Обслуговування автомобіля

Конспект уроку з образотворчого мистецтва «Зображення тварини в обсязі. Образ тварини у виразній позі. Пластилін. Конспект уроку з навколишнього світу "образи тварин у народній творчості" Форми та методи навчання

Конспект уроку з образотворчого мистецтва «Зображення тварини в обсязі.  Образ тварини у виразній позі.  Пластилін.  Конспект уроку з навколишнього світу

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

середня загальноосвітня школа селища Солідарність

Єлецького муніципального району Липецької області

Конспект уроку

образотворчого мистецтва у 2 класі

Тема:« Зображення з пам'яті та уяви (тварини).

Вираз характеру зображуваних тварин»

Підготувала та провела

вчитель

початкових класів

Пантелєєва Наталія Іванівна

2016 р.

Вид заняття: малювання з пам'яті та подання.

Цілі: продовжити знайомство з анімалістичним жанром малювання;

дати уявлення про вираз художником - анімалістом характеру звіра через форму тіла, рух, про посилення характерного для більшої виразності;

познайомити дітей з поняттям «статика» та «динаміка»;

розвивати творчі здібності, спостережливість, увагу, графічні навички, дрібну моторику рук;

прищеплювати любов до природи, виховувати дбайливе ставлення до всього живого; виховувати художню культуру, смак дітей;

формувати естетичне ставлення до навколишнього світу, художньо-творчу активність через освоєння художніх знань, умінь, навичок у галузі мистецтва;

розвивати інтерес до читання творів про тварин;

зміцнювати міжпредметні зв'язки.

Заплановані результати:

Предметні: дізнаються про суть понять «динаміка» та «статика»; познайомляться із творами художників-анімалістів; навчаться малювати тварин з передачею їхнього стану (спокою чи руху), характеру, настрою.

Метапредметні:

Пізнавальні - навчаться отримувати необхідну інформацію, що розширює уявлення про техніку малювання; знаходити вирішення творчої проблеми;

Регулятивні - навчаться виконувати контроль у формі звірення способу дії та його результату із заданим еталоном з метою виявлення відхилень та відмінностей від еталона, вносити необхідні доповнення та корективи; навчаться приймати та зберігати навчальне завданняоцінювати свою роботу на уроці,

комунікативні – оволодіють здібностями ініціативно співпрацювати з учителем, однокласниками, відповідати на запитання, робити висновки.

Особистісні: мають мотивацію до навчальної та творчої діяльності, зорієнтовані на чуйне та дбайливе ставлення до тварин.

Інформаційно-технічні ресурси: комп'ютер, діапроектор, інтерактивна дошка, презентації.

Обладнання: Для вчителя: ІКТ,методична таблиця (пропорції тварини та послідовність виконання малюнка); фотографії, іграшки, сувеніри, що зображають тварин, книги для виставки, альбом, фарби, олівець, гумка.;

для учнів- художнє приладдя для малювання фарбами.

Зоровий ряд: ілюстрації на тему, фотографії тварин, репродукції робіт художників: Є. Чарушіна, Є. Рачова, Ю. Васнецова, А. Дюрера, Є. Лансере, П. Клодта, В. Сєрова, В. А. Ватагіна, І.С. Єфімова, А.М. Лаптєва малюнки дітей.

Хід уроку.

Організаційний момент. Психологічний та емоційний настрій .

Читайте науки, любите мистецтво,

Без жалю беріться за працю.

Діти! Тоді благородні почуття

У вас шляхетний ґрунт знайдуть!

Актуалізація потрібних знань.

Діяльність вчителя.

На уроках малювання ми багато говорили про роль образотворчого мистецтва у житті. Образотворче мистецтво говорить мовою різних жанрів: вже знайомих вам і тих, про які вам ще доведеться дізнатися.

Згадайте, які види образотворчого мистецтва ви знаєте.

Діяльність учнів.

(Образотворче мистецтво ділиться на п'ять видів: архітектура, скульптура, графіка, живопис, ДПІ)

Діяльність вчителя.

Кожен із цих п'яти видів мистецтва ділиться на жанри. Найяскравіше це проявляється у живописі та графіці.

II . Актуалізація знань.

Що ж таке жанри у образотворчому мистецтві?

Художники пишуть різні картини. На одних ми бачимо природу, на інших - людей, треті розповідають нам про повсякденні, звичайні речі. І ось за змістом картин їх почали ділити на жанри: зображення природи – пейзаж, речей – натюрморт, людину – портрет, подій життя – сюжетно – тематична картина.

(Звучить запис пісні поета М. Яснова «Про картини», діти дивляться на репродукції, що демонструються, і намагаються визначити жанр мистецтва).

Якщо бачиш на картині-

Намальована річка,

Або ялина і білий іній,

Або сад чи хмари,

Або снігова рівнина,

Або поле чи курінь,

Обов'язково картина

Називається ... (пейзаж).

Якщо бачиш на картині

Чашка кави на столі,

Або морс у великому графині,

Або троянду в кришталі,

Або бронзову вазу,

Або грушу або торт,

Або всі предмети відразу,

Знай, що це – … (натюрморт).

Якщо бачиш, що з картини

Дивиться хтось на нас,

Або принц у стародавньому плащі,

Або на зразок верхолаз,

Льотчик або балерина,

Або Колька, твій сусід,

Обов'язково картина

Називається … (портрет).

Художник може зобразити все: ліси та поля, дерева та трави, міста та села, гори та рівнини, океани та космос… Це може бути звір та птах, квітка та сонячний луг, посмішка та сльози людини. Це може бути горе і радість, сміливість і боягузтво, правда і брехня, добро і зло. Це може бути життя людей та багато іншого.

III. Мотивація пізнавальної діяльності. Самовизначення до діяльності.

Відгадайте загадки.

Хто по гілках спритно скаче,

Хто злітає на дуби?

Хто в дуплі горішки ховає,

Сушить гриби на зиму?

(Білка)

Розлиновані конячки,

Наче шкільні зошити

Розмальовані конячки

Від копит до голови.

(Зебра)

Хитра шахрайка,

Руда головка,

Пухнастий хвіст - краса,

Хто це? (Лиса)

Мохнатенька, вусатенька,

Лапки м'ягеньки,

А кігтики гострі.

(кішка)

Добродушний, діловитий,

Весь голками покритий.

Чуєш тупіт спритних ніжок?

Це наш приятель … (Їжачок)

Шубу теплу в колечках

Носить тиха ...

(Овечка.)

Хто так заливисто співає?

Про те, що сонечко встає. (Півень)

А кому всі наші загадки?

Чи здогадалися ви, кого ми зображатимемо сьогодні?

А як називається в образотворчому мистецтві жанр, у якому зображають тварин? (Анімалістичний жанр)

Цей жанр є і в живописі, і в графіці, і скульптурі.

А як називаються митці, які зображають тварин?

Художники, які спеціалізуються у цьому жанрі, називаються – анімалісти. Зображення тварин - тема мистецтво найдавніша. Ще первісні люди зображали на скелях, стінах печер бізонів, сцени полювання. Художники всіх часів малювали, ліпили, писали фарбами тварин. Так народився анімалістичний жанр у образотворчому мистецтві.

Анімаліст - художник, фахівець із зображення тварин. Вони малюють картини, ліплять скульптури життя тварин, птахів, комах, ілюструють книжки про природу.

