Автовиробництво

Товстий стрибок уроку з презентацією. Презентація на тему твір Стрибок Л.М. Толстого. XI. Домашнє завдання: підготувати виразне читання оповідання “Стрибок”

Товстий стрибок уроку з презентацією.  Презентація на тему твір Стрибок Л.М.  Толстого.  XI.  Домашнє завдання: підготувати виразне читання оповідання “Стрибок”

Малишева Ольга Миколаївна

вчитель початкових класів

МОУ «Ліцей №5»

м. Залізногірська Курської області

Тема уроку: Л. Н. Толстой «Стрибок»

Мета уроку:вдосконалювати навички правильного та швидкого читання, вміння орієнтуватися в тексті, осмислювати мотиви та наслідки вчинків, почуття та переживання героїв літературного творурозвиток уміння аналізувати текст, розуміти задум автора

Заплановані результати:

Особистісні:усвідомлювати свої можливості у навчанні; адекватно судити про причини свого успіху чи неуспіху.

Метапредметні:

Пізнавальні: здійснювати пошук необхідної інформації для виконання навчальних завдань із використанням навчальної літератури; будувати мовленнєвий вислів у усній формі, формувативміння аналізувати, порівнювати, робити висновки.

Регулятивні:формувати вміння приймати та зберігати навчальне завдання; контролювати та оцінювати свої дії.

Комунікативні: розвиток монологічного та діалогічного мовлення,співробітництво у спільному вирішенні проблеми, приходити до спільного рішення у спільної діяльності.

Предметні:знайомство з творчістю Л. Толстого, навчаться орієнтуватися в тексті, уважно переглядати його та знаходити потрібне місце; осмислювати мотиви та наслідки вчинків, почуття та переживання героїв, здійснюють вибір підстав та критеріїв для порівняння, класифікації об'єктів.

Хід уроку

1. Мотивація до навчальної діяльності

Слайд 2 (Висловлювання М. Цвєтаєвої з її фотографією)

«Що є читання – як не розгадування, вилучення таємного, що залишилося за
рядками, за межами слів»
М.. Цвєтаєва

Вчитель.Прочитайте запис на слайді. Як можна пояснити ці слова?

Діти.Читання – це пізнання таємного, іноді прихованого у тексті, це те, що автор намагається донести до нас. Щоб це розгадати, відчути треба бути уважним читачем.

Вчитель.А кого можна назвати уважним читачем?

Діти.Уважний читач чуйно відчуває настрій автора, прихований за прочитаними рядками.

Вчитель.Як ви вважаєте, чи легко бути таким читачем?

Діти.Важко бути уважним читачем.

Вчитель.Що для цього треба робити?

Діти.Потрібно любити книги, уважно читати та розуміти настрій автора, його ставлення до героїв.

Вчитель.Як ви вважаєте, чому я почала урок з цих слів?

Діти.Ми сьогодні намагатимемося розібратися в тому, що залишилося за рядками, за межами слів. Вчимося знаходити в тексті слова, які допомагають зрозуміти емоційний стан героїв, їх вчинки, а також допомагають розкрити тему оповідання.

2. Актуалізація знань

Вчитель.Ми продовжуємо нашу подорож Країною Літературне Читання. Заплющте очі і уявіть, що у вас в руках Чарівна паличка, за допомогою якої можна перетворювати великі предмети на маленькі, а маленькі – на великі. Спробуємо чарівну силу палички і перетворимо одну пропозицію на цілу розповідь.

Вчитель.Яке завдання виконуватимемо?

Діти.Ми навчимося перетворювати пропозицію на цілу розповідь.

Вчитель.Що це означає?

Діти.Ми прочитаємо пропозицію, виберемо інформацію та складемо невеликий текст.

Вчитель.Ви не повинні нічого додавати до пропозиції. Вичерпувати із пропозиції всю інформацію, але не додавати нічого зайвого, не складати свого сюжету.

Вчитель.Прочитайте речення.

Пропозиція записана на дошці:

Матроси голосніше почали сміятися, а хлопчик почервонів, скинув куртку і кинувся за мавпою на щоглу.

Вчитель.Чи всі слова зрозумілі? Пояснити значення слова щогла.

Слайд 3. (Ілюстрація щогли)

Діти.У високий, міцно укріплений стовп на судні для вітрил.

Вчитель.Щогли в таких кораблях височіли над палубою на 15–20 метрів, тобто на висоту 5–8 поверхового будинку. На щоглах були поперечини, на яких трималися вітрила. Від поперечини до перекладини простягалося безліч канатів, мотузкових драбин.

Вчитель.Хто такі матроси?

Діти. Моряк служить на флоті.

Вчитель.З чого розпочнемо нашу розповідь? Де може відбуватися дія?

Діти.На судні. Щогла знаходиться на кораблі.

Вчитель.Хто герої нашого оповідання?

Діти.Хлопчик, матроси.

Вчитель.Що робили матроси?

Діти.Вони стояли на кораблі і голосно сміялися.

Вчитель.Як вчинив хлопчик?

Діти. Хлопчик скинув куртку і поліз угору.

Вчитель.Прочитайте слова автора, описуючи дії хлопчика.

Діти.М альчик почервонів, скинув куртку і кинувся за мавпою на щоглу.

Вчитель.А чи можна замінити слово «скинув» куртку словом «зняв»?

Діти. Можна, але точніше слово скинув, адже скинув це швидко виконав дію.

Вчитель.Замініть синонімом слово "кинувся".

Діти.Кинувся, поліз.

Вчитель.Можна сказати, чому він кинувся за мавпочкою?

Діти.Ні, ми точно цього не знаємо. Але щось сталося. Адже «матроси голосно сміялися, а хлопчик почервонів». Значить, він розгнівався, засмутився.

Вчитель.А чи можна сказати якою була погода?

Діти.Так, адже тільки за хорошої погоди матроси зібралися б на палубі.

Вчитель.А тепер давайте все, про що ми сказали, вишикуємо у зв'язкову розповідь.

Діти.Був гарний день. Матроси стояли на палубі. Поруч була мавпочка. Всім було весело, матроси голосно сміялися. Раптом хлопчик скинув куртку і поліз угору за мавпочкою.

3. Формулювання теми та цілей уроку

Вчитель.Як ви вважаєте, чому ми складали розповідь, використовуючи саме цю пропозицію?

Діти.Ми знайомитимемося з текстом, у якому є така пропозиція.

Вчитель.Хочете познайомитися з розповіддю та дізнатися, як розвивалися події з героями далі.

Діти.У підручнику.

Вчитель.Відкрийте підручник на с. 161 та прочитайте назву твору. Хто автор оповідання? Що ви знаєте про Л. Н. Толстого?

4. Знайомство з творчістю Л. Н. Толстого

Слайд 4 (Портрет Толстого)

Лев Миколайович народився 1828 року – майже 200 років тому. Дитячі роки провів у селі Ясна Поляна. Мати померла, коли Толстому не було 2 років. У Толстого було три брати та одна сестра, їх вихованням зайнялася далека родичка.

Слайд 5 (Фото Ясної Поляни)

Тоді ще дуже мало було шкіл, діти бідних не могли вчитися. Лев Миколайович відкрив у Ясній Поляні школу, написав підручники для дітей та сам навчав їх.

Помер Толстой 1910 року. Він прожив 82 роки та все своє життя присвятив літературі. Його книги перекладені багатьма мовами, їх читають у всьому світі. Повне зібрання творів – 90 томів!

Слайд 6.(Внутрішнє оздоблення кімнати)

Вчитель.Так виглядала кімната Л. Н. Толстого, де він жив і працював.

Вчитель.Які книги Л. Толстого ви читали?

Слайд 7. (Виставка книг)

5. Робота з текстом

1) словникова робота

Вчитель.Прочитайте назву оповідання.

Вчитель.Що означає слово «стрибок»?

Слайд 8 (Висловлювання зі словника)

У словнику словом «стрибок»називають швидке переміщення тіла, відштовхуванням від точки опори. Це просто дія.

