому голова. Рук шкодувати не треба. Руки, вони всьому смак і вигляд роблять», - каже бабуся. Найпростіші справи (прибирання хати, пиріг з капустою) у бабусиному виконанні дарують оточуючим стільки тепла і турботи, що сприймаються як свято. У важкі роки допомагає сім'ї вижити і мати шматок хліба старенька швейна машинка, де бабуся примудряється обшивати півсела.

Найбільш проникливі та поетичні фрагменти повісті присвячені російській природі. Автор помічає найтонші деталі пейзажу: зіскоблене коріння дерева, яким намагався пройти плуг, квіти і ягоди, описує картину злиття двох річок (Манни та Єнісея), льодоставу на Єнісеї. Величний Єнісей є одним із центральних образів повісті. Все життя людей проходить на його березі. І панорама цієї величної річки, і смак її холоденої водиці з дитинства і на все життя відбивається в пам'яті кожного мешканця села. У цьому самому Єнісеї й потонула колись мати головного героя. І через багато років на сторінках своєї автобіографічної повісті письменник мужньо розповів світові про останні трагічні хвилини її життя.

В.П. Астаф'єв наголошує на широті рідних просторів. Письменник часто використовує у пейзажних замальовках образи світу, що звучить (шурхіт стружки, гуркіт возів, стукіт копит, пісню грициків), передає характерні запахи (ліси, трави, прогорклого зерна). У неспішне оповідання час від часу вторгається стихія ліризму: «А лугом стелився туман, і була від нього мокра трава, никли долу квіти курячої сліпоти, ромашки приморщили білі вії на жовтих зіницях».

У цих пейзажних замальовках є такі поетичні знахідки, які можуть бути підставою для того, щоб назвати окремі фрагменти повісті віршами у прозі. Це уособлення («Тихо вмирали над річкою тумани»), метафори («У росистій траві загорялися від сонця червоні вогники суниці»), порівняння («Ми пробили головами туман, що устала в розпадці, і, пливучи вгору, брели по ньому, ніби по м'якій, податливій воді, повільно і безшумно»),

У самозабутньому милуванні красою рідної природи герой твору бачить насамперед моральну опору.

В.П. Астаф'єв наголошує, як глибоко вкоренилися в житті простої російської людини язичницькі та християнські традиції. Коли герой хворіє на малярію, бабуся лікує його всіма наявними на те засобами: це і трави, і змови на осину, і молитви.

Через дитячі спогади хлопчика вимальовується важка епоха, як у школах був ні парт, ні підручників, ні зошитів. Лише один буквар та один червоний олівець на весь перший клас. І в таких складних умовахвчитель примудряється проводити уроки.

Як кожен письменник-селяр, В.П. Астаф'єв не оминає тему протистояння міста та села. Особливо посилюється воно у голодні роки. Місто було гостинним, поки споживав сільську продукцію. А з порожніми руками він неохоче зустрічав мужиків. З болем В.П. Астаф'єв пише про те, як понесли мужики та баби з торбинками речі та золото в «Торгсини». Поступово туди здала бабуся хлопчика і в'язані святкові скатертини, і одяг, що зберігається для смертної години, а в найчорніший день - сережки загиблої матері хлопчика (останню пам'ятну річ).

В.П. Астаф'єв створює в повісті яскраві образи сільських жителів: Васі-поляка, який вечорами грає на скрипці, народного умільця Кеші, що майструє сани та хомути, та інших. Саме у селі, де все життя людини проходить на очах односельців, видно кожен непривабливий вчинок, кожен невірний крок.

В.П. Астаф'єв наголошує і оспівує в людині гуманний початок. Наприклад, у розділі «Гуси в ополонці» письменник розповідає про те, як хлопці, ризикуючи життям, рятують гусей, що залишилися під час льодоставу на Єнісеї в ополонці. Для хлопчиків це не просто чергова дитяча відчайдушна витівка, але маленький подвиг, випробування на людяність. І хоча подальша доля гусей все одно склалася сумно (одних поцькували собаки, інших з'їли односельці в голодний час) іспит на мужність та небайдуже серце хлопці таки витримали з честю.

Збираючи ягоди, діти навчаються терпіння та акуратності. «Бабуся казала: головне в ягодах – закрити дно посудини», – зазначає В.П. Астаф'єв. У простому житті з її нехитрими радощами (рибалкою, лаптою, звичайною сільською їжею з рідного городу, прогулянками лісом) В.П. Астаф'єв бачить найбільш щасливий та органічний ідеал людського існування на землі.

В.П. Астаф'єв стверджує, що людина не повинна почуватися сиротою на батьківщині. Він також вчить філософськи ставитися до зміни поколінь землі. Однак письменник підкреслює, що людям необхідно дбайливо спілкуватися один з одним, бо кожна людина неповторна і унікальна. Твір «Останній уклін» несе у собі, таким чином, життєствердний пафос. Однією з ключових сцен повісті є сцена, в якій хлопчик Вітя садить разом із бабусею модрину. Герой думає про те, що дерево скоро виросте, буде великим і красивим і принесе багато радості і пташкам, і сонечку, і людям, і річці.