Художник – анімаліст (від слова animal, у перекладі з латинської - «тварини»).

Зображення тваринного світу можна зустріти у творах живопису, скульптури, графіки, декоративно- прикладного мистецтва, ілюстраціях до наукових та дитячих книг. книжковій графіці, ілюстраціях до казок, байок, алегоричних і сатиричним творам тварина часто «олюднюється», тобто наділяється властивим людям рисами, з вчинками та переживаннями, властивими людині, тварин одягають у костюми.

Наприклад, малюнки Є. Рачова та Ю. Васнєцова. Видатний майстер малюнка А. Дюрер любив зображати коней, зайців та інших тварин. Його роботи відрізняє реалістична точність та пластична виразність. У російському мистецтві яскраві зразкитварин створили такі уславлені художники. Як Є. Лансер, П. Клодт, В. Сєров. Виразним та точним зображенням левів, ведмедів, собак, котів, коней, корів уславилися скульптори Росії. Наприклад, чудові кінні статуї П. К. Клодт (демонстрація слайдів).

Анімалісти малюють картини життя тварин, птахів, комах, риб, ілюструють книжки про природу. Анімаліст повинен бути особливо спостережливим, відрізнятися терпінням та гарною зоровою пам'яттю. Ще він повинен добре знати звички, характер, спосіб життя, зовнішній вигляд тварин і довкілля своїх «моделей», яких зображають. А найголовніше – любити їх. А допомагає нам при цьому – Майстер Зображення. Ознайомлення з художниками анімалістами.

Давайте розглянемо фотографії та репродукції картин. Аналіз зорового ряду та узагальнення вчителя. Творчість відомих російських художників – анімалістів В. А. Ватагіна, І.С. Єфімова, Є.І. Чарушіна, А.М. Лаптєва та інших відзначено поєднанням пізнавального сприйняття тваринного світу із яскравою образною характеристикою. Наприклад, у ілюстраціях Є.І. Чарушина світ тварин розкритий у яскравих образах, з великою теплотою та любов'ю. У нього свої прийоми передачі форми, кольору та фактури.

Скільки книг написано про природу! А скільки письменників бралося за олівець, щоб зобразити своїх героїв: ведмедів, вовків та іншу живність! Але книги Євгена Івановича Чарушина все ж таки неможливо не впізнати: вони впізнавані, самобутні.
Чарушин - художник відрізняється душевністю, теплом почуттів, людяністю. Чарушинські звірі завжди дуже зворушливі, емоційні.Його герої реалістичні та казкові одночасно. Він прагне лаконічними засобами висловити характер кожної тварини, передати радість спілкування з живим. Кого любить малювати Є. Чарушин? Найбільше він любить зображати молодих тварин-дитинчат, зворушливих у своїй безпорадності та цікавих, бо вже вгадується дорослий звір. Намальовані ним зайченята, оливки, вовченята, лисячі, рисята викликають почуття ніжності. Вони дуже живі, ці чарушинські звірята. Під пухнастою шкіркою звірка ми відчуваємо живе тіло, серце чотирилапої істоти, що б'ється, відчуваємо його тепло.
Чарушин лаконічними засобами вміє висловити характер кожного звірка, його «психологію», ми впізнаємо хижака в вискаленому тигренку, бачимо незахищеність зайченя, задиристість півня.

Чому любить крупний план? У зображенні своїх героїв художник часто вдається до великих планів, щоб читач міг розглянути їх характерні рисиадже свого героя художник малює максимально правдиво з погляду біології. Погано намальованих звірів Євген Іванович не міг терпіти. Що роблять герої – тварини?

Це не взагалі звірі – лисиця, вовк, тигр, сова, гусак, олень, собака, кішка. Це їх індивідуалізовані образи. Художник показує своїх героїв у ті моменти, коли їхні характери розкриваються особливо опукло. Він любить показувати їх у дії: оленята стрімко скачуть, маленький ведмедик підіймається на пень, кошеня Тюпа готується до нападу ... З невичерпною енергією Чарушин ілюструє твори С.Я. Маршака, К.І. Чуковського, В.В. Біанкі, М.М. Пришвіна, Д.М. Мамина-Сибіряка, Г.Я. Снєгірьова - письменників-мисливців, знавців лісу, пристрасних природолюбів.
Чарушин – письменник.

Чарушин настільки добре вивчив тварин, що. Створюючи свої малюнки, з легкістю домагався точності передачі форми чи пропорції. Кожна ілюстрація не схожа на іншу, у кожній свій виразний образ – певний характер у певному стані. Герої Є.І. Чарушина Добрі, привабливі. Вони легко входять у казковий світ. Художник любив зображати дитинчат тварин - пухнастих. М'яких та ще зовсім безпорадних.

Чарушин виробив свій метод ілюстрування – чисто мальовничий. Він малює надзвичайно майстерно, неконтурно, а можна сказати антиконтурно, плямами, штрихами. Тварина може бути зображена просто «кудлатою» плямою, але в ній відчувається і настороженість пози, і характерність руху, і особливість фактури - пружність піднятої дибки довгої і жорсткої вовни разом з пуховою м'якістю густого підшерстка. Головним художник вважав створення образу, «а якщо ні образу, так і зображати нема чого, і залишається інший процес роботи - на зразок рукоділля; це шлях, що йде від механічних навичок».

IV. Організація пізнавальної діяльності.

Дидактична гра"Настрій".

Кожна людина має різний настрій. Вчитель називає ситуацію і просить дітей показати, які почуття вони відчуватимуть у тих чи інших випадках…

Читання вірша вчителем. Під час читання діти показують ті почуття, про які сказано в ньому:

Бувають почуття у звірів,

У рибок, пташок та людей.

Впливає без сумніву,

На нас усіх настрій.

Хто веселиться?

Хто сумує?

Хто злякався?

Хто сердить?

Розсіє всі сумніви

Абетка настрою.

Ви знаєте. Що кожна тварина має свій характер?

Тварини, як люди, бувають сміливі та боягузливі, добрі та злі. Майстер Зображення намагається передати їх характер та настрій.

Що Майстеру Зображення у цьому допомагає?

Характер звіра виражається через рух і форму тіла, стрімкого та гнучкого чи громіздкого та незграбного (пантера та крокодил, ведмідь), витонченого чи могутнього; через пропорції тіла: велика голова, довгі ноги чи короткі лапи, вигнута спина. Великі чи маленькі очі; через виразні деталі: Кудлату або гладку вовну, через форму вух, пазурі, вуса, блиск очей. Художник непросто копіює, він емоційно посилює те, що висловлює характер. Робить видимим те, що зрозумів, відчув. Саме тому митець уважний до своїх відчуттів.

Розглянемо роботи митців. Світ тварин величний і гордий. В одному малюнку художник В. Ватагін створив суворий та грізний образ звіра, а в іншому – сумний. На цьому малюнку в образі грізної пантери художнику вдалося висловити своє ставлення: він милується її силою, потужним тілом та рішучим характером.

На цьому малюнку художник зобразив бегемота повільним і неповоротким. Йому вдалося намалювати тварину сумною та сумною. У веселих непосидючих мавп буває різний настрій. Ця (на фотографії) чимось здивована, мавпи дуже сумно. Вона замислена та спокійна. А ця (на малюнку) мавпа, навпаки, весела, рухлива. Все, що з нами відбувається, викликає у нас різноманітні емоції. Наші почуття бувають, зрозумілі без слів завдяки нашим жестам та виразу обличчя. У персонажів із різними характерами та реакції будуть різними.