Вчитель.Підберіть родинні слова до тексту.

Діти.Стрибати, стрибун.

2) первинне читання тексту вчителем

Вчитель читає до слів «… всі завмерли від страху ... » іробить зупинку.

Прийом «Кошик припущень»

Вчитель.Спробуємо припустити, що може статися далі? Попрацюйте у парах.

Робота в парах

Діти висловлюють свої припущення.Вчитель дочитує текст остаточно.

Вчитель.Збіглися ваші припущення з подіями в оповіданні? (Висловлювання дітей)

Вчитель.Чому хлопчик зробив стрибок? (Неоднозначність відповідей)

Діти.Крикнув батько, хлопчик злякався, стало страшно, хотів якнайшвидше опинитися внизу, але спуститися було не можна.

Вчитель.Чому відповіді у всіх різні?

Діти.Різне ставлення до розповіді не всі зрозуміли, не знаємо.

Вчитель.Яка виникла проблема? На яке питання нам потрібно дати відповідь?

Діти.Чому хлопчик здійснив стрибок?

3) читання та аналіз художнього твору

Вчитель.Повернемося до тексту. Прочитайте перший абзац оповідання. Про що нам повідомив автор у цьому уривку?

Діти.Гарна погода, люди зібралися на палубі.

Вчитель.Чому автор нам розповідає про хорошу погоду?

Діти.Ці деталі допоможуть зрозуміти настрій людей на палубі, люди втомилися від подорожі, їм хочеться нових вражень, тому вони спостерігають за мавпочкою, що грає.

Вчитель.Назвіть головних героїв оповідання.

Діти.Хлопчик капітан.

Вчитель.Ч то повідомляє Толстой про хлопчика? Підтвердьте словами з тексту.

Діти.Син капітана. Йому 12 років.

Вчитель.Як з'явилася на кораблі мавпа?

Діти.Корабель повертався з навколосвітньої подорожі, і, мабуть, десь у спекотних країнах її взяли.

Вчитель.Як ви розумієте фразу "ще більше розходилася"?

Діти.Почала сильно балуватися, шуміти, грати.

Вчитель.

Вчитель.Що мавпа зробила з капелюхом?

Діти.Забрала у хлопчика і почала рвати.

Вчитель.Як повівся хлопчик у перші дві хвилини, залишившись без капелюха? Зачитайте.

Слайд 9. (Вибрати відповідь)

Вчитель.Чому хлопчик поліз за мавпочкою?Виберіть відповідь.

    йому було шкода втраченого капелюха;

    він хотів позмагатися з мавпочкою в силі та вправності;

    йому стало соромно і прикро через насмішки матросів.

Вчитель.Чи пов'язана поведінка хлопчика з поведінкою матросів?

Діти.Хлопчик поліз за мавпочкою, щоб уникнути глузувань матросів, підлеглих його батька.

Вчитель.Яким ви уявили собі хлопчика у цьому оповіданні?Які слова підходять для характеристики героя оповідання? Виберіть ті, які вважаєте за головні, поясніть свій вибір.

Робота у групах. Слова записані на листках.

Слайд 10.(Характеристика хлопчика)

    сміливість

    нерозсудливість

    геройство

    необдуманість

    хвастощі

    рішучість

    самолюбство

Вчитель. Отже, які слова ви підібрали для характеристики героя?

Діти зачитують вибрані слова та дають пояснення

1. Сміливість- боягузлива людина не змогла б забратися на таку висоту і наразити себе на небезпеку.

2. Нерозсудливість– його почуття взяли гору над розумом, над розумом, і він не контролював свої дії, ним керував тільки запал.

4. Необдуманість- Він не став думати про наслідки.

5. Рішучість– хлопчик не став зволікати, його рухи були швидкими: він дістався верхівки щогли за одну хвилину.

6. Самолюбство - вїдь глузування матросів роздратували його, хлопчик образився, йому

стало соромно за себе, що він, син капітана, не встежив за капелюхом, дозволив мавпі з нього глузувати і дражнити.

Вчитель.Чи змінилося ставлення оточуючих до витівок мавпи та поведінки хлопчика? В який момент це сталося? Прочитайте.

Діти читають фрагмент тексту, який починається словами: «Але хлопчик дуже розчарувався»

Вчитель.Як ви розумієте фразу «хлопчик розчарувався»?

Діти.Увійшов в азарт, не зміг зупинитися, бо хотілося відібрати капелюха у мавпочки.

Вчитель.Як можна сказати іншими словами?

Діти.Розпалився, розійшовся, надихнувся, увійшов в азарт, забув

Вчитель.Зверніть увагу, які слова – дії вжив автор, характеризуючи дії хлопчика.

Діти.Закричав, виліз, поліз, роздерся, розібрав запал, не відставав, кинув, ступив, глянув, захитався, розмахнувся, стрибнув.

Вчитель.Яка відстань була від щогли до кінця перекладини, де висів капелюх?

Діти.Два аршини

Вчитель.Що таке аршин?

Діти.Аршин – старовинний захід довжини, трохи менший за метр.

Вчитель.Якими словами автор передає загрозу життю хлопчика? Прочитайте уривки.

Діти.Усі завмерли від страху. Раптом у народі хтось ойкнув від страху. Хлопчик від цього крику схаменувся, глянув униз і захитався.

Вчитель.Знайдіть та перечитайте ту частину тексту, героєм якої є капітан.

Діти читають фрагмент тексту, який починається словами: «У цей час капітан корабля, батько хлопчика, вийшов із каюти»

Вчитель.Як ви вважаєте, чи має рацію капітан, коли він став цілитися в хлопчика і кричати: «Застрелю!»? Можливо, варто було просто крикнути: «Стригай у воду!»?

Діти.Рішучий та грізний крик батька «Застрелю!» і скинута рушниця змусили хлопчика підкоритися і, не роздумуючи, стрибнути у воду. Будь-яка нерішучість та м'якість з боку капітана могли б призвести до смерті сина.

Вчитель.Знайдіть у тексті слова, що описують поведінку капітана.

Діти.Вийшов, ніс, побачив, одразу прицілився, закричав, крикнув, побачив, втік, плаче.

Вчитель.Які якості мав капітан?

Робота у групах.

Діти пишуть якості на листочках, а потім один зачитує.

Діти.Винахідливий, рішучий, безстрашний, має силу духу, вміє приймати рішення у складній ситуації, зміг не розгубитися у важкій ситуації, впевненість у собі.

Вчитель.Подумайте, чому капітан заплакав і втік до своєї каюти?

Діти.Не хотів, щоби бачили сльози. Пережив сильне потрясіння, дуже злякався за сина.

Вчитель.Спробуємо передати свої враження, пишучи синквейн (вид творчого листа, нерифмований вірш із п'яти рядків)

Вчитель.Згадаймо схему складання синквейну.

Слайд 11. (План складання синквейну)

1 рядок – тема складається з одного слова - іменника.

2 рядок опис теми складається з двох слів прикметників.

3 рядок – опис дії у рамках теми складається з трьох слів – дієслів.

4 рядок – ставлення до теми – фраза із чотирьох слів.

5 рядок – синонім до назви теми – один іменник.

Робота у групах

Діти складають синквейн, працюючи разом, а потім виступають із звітом. (Може читати один учень чи вся група)

1 група – про мавпку

2 група – про хлопчика

3 група – про капітана

4) робота з ілюстраціями.

Вчитель.Що зображено на ілюстрації? Знайти у тексті уривки, які відповідають цим ілюстраціям.

Слайд 12.

Вона підстрибнула до 12-річного хлопчика, сина капітана корабля, зірвала з його голови капелюх,

Вдягла і жваво вилізла на щоглу. Всі засміялися, а хлопчик залишився без капелюха і сам не знав, чи сміятися йому, чи плакати.

Слайд 13.

Раптом у народі хтось ахнув від страху. Хлопчик від цього крику схаменувся, глянув униз і захитався.

Слайд 14.