Радість. Якщо ваш герой щиро сміється чи радіє, він випрямляється та розправляє плечі. На обличчі з'являється усмішка, а очі, навпаки, можуть перетворитися на щілинки, особливо якщо у твого героя пухкі щоки.

Плач, смуток. Сумно, коли доводиться надавати своєму героєві такий вираз обличчя. Але це треба зробити правильно. Бризнуть сльози, і руки (лапи) самі тягнутися до обличчя (мордочка), щоб змахнути краплі з мокрих щік.

Лють, зло. Якщо твій герой розлютився, він злиться, то малювати його треба насупленим і дивиться спідлоба. Він загрозливо нахилився вперед, стиснув кулаки, і весь його вигляд говорить про готовність до рішучих дій.

Здивування. Міміку здивованого персонажа не сплутаєш ні з якою іншою. Очі твого героя мають бути широко розплющені, зіниці зведені до носа, брови високо піднято. Рот відкритий. Навіть вуха і ті дивують.

У нашій розмові не можна не згадати про способи зображення тварин. Які засоби роботи вам відомі?

Зображати можна за допомогою лінії та плями. Незважаючи на те, що лінія та пляма такі різні поняття, вони тісно пов'язані між собою.

Згадайте, на що вказує товщина лінії. Товсті лінії свідчать про те, що предмет важкий, щільний. Тонкі, навпаки, вказують на його крихкість. Лінія, що змінює товщину, свідчить про складність характеру предмета, його незвичайну пластику. Ковзаючи лінією по силуету тварини, перериваючи її або напружуючи, нарощуючи товщину або збільшуючи гостроту, можна намалювати тварину в будь-якому стані. Розрізняють два стани: статика та динаміка.

Статика – це стан спокою, коли м'язи тварини розслаблені – воно чи спить, чи відпочиває. Тварина в цьому стані малюють м'якими, млявими лініями однієї товщини, лініями, повністю позбавленими гостроти.

Змія, що згорнулася кільцем, дрімає, опустивши вуха і хвіст, собака - це статика. Інша справа – динаміка. Це стан настороженого прислухання, момент стрибка чи просто рівного бігу. У цьому випадку, змінюючи твердість олівця, натискаючи на лінію, змінюючи її характер, вигин, гостроту, ви можете намалювати тварину в русі, спробувати передати занепокоєння, збудження, стрімкість, силу.

Лінія, її багаті можливості, допоможуть вам передати рух. Головне, не забувайте про тиск і характер лінії. І, якщо не вийде з першого разу, не засмучуйтесь.

Малюйте знов і знов, і у вас обов'язково все вийде.

Пам'ятайте, лінія відповідає за пластику, рух, характер. Пляма – за тон, фактуру, силует, обсяг. І коли ми з вами поєднуємо лінію та пляму, тим самим ви робимо свій малюнок багатшим, виразнішим, розширюємо свої можливості.

Давайте розглянемо фотографії та репродукції картин.

Домашні тварини прив'язуються до хазяїна, люблять його.

Хто має домашніх тварин?

У кого є вдома кішка?

А як живуть бездомні тварини? Чим вони харчуються?

Кішка може бути ласкавою та доброю. Але якщо її кошенятам загрожує небезпека, вона всім своїм виглядом ніби каже: «Не підходь, бережися!» Кішки рухливі істоти. Зобразити їх у русі непросто, оскільки вони швидко пересуваються і приймають найнеймовірніші пози.

Кішка - красиве, елегантне, напрочуд тямуще створення з яскравою індивідуальністю, ніжне лагідне і віддане людині. Кішка швидко звикає до будинку і стає милим та близьким другом. Але варто зауважити, що тільки правильно вихована кішка не завдає господареві неприємних турбот, а у важкі хвилини життя допоможе зняти нервову напругу, позбавить стресу, відверне від сумних думок і повсякденних турбот.

Читання вірша вчителем.

Кошеня.

Я знайшла у саду кошеня.

Він нявкав тонко-тонко,

Він нявкав і тремтів.

Можливо, його побили,

Або в будинок пустити забули,

Чи сам він утік?

Я взяла його додому

Нагодувала досхочу…

Незабаром стало кошеня моє

Чудовість просто!

Вовна - як оксамит,

Хвіст - трубою.

До чого ж гарний!

Є. Благініна

Які книги, фільми, мультфільми про тварин ви дивилися, книги яких авторів ви читали?

А чи знаєте ви, що багато тварин, яких художники-анімалісти, фотографи зображували, зникли з Землі? А деякі види тварин на межі зникнення. Так постала Червона книга.

V.Творча практична діяльність.

Зобразити тварину, показавши її характер і настрій: веселий, стрімкий, загрозливий, боягузливий (можна використовувати образи казкових тварин).

Основні етапи роботи художника – анімаліста над зображенням тварини:

1. Аналіз основних форм, частин тіла.

2. Уточнення пластики, характерних рухів.

3. Ознайомлення з поведінкою та способами пересування.

4.Особливості зовнішнього вигляду(шкіра, хутро, пір'я, луска тощо).

5.Вивчення середовища.

Етапи роботи:

Визначаємо композицію.

Композиція малюнка – це розташування на аркуші паперу персонажів та предметів.

Якщо ви спробуєте зобразити багато подій на одному аркуші, то може виникнути плутанина. Виберіть якусь одну тварину. Це буде сюжет вашого малюнка.

Сюжет підкаже вам, як треба розмістити аркуш паперу: горизонтально чи вертикально. Тепер визначте головне у своєму малюнку та помістіть це головне у середину листа, легко намітивши контури олівцем. Для цього попередньо потрібно легкими дотиками олівця намітити межі майбутнього малюнка, визначаючи його висоту та ширину. Коли ви перевірите всі пропорції та поправите деталі, можна буде розпочати остаточне промальовування.

Спочатку продумай пропорції персонажа і, уявивши, як він рухатиметься. Намітьте скелет та об'єм. Пам'ятайте! У русі форми тіла та її частин можуть змінюватися: стискатися, витягуватися. Тіло може змінювати форму, але зберігати свій обсяг.

Показ учителем досвіду. Якщо взяти в руки пластилінову кульку, а потім розплющити її в коржик, то обсяг пластиліну не зміниться, а зміниться тільки його форма. Коли предмет розташований і намічені його обриси, слід знаходити і розміщувати основні частини предмета, виявляють його форму. У процесі роботи не слід зосереджувати свою увагу на кінчику олівця, лініях, що проводяться, а потрібно орієнтуватися на всю зображувану форму в цілому.

Коли уточнено намічені форми та виявлено окремі частини та дрібні деталі, необхідно підкреслити на малюнку характерні риси для надання йому виразності.

2) Легкими штрихами намічаємо межі малюнка, встановлюємо розміри голови, шиї, тулуба та хвоста, виконання первісного начерку загальної форми починають з тулуба, як найбільшої частини. Домашня кішка - типовий представник сімейства котячих. Вона має подовжений тулуб та невисокі ноги. На короткій шиї посаджено широку, коротку голову. Хвіст середньої довжини, волосяний покрив рівномірно покриває тулуб, шерсть коротка та гладка.

3) Приступаємо до уточнення форм,опрацьовуємо світлотіні, починаючи з темних областей. - Вимоги до робіт:

1) анатомічні вірні;

2) дотримання пропорцій;

3) передача рухів;

4) промальовування дрібних деталей (вовна, очі та ін);

5) загальна завершеність, виразність;

6) акуратність виконання.

Під вашими олівцями може ожити будь-який предмет. І не просто жити. Персонажі у ваших малюнках повинні відчувати та діяти. Казкові персонажі, предмети і тварини можуть бути схожими на людей, носити одяг і навіть рухатися, як люди. Але достовірність важлива не менше ніж творча фантазія. Наприклад, лося треба малювати так, щоб він не був схожим на собаку з рогами. Бажаю, щоб у кожній створеній вами роботі проглядалася особистість, відображалися найкращі сторони вашої душі.

VI. Фізкультхвилинка.

Я малюю.

Я смужку проведу, Раз! Сходинка! А потім знову

А потім іншу. Два! Сходинка! Стану малювати!

Рівно пензлик веду - Відпочину - як я Л. Герасимова

Лісеня малюю. Небагато,

VII. Індивідуальна робота з учнями.

VIII. Рефлексіянавчальної діяльності.

1) Терпіння дає вміння.

2) Це успіх.

3) Не будь квапливим, а будь терплячим.

4) Недбайливий двічі справу робить.

5) Перо пише, а розум водить.

6) Захотів – зробив.

Що найцікавіше було на уроці?

Найважче?

Найважливіше?

Чи потрібен вам був наш урок? Чому?

IX. Підбиття підсумків уроку. Експрес – виставка

Аналіз загальних помилок.

Оцінка виконаних робіт.

Що нового ви дізналися на уроці?

Заключне слововчителі.

Подивіться, хлопці, які різні та цікаві вийшли у вас тварини. Скільки вас у класі – стільки і видінь різних тварин. У ваших роботах ви зуміли висловити своє особисте ставлення до зображеного. Виразні композиції, оригінальні підходи надали неповторності вашим роботам, вашим творам.

За вашими роботами видно, що ви сьогодні зробили перші кроки у освоєнні техніки зображення тварини. І хоча не все відразу у вас вийшло досить чітко і пропорційно, але, тільки пробуючи, постійно замальовуючи якихось тварин, ви зможете навчитися правильно, зображати їх, домагаючись подібності.

Дуже рада, що всі добре засвоїли виразні особливості зображення тварин.

X.Домашнє завдання:

Поспостерігати за поведінкою свійських тварин, помилуватися пластикою їх тіла та рухів.

Скласти невелика розповідьпро дану тварину.

Знайти у книгах зображення тварин і подумати, який характер звіра та який його настрій зобразив митець.

Список використаної литературы:

1.Коротєєва Є.І. Образотворче мистецтво: Підручник для 2 класу. - М.: «Освіта».2015 - 144с.

2.Неменський Б.М., Неменська Л.А., Коротєєва Є.І. Уроки образотворчого мистецтва. 1-4 класи: Поурочні розробки. - 2-ге вид. – М.: – 2015 – 240с.

3. Маршак С. Дітки у клітці. Малюнки Є. Чарушіна.Друге видання. Л., Детгіз, 1936. 20 с.

4. Є. Благініна. Вірші.-Видавництво «Стрекоза-Прес». 2012-20 с.5.Н.Сладкова. 5. Розповіді про тварин. - Видавництво «Самовар». 2013-118 с.

Використані матеріали та Інтернет - ресурси:

Музичний ряд:

1. Фрагмент із фантазії для інструментального ансамблю «Карнавал тварин» К. Сен – Санса, фрагмент музики для інструментального ансамблю до передачі «У світі тварин».

2.Пісня Г.Гладков, М. Яснов «Про картини»

3. http://muzikabesplatno.ru/muzikabesplatno/%D0%B3%D1%80.%20%D0%9A%D1%83%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%83%D0%B7% D0%B0%20%D0%B8%20%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B9%20%D0%93% D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%BE%D0%B2%20(%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%85%D0%B8%20%D0 %9C.%20%D0%AF%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0)

Бесіда для молодших школярів на тему: "Знайомство з творчістю художників-анімалістів, основоположників анімалістичного жанру Росії".

Горбова Надія Юріївна, викладач МБОУ ДОД "Дитяча школа мистецтв" Яранського району Кіровської області, місто Яранськ.
Опис:даний конспект уроку знайомить із творчістю основоположників анімалістичного жанру у Росії, дається коротка історіяжанру.
Призначення:призначений для вчителів ІЗО, педагогів додаткової освітиз метою знайомства молодших школярів із зображенням світу тварин у творчості художників-анімалістів.
Ціль:знайомство дітей із творчістю художників-анімалістів У. А. Ватагіна, І. З. Єфімова, Д. У. Горлова, є основоположниками анімалістичного жанру у Росії.
Завдання:
- продовження вивчення анімалістичного жанру;
- Розвиток інтересу до вивчення тваринного світу;
- розвиток здібностей порівнювати, аналізувати;
- закріплення знань про різноманіття художніх засобів, матеріалів за допомогою яких можна втілити образ тварини;
- закріплення знань про графічні матеріали;
- розширення кругозору.

Матеріали та обладнання:фотоматеріали про творчість художників, кросворд про тварин у загадках
Хід уроку
I.Організаційний момент(перевірка готовності учнів)
Щоб природі стати іншим,
Таємниці її дізнатися,
Усі загадки розгадати,
Навчіться спостерігати,
Будемо разом розвивати у себе уважність,
А допоможе все дізнатися про нашу допитливість.

ІІ. Актуалізація знань учнів на тему:
Вчитель:Хлопці на минулому уроці ми розглянули як образ тварини втілюється в народному декоративно-ужитковому мистецтві.
- Давайте згадаємо, з якою народною іграшкоюми познайомилися? (богородській, городецькій, філімонівській).
- Образ якої тварини в них втілюється? (Кінь, олень, індик, баран, курочки, ведмідь).
– Які ще види декоративної народної творчості ми розглянули, де зустрічається образ тварини? (Образ тварини зустрічається і в городецькому розписі: кінь, кіт, лев, павич; народної вишивки, жостовських тацях).

ІІІ. Вивчення нової теми
Сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю російських художників-анімалістів, які все своє життя присвятили тваринам: вивчали їхні звички, малювали, втілювали їхній образ у різних художніх матеріалах. Тварини є головною темою, «Героєм» твору, його зображення є основною метою художника.
Художників, які працюють у цьому жанрі, називають анімалістами.
Анімалізм (від латів. animal тварина, звір) - одне із найдавніших жанрів образотворчого мистецтва, присвячений тваринному світу.
Приклади неперевершеної досконалості у зображенні тварин дає первісне мистецтво. Наскельні малюнки, знайдені в Іспанії (Альтаміра), Франції (Ласко, Фон де Гом), Росії (на Південному Уралі), вражають дивовижною життєвістю передачі вигляду та рухів тварин – биків, диких коней, оленів, ведмедів, бізонів. Зображали їх простими засобами: вугіллям, глиною.

У Стародавньому Єгипті, в державах стародавньої Америки зображення тварин, в яких бачили втілення богів, зустрічаються в живописі, скульптурі, прикрасах, які часто виконували роль «оберегів» від злих сил. Кішка, крокодил, чорний бик, жук-скарабей - це все священні тварини Єгипту.