Він побачив сина на щоглі, і зараз же прицілився до сина і закричав: «У воду! стрибай зараз у воду! застрелю!»

Вчитель.Як ви вважаєте, чому оповідання називається «Стрибок»? Який сенс вкладає у слово "стрибок" Л. Толстой?

Діти. Це вчинок, який зробив хлопчик, почувши наказ батька; він врятував своє життя і визволив від горя батька.

Вчитель.Яку роль відіграв стрибок?

Діти.Стрибок врятував хлопчику життя, стрибок - це вчинок, який здійснив хлопчик, почувши наказ батька, він не розгубився, зумів зібратися, згрупуватися. Він врятував своє життя і позбавив горя втрати сина свого батька.

5) робота з прислів'ями

Вчитель.Яке з прислів'їв підходить до розповіді Л. Н. Толстого «Стрибок»? Поясніть свій вибір. Ви працюватимете в парах.

Робота у парах.

Діти обговорюють прислів'я та обирають підходящі, обґрунтовуючи свій вибір.

Слайд 15. (Прислів'я)

Пишається батько, що син – сміливець.

Праця годує та напує.

Одна голова добре а дві краще.

Сміливий вчинок – і половина порятунку.

Вчитель.Яка ідея твору? Навіщо автор розповів нам цю історію?

Діти.Розповідь вчить нас подолати страх, вміти швидко приймати рішення в складній ситуації, адже від цього може залежати життя, вчить не робити необдуманих вчинків, вчить керувати собою, своїми емоціями.

6. Рефлексія

Слайд 16. (Закінчи фразу)

1 . Сьогодні на уроці я відкрив...

2. На уроці мене здивувало...

3. Мені на уроці було важко.

4. Мені захотілося допомогти…

5. Сьогодні я придбав...

Діти обирають одну фразу та складають відповідь

Вчитель.У вас на столах лежать малюнки кораблика. Давайте розфарбуємо вітрило кораблю.

Для цього вам треба оцінити свою роботу на уроці:

    Відмінно працював і все зрозумів – зелене вітрило

    Добре працював, але залишилися питання – жовте вітрило.

    Нічого не зрозумів і не впізнав нове – синє вітрило.

Вчитель.Урок закінчено. Дякую Вам за чудову роботу та допомогу товаришам.

Використовувана література

1. Кораблик http://ja-rastu.ru/uploads/posts/2012-07/1342020576_leto22.jpg

2. Чуракова Н. А. «Літературне читання. 2 клас». М.: Академкнига/Підручник, 2013

3. Захарова В. В., Сєрова М. В. «Поурочні розробки з літературного читання до підручника М. А. Чуракової. 2 клас» Москва: «Вако», 2012

4. За редакцією Шумакової Н. Б. « Урок – дослідження у початковій школі. Російська мова. Літературне читання". М: Просвітництво, 2014р.

5. Розробка урокуКолишньої Жанни Олексіївниы

Клас: 3

Цілі уроку:

  • Ознайомити учнів із розповіддю Л.Н.Толстого “Стрибок”
  • Розвивати емоційно-естетичне сприйняття твору
  • Розвивати творчі здібності дітей
  • Збагачувати словниковий запас та сприяти розвитку мови
  • Вчити виконувати проектні завдання
  • Вчити працювати у групах
  • Вчити вмінню перетворювати художні тексти від імені героя

Навчальні матеріали:

Підручник з літературного читання, презентація до уроку, аудіозапис оповідання Л. Н. Толстого "Стрибок", роздатковий матеріал для виконання проектних завдань, роздатковий матеріал для рефлексії.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація знань:

– З яким твором ми працювали на минулому уроці? (З розповіддю Л. Н. Толстого "Акула").

ІІІ. Перевірка домашнього завдання:

  • – Що було поставлено додому? (Переказ цього твору).
  • – Сьогодні ми переказуватимемо, продовжуючи один одного. Щоб наша розповідь вийшла точнішою, можна стежити за текстом твору.

    1. - Яка ж Головна думка, яку хотів сказати цим твором Л. Н. Толстой? (Діти часом не відчувають небезпеки і роблять необдумані вчинки, які можуть призвести до великого лиха. А дорослі дуже люблять своїх дітей, переживають за них і часом йдуть на великий ризик, рятуючи їх з біди.)

    IV. Введення у нову тему:

  • - Розгляньте вітрильник до оповідання "Акула". А тепер подивіться на вітрильник на слайді. Слайд 2Такий корабель раніше був основним засобом для далеких морських плавань. Палуба такого корабля робилась із твердих, як камінь, порід дерева; щогли височіли над палубою на 15-25 метрів, тобто. мали висоту 5-8-поверхового будинку. На щоглах були поперечини, на яких трималися вітрила. Від поперечини до перекладини простягалося безліч канатів, мотузкових драбинок.
  • - Давайте спробуємо відчути, як важко було матросам піднімати вітрила до поперечин на верху щоглів. ( Фізхвилинка:діти встають і відповідними рухами показують, як піднімають вгору вітрила).
  • – Сьогодні ми знайомитимемося з новим твором. Це розповідь Л. Н. Толстого "Стрибок". Слайд 3.Дія оповідання розгортається кораблем, що у відкритому морі. Цей твір теж дуже повчальний. Слухайте уважно і думайте, що хотів нам сказати автор.
  • V. Звучить аудіозапис оповідання Л.Н.Толстого "Стрибок".

  • - Сподобалася вам розповідь?
  • Повторне читання твору сильними учнями.
  • VI. Робота над змістом тексту:

    (Відповіді, по можливості, цитувати з тексту).

    — Як ви вважаєте, звідки на кораблі була мавпа? Слайд 4.(Корабль повертався з навколосвітньої подорожі, і, мабуть, десь у спекотних країнах її взяли.)

    - Як зрозуміти вираз "ще більше розходилася"? (Значить ще більше корчилася, стрибала тощо).

    - Чому малюк заліз на щоглу корабля? (Мавпа зірвала з його голови капелюх, одягла і швидко піднялася на щоглу. А всі почали сміятися.)

    - Як поводилася мавпа? (Вона спритно підіймалася все вище і вище.)

    - Що вона зробила зрештою?

    – Як спочатку реагували люди на палубі на гонитву хлопчика за мавпою?

    – Коли всі завмерли від страху? Чому? Слайд 5.

    - Що змусило хлопчика схаменутися, глянути вниз і захитатися?

    – Хто у цей момент вийшов на палубу? Слайд 6.Що в нього було в руках? Навіщо?

    – Що зробив капітан, коли побачив та оцінив ситуацію?

    – Що зробив хлопчик?

    – Як урятували хлопчика?

    VII. Характеристика героїв:

    - Чи випадково сталося те, що хлопчик забрався на самий верх щогли або тут зіграли роль якихось рис його характеру: геройство, сміливість, хвастощі, самовпевненість, образливість, самолюбство, бажання випробувати себе або покрасуватися, зробити все по-своєму? Слайд 7.(Вибір дітей). Слайд 8.

    -Хто був винен у тому, що хлопчик опинився у небезпечній ситуації?

    Слайд 9. (Підвести дітей до того, що мавпа є лише приводом для конфлікту між матросами та хлопчиком. Адже він був сином капітана, а його підлеглі над ним сміялися.)

    - Які почуття опановували хлопчика? (Спочатку не знав, сміятися йому чи плакати, потім почервонів, кинувся за мавпою, його розібрав запал, дуже роздратувався, потім від крику схаменувся і захитався.)

    - А що ви можете сказати про характер капітана, батька хлопчика? (Сильна, винахідлива, рішуча, людина слова.)

    – Як ви вважаєте, чому капітан заплакав? (Він пережив надто сильне потрясіння. Він дуже злякався за сина.)

    VIII. Проектна робота:

  • - Зараз ви розіб'єтеся на групи. Кожна група отримає картку із проектним завданням. Після обговорення ми заслухаємо ваші відповіді.
  • Діти обговорюють варіанти відповідей та обирають промовця.
  • IX. Підсумок уроку:

    - Яка ж основна думка оповідання "Стрибок"? Що їм хотів сказати автор? Слайд 10.