Жерці з цієї країни вважали, що будь-яке його зображення не лише прикрасить будинок, а й захистить усіх, хто живе в ньому від біди, негативної енергії і навіть хвороб і смерті.


Зображення жука-скарабея часто зустрічається у ювелірних виробах.
У Китаї, у його темпераментному мистецтві, звір зображується у різних матеріалах: дорогоцінних металах, фарфорі, фаянсі, камені, папері. Хлопці, яка тварина зображена на фотографії?


Учні:дракон.
Вчитель:Китайський дракон означає все позитивне, добре і має позитивний початок.


У Китаї також люблять зображати тигрів. Тигр символізує пристрасть, могутність та відвагу, але також руйнування та лютість. Його позитивне значення визначалося тим, що він виганяв та пожирав диких свиней, які спустошували поля.
Рельєфні візерунки з казковими звірами прикрашають стіни давньоруських білокам'яних храмів (Дмитровський собор у Володимирі, церква Покрови на Нерлі).


У середньовічному мистецтві звірі та птахи стали символами, що «говорять»: собака означала вірність і захист, голуб – мир і надію, мавпи – низовинні людські пристрасті та бажання. Особливе місце зайняв образ ягняти (ягня) – символ невинної жертви Христа.


Давайте простежимо шлях художників, які присвятили свою творчість світу тварин у всьому його різноманітті в Росії, - це В. А. Ватагін, І. С. Єфімов, В. А. Сєров, Д. В. Горлов.
Кожен їх був яскравою індивідуальністю, кожен йшов своїм самостійним шляхом, і вони разом стояли біля витоків анімалістичного жанру у Росії.
Василь Олексійович Ватагін (1884–1969).
Василь Олексійович Ватагін був великим трудівником - вражає безліч робіт, що залишилися після нього. Твори Ватагіна зберігаються у багатьох музеях країни, зокрема у Третьяковській галереїта у Російському музеї.
Безкорислива відданість Ватагіна справі свого життя, вимогливість до себе, здатність вчитися до кінця своїх днів зробили його однією з найвидатніших постатей в анімалістичному жанрі. Його можна назвати основоположником московської анімалістичної школи.
«З того часу, як я пам'ятаю себе, моїм улюбленим заняттям було малювання», - згадує Ватагін у своїх автобіографічних нотатках.
Як ви вважаєте, кого він малював?
Учні:тварин.
Вчитель:Тому що все життя митця було віддано вивченню та зображенню світу тварин.
Стиль робіт Ватагіна початку 1900-х років складався під впливом його численних подорожей Росією та за кордоном. Він об'їздив північ і південь Росії, протягом кількох років малював у зоопарках Європи, збираючи матеріал про екзотичні тварини для Московського університету, відвідав Грецію, Сицилію, Константинополь.
Ватагін малює тварин графічними матеріалами.


Створює скульптуру в дереві та камені.


У художника була схильність зображати тварин дуже натуралістично.


Дуже багато малював тварин із Московського зоопарку.




Хлопці, як ви вважаєте, якими графічними матеріалами виконані малюнки?
Учні:кольорові олівці, акварель.
Вчитель:Так, вірно! Художник використовує лише три кольори, але які виразні малюнки вийшли. Головним виразним засобомслужить лінія.
Поступово він виробляє мову простий і ясний. Його «палітра» збагачується, крім дерева, він працює у мармурі, фаянсі, теракоті, майоліці, ріже по кістці. Він досконально вивчив можливості різних матеріалів та навчився ними користуватися.
Почуття невичерпної любові до тваринного світу, захоплення і схиляння перед його разючою різноманітністю і досконалістю,-лежали в основі творчості Ватагіна. Він часто звертається до жанру тваринного портрета:
Хлопці, чия це голова?


Учні:Голова мавпи,
Вчитель:У портретах тварин Ватагін допитливо і доброзичливо проникає в внутрішній світзвіра. У жанрових скульптурах він уміє тактовно та ясно передати прояви звірячої ласки, дружби, кохання. Такі його «Пантери, що грають»,


«Ведмеді, що грають», «Мавпа з дитинчатою» та багато інших. Ватагін мав «почуття звіра», як говорив він сам, що допомагає йому любити і творчо осмислювати світ живої природи.
Хлопці, ви напевно читали про Мауглі?
Учні:так.
Вчитель:«Мауглі» була улюбленою книгою Ватагіна. До неї він малював ілюстрації». У цих ілюстраціях об'єдналися його глибоке знання тваринного світу та фантастичні спогади подорожі художника Індією.



Крім «Мауглі» Ватагін проілюстрував велику кількість дитячих книг із творами А. Чехова, Л. Толстого, Джека Лондона, Сетон-Томпсона та інших.

Фізмитка «Звірина зарядка»

Звіряча зарядка
Раз - присядка,
Два – стрибок.
Це заяча зарядка.
А лисята як прокинутися
(кулачками потерти очі)
Люблять довго потягнутися
(потягнутися)
Обов'язково позіхнути
(позіхнути, прикриваючи рот долонькою)
Ну і хвостиком вильнути
(Рух стегнами в сторони)
А вовченята спинку вигнути
(прогнутися в спині вперед)
І легенько підстрибнути
(легкий стрибок нагору)
Ну, а ведмедик клишоногий
(Руки напівзігнуті в ліктях, долоні з'єднані нижче пояса)
Широко розставивши лапи
(ноги на ширині плечей)
То одну, то обидві разом
(переступання з ноги на ногу)
Довго тупцює на місці
(розгойдування тулуба в сторони)
А кому зарядки мало –
Починає все спершу!
(Розвести руки в сторони на рівні пояса долонями вгору)

Учнем Василя Ватагіна був Дмитро Володимирович Горлов. Творча діяльністьГорлова тісно пов'язана з дітьми та роботою для них.
Художник займався розробками дитячих іграшок.
У той час був нудний асортимент млявих муляжів з натуральним забарвленням.
Їм було розроблено понад сто зразків виробів з дерева та пап'є-маше, багато з яких з рухом, із шарніровкою. Користувався успіхом його слоненя, виконане з різних деталей. Він рухав вухами та хоботом, міг то статечно, як дорослий слон, виходжувати, то пустотливо бігти. А щеня повертало голову і, залежно від градуса повороту, було то сумним, то веселим.


Слон гумовий.
Його іграшки несли добро.
Сам художник дуже любив тварин – у його будинку завжди були собака, кролики, голуби, миші. Малювати ж Дмитро Володимирович почав із двох років. У роки Громадянської війнибуло не до навчання, доводилося багато працювати і навіть виступати у цирку. Недовго позаймався у різних студіях, а головні уроки художника-анімаліста отримав, спостерігаючи за тваринами та роблячи їх замальовки. Про це з гордістю писав в анкеті: спеціальність набув у Московському зоопарку.
Разом із Ватагіним Горлов працював і над скульптурними групами тварин – для нового входу до Московського зоопарку (1936):


«У мене немає улюбленого матеріалу, – пише він, – є улюблена тема… будь-який матеріал цікавий, але найцікавіше – підібрати до нього ключі». І він працював у дереві, камені, теракоті, майоліці, фаянсі, шамоті, фарфорі, металі, пап'є-маші…


Малюнок, фарфор.


Ведмедик на пні.


Ось такий дикобраз – олівниця. Це не лише скульптура тварини, а й корисна річ)). Його звірятка дуже добрі, затишні.
Дмитро Володимирович вважав себе насамперед скульптором-анімалістом, але ніколи не розлучався з олівцем та ручкою. Малювання було йому настільки нагальною необхідністю, що до кінця життя сам художник був приголомшений кількістю намальованого і написаного.
Крім іграшок та порцеляни, заслужений художник РРФСР Дмитро Володимирович Горлов оформив близько шістдесяти книг.




Хлопці, ви всі напевно знайомі з байками Івана Андрійовича Крилова. Назвіть їх, будь ласка.
Учні:«Лебідь, рак та щука», «Ворона та лисиця», «Свиня під дубом».
Вчитель:Молодці! Дмитро Володимирович Горлов створив серію із восьми горельєфів до пам'ятника Крилову із бронзи.



Ілюстрація до байки І.Крилова "Квартет"


Інший чудовий художник Валентин Сєров виконав безліч чудових ілюстрацій до байок Крилова. Цій справі він присвятив понад 15 років.



З дитинства Валентин Олександрович любив будь-яку «животину». Він любив спостерігати за тваринами, помічати особливості поведінки та схожості з людьми. Художник малював їх багато та охоче.
Робота настільки захопила художника, що в результаті з'явилася величезна кількість нарисів, замальовок та закінчених картин на тему крилівських байок.


Подивіться якесь цікаве композиційне рішення ілюстрації до байки «Ворона і Лисиця». Відштовхуючись від рядка «На ялина ворона видерся», Сєров дає нам відчути, що ворона справді високо піднялася, сівши на ялинову гілку. Художник поміщає її на перший план, звідки вона бачить унизу крихітну лисичку, що вирізняється в лестощі.
Сєров намагається надати кожному героєві індивідуальні риси.
Учень Валентина Сєрова, Іван Семенович Єфімов (1878–1959), продовжує експериментувати з матеріалами, створюючи образи тварин.
«І. З. Єфімов – особливий художник: не скульптор, а винахідник нових форм»- говорив нього А. А. Фаворський.
Особливо приваблювала художника можливість використання нових матеріалів, що мало вживалися раніше. Дивно точно художник відчуває матеріал, він допомагає йому у втіленні образа.



У цій скульптурі куля, порожня всередині, наповнюється водою, її тримає легкий мідний поясок – обруч із рибками. Жовтий міді дельфін, блищачи своїм тілом, спрямований вниз, вздовж кулі. Ця робота ще раз підтверджує, наскільки безмежна фантазія Івана Єфімова.
З дивовижною характерністю передаючи звичку своїх моделей, Єфімов в той же час освоює матеріал, обігруючи фактуру тонких мідних листів, розрізаючи їх ножицями, загинаючи стружками тощо. Він працює також у бронзі («Бій лосів», 1936) , дереві («Ведмедиця», 1927), склі («Берегівця», 1923), фаянсі («Зебра», 1927; «Кішка з кулею», 1935)


І. С. Єфімов своїми роботами зробив великий крок у здійсненні своєї ідеї про злиття архітектури зі скульптурою: його паркові скульптури-фонтани чудово вписуються у повітряне середовище. Особливо виразний наскрізний рельєф Олень з виноградом (1950).


Художник виконує навіть малюнки із дроту.
Хлопці, як ви вважаєте, що це за тварини на малюнку?


Учні:баран та кенгуру.
Вчитель:Так, мабуть, виконані з дроту. Як незвичайно!

IV. Закріплення вивченого під час уроку.
В основі творчості художників, з якими ми сьогодні познайомилися, лежала невичерпна любов до тваринного світу, захоплення та схиляння перед його разючою різноманітністю та досконалістю.
Щоб стати хорошим художником-анімалістом, необхідно глибоко вивчити натуру, зібрати багато матеріалу про тварин, їх звички та життя. Для початку можна розпочати із зоопарку.
Якщо художник має любов до якоїсь теми, то йому байдуже якими художніми матеріаламипрацювати.

V. Заключний етапуроку.
1) Сьогодні на уроці ми детальніше познайомилися з яким жанром образотворчого мистецтва? (анімалістичним)
2) Що таке анімалістика? (Зображення тварин).
3) Хто першим виконав малюнки тварин і де вони були? (первісні люди малювали у печерах)
4) З творчістю якихось російських художників-анімалістів ви познайомилися сьогодні на уроці? (Сєров, Ватагін, Горлов, Єфімов).
5) За допомогою яких матеріалів митці втілювали образ тварини? (Глина, метал, малювали аквареллю, олівцями).
Якщо дозволяє час, можна запропонувати дітям розгадати кросворд.

По горизонталі:

1. Хто восени холодною
Ходить похмурий та голодний?
(Вовк)

3. Живе спокійно, не поспішає,
Про всяк випадок носить щит.
Під ним, не знаючи страху,
Гуляє... (черепаха)

7. Звір я горбатий,
А подобаюся хлопцям.
(Верблюд)

По вертикалі:

2. Що за ковзани -
На всіх тільники.
(Зебри)

4. Біля порога плаче,
Коготки ховає,
Тихо в кімнату увійде,
Замуркоче, заспіває.
(кішка)

5. Взимку спить,
Влітку – вулики ворушить.
(Ведмідь)

6. За деревами, кущами
Промайнуло наче полум'я.
Промайнуло, пробігло...
Нема ні диму, ні пожежі.
(Лиса)

Домашнє завдання:постаратися виконати копію малюнка тварини, виконаного художником-анімалістом.
Буду рада конструктивній критиці.

Художня діяльність для школярів

Урок образотворчого мистецтва 3 клас.

Вчитель Осмоловська Юлія Петрівна

МБОУ «ЗОШ ім П.Н.Бережнова» с.Нижня. Покровка Перелюбського р-ну Саратівської області

Тема: Анімалістичний жанр. Передача звичок та характеру тварин у творах живопису, графіки та скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва

Ціль: Розглянути анімалістичний жанр як вид образотворчого мистецтва, створити портрет тварини.

Завдання

    Ознайомити учнів із анімалістичним жанром;

    Розвивати спостережливість, вміння помічати характерні риси тварини, що портретується;

    Показати нерозривний зв'язок людини та тварини, сформувати розуміння необхідності захищати та вивчати природу

Матеріал:будь-які графічні чи мальовничі засоби.

Зоровий ряд:мультимедійна презентація зтворами О.І. Чарушіна, А. Дюрера, В. Сєрова, В. Ватагіна

Хід уроку.

Організаційний момент. Психологічний та емоційний настрій.

Читайте науки, любите мистецтво,

Без жалю беріться за працю.

Діти! Тоді благородні почуття

У вас шляхетний ґрунт знайдуть!

Актуалізація потрібних знань.

Діяльність вчителя.

На уроках малювання ми багато говорили про роль образотворчого мистецтва у житті. Образотворче мистецтво говорить мовою різних жанрів: вже знайомих вам і тих, про які вам ще доведеться дізнатися.

Згадайте, які види образотворчого мистецтва ви знаєте.

Діяльність учнів.

(Образотворче мистецтво ділиться на п'ять видів: архітектура, скульптура, графіка, живопис, ДПІ)

Діяльність вчителя.

Кожен із цих п'яти видів мистецтва ділиться на жанри. Найяскравіше це проявляється у живописі та графіці.

    Перші наскельні малюнки первісних людей. Що вони зображували?