    – Чи схожі ці дві розповіді “Акула” та “Стрибок”? (Схожі місцем дії – корабель на воді. Схожі настроєм та переживаннями: спочатку у всіх гарний настрій, потім тривога, хвилювання, страх, наприкінці полегшення, розрядка. І в одному та в іншому творі батько рятує сина, виявляє винахідливість у трагічні моменти. Коли їхні діти на волосині від смерті, вони рятують їх, їм допомагають сильні батьківські почуття, в їх характерах сміливість, вміння діяти і не губитися.

    X. Рефлексія:

    - Сподобався вам сьогоднішній урок?

    - Чи сподобався вам твір, з яким ви познайомилися?

    – Що ви винесли собі з цього твору?

    – Скільки балів у вас вийшло? Слайд 11.

    XI. Домашнє завдання: підготувати виразне читання оповідання "Стрибок".

    додаток

    Картки із завданням для груп:

    Розкажіть про те, що сталося від імені матроса, який був на палубі за планом:

    • Що я побачив спочатку і чому мені було смішно?
    • Що сталося згодом і чому мені стало страшно?
    • Що зробив мій капітан?
    • Що я про це думаю?

    Розкажіть про те, що сталося від імені хлопчика за планом:

    • Що сталося і чому мені було прикро?
    • Що я зробив і чому я не думав про наслідки?
    • Коли мені стало страшно?
    • Чому я стрибнув у воду?
    • Що я про це думаю?

    Розкажіть про подію від імені капітана за планом:

    • Що я побачив, коли вийшов на палубу і чому стало страшно?
    • Що я зробив?
    • Що я відчував, поки син був під водою?
    • Чому я закричав і втік до своєї каюти?

    Картка для рефлексії:

    Оціни свою роботу на уроці (вибери відповідь, обведи потрібну кількість балів, підрахуй результат)

    1. Чи уважно я слухав та читав оповідання? Так - 1бал. Ні – 0 балів.
    2. Чи обдумував я відповіді на ці запитання? Так - 1бал. Ні – 0 балів.
    3. Чи я брав участь у проектній роботі? Так - 1бал. Ні – 0 балів.
    4. Чи я зробив правильні висновки, прочитавши цей твір? Так - 1бал. Ні – 0 балів.
    5. Чи я був активним на уроці? Так - 1бал. Ні – 0 балів.
    6. Разом я заробив: _____ бала(ів).

    Конспект уроку з літературного читання у 3 класі. Л.Н.Толстой «Стрибок»