    Чому саме образ тварини був першим та основним зображенням у стародавньому світі?

Тварина - це джерело життя для людини у стародавньому світі. М'ясо тварин вживали в їжу, з-поміж них шкур робили одяг, взуття та житло. Можна сказати, що людина нерозривно пов'язана з тваринним світом і залежить від неї. У прирученому звірі людина знайшла захисника свого добробуту та відданого друга.

Зображення яких тварин залишив нам древній світ?

У стародавньому світі зображення тварин були символічними.

    Сфінкс - уособлення єдності тварини та людини.

    В ассірійській культурі образ крилатого бика з головою людини, в грецькій – кентавра.

    Кішка символізувала мудрість та грацію, лев – силу та лють.

Отже, який висновок щодо розмови ми можемо зробити? (Тварина стає не тільки джерелом матеріального існування людини, а й засобом її духовного розвитку, втіленням краси та досконалості. Образ тварини займає значне місце у образотворчому мистецтві)

З'явився окремий жанр, який отримав назву анімалістичний.Художники-анімалісти оспівує дивовижний світживої природи.

Подивіться на слайди та назвіть імена художників – анімалістів. (Леонардо да Вінчі, Є.І. Чарушин, А. Дюрер, В. Сєров, В. Ватагін)

Відгадайте загадки.

Хто по гілках спритно скаче,

Хто злітає на дуби?

Хто в дуплі горішки ховає,

Сушить гриби на зиму?

Розлиновані конячки,

Наче шкільні зошити

Розмальовані конячки

Від копит до голови.

Хитра шахрайка,

Руда головка,

Пухнастий хвіст - краса,

Хто це? (Лиса)

Мохнатенька, вусатенька,

Лапки м'ягеньки,

А кігтики гострі.

Добродушний, діловитий,

Весь голками покритий.

Чуєш тупіт спритних ніжок?

Це наш приятель … (Їжачок)

Шубу теплу в колечках

Носить тиха ...

Хто так заливисто співає?

Про те, що сонечко встає. (Півень)

А кому всі наші загадки?

Чи здогадалися ви, кого ми зображатимемо сьогодні?

А як називається в образотворчому мистецтві жанр, у якому зображають тварин? (Анімалістичний жанр)

Твори анімалістичного жанру закликають берегти, любити та вивчати тваринний світ, природу.

Зобразити тварину з натури дуже важко. Кішка чи собака не позуватимуть вам годинами. Тому митець має довго спостерігати за ними, як, наприклад, Є. Чарушин, який приходив до зоопарку рано вранці і спостерігав за звичками та поведінкою тварин.

Практична частина.

Завдання:виконати нариси свійських тварин з пам'яті у різному емоційному стані. Малюнок у графіку

Завдання диференційоване.

1. малюємо самостійно

2. малюємо з опорою на схему ( поетапне малювання)

3. допомога однокласника, вчителя

Індивідуальна робота з учнями.

Подивіться, хлопці, які різні та цікаві вийшли у вас тварини. Скільки вас у класі – стільки та видінь різних тварин. У ваших роботах ви зуміли висловити своє особисте ставлення до зображеного. Виразні композиції, оригінальні підходи надали неповторності вашим роботам, вашим творам.

За вашими роботами видно, що ви сьогодні зробили перші кроки у освоєнні техніки зображення тварини. І хоча не все відразу у вас вийшло досить чітко і пропорційно, але, тільки пробуючи, постійно замальовуючи якихось тварин, ви зможете навчитися правильно, зображати їх, домагаючись подібності.

Дуже рада, що всі добре засвоїли виразні особливості зображення тварин.

Розділи: МХК та ІЗО

Клас: 6

Ціль:

  • Розширити знання про анімалістичний жанр. Познайомитись з художниками-анімалістами.
  • Удосконалювати вміння зображення тварин.
  • Розвиток: творчого потенціалу, зорової пам'яті, уваги та спостережливості, фантазії.
  • Виховання дбайливого відношеннядо природи та братів менших; акуратності у роботі.

Обладнання:вірші, ілюстрації, малюнки дітей та вчителі, мультимедійна презентація (Додаток 1), слова-терміни, музика для фону.

План уроку:

  1. Організаційна частина. Перевірка готовності до уроку.
  2. Введення у тему уроку.
  3. Теоретична частина. Історія розвитку анімалістичного жанру. Знайомство із творчістю художників-анімалістів.
  4. Алгоритм зображення тварин. Виконання вправи «Малюнок тварини».
  5. Постановка художнього завдання.
  6. Практичне виконання завдання.
  7. Підведення підсумків. "Вернісаж дитячих робіт".
  8. Закріплення матеріалу уроку.

Тип уроку:

  1. Урок комбінований
  2. Урок-практикум

Форми:фронтальна, групова, індивідуальна.

Принципи навчання:

  • Науковість
  • Наочність
  • Послідовність
  • Доступність
  • Активність
  • Самостійність
  • Створення необхідних санітарно-гігієнічних умов

Рівень засвоєння знань:

  • Через сприйняття інформації
  • Засвоєння способів застосування знань за зразками
  • Творче застосування знань

1. Організаційна частина.

Хлопці! Перевірте, чи ви приготували все для роботи. Почнемо урок.

2. Введення у тему уроку.

Почнемо наш урок з вірша (читає учень):

Півдня малював я красеня коня.
І всі за малюнок хвалили мене.
Спочатку мені мама сказала слівце:
«Чудова, Мишенько, вийшла овечка».
Але з тим самим малюнком я пішов до тата.
І тато сказав мені: «Відмінний цап!».
Потім похвалила мала сестричка:
"Ти дуже гарного зробив кошеня".
І братик мій старший мене похвалив
Позіхнув і сказав: «Непоганий крокодил».

Хлопці, назвіть жанр, у якому працював Михайло. (Відповіді хлопців)

Сьогодні наш урок присвячений цьому жанру. Ви дізнаєтесь, як правильно зображати тварин, хто такі художники-анімалісти, як розвивався анімалістичний жанр. А чому така дивна назва, що означає ... (відповіді хлопців)

Правильно. Ми здійснимо з вами подорож у минуле, сьогодення і майбутнє, подивимося, як виглядали стародавні тварини, познайомимося з тваринами, що мешкають на нашій землі, і помріємо про існуючі в наших фантазіях тварин.

3. Теоретична частина.

Історія про історію розвитку анімалістики, про художників-анімалістів.

Художники всіх часів малювали, ліпили, писали фарбами тварин. Зображення тварин – тема мистецтво найдавніша. Саме йому найбільше уваги приділяли перші художники. Зображення тварин зустрічалися ще на стінах печер, у малюнках та фресках на стінах будівель та в скульптурі найдавніших часів. (Слайд 2, 3).

Давайте дамо правильне визначення жанру. Цей жанр є і в живописі, і в графіці, і в скульптурі. Художників, що зображають тварин, називають анімалістів. (Слайд 4).

Тварин зображували багато художників, а деякі всю свою творчість присвятили цьому жанру.

Давайте познайомимося з ними ближче. Василь Ватагін(розповідає учень), Євген Чарушин(Розповідає учень). (Слайд 5-12).

Малюнки Сєрова. (Слайд 13-14).

Якщо порівнювати малюнки Ватагіна і Чарушина, то у першого зображення дорослих тварин з характером, а у Чарушина – чарівні м'які звірята, яких хочеться приголубити.