    (УМК « початкова школа 21 століття»)
    Тип уроку:урок відпрацювання умінь та рефлексії
    Ціль:створення умов під час уроку для аналізу твори Л.Н.Толстого «Стрибок».
    Завдання предметні:сприяти розвитку виразності читання та розповідання, творчих здібностей учнів; аналізувати літературний текстіз опорою на систему питань вчителя; сприяти моральному та естетичному вихованню школярів; розвивати емоції та пізнавальний інтерес, розширити словниковий запас учнів, продовжити розвиток техніки читання, розширити кругозір учнів.
    Сприяти розвитку вміння давати характеристику літературному герою, вміння аналізувати вчинки героїв та бачити їх мотиви, пояснювати внутрішній стан літературних героїв
    Сприяти формуванню вміння знаходити опорні слова для переказу, які допомагають описати емоційний стан героїв;
    формуванню особистісних УУД - емоційне ставлення до рис характеру та вчинків людей на прикладі героїв літературних творів; виховувати інтерес до поезії та культури спілкування; поповнювати життєвий досвідучнів. Виховувати сміливість, формувати моральні уявлення про героїзм, хоробрість; викликати співпереживання дітей до героїв оповідання, розвивати вміння приймати рішення в екстремальній ситуації.
    метапредметні – сприяти формуванню УУД:
    а) регулятивних – довільно будувати усне та письмове висловлювання з урахуванням навчального завдання; виявляти ініціативу при відповіді на запитання та у виконанні завдань
    б) пізнавальних – шукати інформацію, надавати знайдену інформацію; проводити аналогії між вивченим матеріалом та власним досвідом
    в) комунікативних – висловлювати свою думку про проблеми та явища життя, відображені в літературі; висловлювати свої думки у усній формі.
    Обладнання:підручник «Літературне читання» Климанова, Горецький 3 клас, робочий зошит, презентація.
    Хід уроку
    Етап мотивації до навчальної діяльності
    - Хлопці, я бачу, що ви готові до уроку? я дуже рада всіх вас бачити. Ласкаве сонечко простягає нам промінчики.
    - Давайте простягнемо долоні, посміхнемося один одному налаштуємося і почнемо урок. Бажаю вам успішної роботи.
    - Почнемо з мовної розминки
    Мовленнєва розминка.
    Робота над скоромовкою.
    (Читання з прискоренням)
    Яхта легка і слухняна моя (Слайд 2)
    Я борознити на ній буду моря
    Актуалізація знань та здійснення первинної дії.
    - Над творчістю якого письменника ми з вами працюємо? (Л.Н.Толстого)
    - Що ви дізналися про письменника?
    (короткі біографічні дані)
    - Візьміть "сигналики" "так" - ні, покажіть мені свої відповіді.
    Гра «Так – ні»
    1. Л.Н.Толстой народився у 20-му столітті.
    2. Л.Н.Толстой жив у маєтку Ясна Поляна.
    3. Л.Толстой все життя був військовим.
    4. У своєму маєтку він відкрив школу для селянських дітей.
    5. Л. Толстой писав оповідання лише дітей.
    6. Л.М. Толстой знав шістнадцять іноземних мов.
    7. Л.Н.Толстой був п'ятою дитиною у ній.
    8. Л.Н.Толстого поховали у Казані.
    9. У Л.М. Толстого було 13 дітей.
    – Я хочу дізнатися, наскільки добре ви знаєте жанри творів.
    - Співвіднесіть назву твору із жанром, з'єднайте стрілочками. Попрацюємо у парах.
    (Робота в парах)
    «Літературний конструктор»(Слайд 3)
    «Лебеді» оповідання
    «Зимовий вечір» вірш
    «Білка і вовк» байка
    «Працівник Омелян та порожній барабан» казка
    «Зайці» науково – популярна розповідь
    «Акула» оповідання
    - Який твір зайвий, чому? («Зимовий вечір»- А.С. Пушкін, інші твори написав Л.Н. Толстой.)
    - Над яким твором ви працювали вдома?
    – Що треба було зробити?
    (Прочитати твір, знати зміст твору)
    - Чому Л.М. Толстого називають різножанровим письменником?
    (Він писав і оповідання, і билини і були, казки). Що таке брехня?
    Буль - твір, що розповідає про реальну подію.
    - Чи можна назвати бувальство оповіданням?
    Маючи знання тексту і ваш словниковий запас з морської тематики розгадаємо кросворд. (слайд 4)
    1. Тканина на щоглі, що приводить судно в рух (вітрило)
    2. Кермо на кораблі (штурвал)
    3. Хто служить на судні? (матроси)
    4. Закінчіть фразу: бортовий ... (журнал)
    5. Кухар на судні (кок)
    6. Хто командує судном? (капітан)
    - Сформулюйте тему уроку.
    - Відгадайте загадку:
    Праворуч і ліворуч (Слайд 5)
    Пливуть тут суди і туди, і сюди,
    Але якщо захочеш напитися, друже,
    Солоним виявиться кожен ковток.
    (Море)
    - Як пов'язана відгадка із темою уроку?
    (Події у творі проходять у морі, на кораблі)
    - Подивіться уважно на слайд, чи на всі запитання ви зможете відповісти? Яке питання потребує особливої ​​уваги? (слайд 6)
    1. Звідки повертався корабель?
    2. Хто був у центрі уваги кораблі?
    3. Який момент у оповіданні найнапруженіший?
    4. Чому хлопчик зробив стрибок?
    - Яке завдання ми маємо з вами вирішити на цьому уроці?
    (Аналізуватимемо зміст, даватимемо оцінку подіям, характеризуватимемо героїв, з'ясуватимемо, чому хлопчик здійснив стрибок)
    - Пропоную вам план розповіді, прочитайте його уважно.
    – Все тут правильно?
    - Розставте у кружечках цифри відповідно до сюжету твору.
    (Робота в парах)
    o На палубі
    o Погоня за мавпочкою
    o Мавпячі прокази
    o Вимушений стрибок
    o На перекладині
    o Порятунок
    - Попрацюйте у парах, обговоріть, виправте помилку. (Слайд 7, 8)
    1.На палубі
    2.Мавпячі прокази
    3. Погоня за мавпочкою
    4.На перекладині
    5.Вимушений стрибок
    6.Порятунок
    - Давайте звернемося до висловлювання М.Цвєтаєвої
    (Діти читають висловлювання і пояснюють, як вони розуміють слова Цвєтаєвої).
    «А що є читання - як не розгадування, вилучення таємного, що залишився за рядками, за межами слів».
    - Ми сьогодні намагатимемося розібратися в тому, що залишилося за рядками, за межами слів цього твору.
    А ще ми повчимося знаходити в тексті слова, які допомагають зрозуміти емоційний стан героїв, їхні вчинки, а також допомагають розкрити суть оповідання, його ідею. Такі слова називаються ключовими. Ключові слова- Слова, які допомагають розкрити справжній сенствори, осягнути його «таємницю».
    Фізхвилинка(музична) (слайд 9)
    Ми спершу піднімемо ручки – раз, два, три
    А потім опустимо ручки – раз, два, три
    Ніжками потопаємо - раз, два, три
    Ручками поплескаємо - раз, два, три
    А тепер ми всі підстрибнемо – раз, два, три
    А тепер ми всі станцюємо – раз, два, три
    А тепер ми всі сядемо - раз, два, три
    І назад з вами встанемо - раз, два, три
    Реалізація на практиці обраного плану, стратегії вирішення проблеми.
    -Як починається оповідання? Прочитайте.
    - Де відбуваються події?
    (Події відбуваються на кораблі, який після довгого плавання повертався додому).
    – Чому весь народ був на палубі? (Погода була тиха).
    - Про які персонажі говорить тут автор? (Мавпа, народ: матроси)
    -Як описано поведінку мавпи? Прочитайте.
    - А як ви розумієте вираз «...ще більше розходилася»?
    (Мавпа пустувала ще більше. Вона стала крутитися все сильніше і всіх передражнивала. Вона не могла заспокоїтися).
    - Чому вона так поводилася? Прочитайте у тексті.
    - Як поводилися люди?
    (забавлялися мавпочкою)
    - Для пасажирів, які довго перебували на кораблі в морі, мавпа була розвагою.
    - Покажіть з «палітри почуттів» те, що підходить до цієї частини. (Радість)
    - Прочитайте наступний абзац.
    - Що повідомляє Толстой про хлопчика, головного героя?
    (Він син капітана, йому 12 років).
    - Чому ці відомості важливі для автора, а, наприклад, не ім'я героя, яке ми так і не впізнали?
    (Сина капітана всі знають на кораблі. Він відчуває свою значну роль, не може підвести батька, дискредитувати (підвести) його своїм кумедним становищем.
    12 років – початок перехідного віку. Це вік, коли болісно сприймаються будь-які оцінки, тим більше, глузливого характеру з боку оточуючих)
    - Що зробила мавпа? (Мавпа «підстрибнула», «зірвала капелюх», «наділу», «жва залізла на щоглу»)
    -Знайдіть у тексті точний опис до ілюстрації на с.139?
    - Які дії хлопчика? (хлопчик «не знав, сміятися… чи плакати»)
    (відчуття?)
    Як поводяться люди? (Люди «засміялися»)
    ("ключові слова").
    - За якими словами видно стан хлопчика?
    (почервонів)
    - Покажіть із «палітри почуттів» почуття, хлопчика в цій частині. (Образа)
    - Як відреагував хлопчик?
    - Зверніть увагу, які дієслова вжив автор, характеризуючи дії хлопчика. Прочитайте.
    (Автор вживає слова: кинувся, видерся.
    Ці слова означають швидкі дії)
    - Чи можна сказати, що хлопчик обмірковував свої дії?
    Отже, хлопчик діяв нерозважливо.
    - З яких слів видно, що хлопчик не зупиниться?
    (- Так не втечеш від мене ...)
    -Як ви розумієте фразу «хлопчик розчарувався»?
    (розлютився на мавпу, увійшов до азарту)
    - Що на той час відбувалося на палубі?
    (На палубі всі дивилися і сміялися з того, що виробляли мавпа та капітанський син.)
    – Хто такий капітан на кораблі?
    (Він головний і всі його команди виконуються швидко та беззаперечно).
    - Ким були матроси по відношенню до капітана?
    (підлеглі)
    – Вони теж відповідали за хлопчика.
    – Прочитайте слова до ілюстрації на с. 140
    – Якими словами автор передає загрозу життю хлопчика?
    (Варто йому оступитися..)
    - У який момент змінилося ставлення оточуючих до витівок мавпи та поведінки хлопчика?
    - Як автор наголошує, розгубленість людей на палубі? Прочитайте
    («Всі завмерли від страху.» «Усі мовчки дивилися на нього і чекали, що буде»)
    - Покажіть з палітри почуттів те почуття, яке охопило людей на палубі.
    (Тривога, страх)
    - Від чого хлопчик схаменувся?
    – Якими словами автор передає загрозу життю хлопчика? Прочитайте.
    (відчуття?)
    -Який новий персонажз'являється в кінці оповідання?
    (батько)
    -Навіщо він вийшов із каюти? Прочитайте
    -Що зробив капітан, побачивши сина на щоглі? Прочитайте
    – Що ви відчували, коли читали цю частину?
    - Покажіть з «палітри почуттів» те, що підходить до цієї частини.
    (страх)
    - А вам було тривожно та страшно? Чому?
    - Як ви вважаєте, чи був батько впевнений, що стрибок безпечний для сина?
    - А чому батько наважився на такий вчинок? Мав вибір?
    (У батька не було вибору. Син міг розбитися про палубу. А стрибок у воду міг урятувати йому життя)
    - Як швидко він ухвалив це рішення? А як могла вчинити інша людина на місці батька?
    - Які якості мав капітан?
    (Якості капітана: безстрашність, уміння приймати рішення у скрутну хвилину, відповідальність, воля і одночасно – емоційність, небажання довірити свої переживання натовпу, «народу» для того, щоб не ризикувати своїм авторитетом)
    (Капітан – сильна людина, рішучий, що любить свого сина.)
    (почуття батька до сина?)
    - Зараз ви попрацюєте у мікрогрупах, що допоможе нам глибше пізнати таємниці твір.
    Робота мікрогруп.
    1 група. У розповіді нічого не йдеться про те, як хлопчик опинився на кораблі. Як ви думаєте?
    2 група. В розповіді нічого не говориться про те, як мавпочка опинилася на кораблі. Як ви думаєте?
    3 група. Охарактеризуйте поведінку мавпочки
    - Чи можна звинувачувати мавпу, що з хлопчиком мало не сталося нещастя?
    (мабуть, ні, вона ж не людина, і для неї все було грою).
    4 група. Охарактеризуйте поведінку людей на палубі
    - Чи можна звинувачувати матросів у тому, що сталося з хлопчиком?
    (Дорослі не повинні були сміятися з хлопчика, мали зупинити хлопчика)
    5 група. Охарактеризуйте поведінку хлопчика.
    6 група. Охарактеризуйте поведінку батька.
    7 група. Яку роль відіграв стрибок.
    - Чи схожий хлопчик на батька-капітана?
    - Дайте порівняльну характеристикубатькові та хлопчику (Слайд 10)
    (Своєю поведінкою хлопчик копіює батька, його безстрашність і рішучість)
    - Чи у всьому хлопчик схожий на свого батька?
    (Хлопчик на відміну від батька зробив необдуманий вчинок, забравшись на щоглу за мавпою)
    (Дорослі, як правило, обмірковують свої вчинки та їх наслідки)
    - То що ж спровокувало хлопчика капітана на такий небезпечний вчинок.
    (поведінка мавпочки, сміх матросів, прагнення хлопчика відстояти свою гідність)
    - Що змусило хлопчика стрибнути?
    Крик батька слід врахувати, що наказ капітана на кораблі виконується беззаперечно і негайно. Його мужність, хоробрість.
    - Прочитайте уривок, у якому розповідається, що сталося після стрибка.
    – Як автор передає напруженість моменту?
    (Толстой каже «тіло хлопчика», ніби він уже не живий, Автор пише, що сорок секунд були дуже довгими для всіх)
    Звичайно, для всіх, а особливо для батька, ці 40 секунд тривали дуже довго. Адже ніхто не знав, чи хлопчик живий.
    (Автор пише, що коли хлопчика дістали, він почав дихати лише за кілька хвилин).
    (Ваше почуття?)
    - Важко навіть уявити, що випробував капітан у ці хвилини. Він сам наказав синові стрибнути, розуміючи, що цей стрибок міг стати для дитини останнім.
    - Чому плакав капітан?
    (Злякався за сина, перехвилювався від радості, що син живий).
    Які почуття викликає в тебе вчинок батька?
    (Цей вчинок викликає почуття поваги, гордості).
    А що ви відчували коли читали цю частину? (почуття)
    (сильне хвилювання та тривогу, переживання)
    - Чи вам зрозуміло, чому капітан погрожував застрелити сина?
    - Чи мав інший вихід?
    (Не було іншого виходу)
    – Заради чого автор розповідає нам цю історію?
    - Чи легко долати страх?
    (Ця розповідь вчить, що страх подолати нелегко, що іноді важливі рішення потрібно приймати дуже швидко, адже від цього може залежати чиєсь життя.)
    В оповіданні «Стрибок» життя хлопчика залежало від рішення батька.
    Якби син не стрибнув у воду, він упав на палубу і розбився.
    Робота над прислів'ями (слайд 11)
    - Яке прислів'я підходить до оповідання?
    Сміливий вчинок – не гірший за перемогу
    Страхів багато, а життя одне
    Хоробрий у скрутну годину переможе
    - Яке ще прислів'я підходить до цієї розповіді, продовжіть її (слайд 12)
    "Все добре що добре закінчується"
    – Які слова допомогли нам розкрити ідею твору? (ключові).
    - Як ви думаєте, чому розповідь називається «Стрибок»?
    (стрибок хлопчика – це хоробрий вчинок. Цим вчинком хлопчик долає боягузтво, розгубленість. Стрибок врятував його від смерті)
    - Чи можна назва розповіді вважати ключовим словом?
    Узагальнення виявлених труднощів.
    -Чи можна було уникнути цієї ситуації?
    (Так, якби дорослі вчасно зупинили хлопчика, передбачили,
    що може вийти з цієї, здавалося б, смішної ситуації)
    - Чому автор написав це оповідання?
    - Яка ідея цього твору? Чому він нас учить?
    Л.Н Толстой на прикладі цієї розповіді вчить нас не робити необдуманих вчинків, вчитися керувати собою, своїми емоціями, намагатися не помічати глузування, щоб не було таких ситуацій, знаходити вихід в екстремальній ситуації)
    - Як ви вважаєте, ми виконали завдання, яке поставили перед собою?

    Аркуш самооцінки.
    - Наш урок добігає кінця, вам залишилося лише оцінити свою роботу на уроці. Попрацюємо із листом самооцінки.
    (Учні оцінюють свою роботу.)
    Рефлексія
    - А зараз із «палітри почуттів» «побудуємо» корабель. Допомагатиме «капітан».
    (короткий переказ)
    - Уявіть собі, що ви були на цьому кораблі і були свідками цієї події.
    - Я випробував(а)…
    - Мені захотілось…
    - Я б поставив(ла)…
    - Я зрозуміла)…
    Інформація про домашнє завдання
    Перечитати оповідання
    Переказати від імені стороннього свідка.
    Основну увагу при переказі необхідно звернути
    не так на події, як на передачу почуттів
    та переживань персонажів.

    Тема. Л.М. Толстой "Стрибок"

    Цілі:

      Продовжити знайомство із творчістю Л.М. Толстого.

      Розкрити психологічний характер конфлікту у оповіданні.

      Удосконалювати вміння аналізувати вчинки літературних персонажів та бачити їх мотиви, розвивати вміння виділяти головне, розмірковувати, доводити.

      Формувати швидке, усвідомлене, виразне читання.

      Розвивати творчу уяву, емоційну чуйність,багатити словниковий запас і сприяти розвитку мови.

      Виховувати почуття співчуття та співчуття, почуття відповідальності за свої вчинки.

    Заплановані результати:

    Предметні: продовжать вчитися читати вголос усвідомлено, без спотворень, виразно передаючи своє ставлення до прочитаного; прогнозують зміст твору; перераховують твори Л. Н. Толстого; розуміють основний сенс прочитаного; знаходять необхідну інформацію у творі.

    Міжпредметні.

    Пізнавальні : аналізують літературний текст з опорою на питання вчителя, виявляють основну думку твору, формулюють її на рівні узагальнення у спільній колективній діяльності, характеризують поведінку дійових осібтвори;

    регулятивні: формулюють тему уроку та навчальні завдання, Виходячи з аналізу пропонованих завдань, читають відповідно до поставленого завдання, усвідомлюють сенс і призначення позитивних установок на успішну роботу, оцінюють свою роботу на уроці;

    комунікативні : осмислюють правила роботи у групі (розподіляють обов'язки, домовляються про спільні дії).

    Особистісні : оцінюють вчинки героїв твору та свої власні під керівництвом вчителя, виявляють інтерес до творів Л. Н. Толстого

    Обладнання:

    Підручник "Літературне читання", автор Л.Ф. Кліманова, В.Г. Горецький

    Портрет письменника, його книги.

    Комп'ютер, проектор (презентація до уроку)

    Тлумачний словникС. І. Ожегова.

    Хід уроку.

    I Організаційний момент.

      Емоційний настрій.

    Ми розумні! Ми дружні!

    Ми уважні!

    Ми – старанні!

    Ми добре вчимося.

    Все в нас вийде!

      Мотивація до навчання.

    Вчитель.

    Як ви розумієте сенс цього виразу?

    (Слайд 3)

    Читач мешкає тисячу життів, перш ніж помре.

    Людина, яка ніколи не читає, переживає лише одну.

    Учні .

    Коли людина читає, вона всі події та пригоди переживає разом із героями твору. Читач може подорожувати разом із героями. Може уявити себе дома героя твори, разом із ним радіти і засмучуватися, і в такий спосіб проживати його життя.

    ІІ. Перевірка домашнього завдання.

      Вчитель:

    Свідками якої історії ми стали на попередньому уроці?

    Учні :

    Ми познайомилися з розповіддю Л. Н. Толстого "Акула".

      Вернісаж ілюстрацій до оповідання Л. Н. Толстого "Акула". Учні супроводжують свої малюнки переказом епізодів оповідання, яких виконані роботи.

      Переказ учнями твору Л. Н. Толстого «Акула».

    I ІІ . Актуалізація опорних знань. Визначення теми уроку.

    Вчитель:

    Відомийен чи вамлюдина, зображенаый на портреті?(Слайд4)

    Учні:

    На портреті зображено Лева Миколайовича Толстого.

    Вчитель:

    Згадайте, що ви знаєте про Лева Миколайовича Толстого?

    Учні:

    Лев Толстой – відомий російський письменник. Жив у маєтку « Ясна Поляна». Писав і для дорослих, і для дітей. У себе в маєтку відкрив школу для сільських дітей та сам їх навчав. Написав для дітей багато повчальних оповідань та байок, склав «Азбуку». Толстой подорожував морем і на підставі своїх спостережень написав кілька оповідань.