Але є й інші художники, які зображували тварин. Подивись їх роботи. (Слайд 15-22).

4. Алгоритм зображення тварин. Виконання вправи «Малюнок тварини»

Малювати тварин не так просто, позувати вони не стануть. Анімалісту доводиться старанно спостерігати та вивчати їх звички, характер.

Що спільного у будові тіла тварин.

Горизонтальне положення тулуба, 4 кінцівки, шия, голова, хвіст. Але є й відмінності (які?).

Подивіться виконання начерку тварини. Починають із загальної форми тулуба - це найбільша частина у нього. Кінцівки. З тулуба росте голова, але не варто забувати намалювати шию, хвіст. Якщо основні параметри визначено, можна намалювати деталі.

Виконання структури тварин у олівці.

Передача вовни виконується за допомогою штриха чи мазка.

Намалювавши малюнок – визначити колір тварини. Тіло об'ємне, тому потрібно виділити світлу його частину та тіньову.

Фізкультхвилинка для пальчиків.

5. Постановка художнього завдання:

Сьогодні ми з вами будемо анімалістами. Виконаємо малюнки тварин. Перед уроком ви отримали завдання почитати книги про тварин, подивитися їх малюнки, дізнатися, де живуть, чим харчуються, який характер. Погляньмо на них – які вони? (Перегляд відеосюжету). (Слайд 27-42).

Тварини, яких ви зображатимете, десь мешкають, живуть. Значить, продумайте, що його оточуватиме. Але не забувайте, що тварина – головна фігурау малюнку. Підкресліть основні елементи, щоб вона не загубилася.

Послухайте вимоги до роботи:

  • Дотримання пропорцій
  • Вдала передача характеру тварини
  • Опрацювання дрібних деталей
  • Загальна виразність
  • Завершеність
  • Акуратність

Я поділила вас на три групи. Перша група хлопців працюють на мольбертах і, здійснюючи подорож у минуле, зображують динозаврів – найдавніших тварин. Друга група, здійснюючи подорож у майбутнє, малюють фантастичних тварин, яких насправді немає, придумайте їх та для кожного придумайте назву. Третя група хлопців малює тварин теперішнього часу, що мешкають у лісі, пустелі, савані, у водоймах, джунглях і т. д. На кому вони зупинили свій вибір, ми дізнаємось наприкінці уроку.

Творчих успіхів. Приступаємо до роботи. Робимо швидкий малюнок і малюємо фарбами.

6. Практичне виконання завдання. Звучить музика для фону.

7. Підбиття підсумків. Вернісаж робіт.

8. Висновок.

Ось і закінчилася наша подорож у минуле, сьогодення та майбутнє. Ви сьогодні дуже добре попрацювали. Сподіваюся, впізнали нове для себе. У вас вийшли чудові роботи – індивідуальні, своєрідні. Де найчастіше бачимо роботи художників-анімалістів (у книгах, підручниках). Твори анімалістичного жанру закликають берегти, любити та вивчати тваринний світ, природу. У багатьох із вас є улюблені вихованці. Ви доглядаєте їх, виховуєте їх, спостерігаєте за звичками, але часто ми бачимо бродячих у пошуках їжі собак, котів, що нявкають у підвалах – їх кинули!

Бути гуманною людиною без любові, без доброго та дбайливого ставлення до всього живого неможливо. Подумайте про це, хлопці.

ДЕРЖАВНИЙ ЗАКЛАД ОСВІТИ

«СЕРЕДНЯ ШКОЛА № 84 м. МІНСЬКА»

Урок «Казковий образ тварини»

Швед Тетяна Василівна

Дата проведення: 24.04.2019

Мінськ, 2019

Урок «Казковий образ тварини»

Ціль:формування у учнів загального уявленняпро значення образу тварини в художній культурі.

Завдання:

Актуалізувати уявлення учнів про використання образу тварини в різних областяхлюдської діяльності;

Розкрити та охарактеризувати особливості символіки образу тварини у казці, геральдиці;

удосконалювати вміння виражати результати спостережень за тваринами у художньо-творчій діяльності;

Розвивати асоціативно-образне мислення;

Виховувати інтерес до втілення образу тварини у художньо-творчій діяльності

Хід уроку:

    Організаційний момент.

    Вступне слово.

    Повторення матеріалу. (Як художники зображають тварин?)

    Виконання завдань 1-3

    Фізкультхвилинка. Заряджання для очей.

    Виконання завдань 4-7

    Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Вчитель:Хлопці, давайте з вами пригадаємо, як художники можуть зображати тварин?

Все вірно, цих тварин ми з вами можемо спостерігати і у житті в реальному світі. Але ж є ще й світ фантастики, казковий світ. І сьогодні ми поговоримо з вами про казковому образітварин.

Завдання 1

Вчитель:Людина почала зображати тварин у давнину. Перед вами малюнки, що збереглися в печері Ласк оу Франції.

Вчитель:Як ви вважаєте, чому древня людинастворював зображення диких тварин?

Завдання 2

Вчитель:На картині голландського художника Яна Брейгеля зображено райський сад. Що тут реалістичне? А що фантастично? Як ви думаєте, навіщо митець "змішав" правду з вигадкою?

Завдання 3

Вчитель:А зараз послухаймо казку англійського письменникаРедьярда Кіплінга "Кітка, яка гуляла сама собою".

Вчитель:Назвіть, у якій послідовності дикі тварини ставали домашніми: спочатку... пізніше... ще пізніше...

Фізмінутка. Заряджання для очей.

Завдання 4

Вчитель:Своє замилування вірним другом передав голландський художник Паулюс Поттер. Підберіть із запропонованого списку характеристика кожної картини. (Напружений, зворушливий, шляхетний, сильний, ніжний, красивий, слабкий, стрункий, стійкий та додайте свої.)


Завдання 5

Вчитель:Французький композитор Каміль Сен-Санс придумав жартівливу зоологічну фантазію "Карнавал тварин", що складається з кількох музичних мініатюр. Їх виконує ансамбль інструментів, до якого входять: два фортепіано, струнні (скрипка, альт, віолончель, контрабас), духові (кларнет, флейта, флейта-пікколо), ударні (ксилофон), скляна гармоніка.

Вчитель:Прослухаймо зоологічну фантазію "Карнавал тварин". Визначте, який настрій та подію карнавалу композитор передає в кожній частині музичної мініатюри за допомогою різних музичних інструментів.

Завдання 6

Вчитель:Білоруси здавна прикрашали свої оселі зображеннями тварин. Вважалося, що вони відводили біди та допомагали створювати мир та благополуччя.


Вчитель:Назвіть, з яких природних матеріалів виготовлені ці фігурки?

Завдання 7

Вчитель: Сучасні майстритеж втілюють образи справжніх і казкових тварин у предметах, які прикрашають побут.


Вчитель:З яких матеріалів виготовлені ці постаті? До якого виду мистецтва вони належать?

Вчитель:Образи тварин особливо цікавлять художника.
Можливо, це пов'язано з тим, що людина, яка спостерігає за звичками та натурою тварин, порівнює їх із звичками та характером людини?

Рефлексія.

    Хлопці, що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

    А з якою твариною ви порівнюєте себе? Якими рисами характеру ви схожі?

Вчитель:Дякую за урок, хлопці. Мені з вами було дуже цікаво працювати.