    Вчитель:

    Які твори Л.М. Толстого ви читали?

    Учні. Л. Н. Толстой написав такі оповідання як «Філіпок», «Два товариші», «Галка і глечик», «Білка і вовк», «Акула», «Кошеня», «Кісточка», «Лев і собачка».

    Вчитель.

    До яких творів ви бачите ілюстрацію? (Слайди 5, 6)

    Учні .

    - «Акула», «Кошеня», «Кісточка», «Лев і собачка»

    Вчитель.

    Учні.

    Сьогодні ми познайомимося із твором Л.М. Толстого.

    Вчитель.

    З літер складіть слово. Це і буде назва твору, з яким ми сьогодні познайомимося. (Слайд 7)

    Учні.

    Стрибок.

    Вчитель.

    Поясніть значення словастрибок . Якими бувають стрибки?

    Учні.

    Стрибок - швидке відштовхування від опори та переміщення в інше місце. Бувають стрибки на скакалці, стрибки у довжину, заввишки, стрибки з трампліну на лижах, стрибки з вежі у воду, стрибки з парашутом.

    IV . Фізкультхвилинка .

    Раз два три чотири п'ять!
    Будемо стрибати та стрибати! (Стрибки на місці.)

    Нахилився правий бік. (Нахили тулуба вліво-вправо.)

    Раз два три.

    Нахилився лівий бік.

    Раз два три.

    А зараз піднімемо ручки (Руки нагору.)

    І дотягнемося до хмарки.

    Вгору рука і вниз рука

    Вгору рука і вниз рука.

    Потягли їх трохи.

    Швидко поміняли руки!

    Нам сьогодні не до нудьги. (Одна пряма рука нагору, інша вниз, ривком міняти руки.)

    Присідання з бавовною:

    Вниз - бавовна і вгору - бавовна.

    Ноги, руки розминаємо,

    Точно знаємо - буде користь. (Присідання, бавовна в долоні над головою.)

    Крутим-вертим головою,

    Розминаємо шию (Обертання головою вправо і вліво.)Стій!

    V .Підготовча робота до сприйняття тесту

      Мовленнєва розминка . Робота над скоромовкою . (Слайд 8)

    (Читання у різному темпі.)

    Віз корабель карамель,
    наскочив корабель на мілину,
    І матроси три тижні
    карамель на мілини ялини.

      Робота над загадкою.

    У ньому солона вода.
    По воді пливуть судна,
    Хвилі, вітер на просторі,
    Чайки кружляють над ….(морем)

      Упорядкування прислів'їв, слів. ( Слайди 9, 10)

    Слова: вітрильник, палуба, капітан, матроси, хлопчик, щогла, капелюх.

    Прислів'я. Море любить сміливих та вмілих.

      Передбачення змісту твору .

    Вчитель.

    - Якою темою можна пов'язати скоромовку, загадку, прислів'я та освічені слова? Це підказка. Де ж відбуватимуться події у новому творі?

    Учні.

    Ці слова та прислів'я пов'язані за змістом з морем та кораблями. Значить, події знову відбуватимуться на морі. ( Слайд 11)

    Вчитель.

    Прочитайте назву оповідання. Розгляньте ілюстрацію до нього. За назвою та ілюстраціями визначте, про що йтиметься в оповіданні? (Слайд 12)

    Учні

    (Напевно хлопчик плив на кораблі. Його капелюх потрапив на перекладину. Можливо її забрав вітер. Хлопчик намагався її дістати і йому довелося стрибати.)

    VI . Вивчення нового матеріалу.

      Словникова робота . ( Слайд 13)

    Вчитель.

    У новому творі вам зустрінуться важкі чи малознайомі для читання слова. Прочитайте їх. Де можна знайти пояснення значення незрозумілих слів?

    Учні.

    Пояснення значення слів можна знайти у тлумачному словнику.

    Вчитель.

    Які із цих слів можете пояснити самостійно?

    Учні.

    Слово була означає ті події, які були насправді.

    Вчитель.

    Знайдіть у словнику значення слівщогла , аршин , каюта, запал.

    (Робота зі словниками)

    Учні.

    ( Щогла - високий стовп для вітрил на судні.Аршин - Старовинна міра довжини, рівна71см.Каюта - окреме житлове приміщення на кораблі.Завзяття - гарячість, азарт.)

    Вчитель.

    Подивіться на корабель. Це корабель - вітрильник. Палуба на цьому кораблі була з твердих, як камінь порід дерева. Щогли -високі стовпи на суднівисочіли над палубою на 15 – 25 метрів, тобто. були заввишки з 5-поверховий будинок. нащоглах - Поперечини, на яких кріпляться вітрила. Від поперечини до перекладини протягнуто безліч канатів і мотузкових сходів.

      Читання оповідання вчителем, комбіноване із читанням сильними учнями.

      Перевірка первинного читання .
      Вчитель
      .

    Вам сподобалося оповідання?

    Хто герої твору?

    Учні.

    Хлопчик, капітан, мавпа.

    Вчитель.
    - Які епізоди виявилися найбільш напруженими?

    Учні.

    - Коли хлопчиккинув щоглу і ступив на перекладину. Коли він схаменувся, побачив як він високо і захитався. Коли капітан закричав, щоб хлопчик стрибав, що він стрілятиме.

    Вчитель.

    Які почуття ви відчували, коли слухали розповідь?

    Учні діляться своїми враженнями.

      Створення проблемної ситуації.

    Вчитель.

    - Чому хлопчик зробив стрибок?Учні висловлюють свої припущення.

    Через мавпочку, через капелюха, через загрозу батька, через те, що злякався, і т.п.

      Читання твору учнями.

      Робота над змістом твору.

    Вчитель.

    -- Головний герой оповідання – хлопчик. Як хлопчик опинився на кораблі?

    Учні.

    Хлопчик – син капітана корабля. Капітан узяв сина з собою у плавання.

    Вчитель.

    А звідки на кораблі була мавпа?

    Учні.

    Корабель повертався з навколосвітньої подорожі, і, мабуть, десь у спекотних країнах її взяли.

    Вчитель.

    Як зрозуміти вираз "ще більше розходилася"?

    Учні.

    Значить, ще більше корчилася, стрибала.

    Вчитель.

    Чому хлопчик заліз на щоглу корабля?

    Учні.

    Мавпа зірвала з його голови капелюх, одягла і швидко піднялася на щоглу. А всі почали сміятися.

    Вчитель.

    Як спочатку реагували люди на палубі на гонитву хлопчика за мавпою?

    Учні.

    Спочатку люди сміялися, потім злякалися.

    Вчитель.

    Що змусило хлопчика отямитися?

    Учні.

    На палубі хтось голосно охнув. Хлопчик глянув униз і злякався.

    Вчитель.

    Що зробив капітан, коли побачив та оцінив ситуацію?

    Учні.

    Капітанне розгубився, швидко оцінив ситуацію і крикнув: « У воду! стрибай зараз у воду! Стригай чи застрелю!.. Раз, два…»

    Вчитель.

    Як урятували хлопчика?

    Учні.

    Матроси стрибнули в море та підняли хлопчика на корабель.

    7. Аналіз твору. Робота у групах.

    Вчитель.

    Простежимо за поведінкою людей протягом усього оповідання. Охарактеризуємо їхню поведінку.

    (Хлопці діляться на три групи. Перша група отримує завдання знайти пропозиції, в яких йдеться про поведінку людей на палубі. Друга група – про поведінку хлопчика, третя – капітана. Учні зачитують пропозиції, що відповідають завданню та аналізують поведінку дійових осіб.

    1-я група

    - Спочатку люди бавилися, спостерігаючи за витівками мавпи та реакцією хлопчика на витівку тварини. Ніхто не сподівався, що може статися. Потім стривожились і злякалися. Коли хлопчик стрибнув у воду, матросині, роздумуючи, кинулися його рятувати. Дорослі не повинні були сміятися з хлопчика, мали зупинити хлопчика.

    2-я група:

    Хлопчик спочатку розгубився. Йому було прикро, що з нього сміються, Хлопчик не думав про небезпеку, яка йому загрожує. Він запалився. Опинившись на краю перекладини, почувши переляканий вигук з палуби, хлопчик теж злякався і не розумів, що йому робити.

    Хлопчик – запальний,безрозсудний, відважний, гордий, прагнув відстояти свою гідність. Пхлопчик прямо пов'язаний з поведінкою людей на палубі.: хлопчик поліз за мавпочкою, щоб уникнути глузування матросів, адже він син капітана, а над ним всі сміялися.

    Вчитель.

    Що змусило хлопчика стрибнути?

    Учні.

    Крик батька слід врахувати, що наказ капітана на кораблі виконується беззаперечно і негайно)

    3-я група:

    - Батько не розгубився, швидко оцінив ситуацію та ухвалив правильне рішення. Коли зрозумів, що сина врятовано, розплакався. Щоб ніхто цього не бачив, утік у каюту.

    Капітан – сильна людина, рішуча, що любить свого сина.

    Вчитель.

    Як ви вважаєте, чому капітан заплакав?

    Учні.

    Він дуже злякавсяза сина.

    8. Робота з прислів'ями.

    Вчитель.

    Кожна група вибирає з трьох прислів'їв ті, які підходять до поведінки матросів, хлопчика, капітана. (Слайд 14)

    1. Все, що робиться на кораблі, робиться швидко (Матроси)

    2. Капітан має думати швидше швидкостісвого корабля. (Капітан)

    3. Кожному своя честь дорога. (Хлопчик)

    VIII . Узагальнення.

      Тестове завдання: . (Текст завдань роздрукований для кожного учня.)

    а) Які слова підходять для характеристики героя оповідання? Виберіть ті, які вважаєте за головні, поясніть свій вибір.

    Сміливість, бажання випробувати себе,хлоп'ячий запал , прагнення відстояти свою гідність , впертість, бажання покрасуватися, дурість,бажання довести, що він син капітана

    б) Що змусило хлопчика зробити стрибок? Правильний варіант наголосити.

    Хлопчикові було шкода втраченого капелюха;
    - Він хотів позмагатися в силі та спритності з мавпою.
    - Йому стало прикро через сміх матросів. Прагнення відстояти свою гідність

    (Перевірка результатів

      Перевірка виконання тестових завдань.

    3. Робота над назвою розповіді. Вчитель.

    Учні.

    Хлопчик міг розбитися об палубу.

    Вчитель.
    - Чому автор назвав свій твір «Стрибок»?

    Учні.
    - Стрибок врятував хлопчику життя, стрибок – це вчинок, який зробив хлопчик. Почувши наказ батька, він не розгубився, зумів зібратися, згрупуватися. Хлопчик урятував своє життя і визволив від горя втрати сина свого батька.
    Вчитель.

    Стрибок, як миттєве падіння в безодню страху і рішучості, робить і батько хлопчика, і, можливо, його «стрибок», ще страшніший, оскільки він, батько, і несе відповідальність за сина.

    IX . Рефлексія Вчитель.

    Яке ваше ставлення до героя?
    Учні самостійно розмірковують, дають особистісну оцінку характеру хлопчика.
    Вчитель.

    Чи можна було уникнути цієї ситуації?

    Учні.

    Так, якби дорослі вчасно зупинили хлопчика, передбачили, що може вийти з цієї, начебто, смішної ситуації.

    Вчитель.
    - Чому автор написав це оповідання? Яка ідея цього твору? Чому він нас учить?
    Учні.

    Л.М. Толстой на прикладі цієї розповіді вчить нас не робити необдуманих вчинків, вчитися керувати собою, своїми емоціями, намагатися не помічати глузування, щоб не було таких ситуацій.

    X . Підведення підсумків. Вчитель.

    Над яким твором ми сьогодні працювали та хто його автор?

    учні.

    Учні.

    Ми сьогодні познайомилися з розповіддю Л. Н. Толстого "Стрибок".

    Вчитель.
    - Над чим змусило нас замислитись цей твір?
    Учні.

    З будь-якого становища, навіть найважчого є вихід, потрібно лише зібратися, знайти правильне рішення.

    Вчитель.
    - Щоб узяв із розповіді кожен для себе? (Або: які б висновки ви зробили для себе?)
    - Як ви вважаєте, ми виконали завдання, які поставили перед собою?
    (Учні оцінюють свою роботу.)

    XI . Домашнє завдання. (Слайд 15)

    Творчі завдання.
    Перечитати розповідь і переказати його від імені капітана, хлопчика чи когось із матросів (на вибір). Основну увагу при переказі необхідно звернути не так на події, як на передачу почуттів і переживань персонажів.

    Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


    Підписи до слайдів:

    Лев Миколайович Толстой «Стрибок»

    Кожен письменник лише тоді, коли він доніс до читацьких сердець те, що його самого схвилювало до глибини душі. У письменника при цьому є свої методи, кошти. І вони різні.

    стрибати стрибнути стрибун Стрибок – швидке переміщення тіла, відштовхуванням від будь-якої точки опори

    В оповіданні – це просто дія чи якийсь сенс вклав Лев Миколайович у це слово?

    Повчимося осягати таємниці художнього твору, розуміти його основну думку. А для цього досліджуватимемо текст, знаходимо причини вчинків героїв та їх наслідки. .

    Палуба робилась із твердих, як камінь, порід дерева; щогли височіли над палубою на 15-25 метрів, тобто. були заввишки з 3-5 поверховий будинок. На щоглах – перекладини, на яких тримаються вітрила.

    Чи випадково це було, чи тут зіграли роль якісь риси характеру Геройство

    Фізкультхвилинка Над хвилями чайки кружляють, Полетимо за ними дружно. Бризки піни, шум прибою, А над морем ми з тобою. Ми тепер пливемо морем і граємося на просторі. Веселе загребай І дельфінів обганяй. Подивіться, чайки важливо Ходять морським пляжем. Сядьте, діти, на пісок Продовжуємо наш урок.

    Закричав, поліз вище, розпалився, кинув щоглу, ступив на перекладину, похитуючи руками

    полізла вище дісталася до самого верху витягнулася на всю довжину підманила повісила на край перекладини корчилась, раділа

    Оцінка вчинку героя Сміливість Хвастливість Безрозсудність Необдуманість Рішучість Самолюбство Честолюбство

    Виберу прислів'я Будь хоробрий за розумом і серцем. Кому потіха, а мені не до сміху.

    Хто ще робить «стрибок»? Батько – стрибок пов'язані з душевним станом людини. "Стрибок" - це ніби миттєвий стан душі людини в страшні хвилини життя. Це прояв якостей людини у особливих, екстремальних умовах.

    Дякую за урок!


    За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

    Мурзаханова Н.Ф. презентація до уроку літературного читання у 2 класі Казки народні та літературні В.І. Далька Снігуронька та російська народна казка

    Мурзаханова Н.Ф. Презентація до уроку літературного читанняу 2 класі на тему: "Казки народні та літературні В.І. Даль "Дівчинка Снігуронька" та російська народна казка." УМК "Школа 21 в"...

    У презентації надано визначення основних етапів побудови літературного твору: експозиція, зав'язка, розвиток, кульмінація, розв'язка. Пояснення літературних термінів дано на прикладі оповідання Ма...

    Презентація до уроку літературне читання (позакласне читання, класна година) Н.Н.Носов

    Цього року все дитяче товариство відзначало ювілей улюбленого автора "Незнаки". У презентації представлені факти біографії автора та як він прийшов у літературу. Про "Незнайку" та інші інтер...

    Презентація до уроку літературного читання (читання) у 1 класі "Звук [о]. Літери О, о."

    Інтерактивна презентація до уроку для 1 класу в період навчання грамоти за ознайомленням з голосним звуком [о], літерами О, з використанням електронного додатка до підручника «Азбука» Кл...